Кафедрa внутрішніх хвороб стоматологічного факультету
Новини
У НМУ ВІДБУЛИСЯ ТРЕТІ НАУКОВІ ЧИТАННЯ ПАМ’ЯТІ ПРОФЕСОРА АНАТОЛІЯ СВІНЦІЦЬКОГО
Підкреслити значення мультидисциплінарного підходу до надання медичної допомоги, диференційованого та персоніфікованого принципів менеджменту пацієнтів із захворюваннями внутрішніх органів – такій темі присвятили міжнародний конгрес «Треті наукові читання пам’яті професора А.С. Свінціцького». Захід приурочили 75-річчю від дня народження члена Польської академії медицини і Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера, багаторічного керівника кафедр внутрішньої медицини НМУ, доктора медичних наук, професора Анатолія Свінціцького. Учасниками стали лікарі різних спеціальностей.
Організатори масштабного конгресу «Внутрішня медицина: наука та практика» – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Академія внутрішньої медицини та Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького. На церемонії відкриття зі вступним словом до слухачів звернулися перший заступник міністра охорони здоров’я України, професор Сергій Дубров і ректор НМУ, професор Юрій Кучин. Вони відзначили великий внесок Анатолія Станіславовича у медичну науку.
Син видатного вченого, доцент кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ Ігор Свінціцький у своєму виступі пригадав наукову спадщину Анатолія Станіславовича та його школи. Зокрема, розвиток вчення про гастропатії, асоційовані з прийманням нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). НПЗП – одні з широко застосовуваних лікарських засобів для контролю болю і запалення, проте приводом до занепокоєння є можливий розвиток ускладнень з боку шлунково-кишкового тракту, в тому числі НПЗП-гастропатії. Анатолій Станіславович одним із перших у країнах Східної Європи та Україні започаткував вивчення цієї теми та разом зі своїми учнями виконав дослідження, результати яких дозволили суттєво знизити частоту ерозивно-виразкових уражень гастродуоденальної зони на всіх етапах лікування цими препаратами.
У науково-освітній програмі конгресу – виступи відомих лікарів і науковців, обговорення під час панельної дискусії. Загалом упродовж 3 днів відбулось 18 секційних засідань, заслухали 77 доповідей. Активну участь у заході взяли співробітники нашого Університету: професори Валентина Березенко, Олена Губська, Андрій Кваченюк, Юлія Комісаренко, Валентина Мойсеєнко, Сергій Норейко, Галина Соловйова, Олег Чабан, доценти Тетяна Кравченко, Денис Миргородський, Ігор Свінціцький, асистентки Наталія Зюзь, Олена Погребняк та Анастасія Самусєва. Провідні українські вчені та видатний іспанський гастроентеролог з Кооперативного науково-дослідного центру з біологічних наук (м. Більбао), професор Хосе Мато узагальнили передовий світовий досвід з питань діагностики, лікування та профілактики захворювань внутрішніх органів.
Паралельно із секційними засіданнями в очному форматі також відбувся майстер-клас «Основи спірометрії для лікаря внутрішньої медицини». Тренером виступив доктор медичних наук, провідний науковий співробітник Національного інституту фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМН України Ярослав Дзюблик. Учасники майстер-класу прослухали лекцію «Основи спірометрії для лікаря-практика» і відпрацювати практичні навички з техніки проведення процедури, а також інтерпретації результатів і формулювання заключення.
Читання пам’яті професора Анатолія Свінціцького стали черговою демонстрацією потужного наукового, освітнього і клінічного потенціалу нашого Університету.
ФАХІВЦІ НМУ СТАЛИ ОРГАНІЗАТОРАМИ, ТРЕНЕРАМИ ТА УЧАСНИКАМИ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ
6-7 липня 2023 року в змішаному форматі відбулася Друга науково-практична конференція з міжнародною участю «Внутрішня медицина в умовах сучасних викликів». Захід організовано Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця, Академією внутрішньої медицини та Польським медичним товариством в Україні імені А.С. Свінціцького. Під час заходу понад 5000 учасників, лікарів різних спеціальностей, обговорили низку актуальних проблем щоденної практики лікаря-інтерніста.
Основний наголос конференції було зроблено на мультидисциплінарному підході до ведення пацієнтів з функціональними розладами органів травлення, а також на менеджменті гострих і хронічних станів у клініці внутрішньої медицини.
Упродовж двох днів відбулося дев’ять секційних засідань. У них взяли активну участь співробітники НМУ, в.о. завідувача кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету, професорка Галина Соловйова, професор кафедри фтизіатрії та пульмонології Сергій Норейко, професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини №2 Сергій Сова, завідувач кафедри внутрішньої медицини №1, професор Вадим Шипулін, завідувач кафедри внутрішньої медицини №3, професор Олег Яременко, доцент кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Ігор Свінціцький, доцент кафедри хірургії з курсом невідкладної та судинної хірургії Денис Миргородський, доцент кафедри хірургії №2 Максим Приступюк, в.о. завідувача кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, доцентка Світлана Ярославська, асистентки Лілія Нікуліна та Олена Погребняк. Спікерка з Болгарії Нонна Петрова-Рангелова, а також плеяда відомих вітчизняних лікарів-науковців виступили з доповідями. Під час кожного засідання проводилося інтерактивне голосування з важливих питань щоденної клінічної практики, що забезпечило зворотній зв’язок зі слухачами. Крім того, у межах панельної дискусії всі доповідачі надали ґрунтовні відповіді на запитання, що виникли в учасників конференції.
Паралельно із секційними засіданнями в очному форматі відбувся майстер-клас «Сучасні аспекти проведення серцево-легеневої реанімації у дорослих та дітей». Тренерами виступили співробітники кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НМУ доцентка Світлана Ярославська, асистенти Максим Денисюк і Євгеній Дьомін. Учасники майстер-класу прослухали лекцію «Сучасні настанови з серцево-легеневої реанімації: що нового?» і відпрацювали практичні навички на станціях «Базове підтримання життєдіяльності», «Дихальні шляхи. Назофарингеальний повітровід. Вентиляція мішком Амбу» та «Зібрати валізу невідкладної допомоги за 40 секунд».
Запропонований формат науково-практичної конференції та організація заходів отримали схвальні відгуки учасників, а реалізація поставлених завдань сприятиме зниженню показників захворюваності та смертності, збереженню працездатності, підвищенню якості життя у нашій країні.
ПРЕДСТАВНИЦЯ УНІВЕРСИТЕТУ ВЗЯЛА УЧАСТЬ У ЛІТНІЙ ШКОЛІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГІЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ
Закордонні стажування як форма безперервного професійного розвитку стали традиційними для нашого Університету. Асистентка кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Лілія Нікуліна взяла участь у Літній школі Європейської гастроентерологічної асоціації (UEG Summer School), що працювала у Празі (Чехія). Стажування дало можливість представниці НМУ вдосконалити свої практичні навички та розширити наукові знання.
У рамках щорічного інтерактивного практичного курсу, що об’єднує молодих гастроентерологів з усього світу, було проведено тренінги у малих групах під керівництвом експертів з відповідного напряму. Лілія Нікуліна взяла участь у тренінгах з проведення еластографії печінки, ультразвукового дослідження органів черевної порожнини та кишківника, біопсії печінки, манометрії стравоходу та pH-імпедансометрії, основ внутрішньопечінкового портосистемного шунтування.
Під час навчання у малих групах, що відбувалося у форматі круглих столів, представниця нашого Університету долучилася до обговорення складних клінічних випадків пацієнтів із запальними захворюваннями кишок та з ускладненнями портальної гіпертензії.
Лілія Мирославівна відзначила, що учасники Літньої школи активно дискутували щодо систем освіти лікарів вузьких спеціальностей у різних країнах. Так, у країнах Європейського Союзу для того, щоб стати гастроентерологом, потрібно закінчити резидентуру тривалістю 5 років на базі університетських клінік і активно залучатися до виконання як клінічної, так і наукової роботи.
НА БУДІВЛІ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ КЛІНІКИ НМУ ВІДКРИТО МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ НА ЧЕСТЬ АНАТОЛІЯ СВІНЦІЦЬКОГО
23 травня в Університетській клініці Національного медичного університету імені О.О. Богомольця у колі адміністрації закладу, професорсько-викладацького колективу, колег, друзів, учнів та рідних вшанували пам’ять професора Анатолія Свінціцького та урочисто відкрили меморіальну дошку на його честь.
Понад 45 років Анатолій Свінціцький у стінах Університетської клініки успішно займався науковою, навчально-методичною, лікувально-консультативною, виховною та громадською діяльністю. Почесне право відкрити меморіальну дошку на його честь надали ректору НМУ, професору Юрію Кучину та сину Анатолія Станіславовича – доценту кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Ігорю Свінціцькому. У своєму слові Юрій Кучин відзначив, що відомий учений-терапевт був людиною багатогранною, а одним з його найбільших досягнень стало об’єднання медичних працівників Польщі та України і залишена ним у спадок наукова школа, що продовжує його справу.
У свою чергу завідувачка кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ, професорка Галина Соловйова запросила до слова консула Республіки Польща в Києві Яцека Гоцловські. Він наголосив на вагомому внеску Анатолія Свінціцького у розвиток медичної галузі України, Польщі та світу. Подякував захисникам України, які захищають людство від московських варварів і завдяки яким можливе проведення подібних заходів. А також медикам, які на своєму місці роблять все можливе, щоб відновити здоров’я бійців після отриманих у боях травм.
Завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини №1, професор Василь Нетяженко, який знав Анатолія Свінціцького понад 60 років, розповів про його людські якості – доброзичливість, надійність та мудрість. До цих слів також приєднався завідувач кафедри травматології та ортопедії, професор Олександр Бур’янов. Він зазначив, що Анатолій Станіславович був людиною широких поглядів, що об’єднала людей різних спеціальностей, а закладені ним принципи доброчесності і людяності збереглися до сьогодні. Завідувач кафедри внутрішньої медицини ННЦ «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор Володимир Бульда відзначив особливу щирість, гостинність Анатолія Свінціцького та його ставлення до співробітників, як до членів родини.
На захід завітала і завідувачка кафедри внутрішньої медицини №3 та ендокринології Харківського національного медичного університету, професорка Лариса Журавльова. Вона згадала про роки співпраці закладу та її особисто з Анатолієм Станіславовичем, який проводив та брав активну участь у науково-практичних заходах, що проводилися на базі університету.
Щемливим видалося слово брата відомого вченого – завідувача науково-дослідного відділення онкогінекології Національного інституту раку, доктора медичних наук, професора Валентина Свінціцького. Він наголосив, що пан Анатолій умів бути братом і справжнім другом, володів кількома європейськими мовами, мав феноменальну пам’ять, декламував в оригіналі «Фауста» Гете та завжди наполягав на налагодженні зв’язків з європейськими колегами. Він був багатогранною особистістю, але передусім – науковцем, автором понад 870 наукових праць, зокрема 70 підручників, монографій, навчальних посібників, довідників, 35 патентів. Сумлінну працю Анатолія Свінціцького на ниві медицини було відзначено високими нагородами і почесними званнями, зокрема, званням почесного члену Польської академії медицини, дійсного члену Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера та Академії наук вищої школи України.
Багатогранною була і громадська діяльність професора Анатолія Свінціцького, який організував та впродовж 25 років очолював Товариство лікарів польського походження при Спілці поляків України, був консультантом Державного експертного центру МОЗ України, членом Президії Асоціації ревматологів України, Правління Українського товариства терапевтів і позаштатним консультантом Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства. Працював головним редактором науково-практичного видання «Практикуючий лікар», був членом редакційних рад і колегій близько 30 наукових журналів.
Ігор Анатолійович Свінціцький зазначив, що його огортає сум, оскільки батька немає вже майже три роки та, одночасно, гордість, що справа його живе і про нього пам’ятає велика кількість людей. Він подякував ректору НМУ Юрію Кучину за сприяння у відкритті меморіальної дошки та проведенні різноманітних заходів, під час яких згадують Анатолія Свінціцького, його напрацювання. Висловив слова вдячності консулу Польщі Яцеку Гоцловські за налагодження нових наукових зв’язків, всьому польському народові за підтримку України в такий складний час, а також всім, хто береже пам’ять про його батька.
Весь фаховий шлях професора Анатолія Свінціцького – багаторічного керівника кафедр госпітальної терапії №2, внутрішньої медицини №3, внутрішніх хвороб стоматологічного факультету, декана з інтернатури та підвищення кваліфікації лікарів, проректора з науково-педагогічної, лікувальної роботи та післядипломної освіти нашого Університету, доктора медичних наук, професора був пов’язаний з НМУ та його Університетською клінікою, на фасаді якої і встановили меморіальну дошку. Пам’ять про нього, як видатного вченого, талановитого клініциста, блискучого педагога, чуйну і щиру людину назавжди збережеться в серцях колег, друзів, численних учнів, пацієнтів і студентської молоді.
У НМУ ПРОВЕЛИ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕРАПЕВТИЧНИЙ КОНГРЕС «AIM 2023»
У Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця пам’ятають і шанують видатних вчених, лікарів і педагогів, які в різні часи створювали історію нашого Університету та української медицини. Серед них – яскраві представники київської школи терапевтів: академік В.М. Іванов, професори А.П. Пелещук, А.С. Свінціцький. 26-28 квітня 2023 року НМУ, Академія внутрішньої медицини і Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького провели Національний терапевтичний конгрес з міжнародною участю «AIM 2023» («Advances in Internal Medicine = Досягнення у внутрішній медицині»). Науковий форум було присвячено пам’яті славетних вчених.
Захід став подією, що привернула велику увагу фахової спільноти не лише в Україні. До наукового форуму долучилися понад 8 тисяч учасників – лікарі терапевтичного профілю і представники суміжних спеціальностей.
Зі вступним словом до присутніх звернувся ректор НМУ, професор Юрій Кучин. Він зазначив, що школа академіка Вадима Іванова, гідними продовжувачами якої в подальшому стали професори Анатолій Пелещук та Анатолій Свінціцький, з 1934 року функціонує на базі нашої Університетської клініки, демонструючи високий рівень освітньої, наукової та лікувальної діяльності. Юрій Леонідович побажав учасникам конгресу плідної роботи. Наступним взяв слово доцент Ігор Свінціцький, який розповів про основні історичні віхи, реалії сьогодення та перспективи на майбутнє цієї терапевтичної школи. Своєю чергою професор Іван Катеринчук з Полтавського державного медичного університету поділився теплими спогадами про свого вчителя і друга професора Анатолія Свінціцького.
Упродовж трьох днів роботи конгресу було проведено 14 секційних засідань, заслухано понад 60 доповідей з різних напрямів внутрішньої медицини. Велику кількість доповідей було присвячено гастроентерологічній, ревматологічній і кардіологічній тематиці. Окремі секційні засідання були присвячені кишковій мікробіоті та ролі її порушень у розвитку внутрішньої патології, а також хворобі Гоше.
Спікери з провідних освітніх, наукових і лікувальних закладів Києва, Дніпра, Запоріжжя, Харкова, Полтави, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, а також закордонний гість з Канади у своїх доповідях робили акцент на неухильному дотриманні найкращих світових стандартів діагностики, лікування та профілактики захворювань внутрішніх органів і на потребі персоніфікованого підходу до ведення пацієнтів.
У рамках конгресу, паралельно із секційними засіданнями, в очному форматі також відбулися 2 майстер-класи: «Основи ультразвукової діагностики для лікаря внутрішньої медицини» і «Сучасні можливості ендоскопічної діагностики в клінічній практиці». Учасники мали унікальну змогу не лише підвищити власний теоретичний рівень та дізнатися про передові технології в царинах ультразвукової та ендоскопічної діагностики, а й власноруч під керівництвом досвідчених тренерів спробувати провести відповідні обстеження.
Національний терапевтичний конгрес, присвячений вшануванню пам’яті наших видатних вчителів, пройшов успішно і став ще одним важливим кроком у розбудові сучасної медицини.
В УНІВЕРСИТЕТСЬКИЙ КЛІНІЦІ ВІДБУЛОСЯ СПІЛЬНЕ ЗАСІДАННЯ ГУРТКІВ ДВОХ КАФЕДР
На базі Університетської клініки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулося спільне засідання студентських наукових гуртків кафедр внутрішніх хвороб стоматологічного факультету і пропедевтики внутрішньої медицини №2, а також кафедри української мови та прикладної лінгвістики Навчально-наукового інституту філології (ННІФ) Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Тема «Загальний огляд: вираз обличчя та міміка в реальному житті та при патології» об’єднала інтереси молодих науковців різних спеціальностей. Формат проведення був змішаним: усі бажаючі могли приєднатися як особисто, так і online.
З вітальним словом до студентів-гуртківців звернулися ініціатори проведення заходу – професорка Валентина Мойсеєнко та доцент Володимир Богомаз. Засідання розпочалося віртуальною екскурсією Університетською клінікою та знайомством з її історією як пам’яткою архітектури та історії міста Києва. Нагадали, що 90 років тому терапевтична клініка, що нині носить ім’я академіка Вадима Іванова, була започаткована відділом на 50 ліжок. Згадали і провідних вчених нашого Університету, які тут працювали і проводили наукові дослідження: професорів Анатолія Пелещука, Анатолія Свінціцького, Тараса Никулу, Петра Боднара, Миколу Скопіченка та інших.
З першою доповіддю «Аналіз поведінки соловйова» виступила студентка 3-го курсу ННІФ КНУ імені Тараса Шевченка Анна Кисіль (кер. – доцентка Олена Гапченко).
Надзвичайно цікавою та вдало оформленою була доповідь студента 5 курсу стоматологічного факультету Антона Левчука «Привабливість обличчя: погляд стоматолога» (кер. – доцент Володимир Богомаз). Наступним був виступ Анастасії Зубець з Німеччини – студентки 3-го курсу ННІФ КНУ імені Тараса Шевченка, з повідомленням про невербальні засоби політичної комунікації (кер. – доцент Олена Гапченко). Із доповіддю «Вирази обличчя при захворюваннях внутрішніх органів: погляд інтерніста» виступили студентки 3-го курсу медичного факультету №1 Тетяна Коренева й Ольга Бурмич (кер. – професорка Валентина Мойсеєнко).
Згодом керівники гуртків і студенти взяли участь в обговоренні доповідей. Засідання завершили хвилиною мовчання в пам’ять про загиблих Захисників України – на екрані промайнули обличчя і вираз очей Миколи Дончилла, Михайла Матвіїва, Романа Артиша, Віталія Клименка, Миколи Фурмана, Сергія Ступака, Романа Охріменка, Богдана Литвинчука та інших. Символічним було останнє фото Максима Вельгана, який поповнив ряди Небесного легіону, не побачивши свого новонародженого сина.
Засідання студентських гуртків вдалося цікавим, актуальним, пізнавальним і відбулося за умов тісної співпраці їхніх старост – Анни Ковальчук і Ірини Бурдейної.
У НМУ ПРОВЕЛИ ІІ НАУКОВО-ПРАКТИЧНУКОНФЕРЕНЦІЮ «МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНИЙ ПІДХІД ДО ВЕДЕННЯ ПАЦІЄНТІВ З МЕТАБОЛІЧНИМИ ПОРУШЕННЯМИ»
Друга науково-практична конференція «Мультидисциплінарний підхід до ведення пацієнтів з метаболічними порушеннями», яка відбулася 23-24 лютого 2023 року в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця, стала черговим заходом безперервного професійного розвитку медичних і фармацевтичних працівників. Тематика науково-освітнього форуму охопила широкий спектр питань щодо діагностики, лікування та профілактики метаболічних захворювань у гастроентерологічній, ендокринологічній, кардіологічній та ревматологічній практиці. Окремі секційні засідання були присвячені принципам менеджменту коморбідних станів у метаболічного пацієнта і хвороби Гоше.
Захід організовано спільними зусиллями Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Академії внутрішньої медицини та Польського медичного товариства в Україні імені А.С. Свінціцького.
Варто відзначити активну участь у заході співробітників нашого Університету, зокрема професорів Галини Соловйової, Леоніда Пінського, Андрія Кваченюка, Дмитра Іванова, Олени Хаустової, доцентів Ігоря Свінціцького, Дениса Миргородського, Марини Диби, асистента Анни Безпалої, а також провідних вітчизняних лікарів і науковців з різних закладів Києва, Дніпра, Запоріжжя, Полтави, Львова, Тернополя, Броварів. Спікери ґрунтовно проаналізували наявні медичні практики, здійснили узагальнення передового світового і власного досвіду за темами своїх виступів, а у рамках панельної дискусії відповіли на численні запитання слухачів.
Загалом упродовж двох днів конференції було виголошено 37 доповідей, які на сьогодні вже назбирали понад 14 тисяч переглядів на платформі YouTube. Успішне проведення заходу підкреслює важливість впровадження новітніх стратегій діагностики та лікування метаболічних порушень на засадах доказової медицини до щоденної клінічної практики і безперервного професійного розвитку лікарів різних спеціальностей з вказаного питання.
Обговорення доповідей учасниками конференції
В НМУ ВІДБУЛАСЯ ПІДСУМКОВА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ З ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ
Науково-практична конференція «Сучасний менеджмент терапевтичного пацієнта: підсумки 2022 року», яка відбулася 22-23 грудня, стала вже п’ятим цьогорічним спільним заходом Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Академії внутрішньої медицини та Польського медичного товариства в Україні імені А.С. Свінціцького. Вона була спрямована на висвітлення та узагальнення найважливіших новин і досягнень 2022 року в гастроентерології, гепатології, кардіології, ендокринології, ревматології, пульмонології, алергології та інших терапевтичних спеціальностях.
До роботи конференцій долучилися багато лікарів з усіх регіонів України. Великий інтерес зумовлений тим, що наукові заходи безперервного професійного розвитку надають унікальну можливість не лише прослухати лекції провідних фахівців медичної галузі, а й взяти безпосередню участь у панельній дискусії, отримати ґрунтовні відповіді на питання, що виникають в процесі обговорення. Цього разу для участі в конференції зареєструвалися понад 2300 лікарів.
Модераторами форуму були виконувач обов’язків завідувача кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету, професор Галина Соловйова і доцент цієї ж кафедри Ігор Свінціцький.
Загалом протягом двох днів відбулося сім секційних засідань, в яких взяли участь і співробітники нашого Університету. Із цікавими новаторськими доповідями виступили професори Андрій Кваченюк, Леонід Пінський, Галина Соловйова, доценти Тетяна Кравченко, Ігор Свінціцький, асистенти Наталія Зюзь, Андрій Кузьмінець. Також з ґрунтовними і актуальними лекціями виступили колеги з інших освітніх, наукових і медичних закладів Києва, Вінниці, Полтави, Івано-Франківська, Львова, Ужгорода. Запоріжжя. Серед них – професори Ірина Головач, Сергій Зайков, Дмитро Рекалов, Ігор Скрипник, Сергій Ткач, доктори медичних наук Ярослав Дзюблик, Ярослав Лутай, Любов Соколова. Науковці детально обговорили сучасні настанови з менеджменту пацієнтів з різною терапевтичною патологією, проаналізували клінічні випадки, що дуже важливо для безперервного професійного розвитку лікарів.
Конференція відбувалася в умовах енергетичної кризи, тому, не всі бажаючі змогли наживо долучитися до неї, проте усі лекції та обговорення є доступними для перегляду на платформі YouTube.
Учасники конференції «Сучасний менеджмент терапевтичного пацієнта: підсумки 2022 року»
КОНФЕРЕНЦІЯ «НЕВІДКЛАДНІ СТАНИ В КЛІНІЧНІЙ ПРАКТИЦІ» ВИКЛИКАЛА ЗНАЧНИЙ ІНТЕРЕС СЕРЕД МЕДИКІВ
Науково-практична конференція «Невідкладні стани в клінічній практиці», яка відбулася 10-11 листопада, стала черговим спільним заходом Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Академії внутрішньої медицини та Польського медичного товариства в Україні імені А.С. Свінціцького. Щоразу його організатори відгукуються на актуальні проблемні питання сучасної медицини, запрошуючи до їх обговорення провідних фахівців галузі. Конференція викликала чималий інтерес у наукової спільноти та лікарів-практиків.
Конференція була спрямована на підвищення рівня знань щодо сучасних підходів до діагностики й лікування невідкладних станів, впровадження до клінічної практики настанов, які базуються на засадах доказової медицини. Окрім того, її внесено до Переліку заходів безперервного професійного розвитку медичних і фармацевтичних працівників.
Протягом двох днів було проведено сім секційних засідань. Практично у роботі кожного з них взяли активну участь науковці НМУ імені О.О. Богомольця. «Невідкладні стани в гастроентерології» – з дискусії на цю тему розпочалася робота конференції. Член-кореспондент НАМН України, професор кафедри хірургії №1 Михайло Захараш розповів про сучасні підходи до лікування хворих на гострі ускладнення виразкового коліту та хвороби Крона. До сьогодні запальні захворювання кишки залишаються вкрай актуальною проблемою сучасної гастроентерології та проктології, а пацієнти потребують лікування у спеціалізованих відділеннях, де є необхідне обладнання та значний професійний досвід лікарів. Доєдналися до обговорення гастроентерологічної тематики профільні фахівці з інших відомих медичних закладів Києва та Запоріжжя.
Виконувач обов’язків завідувача кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету, професор Галина Соловйова та доцент цієї ж кафедри Ігор Свінціцький взяли участь в роботі кількох секцій і виступили на актуальні теми в гепатології, ревматології та кардіології. Обоє є співорганізаторами заходу, очолюючи ГО «Академія внутрішньої медицини» та ГО «Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького» відповідно.
Активно і цікаво пройшло обговорення питань надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам ендокринологічного профілю. У цій секції виступили двоє науковців з НМУ: професор Андрій Кваченюк та доцент Максим Приступюк, які висвітили аспекти діагностики, лікування і профілактики невідкладних станів при гіперпаратиреозі та синдромі діабетичної стопи.
Найбільша кількість доповідей стосувалася невідкладних станів у кардіології, таких як гіпертензивні кризи, інфаркт міокарда, венозні тромбози та порушення серцевого ритму. Мультидисциплінарна дискусія за участю представників різних спеціальностей викликала неймовірний інтерес серед учасників і відповідно значну кількість питань до експертів, на кожне з яких надали ґрунтовну відповідь.
Завершило роботу конференції секційне засідання, присвячене невідкладним станам у загальній лікарській практиці, під час якого доєдналася велика кількість слухачів, адже обговорювалися засади діагностики і лікування негоспітальної пневмонії, важкого нападу бронхіальної астми, порушень сну та панічних атак тощо. З чотирьох доповідей троє були представлені фахівцями нашого Університету – доцентами Дмитром Добрянським і Лілією Мартиновою, а також професором Оленою Хаустовою.
Обговорення наукової програми конференції
Учасники конференції «Невідкладні стани в клінічній практиці»
В НМУ ВІДБУЛИСЯ ДРУГІ НАУКОВІ ЧИТАННЯ ПАМ’ЯТІ ПРОФЕСОРА АНАТОЛІЯ СВІНЦІЦЬКОГО
5-7 жовтня 2022 року Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, ГО «Академія внутрішньої̈ медицини» і ГО «Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького» провели Другі наукові читання пам’яті дійсного члена Польської академії медицини, Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера та Академії наук вищої школи України, багаторічного завідувача кафедр госпітальної терапії №2, внутрішньої медицини №3 і внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ, доктора медичних наук, професора Анатолія Станіславовича Свінціцького. Захід відбувся за темою «Внутрішня медицина: наука та практика».
Цьогорічний форум привернув значну увагу медичної спільноти, його учасниками стали майже 2300 осіб. Серед учасників — лікарі терапевтичного профілю (інтерністи, сімейні лікарі, гастроентерологи, кардіологи, ревматологи, нефрологи, ендокринологи, дієтологи, пульмонологи, гематологи, неврологи, інфекціоністи) та представники суміжних фахів (хірурги, ендоскопісти, педіатри, радіологи).
Під час читань слухачів ознайомили з науковою спадщиною і досягненнями професора Анатолія Свінціцького та його школи, сучасними тенденціями розвитку внутрішньої медицини в Україні та світі, мали на меті поглибити рівень знань про передові технології діагностики, лікування та профілактики захворювань внутрішніх органів і сприяти впровадженню клінічних настанов на засадах доказової медицини у щоденну клінічну практику.
Програма заходу була надзвичайно насиченою і включала в себе доповіді відомих лікарів і науковців з України, Сполучених Штатів Америки, Іспанії, Польщі, Молдови і Казахстану та подальше їх обговорення під час панельної дискусії.
Зі вступним словом до учасників читань звернувся ректор НМУ, професор Юрій Кучин. Він відзначив, що професор Анатолій Свінціцький був гідним продовжувачем славетних традицій київської терапевтичної школи академіка Вадима Іванова. Пригадав ректор заслуги та зусилля, яких доклав Анатолій Станіславович для розвитку міжнародних контактів і налагодження українсько-польської співпраці в галузі медицини, одним з результатів якої стало видання міжнародного підручника з внутрішніх хвороб.
Зі спогадами про професора також виступили його колеги та учні, зокрема професори Ігор Скрипник, Іван Катеренчук, Ірина Головач, Сергій Ткач, а доцент Ігор Свінціцький виголосив доповідь про громадсько-освітню діяльність і наукові звершення Анатолія Станіславовича в контексті викликів сьогодення.
Загалом за 3 дні було проведено 11 секційних засідань («Сучасні підходи до діагностики та лікування захворювань органів травлення», «Передовий світовий досвід ведення пацієнтів терапевтичного профілю», «Актуальні питання внутрішньої медицини», «Сучасні алгоритми ведення пацієнтів із захворюваннями органів дихання», «Діагностика та лікування захворювань опорно-рухового апарату в сучасних умовах», «Останні досягнення в гепатології», «Актуальні проблеми нутриціології та дієтології», «Міжфахова інтеграція у клініці внутрішньої медицини», «Новітні стратегії менеджменту кардіологічних пацієнтів на засадах доказової медицини», «Ключові питання діагностики і лікування захворювань ендокринних органів та порушень обміну речовин», «Мультидисциплінарний підхід до діагностики та лікування орфанних захворювань») і симпозіум «Синдром подразненої кишки: сучасні погляди на патогенез, діагностику і лікування», на яких заслухали 54 доповіді з різних напрямів внутрішньої медицини.
Особливу увагу учасників читань привернули виступи іноземних спікерів. Так, президент Іспанської асоціації гастроентерологів Енріке де-Мадарія поділився зі слухачами сучасними поглядами на питання ведення пацієнтів з вторинною екзокринною недостатністю підшлункової залози, а голова Казахського наукового товариства з вивчення захворювань кишок Джаміля Кайбуллаєва детально зупинилася на проблемі інфекції Clostridium difficile та запальних захворювань кишки. Про складнощі діагностики хронічних захворювань печінки доповів завідувач кафедри гастроентерології Державного університету медицини та фармакології імені Ніколае Тестеміцану (м. Кишинів), професор Євген Ткачук. Цікавими були виступи доцента Тетяни Кушнер з Школи медицини Ікана при Медичному центрі Маунт-Сінай (м. Нью-Йорк), яка в академічному стилі розповіла про засади менеджменту пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки в реаліях американської системи охорони здоров’я, та пані Ельвіри Завідзької з лабораторії ALAB (м. Варшава) про епідеміологію та діагностику туберкульозу.
Варто підкреслити, що у всіх доповідях акцент робили на неухильне дотримання найкращих світових стандартів діагностики, лікування та профілактики захворювань внутрішніх органів і на потребу диференційованого та персоніфікованого підходу до ведення пацієнтів, а вирішення поставлених під час читань завдань сприятиме зниженню показників захворюваності та смертності, збереженню працездатності, підвищенню тривалості та якості життя населення нашої країни.
Приємно відзначити, що читання, присвячені пам’яті професора Анатолія Свінціцького, вже стали традиційними і вдруге проведені на високому організаційному та науковому рівнях. Розпочата ним справа продовжує жити, об’єднуючи різні покоління лікарів і розвиваючи науковий, педагогічний і клінічний потенціал Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Організатори читань професор Галина Соловйова і доцент Ігор Свінціцький разом модераторами ревматологічного секційного засідання професорами Іриною Головач і Мартою Джус
НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ “ВНУТРІШНЯ МЕДИЦИНА В УМОВАХ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ”
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, громадська організація “Академія внутрішньої медицини” та громадська організація “Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького” 16-17 червня 2022 року провели науково-практичну конференцію “Внутрішня медицина в умовах сучасних викликів”.
Тематика конференції охоплювала широкий спектр актуальних питань різних терапевтичних напрямів. Під час заходу відбулося 7 секційних засідань: “Діагностика та лікування патології підшлункової залози на засадах доказової медицини”, “Актуальні проблеми сучасної гепатології”, “Сучасні підходи до ведення пацієнтів із захворюваннями кишок”, “Новітні алгоритми діагностики і лікування ревматичних хвороб”, “Актуальні питання сучасної внутрішньої медицини”, “Сучасні стандарти надання медичної допомоги при ендокринних захворюваннях”, “Передові стратегії ведення пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями”, а також симпозіум “Мультидисциплінарний підхід до ведення пацієнтів із функціональними розладами шлунково-кишкового тракту”.
Модераторами конференції були співголови оргкомітету — в.о. завідувача кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ і очільниця ГО “Академія внутрішньої медицини”, професор Галина Соловйова і доцент цієї ж кафедри, голова ГО “Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького” Ігор Свінціцький, а також професори Леонід Пінський, Марта Джус, Світлана Кушніренко, Андрій Кваченюк, Валерій Батушкін, Володимир Чернявський, доцент Микола Мендель та кандидат медичних наук Володимир Пироговський.
У своїх виступах провідні вітчизняні лікарі та науковці з Києва, Харкова, Дніпра, Полтави, Львова, Тернополя охоче ділилися власним досвідом і розповідали про передові технології діагностики, профілактики та лікування низки захворювань внутрішніх органів. У рамках панельної дискусії обговорили доповіді, а слухачі мали змогу отримати відповіді на запитання. Варто зауважити, що більшість виступів стосувалася особливостей менеджменту пацієнтів у реаліях воєнного часу, що особливо актуально в нинішніх умовах.
Чималий інтерес викликав науковий симпозіум, який завершував програму конференції та мав на меті поглибити міжфахову інтеграцію лікарів різних спеціальностей — терапевтів, сімейних лікарів, гастроентерологів, психіатрів, психотерапевтів — при лікуванні осіб з функціональним розладами органів травлення.
Протягом двох днів конференції заслухали 34 доповіді, які вже зібрали понад 12 тисяч переглядів, що свідчить про неабияку важливість таких заходів. Вирішення поставлених під час форуму завдань матиме значний вплив на подальший розвиток терапевтичної науки і практики, забезпечення високого рівня надання медичної допомоги населенню, а також імплементацію європейських стандартів підготовки та підвищення кваліфікації інтерністів.
Модератори та учасники конференції “Внутрішня медицина в умовах сучасних викликів”
Панельна дискусія у рамках секційного засідання “Передові стратегії ведення пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями”
Обговорення доповідей учасниками симпозіуму “Мультидисциплінарний підхід до ведення пацієнтів із функціональними розладами шлунково-кишкового тракту”
НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ З МІЖНАРОДНОЮ УЧАСТЮ “МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНИЙ ПІДХІД ВЕДЕННЯ ПАЦІЄНТІВ З МЕТАБОЛІЧНИМИ ПОРУШЕННЯМИ”
27-28 січня 2022 року в рамках спільної науково-освітньої діяльності громадських організацій “Академія внутрішньої медицини” та “Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького” і за сприяння Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю “Мультидисциплінарний підхід ведення пацієнтів з метаболічними порушеннями”.
Громадські організації очолюють відповідно професор Г.А. Соловйова та доцент І.А. Свінціцький. Вони об’єднали зусилля для активізації роботи Київської терапевтичної школи, засновниками і провідниками якої свого часу були академіки Ф.Г. Яновський і В.М. Іванов, професори А.П. Пелещук, Г.Й. Бурчинський та інші видатні клініцисти.
Ця конференція – це перший спільний науковий захід, метою якої було здійснення безперервного професійного розвитку медичних працівників. Вона проходила в офлайн- і онлайн-форматах, викликала чималий резонанс у лікарів різних фахів. Понад 12 тисяч учасників долучилися до її роботи протягом двох днів. Великий інтерес до наукового заходу викликала участь відомих спеціалістів з різних галузей внутрішньої медицини.
Так, доповіді виголосили професори І.М. Скрипник, Л.К. Соколова, О.О. Бондаренко, Г.А. Соловйова, Ю.І. Комісаренко, Л.Л. Пінський, В.В. Батушкін, доценти О.В. Швець, І.А. Свінціцький, Є.В. Андрєєв та інші учасники форуму, які висвітлювали у своїх виступах медичні теми, що потребують мультидисциплінарного підходу до лікування внутрішніх хвороб, зокрема цукрового діабету, неалкогольної жирової хвороби печінки, серцево-судинних захворювань у метаболічних пацієнтів, синдрому діабетичної стопи тощо.
Особливу активність та інтерес в учасників форуму викликали панельні дискусії, під час яких звучали запитання та відповіді на них щодо лікування різних захворювань. Загалом під час конференції проведено шість секційних засідань. Завершився науковий форум симпозіумом на тему: “Сучасні стандарти надання медичної допомоги при захворюваннях внутрішніх органів”, який було присвячено пам’яті нашого вчителя, дійсного члена Польської академії медицини, Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера та Академії наук вищої школи України, доктора медичних наук, професора Анатолія Станіславовича Свінціцького.
Організатори та учасники конференції “Мультидисциплінарний підхід ведення пацієнтів з метаболічними порушеннями”
Професори Г.А. Соловйова та О.О. Бондаренко модерують секційне засідання “Неалкогольна жирова хвороба печінки в практиці лікаря-інтерніста: акцент на коморбідного пацієнта”
Доцент І.А. Свінціцький виступає перед слухачами наукового форуму
МАЙСТЕР-КЛАС ДЛЯ МАЙБУТНІХ СТОМАТОЛОГІВ
У Стоматологічному медичному центрі та Університетській клініці Національного медичного університету імені О.О. Богомольця оволодівають лікарською спеціальністю студенти стоматологічного факультету, формуючи різнобічний, фаховий підхід до лікування пацієнтів. У практиці часто трапляються випадки, коли лікар-стоматолог першим помічає недугу і направляє пацієнта до профільного спеціаліста. Розпізнати та диференціювати захворювання навчають на кафедрі внутрішніх хвороб стоматологічного факультету, яка базується в Університетській клініці.
Студенти 8-ї групи п’ятого курсу вивчали ще один важливий розділ – “Екстрена та невідкладна медична допомога”. Професор Г.А. Соловйова після обговорення теоретичних аспектів теми запросила провести майстер-клас з серцево-легеневої реанімації та надання екстреної медичної допомоги при інших невідкладних станах вихованців кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Інституту післядипломної освіти – аспіранта Наталію Семенко, інтернів Вадима Паращука та Олену Король. Студенти виступали як в ролі пацієнтів, так і лікарів, брали участь в опановували навичками серцево-легеневої реанімації.
Професор Г.А. Соловйова зазначила, що навчання в умовах Університетської клініки надає можливість залучати лікарів суміжних спеціальностей, максимально наближати навчальний процес до медичної практики.
Обговорення загальних принципів надання медичної допомоги при невідкладних станах
Відпрацювання практичних навичок
ПЕРШІ НАУКОВІ ЧИТАННЯ ПАМ’ЯТІ ПРОФЕСОРА А.С. СВІНЦІЦЬКОГО “ВНУТРІШНЯ МЕДИЦИНА: НАУКА ТА ПРАКТИКА”
6-8 жовтня 2021 року відбулися Перші наукові читання, присвячені пам’яті видатного вченого, лікаря, педагога, громадського діяча, почесного члена Польської академії медицини, дійсного члена Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера та Академії наук вищої школи України, багаторічного завідувача кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ професора А.С. Свінціцького.
Читання проходили у рамках відзначення 180-річного ювілею університету. Захід, організаторами якого є НМУ імені О.О. Богомольця (кафедра внутрішніх хвороб стоматологічного факультету) та ГО “Польське медичне товариство в Україні імені А.С. Свінціцького”, відбувався у змішаному форматі із додержанням усіх санітарно-епідемічних заходів.
Відкрив читання ректор, член-кореспондент НАМН України, професор Ю.Л. Кучин, який зазначив, що А.С. Свінціцький був “дуже університетською людиною, чудовим науковцем і викладачем, містком між НМУ і Польським медичним товариством. Анатолій Станіславович перший в Україні видав підручник “Внутрішні хвороби” – українськомовне видання короткої версії міжнародного довідника з внутрішніх хвороб “Інтерна Щекліка”, одного з найвидатніших польських лікарів та вчених Анджея Щекліка (1938 – 2012). Цією книгою користуються українські лікарі, які працюють у різних країнах Європи”. Юрій Леонідович наголосив, що пам’ять про А.С. Свінціцького “закарбовано у стінах НМУ, в учнях, які продовжуватимуть його справу”.
В онлайн-форматі до конференції долучилися: радник Посольства Республіки Польща в Україні Яцек Гоцловський, провідний лікар клініки акушерства та гінекології Ганноверського медичного університету (Федеративна Республіка Німеччина), професор Фрідріх Дегенгардт, президент Асоціації ревматологів України, академік НАМН України, директор ННЦ “Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска” НАМН України, доктор медичних наук, професор В.М. Коваленко, які відзначили вагомий внесок Анатолія Станіславовича у розвиток українсько-польських відносин у медичній сфері, його високий професіоналізм та непересічні людські якості. Теплими спогадами про Анатолія Станіславовича поділилися із присутніми: член-кореспондент НАМН України, професор В.З. Нетяженко, завідувач кафедри менеджменту охорони здоров’я НМУ, доктор медичних наук, професор В.Д. Парій, проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти Полтавського державного медичного університету, доктор медичних наук, професор І.М. Скрипник, завідувач кафедри внутрішньої медицини №2 Полтавського державного медичного університету, доктор медичних наук, професор І.П. Катеринчук. Вони згадували А.С. Свінціцького не лише як видатного вченого, продовжувача справи його вчителя, патріарха Київської школи внутрішньої медицини А.П. Пелещука, а й як щиру, добру і дуже чуйну людину.
Продовжив читання доповіддю “Внесок професора А.С. Свінціцького та його школи у розвиток терапевтичної науки і практики” його син кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ Ігор Анатолійович Свінціцький. Він розповів про життєвий та науковий шлях вченого, лікаря, педагога і громадського діяча, поділився особистими спогадами. Після перерви почалися пленарні засідання: “Актуальні проблеми сучасної гепатології”, “Сучасні підходи до ведення пацієнтів із захворюваннями серцево-судинних захворювань”. Перший день читань завершило пленарне засідання “Актуальні питання сучасної ревматології”.
7 і 8 жовтня Перші читання пам’яті професора А.С. Свінціцького продовжилися пленарними засіданнями та майстер-класами з актуальних питань внутрішньої медицини, гастроентерології (захворювань стравоходу і шлунку, кишок, печінки, підшлункової залози), ендокринології, дієтології тощо. Таким чином, у заході з доповідями взяли участь провідні фахівці у галузі внутрішньої патології: Noureddin M. (США), члени-кореспонденти НАМН України В.З. Нетяженко, Ю.М. Степанов, Г.Д. Фадєєнко, Н.В. Харченко, професори Л.С. Бабінець, О.М. Барна, В.В. Батушкін, О.О. Бондаренко, О.П. Борткевич, О.А. Бур’янов, Н.Б. Губергріц, О.Ю. Губська, А.Е. Дорофєєв, О.Й. Жарінов, І.А. Зайцев, Д.Д. Іванов, І.П. Катеренчук, А.М. Кваченюк, Ю.І. Комісаренко, В.Є. Кондратюк, В.О. Мойсеєнко, Г.В. Осьодло, Л.Л. Пінський, Г.О. Проценко, І.М. Скрипник, Г.А. Соловйова, С.М. Ткач, О.Ю. Філіппова, Л.В. Хіміон, І.В. Хомяк, В.В. Чернявський, О.Б. Яременко, доктори медичних наук Я.О. Дзюблик, Л.А. Міщенко, Л.К. Соколова, доценти Є.В. Андрєєв, В.М. Богомаз, Н.П. Козак, І.А. Свінціцький, О.В. Швець, Л.В. Юдіна та інші.
Всі учасники читань отримали сертифікати для врахування їх при атестації на присвоєння/підтвердження лікарської категорії.
Учасники Перших читань пам’яті професора А.С. Свінціцького
Почесні гості наукового форуму
Читання викликали значний інтерес серед представників медичної спільноти
ЗУСТРІЧ ПАМ’ЯТІ ПРОФЕСОРА А.С. СВІНЦІЦЬКОГО
29 січня 2021 року відбулася наукова зустріч, приурочена річниці як пішов у вічність відомий український вчений-медик, професор, академік Академії наук вищої школи України, завідувач кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету, професор Анатолій Станіславович Свінціцький.
У заході взяли участь — ректор НМУ, професор Ю.Л. Кучин, проректор з наукової роботи та інновацій, професор С.В. Земсков, голова профкому співробітників Університету, професор Л.М. Яременко.
У вступному слові професор Ю.Л. Кучин відзначив, що ім’я професора А.С. Свінцицького, яскравої і талановитої особистості, вченого і наставника молоді, назавжди увійшло в історію НМУ. І найкращою пам’яттю про Анатолія Станіславовича є продовження його справи, втілення творчих задумів та ідей.
Син і послідовник свого батька, асистент кафедри внутрішньої медицини Ігор Свінціцький виступив із доповіддю, в якій розповів про творчий шлях Анатолія Станіславовича, 50 років життя якого пов’язане з НМУ, де він отримав медичну освіту, відбулося його фахове становлення як вченого, викладача і громадського діяча. Доповідь супроводжувалася численними світлинами та документами, що свідчили про великий вклад професора А.С. Свінціцького у розвиток вітчизняної і світової науки.
На зустрічі було представлено три актуальні наукові доповіді співробітників кафедри — в. о. завідувача кафедри, професора Г.А. Соловйової, доцента В.М. Богомаза та асистента К.Л. Кваченюк.
Також виступили численні учні та друзі професора А.С. Свінціцького.
Ректор НМУ, професор Ю.Л. Кучин звертається зі вступним словом до учасників зустрічі
Численні учні та друзі професора А.С. Свінціцького відвідали меморіальний захід
Учасники наукової зустрічі пам’яті професора А.С. Свінціцького
ПІШОВ З ЖИТТЯ ПРОФЕСОР АНАТОЛІЙ СТАНІСЛАВОВИЧ СВІНЦІЦЬКИЙ
29 січня 2020 року перестало битися серце відомого українського вченого-медика, доктора медичних наук, професора, дійсного члена Польської академії медицини, Всесвітньої академії медицини імені Альберта Швейцера та Академії наук вищої школи України, завідувача кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ імені О.О. Богомольця Анатолія Станіславовича СВІНЦІЦЬКОГО (пол. Anatol Swięcicki).
Анатолій Станіславович народився 2 травня 1948 року. У 1975 році він з відзнакою закінчив Київський медичний інститут імені О.О. Богомольця. У 1981 році А.С. Свінціцький захистив кандидатську дисертацію на тему “Функціональний стан міокарда і його зміни в процесі лікування у хворих на інфекційно-алергічну форму бронхіальної астми”, а десять років потому – докторську на тему: “Стан гастродуоденальної системи при основних ревматичних захворюваннях”. З 2005 по 2008 роки Анатолій Станіславович працював на посаді декана з інтернатури і підвищення кваліфікації лікарів, а з 2008 по 2013 – проректора з науково-педагогічної, лікувальної роботи та післядипломної освіти НМУ. Професор А.С. Свінціцький був лікарем вищої кваліфікаційної категорії з терапії та гастроентерології.
Професор А.С. Свінціцький – автор понад 850 наукових праць. Він підготував 4 докторів та 27 кандидатів наук. Основні наукові дослідження вчений зосереджував на особливостях виникнення та перебігу патології органів шлунково-кишкового тракту в умовах супутнього ураження опорно-рухового апарату та дії радіоактивного чинника. Він першим описав особливості ураження слизової оболонки шлунка у хворих на ревматоїдний артрит.
Сумлінну працю А.С. Свінціцького на ниві медицини було відзначено багатьма грамотами, медалями і почесними званнями.
Пам’ять про Анатолія Станіславовича Свінціцького назавжди залишиться в серцях його учнів, колег і друзів.
УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКА ПРОГРАМА БЕЗПЕРЕРВНОГО ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ ЛІКАРІВ З УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ДІАГНОСТИКИ
25-26 квітня 2019 року в рамках імплементації міжнародної програми безперервного професійного розвитку лікарів на клінічній базі кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в ДЗ “Республіканська клінічна лікарня МОЗ України” було проведено традиційний щорічний українсько-німецький семінар з актуальних питань ультразвукової діагностики.
Варто зазначити, що цього року виповнюється 20 років із моменту започаткування реалізації спільного освітнього проєкту Міністерства охорони здоров’я України і благодійного фонду “Діти Чорнобиля” федеральної землі Нижня Саксонія (Федеративна Республіка Німеччина). За цей проміжок часу майже 2 тисячі лікарів вдосконалили свої теоретичні знання та практичні навички з ультразвукової діагностики відповідно до найсучасніших світових стандартів.
Програма поточного семінару охоплювала низку доповідей з питань УЗД захворювань черевної порожнини, заочеревинного простору, щитоподібної залози, сонографії в галузях педіатрії, ортопедії, акушерства та гінекології, мамології тощо. Значну увагу було приділено аспектам ранньої діагностики тиреоїдної та онкологічної патології.
Зі слухачами поділилися власним досвідом і знаннями чимало авторитетних вчених і лікарів-практиків, зокрема провідний старший лікар клініки акушерства та гінекології Ганноверського медичного університету, професор Friedrich Degenhardt, старший лікар відділення загальної, вісцеральної, судинної та баріатричної хірургії Ганноверської регіональної клініки “Нордштадт” Jörg Simanowski, головний лікар Дитячої клініки м. Бамберга, професор Karl-Heinz Deeg, провідний старший лікар відділення акушерства та гінекології Університетської клініки федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн Andre Farrokh, старший лікар клініки гастроентерології, гепатології та ендокринології Ганноверського медичного університету Christoph Terkamp, завідувач кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професор Анатолій Свінціцький тощо.
Сучасні підходи до навчання, які вже впродовж останніх двох десятиліть активно впроваджуються в рамках цього міжнародного форуму, надають вітчизняним лікарям унікальні можливості для постійного підвищення власної кваліфікації та відповідно покращення якості надання медичних послуг.
Вступне слово професора А.С. Свінціцького
Професор Фрідріх Дегенгардт виступає перед учасниками заходу
Учасники програми безперервного професійного розвитку лікарів з ультразвукової діагностики
ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ “ВНУТРІШНІ ХВОРОБИ. ПІДРУЧНИК, ЗАСНОВАНИЙ НА ПРИНЦИПАХ ДОКАЗОВОЇ МЕДИЦИНИ 2018/2019”
У Національній науковій медичній бібліотеці України 16 квітня 2019 року презентовано книгу “Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини 2018/2019”. Її представили українські вчені-медики на чолі з професором Анатолієм Свінціцьким.
Із вступним словом до присутніх звернулася генеральний директор ННМБУ Аурелія Відьма, яка привітала всіх з появою підручника і надала слово професору Анатолію Свінціцькому. Він, посилаючись на висловлювання письменника, лікаря за освітою Джузеппе Д’Аґата, зауважив, що поки в усіх куточках світу пацієнтів із однаковим діагнозом не лікуватимуть однаково, про медицину всерйоз не може бути мови. Анатолій Станіславович зауважив, що досягти цього і покликана “Інтерна Щекліка” – книга, адаптований україномовний варіант якої було презентовано у Національній науковій медичній бібліотеці України. Першим редактором підручника був відомий польський лікар, професор Ягеллонського університету в Кракові Анджей Щеклік. “Переклад і адаптація до українських реалій досвіду понад 500 медиків-учених Польщі, країн Європи і Північної Америки, виявилася справою непростою”, – зазначив професор А. Свінціцький, віддавши належне копіткій праці редакторів-консультантів – відомих вітчизняних вчених-медиків.
Завідувач кафедри паліативної і хоспісної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика Анатолій Царенко згадав про те, що багато суперечок точилося навколо окремих термінів, формулювань, хоча, врешті-решт, спільна праця увінчалася успіхом.
Завідувач кафедри мікробіології, вірусології та імунології НМУ імені О.О. Богомольця Володимир Широбоков вважає, що підручник особливо корисний для працівників первинної ланки медицини, зокрема, для сімейних лікарів, фельдшерів сільських амбулаторій тощо.
Директор Інституту екогігієни і токсикології імені Л.І. Медведя Микола Проданчук висловив побажання у перспективі розширити розділ “Отруєння” у зв’язку з подіями останніх років, зокрема появою “Новачка”.
Надали слово й керівникові проєкту, редакторові видавництва “Практична медицина” (Краків) Александрі Кубєц. Вона говорила про доступність підручника в Україні, наголосивши на тому, що існує електронний варіант книги, обсяг якої налічує понад 1600 сторінок, тому цілком реально буде знайти потрібну тему навіть за допомогою мобільного застосунка.
Вступне слово генерального директорв ННМБУ Аурелії Відьми
Професор А.С. Свінціцький разом з членами редакторської групи
Учасники презентації книги
УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКА ОСВІТНЯ СПІВПРАЦЯ В ГАЛУЗІ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ДІАГНОСТИКИ
26-27 квітня 2018 року на клінічній базі кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в ДЗ “Республіканська клінічна лікарня МОЗ України” вчергове відбувся українсько-німецький семінар для лікарів ультразвукової діагностики.
Підвалини цієї плідної співпраці були закладені ще у 1999 році, коли розпочалася реалізація спільного проекту Міністерства охорони здоров’я України і благодійного фонду “Діти Чорнобиля” федеральної землі Нижня Саксонія (Федеративна Республіка Німеччина). Відтоді терапевтична клініка імені академіка В.М. Іванова щорічно гостинно зустрічає медиків з різних куточків України, які мають змогу безкоштовно вдосконалити свої знання та навички з актуальних проблем ультразвукової діагностики на рівні європейських стандартів.
Керівниками курсу є авторитетні вчені та лікарі-практики: провідний лікар клініки акушерства та гінекології Ганноверського медичного університету, професор Фрідріх Дегенгардт, головний хірург Ганноверської регіональної клініки “Нордштадт” Йорг Сімановські, завідувач кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професор Анатолій Свінціцький і головний лікар ДЗ “Республіканська клінічна лікарня МОЗ України” Валентина Коломейчук.
Перед слухачами курсів виступила керуюча справами благодійного фонду “Діти Чорнобиля” доктор Сібіла Глоземейер, яка відзначила, що за роки співпраці підвищили власну кваліфікацію в рамках проекту понад 1700 лікарів, у тому числі із закладів охорони здоров’я, які були оснащені апаратами ультразвукової діагностики за допомогою фонду.
Цього року в семінарі взяли участь понад 200 лікарів, які дізналися багато нової інформації з питань сонографії в галузях внутрішньої медицини, педіатрії, ортопедії, гінекології, акушерства тощо.
Проведення заходів такого високого рівня є свідченням значного міжнародного авторитету нашої Alma mater і надає лікарям унікальні можливості для постійного професійного розвитку.
Професор А.С. Свінціцький виступає перед слухачами курсі
Учасники українсько-німецького семінару
Професор Фрідріх Дегенгардт читає лекцію з питань ультразвукової діагностики гінекологічних захворювань
ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ГУРТКА КАФЕДРИ
14 березня 2018 року на базі ДЗ “Республіканська клінічна лікарня МОЗ України” відбулося засідання студентського наукового гуртка кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Темою науково-практичної дискусії був важливий клінічний аспект професійної діяльності лікарів різного фаху: “Анафілактичні реакції при застосуванні лікарських засобів”. Проблема зацікавила студентів різних факультетів, оскільки надання допомоги при невідкладних станах є однією з найважливіших компетенцій, які необхідно здобути протягом навчання в університеті.
На засіданні було представлено 3 студентські доповіді за результатами дослідження сучасної медичної літератури та вітчизняних і міжнародних нормативних документів стосовно обраної тематики. З першою доповіддю “Надання медичної допомоги при анафілактичних реакціях у дорослих згідно з медико-технологічними документами МОЗ України” виступила студентка 6-го курсу медичного факультету №4 Чир Марина. Вона висвітлила основні клінічні прояви та перелік лікувальних заходів при анафілаксії, що передбачені чинними протоколами надання медичної допомоги дорослим. Студентка 6-го курсу медичного факультету №4 Карвась Наталія доповіла результати дослідження “Безпека використання контрастних речовин при проведенні комп’ютерної томографії”. Зокрема, було подано стислу характеристику сучасних контрастів, зареєстрованих в Україні, вказано чинники підвищеного ризику та протипокази до використання контрастних речовин у радіологічних дослідженнях. З темою “Анафілактичні реакції, пов’язані із застосуванням місцевих анестетиків у стоматології” виступила студентка 5 курсу стоматологічного факультету Супрунюк Олександра, яка нагадала присутнім сучасну класифікацію лікарських засобів для місцевого знеболення та можливі ризики їх застосування. Всі доповідачі звертали увагу на етапи невідкладних терапевтичних заходів та порядок їх проведення. Було проведено тренування з використанням системи “Епіпен” для автоматичного введення адреналіну при екстрених медичних ситуаціях.
Керівник гуртка, доцент Богомаз В.М. зробив заключну доповідь на тему: “Ризики медичних втручань. Інформована згода та відмова пацієнта при отриманні медичної допомоги”, в якій зазначив юридичні та організаційні аспекти медичної практики при застосуванні потенційно загрозливих медичних технологій. Були обговорені конкретні медико-соціальні ситуації та порядок роботи лікарів при них з метою запобігання негативних правових та фінансових наслідків для медичного персоналу.
Обговорення доповідей учасниками засідання
Професор А.С. Свінціцький, доцент В.М. Богомаз і асистент І.А. Свінціцький разом з гуртківцями кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету НМУ
СПІВРОБІТНИКИ КАФЕДРИ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ В РОБОТІ 25-ГО ОБ’ЄДНАНОГО ЄВРОПЕЙСЬКОГО ГАСТРОЕНТЕРОЛОГІЧНОГО ТИЖНЯ (ІСПАНІЯ)
27 жовтня – 1 листопада 2017 року провідні гастроентерологи з усіх куточків світу зустрілися у Барселоні (Іспанія) під час 25-того Об’єднаного європейського гастроентерологічного тижня (25th United European Gastroenterology Week). У рамках зазначеного наукового форуму було висвітлено результати останніх експериментальних та клінічних досліджень в галузях гастроентерології, ендоскопії та гепатології, проведено численні тренінги, представлено широку номенклатуру різноманітного діагностичного обладнання тощо.
Цього року в конференції взяли участь близько 13 тисяч вчених і лікарів-практиків з 116 країн світу. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця представляли співробітники кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету (завідувач – професор Свінціцький А.С.): асистенти Барабанчик О.В., Бірюченко І.В. та клінічний ординатор Бондаренко Н.О. Участь у даному міжнародному заході дала змогу молодим науковцям кафедри здобути нові знання та поділитися власним досвідом з колегами з усього світу. Так, до наукової програми було включено доповідь на тему: “Effectiveness of selective serotonin reuptake inhibitors in patients with non-erosive reflux disease: a randomized trial” (автори: Бірюченко І.В., Бондаренко Н.О., Свінціцький А.С.). Робота викликала значний інтерес у багатьох учасників конференції та була високо відзначена науковим комітетом зібрання.
Також у рамках наукового форуму асистенти кафедри Барабанчик О.В. та Бірюченко І.В. пройшли тренінги з терапевтичної ендоскопії та базового ультразвукового дослідження органів черевної порожнини.
Участь у міжнародних заходах такого високого рівня є запорукою постійного професійного розвитку лікарів та молодих науковців і дає змогу налагодити нові контакти для майбутньої співпраці.
Делегація кафедри на 25-ому Об’єднаному європейському гастроентерологічному тижні (Барселона, Іспанія)
Клінічний ординатор Бондаренко Н.О. виступає зі стендовою доповіддю на тему: “Effectiveness of selective serotonin reuptake inhibitors in patients with non-erosive reflux disease: a randomized trial”
Асистент Бірюченко І.В. проходить тренінг з ендоскопії
ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ КАФЕДРИ
Згідно з наказом по НМУ №377 від 15.06.2017 р., з 01.09.2017 р. кафедру внутрішньої медицини №3 перейменовано в кафедру внутрішніх хвороб стоматологічного факультету.
Відповідно до затвердженого МОЗ і НАМН України Реєстру з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, 4-5 жовтня 2016 р. на базі кафедри внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулися Четверті наукові читання пам’яті професора Анатолія Петровича Пелещука на тему: “Мультидисциплінарні підходи до ведення пацієнтів у сучасній клініці внутрішньої медицини”.
Науковий форум загалом відвідало понад 150 лікарів терапевтичних фахів, лікарів-інтернів і студентів старших курсів, а доповідачами виступили відомі вітчизняні вчені, які представляли Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Національну медичну академію післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, ВДНЗУ “Українська медична стоматологічна академія”, Харківський національний медичний університет, ДУ “Інститут нефрології НАМН України” та Універсальну клініку “Оберіг”.
Тематика цього заходу охоплювала надзвичайно велике коло питань:
- київська терапевтична школа професора Анатолія Петровича Пелещука: від витоків до сьогодення;
- впровадження досягнень теоретичної медицини в практику лікаря-терапевта;
- діагностика, лікування та профілактика захворювань внутрішніх органів на засадах доказової медицини;
- коморбідні стани в сучасній клініці внутрішньої патології;
- новітні освітні технології у фаховій підготовці лікарів-інтерністів на до- та післядипломному етапах;
- етичні та правові засади діяльності медичних працівників у сучасних умовах.
Читання розпочалися з висвітлення деяких сторінок історії та гуманістичних традицій київської терапевтичної школи. Так, чималий інтерес становила доповідь професора А.С. Свінціцького про славетну постать професора А.П. Пелещука в історії Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Наступним взяв слово професор Т.Д. Никула, який поділився спогадами про національний патріотизм школи Анатолія Петровича. Підсумував це пленарне засідання виступ академіка НАМН України, професора Л.А. Пирога про засади медичної деонтології в галузі клінічної нефрології.
Надалі спікери наукового форуму приступили до обговорення важливості впровадження останніх досягнень медичної науки в практику лікаря-терапевта. Зокрема, вони детально розглянули значення контролю домашнього артеріального тиску для підвищення ефективності антигіпертензивної терапії та оптимізації прихильності до лікування хворих з артеріальною гіпертензією в щоденній амбулаторній практиці (член-кореспондент НАМН України, професор К.М. Амосова, доцент Ю.В. Руденко), можливості медикаментозної корекції NO-залежної кардіоваскулярної патології в осіб літнього й похилого віку (професор І.П. Катеренчук), особливості дебюту, прогнозу і фармакотерапії АНЦА-асоційованих васкулітів (професор О.Б. Яременко), сучасні міжнародні рекомендації з діагностики, лікування і профілактики подагри (професор А.С. Свінціцький), роль гіперурикемії та подагри в розвитку кардіоваскулярних ускладнень (д.мед.н. В.Є. Кондратюк), імуногенетику бронхіальної астми (професор А.І. Курченко, д.мед.н. Ю.А. Бісюк).
Жвавий інтерес в учасників читань також викликали доповіді на пленарному засіданні “Міждисциплінарні проблеми в сучасній клініці внутрішньої медицини”. Так, провідні українські інтерністи у своїх виступах висвітили роль пробіотиків у терапії цукрового діабету типу 2 (професор П.М. Боднар, доцент Г.П. Михальчишин), особливості поєднаного перебігу цукрового діабету типу 2 та хронічного панкреатиту (професор Л.В. Журавльова), значення кишкової мікробіоти в розвитку метаболічного синдрому (професор О.Ю. Губська), концепцію глибокої ремісії у хворих на запальні захворювання кишки (професор А.Е. Дорофеєв), новітні стратегії діагностики та лікування синдрому подразненої кишки (д.мед.н. Г.А. Соловйова), принципи раціонального застосування гепатопротекторів у комплексній терапії хвороб гепатобіліарної системи (професор В.О. Мойсеєнко), цікаві клінічні випадки автоімунних захворювань, які супроводжуються лихоманкою (доцент А.І. Таран), сучасні аспекти ведення пацієнтів із інфекціями сечової системи (ст.н.с. І.М. Шіфріс), історико-генезисні та методологічні засади й інформаційне забезпечення впровадження доказового підходу в клініці внутрішньої медицини (д.мед.н. О.Г. Пузанова), методологію ризик-менеджменту в управлінні медичним персоналом (доцент В.М. Богомаз).
На другий день наукового форуму слово було надано молодим вченим, які ознайомили всіх присутніх з результатами власних наукових досліджень. Виголошені доповіді стосувалися низки актуальних питань з різних напрямів внутрішньої медицини. Так, було представлено сучасні підходи до діагностики та лікування ішемічної хвороби серця (І.А. Свінціцький), доброякісних новоутворень печінки (А.В. Антоненко), неалкогольної жирової хвороби печінки (О.В. Барабанчик, Н.В. Динник), гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (Н.О. Бондаренко), первинного склерозивного холангіту (І.О. Бердник), а також проаналізовано особливості використання пацієнтами міста Києва інформації з Інтернет-ресурсів для медичних потреб (М.С. Сондак).
Вирішення поставлених під час конференції завдань матиме значний вплив на подальший розвиток вітчизняної терапевтичної науки і практики, забезпечення високого рівня надання медичної допомоги населенню, імплементацію європейських стандартів підготовки та підвищення кваліфікації інтерністів, а також виховання студентів і молодих лікарів на засадах загальнолюдських цінностей, професійної етики та правової культури.
Проведення наукових читань пам’яті професора А.П. Пелещука вже стало доброю традицією в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця. Цей захід відбувся напередодні святкування 175-річного ювілею навчального закладу і вчергове засвідчив всю велич особистості Анатолія Петровича й створеної ним школи, яка сьогодні успішно продовжує інтегрувати науковий, освітній та лікувальний процеси на високому рівні.
Матеріал підготовлено відповідальним секретарем
організаційного комітету читань І.А. Свінціцьким
6 жовтня 2015 р. на базі кафедри внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулися Треті наукові читання пам’яті професора Анатолія Петровича Пелещука на тему: “Міжфахова інтеграція у клініці внутрішньої медицини”.
Цьогорічний науковий форум налічував понад 200 учасників, серед яких були лікарі терапевтичного профілю (кардіологи, гастроентерологи, ревматологи, нефрологи, ендокринологи, пульмонологи, алергологи, імунологи), лікарі-інтерни і студенти старших курсів.
Науковий форум викликав значний інтерес серед представників терапевтичної спільноти
Програма читань охоплювала широке коло проблемних питань з різних напрямів внутрішньої медицини, фахової підготовки лікарів-інтерністів на до- та післядипломному етапах, а також етичних і правових засад діяльності медичних працівників у сучасних умовах. Особливу увагу також було приділено історії та гуманістичним традиціям київської терапевтичної школи. У своїй спільній доповіді професор В.П. Шипулін і Д.І. Назаренко (Національний музей медицини України) детально висвітили віхи життя і діяльності видатного клініциста та громадського діяча, професора Карла Генріховича Трітшеля. Не менш захопливими були й спогади професора А.С. Свінціцького про багаторічного керівника курсу військово-польової терапії при кафедрі госпітальної терапії №2 Київського медичного інституту, професора Миколу Федоровича Скопіченка, приурочені до 95-річного ювілею вченого, а також професора Т.Д. Никули – про виховну роботу зі студентами та молодими вченими на кафедрах, очолюваних професором Анатолієм Петровичем Пелещуком. Професор В.О. Мойсеєнко у своєму виступі наголосила на важливому місці етики та деонтології у структурі медичних дисциплін, адже саме знання основних деонтологічних принципів діяльності лікаря є першоосновою для його формування як висококваліфікованого та високоморального фахівця.
На наступному пленарному засіданні провідні вітчизняні науковці розглянули низку актуальних проблем сучасної кардіології, зокрема питання ефективності алгоритмізованої антигіпертензивної терапії в реальній клінічній практиці (член-кореспондент НАМН України, професор К.М. Амосова, доцент Ю.В. Руденко від імені учасників програми “ПЕРФЕКТ”), персоналізованої стратегії вибору антитромбоцитарної та антикоагулянтної терапії у хворих з нестабільними формами ішемічної хвороби серця та порушенням мозкового кровообігу (член-кореспондент НАМН України, професор В.З. Нетяженко), сучасних реалій та перспективних напрямів кардіопротекції (професор І.П. Катеренчук), особливостей діагностики та лікування артеріальної гіпертензії в осіб похилого віку (д.мед.н. В.Є. Кондратюк), епідеміологічних і клінічних аспектів резистентної артеріальної гіпертензії у хворих на хронічну хворобу нирок (старший науковий співробітник І.М. Шіфріс).
Значний інтерес серед слухачів викликало пленарне засідання “Міждисциплінарні проблеми у сучасній клініці внутрішньої медицини”, яке в черговий раз засвідчило важливість міжфахової інтеграції при веденні пацієнтів терапевтичного профілю. Вчені з Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України та ДУ “Інститут отоларингології імені О.С. Коломійченка НАМН України” у своїх доповідях детально обговорили низку актуальних питань нинішньої медичної науки і практики: гіпоксію (професор В.Я. Березовський), IgG4-залежне захворювання (професор О.Б. Яременко), неалкогольну жирову хворобу печінки (професор А.С. Свінціцький), НПЗП-ентеропатії (професор О.Ю. Губська), риносинуїти (д.мед.н. С.Е. Яремчук) тощо.
Обговорення доповідей учасниками читань (зліва направо): доцент А.І. Таран, професор О.Б. Яременко, професор А.С. Свінціцький, професор В.О. Мойсеєнко, професор В.Я. Березовський
На заключному засіданні наукового форуму молоді вчені кафедр внутрішньої медицини №3, пропедевтики внутрішньої медицини №1, а також клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики представили усім присутнім результати власних наукових пошуків, продемонструвавши глибокі знання з досліджуваних проблем.
Матеріал підготовлено відповідальним секретарем
організаційного комітету читань І.А. Свінціцьким
ПРОФЕСОРА А.С. СВІНЦІЦЬКОГО ВІДЗНАЧЕНО ДЕРЖАВНОЮ НАГОРОДОЮ РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
9 квітня 2015 р. на урочистому засіданні у Посольстві Республіки Польща в Україні Броніслав Коморовський зустрівся з представниками польських громадських організацій, які діють в нашій країні. Президент висловив щиру вдячність громадянам України польського походження за їх великий внесок у справу зміцнення дружби між польським та українським народами, а також за поглиблення контактів і співпраці в різних напрямах культури, освіти, науки та ряду галузей народного господарства між двома країнами. За багатолітню сумлінну діяльність і налагодження ефективного співробітництва найвидатнішим представникам польської громади в Україні Президент Республіки Польща вручив державні нагороди.
Кавалерським Хрестом Ордену “За заслуги перед Республікою Польща” було відзначено голову Українського товариства лікарів польського походження при Спілці поляків України, завідувача кафедри внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професора А.С. Свінціцького.
Щиро вітаємо Анатолія Станіславовича з міжнародним визнанням його заслуг та бажаємо йому міцного здоров’я і подальших звершень!
Посвідчення про нагородження А.С. Свінціцького Кавалерським Хрестом Ордену “За заслуги перед Республікою Польща”
Президент Республіки Польща вручає професору А.С. Свінціцькому орден
Колективна фотографія всіх нагороджених осіб з Президентом Республіки Польща Броніславом Коморовським
30 вересня – 1 жовтня 2014 р. відбулися Другі читання пам’яті професора А.П. Пелещука і Всеукраїнська науково-практична конференція “Актуальні питання внутрішньої медицини”, приурочені до 100-річчя ДЗ “Республіканська клінічна лікарня МОЗ України” і 80-річчя кафедри внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
У заходах взяли участь понад 200 інтерністів різних фахів: терапевти, кардіологи, нефрологи, гастроентерологи, ревматологи, пульмонологи, ендокринологи, лікарі загальної практики, клінічні фармакологи, а також молоді вчені.
Початок роботи форумів був покладений на урочистому їх відкритті. Зі вступним словом до учасників звернувся ректор Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, член-кореспондент НАМН України, професор К.М. Амосова, яка наголосила на надзвичайній важливості подібних заходів як з наукової точки зору, так й з виховної, і привітала колективи кафедри і лікарні з нагоди ювілейних дат.
Ректор НМУ, член-кореспондент НАМН України, професор К.М. Амосова звертається зі вступним словом до учасників Других читань пам’яті професора А.П. Пелещука і Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання внутрішньої медицини”
З вітальними словами виступили також й інші запрошені гості – відомі науковці, громадські діячі, митці, доля яких пов’язана з цією легендарною клінікою та її співробітниками, серед яких постать професора А.П. Пелещука – одна із найвизначніших.
Читання пам’яті Анатолія Петровича розпочалися з доповіді заступника головного лікаря з медичних питань ДЗ “Республіканська клінічна лікарня МОЗ України” І.О. Тертишного, який розповів усім присутнім про столітній досвід роботи закладу, його досягнення і перспективи подальшого розвитку. У виступі завідувача кафедри внутрішньої медицини №3, професора А.С. Свінціцького було висвітлено основні віхи історичного шляху і численні здобутки на ниві практичної охорони здоров’я і медичної освіти та науки славетної терапевтичної школи академіка АН УРСР та АМН СРСР, професора В.М. Іванова, яка є гідною спадкоємницею славетних гуманістичних традицій, закладених на початку минулого століття академіком Ф.Г. Яновським.
Доповідь професора А.С.Свінціцького про сторінки історії та сьогодення славетної терапевтичної школи академіка Вадима Миколайовича Іванова
Поділився своїми спогадами та враженнями про миті спілкування з велетнем вітчизняної терапії другої половини ХХ століття професором А.П. Пелещуком й академік НАМН України, член-кореспондент НАН України, професор І.М. Трахтенберг. У своєму виступі Ісаак Михайлович зупинився на багатьох актуальних проблемах сьогодення, згадував їх обговорення та пошук можливих шляхів розв’язання спільно з Анатолієм Петровичем та іншими видатними постатями.
Після завершення читань розпочалася робота пленарних наукових засідань, на яких були заслухані доповіді провідних вітчизняних вчених з Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (член-кореспонденти НАМН України В.З. Нетяженко та І.С. Чекман, професори О.А. Бур’янов, В.О. Мойсеєнко, Т.Д. Никула, А.С. Свінціцький, В.В. Храпач, О.Б. Яременко, доценти В.М. Богомаз, С.В. Трунова), Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика (академік НАМН України Л.А. Пиріг, професори Г.А. Анохіна, О.Й. Жарінов, Л.В. Хіміон), ВДНЗУ “Українська медична стоматологічна академія” (професор І.П. Катеренчук), Харківського національного медичного університету (професор Л.В. Журавльова), ДУ “Інститут нефрології НАМН України” (старший науковий співробітник І.М. Шіфріс) тощо. У своїх виступах вони обговорили широке коло проблемних питань сучасної кардіології, нефрології, ревматології, гастроентерології, сімейної медицини, клінічної фармакології, пластичної хірургії, підготовки терапевтів на до- та післядипломному етапах, етичних і правових засад діяльності лікарів у сучасних умовах.
Спілкування у кулуарах наукових форумів
У рамках конференції також були проведені симпозіум “Засади доказової медицини у практиці лікаря-інтерніста” та презентація української версії бази знань “eMPendium: внутрішні хвороби” (http://empendium.mp.pl/ua) – заснованої виключно на даних доказової медицини сучасної освітньої платформи, в основу якої покладено довідник “Choroby wewnętrzne – kompendium” (головні редактори: професор А. Щеклік, д-р мед. П. Гаєвські).
На наступний день відбулася лекція головного лікаря Лабораторії сну “УкрТелеМед”, доцента Ю.Н. Погорецького на тему: “Сучасні методи діагностики та лікування синдрому обструктивного апное сну”, а також засідання молодіжної секції. Усі доповідачі блискуче представили результати власних наукових пошуків, продемонструвавши глибокі знання з досліджуваних проблем. Тематика наукових робіт охоплювала різні аспекти діагностики та лікування багатьох захворювань внутрішніх органів, отримані дані відрізнялися науковою новизною та становили інтерес для практичної діяльності, а зроблені висновки були ґрунтовними.
Започаткована минулоріч чергова традиція в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця – проведення читань пам’яті професора А.П. Пелещука та широкомасштабної інтерністичної науково-практичної конференції – має своє продовження й сьогодні, об’єднуючи різні покоління лікарів і розвиваючи науково-педагогічний потенціал нашої alma mater.
Матеріал підготовлено відповідальним секретарем
організаційного комітету читань І.А. Свінціцьким
26-27 вересня 2013 р. на базі кафедри внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулися Перші читання та Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні питання внутрішньої медицини”, присвячені 100-річчю від дня народження фундатора київської терапевтичної школи другої половини ХХ століття, заслуженого діяча науки УРСР, лауреата Державної премії УРСР і премій імені М.Д. Стражеска та Ф.Г. Яновського НАН України, доктора медичних наук, професора А.П. Пелещука.
У заходах з нагоди ювілею патріарха вітчизняної терапевтичної науки та практики взяли участь понад 200 науковців з чотирьох країн світу (Україна, Росія, Білорусь, Узбекистан).
Початок роботи наукових форумів був покладений на урочистому їх відкритті. Зі вступним словом до учасників звернувся проректор з наукової роботи, академік НАМН України, професор В.Г. Майданник, який підкреслив, що постать професора А.П. Пелещука – це взірець служіння медицині, хворій людині, науці, а сформована ним наукова школа досягла значних успіхів і є широковідомою в Україні та за її межами.
З привітаннями та короткими спогадами також виступили запрошені гості – відомі науковці, які мали честь навчатися в Анатолія Петровича та особисто його знати (член-кореспондент НАМН України, професор К.М. Амосова, член-кореспондент НАМН України, професор В.З. Нетяженко, професор О.А. Бур’янов, професор В.В. Храпач, професор О.Б. Яременко).
Перше пленарне засідання розпочалося з доповіді найближчого учня професора А.П. Пелещука, завідувача кафедри внутрішньої медицини №3, професора А.С. Свінціцького, який детально розповів усім присутнім про основні віхи життя та діяльності патріарха київської терапевтичної школи.
Поділилися своїми спогадами та враження про миті спілкування з велетнем вітчизняної терапії другої половини ХХ століття й інші його учні та колеги: академік НАМН України, член-кореспондент НАН України, професор Л.А. Пиріг (“Незабутні роки поруч з Учителем”), професор Т.Д. Никула (“23 роки в школі професора А.П. Пелещука”), доцент К.М. Ревенок (“Світлій пам’яті Вчителя”), к.мед.н. Ю.Г. Віленський (“Анатолій Петрович Пелещук: київська акварель кистями століття”) та І.М. Сорока (“Герой нашого часу”).
Професор А.С. Свінціцький виступає з доповіддю про основні віхи життя та діяльності професора А.П. Пелещука
Після завершення читань розпочалася робота пленарних наукових засідань, на яких були заслухані доповіді провідних вітчизняних інтерністів з Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (член-кореспондент НАМН України, професор К.М. Амосова, член-кореспондент НАМН України, професор В.З. Нетяженко, член-кореспондент НАН і НАМН України, професор І.С. Чекман, професор П.М. Боднар, професор В.О. Мойсеєнко, професор Т.Д. Никула, професор А.С. Свінціцький), Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика (академік НАМН України, член-кореспондент НАН України, професор Л.А. Пиріг, професор О.Й. Жарінов), ДУ “Інститут нефрології НАМН України” (член-кореспондент НАМН України, професор М.О. Колесник), ДУ “Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України” (професор С.М. Коваль), ДЗ “Дніпропетровська медична академія МОЗ України” (професор А.П. Кузьміна), Харківського національного медичного університету (професор Л.В. Журавльова), Буковинського державного медичного університету (професор О.І. Федів) тощо.
У своїх виступах вони обговорили багато актуальних проблем сучасної нефрології (“Ренальна коморбідність в клініці внутрішніх хвороб”, “Хронічна хвороба нирок в Україні: проблеми та шляхи їх вирішення”, “Використання кето/амінокислот при лікуванні хронічної хвороби нирок ІV-V стадій в умовах України”, “Трансплантація нирки як міждисциплінарна проблема”), кардіології (“Пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою”, “Залізодефіцит як нова терапевтична ціль при хронічній серцевій недостатності”, “Рефрактерна артеріальна гіпертензія”, “Перспективи застосування препаратів магнію в кардіологічній практиці”), ревматології (“Сучасні засади фармакотерапії остеоартрозу”, “Анемія – коморбідний стан при ревматичних хворобах”), діабетології (“Патогенетичні основи терапії цукрового діабету 2 типу”, “Актуальні підходи до лікування діабетичної нейропатії”, “Особливості ремоделювання серця та їх взаємозв’язки з клінічними, метаболічними і гормональними показниками у хворих на гіпертонічну хворобу, асоційовану з цукровим діабетом 2 типу”), пульмонології (“Показники біоімпендансометрії у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень, поєднане із ожирінням”), гастроентерології (“Клініко-діагностичні аспекти хронічних панкреатитів на Закарпатті”) тощо.
На наступний день відбувалося засідання молодіжної секції, яке стало чудовою нагодою для молодих вчених розкрити свій інтелектуальний потенціал, порівняти рівень особистих наукових здобутків з досягненнями інших дослідників з усієї України. Представники ДУ “Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України” (к.мед.н. Ю.В. Гавалко), ДУ “Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України” (І.Р. Вишневська), Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (І.М. Дземан, Н.В. Динник, Н.Є. Долгая, І.В. Корендович, І.А. Свінціцький) та медичного інституту Сумського державного університету (М.А. Гордіна) блискуче представили результати власних наукових пошуків, продемонструвавши глибокі знання з досліджуваних проблем. Надзвичайно приємно відзначити, що під час обговорення праць вони давали конкретні та змістовні відповіді на численні запитання слухачів. Тематика наукових робіт охоплювала різні аспекти діагностики та лікування багатьох захворювань внутрішніх органів, отримані дані відрізнялися науковою новизною та становили інтерес для практичної діяльності, а зроблені висновки були ґрунтовними.
Під час наукових форумів також було презентовано дві монографії: “Патріарх київської школи внутрішньої медицини Анатолій Петрович Пелещук” (за редакцією академіка НАМН України, професора В.Ф. Москаленка і професора А.С. Свінціцького) і “Лікар світлої мудрості: біобібліографічний покажчик” (за редакцією професора А.С. Свінціцького і Р.І. Павленко). У першій з вищевказаних книг висвітлені основні віхи життєвого шляху, наукової, педагогічної, лікарської та громадської роботи корифея вітчизняної терапії, містяться спогади А.П. Пелещука та багатьох його учнів, друзів, колег і тих, кого доля звела з цією непересічною людиною, а в другій – інформація про життя і діяльність Анатолія Петровича, хронологічний, алфавітний покажчики його праць, список співавторів і літератури про нього.
Усі матеріали конференції (понад 60 статей і 80 тез наукових доповідей) опубліковані в журналі “Практикуючий лікар”.
Людина широкої ерудиції та високої культури, спостережливий лікар, вчений-енциклопедист, прекрасний педагог, доброзичливий до кожного – саме так характеризують Анатолія Петровича численні його учні та колеги. Започаткована нова традиція в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця – проведення читань пам’яті професора А.П. Пелещука – матиме своє продовження й в майбутньому, аби молодь пам’ятала про видатного патріота, медика, науковця та особистість, життя якого є взірцем для наслідування.
Матеріал підготовлено відповідальним секретарем
організаційного комітету читань І.А. Свінціцьким
ДОЦЕНТА К.М. РЕВЕНОК ВІДЗНАЧЕНО ПРЕСТИЖНОЮ НАГОРОДОЮ “ЖІНКА ТРЕТЬОГО ТИСЯЧОЛІТТЯ”
20 жовтня 2012 р. у стінах Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка відбулася церемонія нагородження Всеукраїнської премії “Жінка ІІІ тисячоліття”, на якій однією з переможниць було визнано доцента кафедри внутрішньої медицини №3, лікаря з 57-річним стажем Катерину Миколаївну Ревенок.
В свої 82 роки вона щодня лікує десятки людей та вчить майбутніх лікарів благородній професії. Своїм професіоналізмом, відданістю, працелюбством та щирістю Катерина Миколаївна заслужила любов та повагу колег, довіру пацієнтів та їхніх рідних. Ця прекрасна жінка щедро ділиться своїм досвідом та педагогічним талантом зі студентами, інтернами та практичними лікарями. Кандидат медичних наук, доцент, автор більше 150 наукових праць, рятівниця багатьох життів, чуйна мама та бабуся, а тепер ще й достойна володарка почесного звання “Жінка третього тисячоліття” щодня показує неоціненний приклад усім оточуючим. Привітати її у цей день прийшли колектив кафедри, її колеги, учні та послідовники.
Професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини №2 Валентина Олексіївна Мойсеєнко: “Мені випала честь, будучи студенткою п’ятого курсу, потрапити на навчання до Катерини Миколаївни та з її легкої руки згодом стати клінічним ординатором кафедри, на якій вона працювала. Прекрасний клініцист та лікар від Бога дала мені професійну путівку в життя”.
Хай Бог дає Вам сили та натхнення на подальшу працю, а Ваше серце буде сповнене любові, Катерина Миколаївно!
Катерина Миколаївна Ревенок – лауреат Всеукраїнської премії “Жінка ІІІ тисячоліття”
Учні та колеги вітають К.М. Ревенок з отриманням почесної нагороди