Кафедра гігієни, безпеки праці та професійного здоров’я

Про кафедру

Передумови створення кафедри професійної гігієни Київського медичного інституту (КМІ) сягають своїм корінням в добу земської медицини останньої чверті XIX сторіччя. Інтенсивний розвиток тогочасного промислового виробництва супроводжувався високою захворюваністю, нещасними випадками і поширеним виробничим травматизмом, що вимагало підготовки фабричних лікарів. Лікарські з’їзди, які проводились у 1904, 1908, 1909 роках, прийняли рішення про формування фабрично-заводської медицини у земствах Харківської, Полтавської, Катеринославської, Херсонської та інших губерній. Це й започаткувало створення у 20-х роках XX сторіччя кафедр професійної гігієни у складі медичних інститутів Харкова, Києва, Дніпропетровська.

Кафедра професійної гігієни Київського медінституту була заснована як одна з перших профільних гігієнічних кафедр не тільки в Україні, а й на теренах колишнього Радянського Союзу у 1923 році. У 1930 році у зв’язку зі створенням в Київському медичному інституті санітарно-гігієнічного факультету її назву було змінено на кафедру гігієни праці. В евакуації до м. Челябінська під час Другої Світової війни у 1941 р. вона була об’єднана з кафедрою загальної гігієни і повернула статус профільної кафедри гігієни праці у 1943 році після реевакуації КМІ до м. Києва. Створення при кафедрі в 1961 році клініки професійних хвороб зумовило її перейменування в кафедру гігієни праці і професійних захворювань. З 1993 року по 1997 рік у зв’язку з реформуванням вищої медичної освіти в Україні і запровадженням концепції підготовки лікаря загальної практики – сімейного лікаря змінила свою назву на кафедру загальної гігієни, гігієни праці і професійних захворювань. У 2017 році, у зв’язку з реорганізацією Державної санепідслужби і зміною парадигми вищої медичної освіти, орієнтованої на підготовку бакалаврів і магістрів громадського здоров’я, назву кафедри змінено на кафедру гігієни та екології № 2. При цьому клініку професійних захворювань було передано кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб № 2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (НМУ).

Першим завідувачем кафедри став випускник Петербурзької військово-медичної академії (1913 р.), професор В.Я. Підгаєцький – талановитий вчений з надзвичайно високими науковими, педагогічними і організаторськими здібностями, доля якого склалась вкрай трагічно.

У подальшому кафедру очолювали приват-доцент Лєбєдєв Віктор Олексійович (1929-1941); професори: Медвідь Лев Іванович (1943-1952), Шахбазян Гайк Хачатурович (1952-1972), Шевченко Андрій Мусійович (1972-1993). З 1993 року дотепер кафедру очолює Яворовський Олександр Петрович.

На всіх етапах свого історичного розвитку завідувачі кафедри і очолювані ними колективи науково-педагогічних працівників серед інших видів діяльності незмінно виділяли наукові і освітні пріоритети, намагались вирішувати найактуальніші і найзапотребуваніші для того часу і для своєї сфери діяльності наукові завдання, а результати своїх досліджень спрямовували на практичні потреби, зокрема, запроваджували в навчальний процес на кафедрі.

Сьогодні у зв’язку з реорганізацією освітньої та наукової діяльності відповідно до концепції розбудови і завдань громадського здоров’я, вимог європейської і світової медичної освіти та науки кафедра розширила сферу своєї діяльності. На додипломному рівні вона викладає як обов’язкові дисципліни для медичних факультетів гігієну та екологію, охорону праці в галузі; на факультеті громадського здоров’я – гігієну та безпеку праці. Також на медичному факультеті кафедра викладає вибіркові дисципліни: госпітальну гігієну, екологічну медицину, а на стоматологічному факультеті – гігієну та безпеку праці лікарів-стоматологів. Крім того, кафедра створила навчальний план і програму підготовки лікарів з гігієни праці на післядипломному етапі (вторинна спеціалізація). У зв’язку з зазначеним порушене клопотання про зміну назви кафедри з гігієни та екології № 2 на гігієни, безпеки праці і професійного здоров’я.

На кінець 2024-25 н.р. штат кафедри налічує 9 посад науково-педагогічних працівників: завідувач Яворовський О.П., професор Паустовський Ю.О., доценти Веремей М.І., Зенкіна В.І., Зінченко Т.О., Брухно Р.П., асистенти Кудієвський Я.В., Устяк Н.В., Рябовол В.М.

Свою плідну освітньо-виховну роботу кафедра органічно поєднує з науковою діяльністю. Співробітники кафедри досліджують механізми ушкоджуючої дії (патогенез інтоксикацій) і питання безпеки праці при одержанні та застосуванні наночастинок металів, їхніх кисневмісних і безкисневих сполук.

Працює над науковою розробкою проблеми гігієни та безпеки праці медичних працівників; забезпечення безпеки пацієнтів у закладах охорони здоров’я.

Працею співробітників кафедри повернені вітчизняній науці і медичній громадськості імена безвинно засуджених і посмертно реабілітованих вчених-гігієністів праці (В.Я. Підгаєцького, М.Л. Кудрицького), а також національні наукові пріоритети в питаннях медицини праці. Останні 3 роки кафедра працює в умовах боротьби і подолання наслідків пандемії COVID-19, а з лютого 2022 р. ще й в умовах, повномасштабної російської агресії.