Кафедра неврології
Громадська робота та оголошення
Особливості проходження інтернатури на кафедрі неврології МУ імені О.О. Богомольця
Кафедра неврології НМУ імені О.О. Богомольця має багату історію та традиції підготовки висококваліфікованих фахівців, адже викладання неврології як університетської медичної дисципліни почалось більше ніж сто років тому. Кафедра пишається славетними постатями «батьків–засновників» професорів: І.О. Сікорського, М.М. Лапінського, В.В. Селецького та Б.М. Маньківського за їхній значний внесок у створення та становлення української неврологічної школи, у важливіші розділи клінічної неврології.
В різні роки кафедру очолювали відомі неврологи: проф. М.Б. Маньківський, доц. Бобровська Г.Д., проф. Ярош О.А., професор Віничук С.М., професор Соколова Л.І., з діяльністю яких пов’язані подальший науковий прогрес та клінічні здобутки.
З кінця 2022 року кафедру очолює М.М. Прокопів, д.м.н., професор, Заслужений лікар України.
Завдяки досягненням останніх років в неврології відбувся величезний прорив в діагностиці та вивченні патогенезу нервових хвороб. Іронічний вислів щодо обмежених можливостей неврології: «Diagnosis bella, curatio nulla, prognosis pessima» значною мірою спростований завдяки вдосконаленню методів нейровізуалізації, досягненням нейрохімії та генетики. Неврологія перетворюється в точну науку, невролог по суті є «поліглотом» у медицині. Це вимагає грунтовної всебічної підготовки фахівців, і у кафедри неврології Національного університету є всі підстави вважати, що цього можна найкраще досягнути саме в її стінах.
Кафедра неврології і нині пишається своїми висококваліфікованими кадрами: викладачами, клініцистами та науковцями, адже на кафедрі працюють 5 докторів наук, (4 з яких професори), 6 кандидатів медичних наук доцентів та асистентів, які залучаються до навчання інтернів. Причому інтерни мають можливість отримати бонуси від приорітетних фаховостей та додаткових майстерностей своїх вчителів. Йдеться зокрема про можливість використання цінного власного досвіду завідувачки кафедри професора М.М. Прокопів щодо впровадження тромболітичної терапії при інсульті у відділенні церебро-васкулярної патології Олександрівської КЛ та наукового аналізу проблем в організації неврологічної служби у м. Києві і шляхів її поліпшення. Корисним для лікарів–інтернів може виявитись і 10-ти річний досвід науковця-нейроімунолога рофесора Т.М. Черенько, і клінічний та науковий досвід одного з найкращих знавців проблеми РС в Україні – професора Л.І. Соколової. Також багатьох може зацікавити грунтовне опанування професором В.С. Мельником сучасних методик УЗІ діагностики судинних захворювань, як і можливість скористатись багаторічним досвідом фахівця з проблем епілепсії доц. В.Ю. Крилової, та інших.
Кафедра плідною співпрацює з адміністрацією 8 провідних клінік, що є базами кафедри для навчання інтернів та студентів. Це – Свято-Михайлівська клінічна лікарня (м. Київ, вул. Шовковична 39/1), Київська міська клінічна лікарня №3 (м. Київ, вул. Петра Запорожця, 26); Київська міська клінічна лікарня №4 (м. Київ, вул. Солом’янська, 17); Київська міська клінічна лікарня №6 (м. Київ, проспект Любомира Гузара,3; Університетська клініка НМУ імені О.О. Богомольця (м. Київ вул. В. Винниченко 9, вул. Сагайдачного 19);
ДУ «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України» (м. Київ, вул. Бердичевська,1) ; Дитяча клінічна лікарня №4 Солом’янського р-ну м. Києва (пр.Любомира Гузара 3); Центральна поліклініка МВС України (м. Київ, вул. П. Орлика, 18).
В цих клініках інтерни мають можливість бачити широкий спектр неврологічних захворювань та отримати практичний досвід їх діагностики та лікування під керівництвом досвідчених викладачів під час очного періоду навчання, а також продовжити цей процес на заочному циклі. На базах облаштовані зручні учбові кімнати, в розпорядженні інтернів ноутбуки, інтерактивні дошки, проектори, доступ до інтернету.
Важливим надбанням та привілеєм Національного університету, зокрема і кафедри неврології, (яке без сумніву позначиться на якості виховання майбутніх лікарів-інтернів) є організація в 2020 р Університетської клініки, що розташована по вул. Володимира Вінниченка,9 Це багатопрофільна медична установа державного рівня, де інтегруються три складові закладу вищої медичної освіти – освіта, наука і лікувальна робота. Клініка, зокрема невролгічне відділення, має потужну клініко-діагностичну лабораторію, постійно поповнюється новим сучасним інструментальним обладнанням. Зокрема неврологічне відділення (яке представлено 40 ліжками неврологічного профілю та 10 ліжками постінсультної реабілітації) має в розпорядженні сучасний електроенцефалограф (BE PLUS PRO STANDARD), електронейроміограф (NeMus PC PERIPHERAL); транскраніальний магнітний стимулятор ТМС+rTMS та електричний транскраніальний стимулятор, постурографічну систему Neofect Smart Balance BLC. Це дозволяє наближатись до світових стандартів діагностики, а також мотивує до залучення у дослідницьку роботу лікарів-інтернів.
Доказом сприяння реалізації творчої зацікавленості майбутніх неврологів, які навчаються на різних клінічних базах, слугує їх участь у написанні статей (тільки за 2023-2024 навчальний рік- 5!), що опубліковані в наукових журналах та збірниках: «Макроглобулінемія Вальденстрема: загадка одного клінічного випадку», Полюхович О.І. (керівники-співавтори М.М. Прокопів, Т.І. Ілляш); «Екстрапонтинний мієліноліз: особливості одного клінічного спостереження», Орел М.Я (керівник-співавтор М.М. Прокопів); «Клінічний випадок синдрому Клейне — Левіна: що робити?», М.Я.Орел (керівник Ілляш Т.І.). «Характеристика больового синдрому у хворих на інсульт», Коваленко О.О. (керівник-співавтор Т.М. Черенько). «Паранеопластичні неврологічні синдроми: огляд літератури та клінічний випадок мультифокальної краніальної нейропатії паранеопластичного генезу» Циганій А.В., (керівник-співавтор М.М. Прокопів).
Але звісно головне завдання, якому присвячують найбільше часу проф. Черенько Т.М. (відповідальна за роботу з інтернами на кафедрі) та куратор на базі ОКЛ доц. Ілляш Т.І. – це навчання інтернів саме клінічний неврології: топічній, синдромологічній діагностиці уражень НС, накопиченню знань щодо сучасного уявлення про етіологію, патогенез, особливості клініки, діагностики та лікування неврологічних захворювань. Паралельно з чим виховуються навички комунікації з неврологічним пацієнтом: вміння з’ясування скарги та зібрати анамнез захворювання (що у цієї категорії хворих є «вищим пілотажем»); формується широкий перелік практичних компетентностей, які в подальшому шліфуються під час заочної частини навчання (16 місяців: по 8 місяців у кожний з 2-х років) під керівництвом кураторів, якими є досвідчені лікарі, зав. неврологічними відділеннями клінік.
Відповідно до нової програми заняттям на очному циклі відведено півроку з (по три місяці в кожний з 2-х років інтернатури). В процесі навчання інтернам пропонуються лекції, що базуються на сучасних вітчизняних та зарубіжних настановах та проколах щодо менеджменту неврологічних хворих, на семінарських заняттях обговорюються актуальні теми та проблеми неврології, використовується метод клінічних кейсів – розв’язування реальних або вигаданих клінічних завдань, що дозволяє інтернам розвивати аналітичне мислення, прийняття рішень та навички спілкування з пацієнтами; застосовується метод проблемного навчання: вирішення складних, з точки зору диференційної діагностики, нестандарних завдань, що стимулює критичне мислення та самостійне прийняття рішень; застосовується принцип роботи в малих групах; пропонується підготовка презентацій щодо захворювань, які рідко зустрічаються в практиці лікаря-невролога, та їх обговорення на семінарських заняттях.
Наближчим часом на кафедрі неврології планується проведення циклів тематичного удосконалення та розробляються програми циклів спеціалізації, з темами яких можна буде ознайомитись на сайті ІПО.
Вступити до інтернатури з неврології можна після закінчення як національного університету О.О. Богомольця, так і після закінчення інших ВНМЗ України або інших країн. Вартість навчання в інтернатурі з неврології за контрактом у 2023-2024 р.:1 місяць очної частини – 4000 грн., 6 місяців – 24000 грн.
Щоб отримати вичерпну інформацію про вступ в інтернатуру НМУ потрібно зайти на сайт університету, в розділі «освіта» перейти в графу «післядипломна медична освіта». Вся необхідна інформація для вступника в інтернатуру надана на «ІНФОРМАЦІЙНІЙ ПЛАТФОРМІ ВСТУПНИКА ДО ІНТЕРНАТУРИ НМУ імені О.О. БОГОМОЛЬЦЯ (Головна/Випускнику/Інститут післядипломної освіти/ІНТЕРНАТУРА).
Контакти кафедри неврології: 044-379-23-19 (відділення неврології ОКЛ) e-mail: neurology@nmu.ua