Кафедра неврології
Лікувально-консультативна робота
Неврологічна служба Києва є потужною ланкою системи надання спеціалізованої допомоги. У 2021р. за неврологічною допомогою в місті звернулося 141 074 хворих, де число первинних склало 29959. Загальна захворюваність у місті складає 58899 на 10 тис. населення, первинна – 12508; диспансеризацією охоплено 29,77%; летальність сягає 4,91. У порівнянні до минулих років у Києві зменшилася кількість звернень населення за медичною допомогою. Відповідно, зменшилася захворюваність і лише захворюваність на церебро-васкулярні хвороби зросла майже на 3% і склала 106,888. Це сягає 75,8% від усіх хворих, де первинних інсультів було зареєстровано 2094 випадки. Розсіяного склерозу у місті того року зареєстровано 1700 випадків (первинних – 54 ); епілепсії – 2040.
В місті розгорнуто 952 стаціонарних неврологічних ліжка, де було за рік проліковано 16042 хворих: на ліжках дня ветеранів війни проліковано 778 особи; на 105 реабілітаційних ліжках – 1113; на 50 геріатричних – 250 пацієнтів.
Всього в Києві працює 483 лікаря – невролога, вищу кваліфікаційну категорію мають 245; також 68 особи зайняті у підготовці медичних кадрів, працюють у науково-дослідних інститутах та апараті управління.
Слід відмітити, що в м. Києві працюють колективи кількох кафедр неврології вищих навчальних закладів, де кафедра неврології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця робить великий науковий і практичний внесок у розвиток охорони здоров’я. На кафедрі неврології працюють доктори мед. наук, професори: Прокопів М.М., Соколова Л.І., Черенько Т.М., Мельник В.С.; докт. мед. наук., доцент: Турчина Н.С.; кандидати мед. наук, доценти: Ілляш Т.І., Рогоза С.В. , Крилова В.Ю., Довбонос Т.А., Симоненко Г.Г., Мельник Т.М., Пантелеєнко Л.В., Антоненко К.В., Крім того на кафедрі працюють асистенти, кандидати мед. наук: Трепет Г.С, Гелетюк Ю.Л., Гудзенко ГВ., ас. Шоломон С.М., Муравська Л.М., Потапова К.П., а також зовнішні сумісники та з погодинною оплатою: к.м.н., Радзіховська Н.С., Н.В., Михайліченко М.О., Лащенко О.С., Кузміна-Кутішенко Т.Ю., Самінін Я.Г, Єфремова А.М., Гаврилюк Я.А. Над дисертаціями працюють асистенти Потапова К.П., Лащенко О.С., Самінін Я.Г., Шоломон С.М., Михайліченко М.О.; аспіранти Марченко М.В., Окунєва С-М. С.
Кафедра неврології базується на восьми клінічних базах та здійснює великий внесок у лікувально-консультативну роботу як у місті, та Україні.
Клінічними базами кафедри є:
- КНП «Олександрівська клінічна лікарня» (неврологічне відділення та відділення церебро-васкулярної патології);
- КНП «Київська міська клінічна лікарня №4» (два неврологічних відділення і міський центр демієлінізуючих захворювань);
- КНП «Київська міська клінічна лікарня №3» (неврологічне відділення);
- КНП «Київська міська клінічна лікарня №6» (неврологічне відділення);
- Дитяча клінічна лікарня №4 Солом’янського району м.
- ДУ «ГМЦ МВС України» ( неврологічне відділення);
- Центральна поліклініка МВС України (неврологічне відділення);
- Університетська клініка (неврологічне відділення)
Відповідальна за лікувальну роботу кафедри проф. Прокопів М.М. Відповідальні по базах: доц. Симоненко Г.Г., доц. Крилова В. Ю., доц.. Турчина Н. С., Мельник Т. М., доц.. Довбонос Т.А., доц.. Свистільник В.О. , ас. Гудзенко Г.В.
Співробітники кафедри ведуть велику діагностично-консультативну і лікувальну роботу на своїх лікувальних базах. Професори та доценти консультують хворих у неврологічних відділеннях, які поступили в ургентному порядку та планових хворих, а також пацієнтів, які знаходяться в реанімаційних відділеннях; крім того вони беруть участь у консиліумах в різних відділеннях лікарень, ЛКК, паталого-анатомічних конференціях, ведуть амбулаторний прийом пацієнтів за направленнями. Асистенти кафедри курують пацієнтів у відділеннях та здійснюють планові та ургентні консультації хворих у відділеннях лікарень. Протягом поточного року співробітниками кафедри проконсультовано та проліковано 6058 хворих. Поточне лікувальне навантаження було дещо меншим у зв’язку з тим, що КНП «КМКЛ №4», КНП «Олександрівська клінічна лікарня м. Києва», КНП «КМКЛ №3», частково КНП «КМКЛ №6» являлися опорними лікарнями у боротьбі з COVID -19. Разом з тим, співробітники кафедри були залучені до надання допомоги інфікованим хворим: працювали у перепрофільованих відділеннях, безперервно здійснювали консультативну роботу на всіх лікувальних базах кафедри.
За допомогою обладнання, що належить НМУ імені О.О.Богомольця (транс краніальний допплерограф «Multigon-500», ЕЕГ-85, Комплекс комп’ютерний для дослідження ЕМГ, ВП,ЕРГ та ОАЕ «Нейро МВП-4», Нейрософт) обстежувались хворі, що проходили лікування в неврологічних відділеннях.
Співробітниками кафедри розробляються та впроваджуються в лікувальний процес нововведення з лікувально-діагностичної та профілактичної роботи. Протягом останніх 5 років. було подано та впроваджено 7 нововведень (Соколова Л.І., Мяловицька О.А., Матюшко М.Г., Прокопів М.М.,Трепет Г.С., Антоненко К.В., Кобись. Т.О., Хижняк Ю.В.), у 2020 р. видано 2 Патенти на корисну модель .( Соколова Л.І., Мяловицька О.А., Радзіховська; Черенько Т.М., Гелетюк Ю.Л). На кафедрі проводиться ряд міжнародних та регіональних клінічних досліджень щодо оцінки ефективності та безпеки ряду медичних препаратів.
Співробітники кафедри приймають участь в чергуванні Української станції екстреної медичної допомоги МОЗ України.
Професори Соколова Л.І., Прокопів М.М., Черенько Т.М., Мельник В.С. та доц. Мельник Т.М. беруть участь в роботі робочих груп МОЗ України та ДОЗ КМДА. Проф. Прокопів М.М. є консультантом Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України.
Всі співробітники підвищують свій професійних рівень шляхом активної участі у заходах з безперервного професійного розвитку: проходили навчання і стажування за спеціалізацією «неврологія» за кордоном (Даллас, Флоріда (США), Лондон, Ліверпуль (UK), Кремс ( Австрія), неодноразові навчання на міжнародних та всеукраїнських тренінгах, фахових школах, майстер-класах, ТУ, стажуваннях, брали участь у освітніх проектах, слухали курси лекцій, отримували гранти.
Проф. Соколова Л.І., Мельник В.С., Черенько Т.М., Прокопів М.М., доц. Антоненко К.В. , Турчина Н.С., Пантелеєнко Л.В., Рогоза С.В., Крилова В.Ю., Симоненко Г.Г., Свистільник В.О. неодноразово виступали з доповідями та друкували роботи у збірниках закордонних і вітчизняних медичних конференцій, симпозіумів, конгресів (Сан-Франціско, Чікаго (США), Ліверпуль (UK), Токіо, Осака , Кіото (Японія), Берлін (Німеччина), Мадрид ( Іспанія), Торонто, Ванкувер ( Канада), Мілан (Італія), Ташкент ( Узбекистан), Алмати (Казахстан). Доц. Прокопів отримала подяку Ректора ташкентської медичної академії Шадманова А.К. за наставницьку роботу серед лікарів республіки.
Проф. Мельник В.С., Прокопів М.М. Соколова Л.І., ас. Трепет Г.С., Кузьміна- Кутішенко Т.Ю. неодноразово виступали на радіо і телебаченні з актуальних питань неврології (цереброваскулярні захворювання, розсіяний склероз, неврологічні ускладнення COVID -19, поради лікаря та ін.). брали участь у круглих столах, прес-конференціях.