Кафедра фармакології
Новини
28 березня на кафедрі фармакології НМУ імені О.О. Богомольця відбувся І тур Всеукраїнської студентської Олімпіади з дисципліни «Фармакологія», в який прийняли участь 122 студенти медичних і фармацевтичного факультету. Найбільша кількість учасників – 60%, це студенти другого медичного факультету, 27% – першого медичного факультетів.
Організатори Олімпіади за 10 днів надали перелік лікарських засобів, інформацію про структуру і зміст завдань, час на їх виконання і критерії оцінювання. Відкриття заходу було святковим, підтримати своїх студентів і побажати їм перемоги завітали декани медичних факультетів проф. Мельник В.С., доц. Цимбалюк Р.С. їх заступники, Голова Товариства молодих вчених і спеціалістів – Ірина Костюк, Голова СНТ імені О.А. Киселя – Роман Сирватка. До складу журі увійшли всі викладачі кафедри фармакології, а аспіранти стали не тільки помічниками, а й гарячими вболівальниками.
Програма олімпійського змагання включала 4 не простих конкурсних завдання.
Перше завдання – вибірковий етап (відповідальні проф. Гнатюк В.В., ас. Симонова О.А.), містив три випробування (тестові завдання типу А і В, відео завдання з експериментальної фармакології, розв’язання фармакологічних ребусів), що дозволив з 122 учасників обрати 20 найсильніших студентів з медичних факультетів, 10 – з фармацевтичного, які продовжили змагання далі. Кожний студент, який не перейшов на подальші конкурси отримав солодкий приз.
У другому конкурсному завданні (відповідальні доц. Шумейко О.В., доц. Савченко Н.В., доц. Дорошенко А.М.) були 2 задачі з фармакокінетики і фармакодинаміки лікарських засобів, що впливають на центральну і периферійну нервову систему.
Третє завдання (відповідальні доц. Савченко Н.В., проф. Гнатюк В.В.) передбачало клінічні кейси, а саме складання Листка лікарських призначень для майбутніх лікарів і його аналіз, включаючи взаємодію ліків – для фармацевтів.
Четверте конкурсне завдання (фармакологічний квест) – це були командні змагання між «Медиками» і «Фармацевтами». Відповідали за розробку квеста молоді викладачі кафедри ст. викл. Дорошенко А.І., ас. Симонова О.А., ас. Горбач А.О, ас. Різниченко А.О.). За підказками штучного інтелекту, шляхом розв’язання загадок, за фрагментами фото, учасники мали знайти на полицях навчальної аптеки зашифрований лікарський засіб і принести його Голові журі. Команда студентів медичних факультетів на 2 секунди випередила фармацевтів і стала переможцем.
Для проведення Олімпіади на належному рівні викладачі кафедри (доц. Дяченко В.Ю., доц. Клименко О.В., доц. Бондур В.В., доц. Бабак В.В., Козак Д.О.), лаборанти (Бенько М.Я., Вишняк Г.Я., Плечун С.В., Білик В.Ф.), аспіранти кафедри (Тимофєєв М., Грудницький І., Дяченко О., Розумний В., Николаєв С.) доклали своїх зусиль. Оргкомітет безмірно вдячний директорці бібліотеки Людмилі Папуші, керівниці відділу навчально-методичної роботи, ліцензування та акредитації Інні Кучеренко, керівниці центру комунікацій, організаційної і редакційної роботи НМУ Наталі Чалій за плідне співробітництво.
Під час перевірки робіт студенти весело обмінювалися враженням від конкурсів, пригощалися смаколиками. Чотири години пройшли непомітно! Всі переможці отримали призи від спонсорів.
Переможці з медичних факультетів |
Переможці з фармацевтичного факультету |
Диплом І ступеня – Євстіфеєв Данило Ігорович студент медичного факультету №1, 12134 групи (викладач Савченко Н.В.)
Дипломи ІІ ступеня: Снітовська Софія Олександрівна студентка медичного факультету №1, 12103 групи (викладач Горчакова Н.О.) Тарковський Андрій Тарасович студент медичного факультету №2, 12205 групи (викладач Гнатюк В.В.) Дипломи ІІІ ступеня: Миронець Олексій Миколайович студент медичного факультету №1, 12133 групи (викладач Дяченко В.Ю.) Шульц Єва Олексіївна студентка медичного факультету №2, 12212 групи (викладач Сімонова О.А.) Яцюк Юлія Юріївна студентка медичного факультету №1, 12125 групи (викладач Дяченко В.Ю.) |
Диплом І ступеня – Реутська Поліна Сергіївна студентка 12803 групи (викладач Дяченко В.Ю.)
Дипломи ІІ ступеня: Божок Юлія Сергіївна студентка 12803 групи (викладач Дяченко В.Ю.) Головко Гліб Олегович 12801 групи (викладач Гнатюк В.В.)
Дипломи ІІІ ступеня: Круць Михайло Олександрович студент 12804 групи (викладач Шумейко О.В.) Кравчук Діана Віталіївна студентка 12801 групи (викладач Гнатюк В.В.) Пономаренко Діана Владиславівна студентка 12803 групи (викладач Дяченко В.Ю.)
|
Аспірант НМУ Дмитро Олександрович Козак успішно захистив дисертацію з фармаконагляду в педіатрії
19 лютого в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбувся захист дисертації аспіранта Дмитра Козака на тему «Фармаконагляд в педіатрії, науково-практичне обґрунтування ролі фармацевта». Дослідження присвячене вдосконаленню системи фармаконагляду та визначенню місця професіонала з фармаконагляду в педіатричній практиці.
Засідання спеціалізованої вченої ради відбулося під головуванням завідувачки кафедри аптечної та промислової технології ліків Жанни Миколаївни Полової за участю проректорів Олега Миколайовича Власенка та Сергія Володимировича Земскова.
Наукова праця Дмитра Козака має міждисциплінарний характер. Дисертант долучився до анкетування фахівців і формування переліку трудових функцій професіонала з фармаконагляду. Автор прийняв участь в удосконаленні освітніх підходів до підготовки майбутніх медичних і фармацевтичних фахівців, також був задіяний у розробці нових дисциплін та сертифікатної програми.
Наукові результати вже впроваджено у практичну діяльність і навчальні програми провідних медичних університетів України.
За підсумками засідання Дмитру Козаку присуджено ступінь доктора філософії за спеціальністю «Фармація, промислова фармація». Вітаємо молодого науковця та його наукову керівницю, професора Ганну Володимирівну Зайченко, із заслуженим досягненням!
У НМУ відбувся фаховий семінар із фармакології
20 лютого 2025 року на кафедрі фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся фаховий семінар, присвячений публічному представленню наукових результатів дисертаційного дослідження аспірантки Горбач Анни Олександрівни. Її робота на тему «Експериментальне обґрунтування доцільності розробки нового крему на основі очищеного нафталанового масла для лікування дерматологічних захворювань» подана на здобуття ступеня доктора філософії (PhD).
Засідання проходило під головуванням доктора медичних наук, професора кафедри фармакології НМУ Гнатюк Валерії Валеріївни. На заході були присутні викладачі кафедри, фахівці з інших наукових підрозділів університету, а також науковий керівник дисертантки – завідувачка кафедри фармакології, доктор медичних наук, професор Зайченко Ганна Володимирівна.
Під час доповіді Анна Горбач презентувала ключові положення свого дослідження, обґрунтовуючи доцільність використання очищеного нафталанового масла у дерматології. Після виступу розпочалася жвава наукова дискусія, під час якої дисертантка впевнено відповіла на запитання від викладачів кафедри та запрошених експертів.
За результатами обговорення члени фахового семінару ухвалили рішення, що дисертаційна робота повністю відповідає вимогам щодо присудження ступеня доктора філософії та рекомендується до офіційного захисту в разовій спеціалізованій вченій раді. Було також запропоновано склад членів ради для затвердження Вченою радою НМУ.
Завершуючи засідання, Валерія Валеріївна Гнатюк подякувала всім учасникам за активну участь у дискусії, а Анну Горбач привітали з успішною презентацією наукової роботи.
Проєкт EURIZON: нові можливості для української науки
З 18 по 25 січня 2025 року завідувачка кафедри фармакології НМУ імені О.О. Богомольця, докторка медичних наук, професорка Ганна Володимирівна Зайченко та завідувачка кафедри сучасних технологій медичної діагностики та лікування НМУ імені О.О. Богомольця, докторка медичних наук, професорка Натрус Лариса Валентинівна взяли участь у науково-дослідницькому стажуванні в Німеччині в межах виконання грантового проєкту EURIZON (ID# 268). Програма візиту передбачала відвідування Берлінського університету та Рурського університету в місті Бохум, що дало можливість розширити наукове співробітництво та обмінятися досвідом із провідними європейськими фахівцями.
З 2024 року НМУ імені О.О. Богомольця реалізує дослідницький проєкт у межах престижного гранту ЄС Horizon 2020 Research – EURIZON. Проєкт спрямований на розшифровку молекулярних механізмів впливу метформіну на медіальну преоптичну зону головного мозку та корекцію репродуктивних порушень при цукровому діабеті 2 типу. Візит професорок Зайченко Г.В. та Натрус Л.В. здійснено у межах програми «Staff exchange programme for selected EURIZON Fellowship teams», що підтримується Європейським Союзом та спрямована на інтеграцію українських науковців у міжнародний дослідницький простір.
Стажування в Університетській клініці «Шаріте»
20-21 січня 2025 року професорки Зайченко Г.В. та Натрус Л.В. проходили стажування в одному з найвідоміших медичних центрів Європи – Берлін-Бранденбурзькому центрі регенеративної терапії при університетській клініці «Шаріте». Цей медичний заклад є одним із провідних науково-дослідних комплексів у світі, що здійснює понад 1000 дослідницьких проєктів у співпраці з університетами з різних країн.
Особливу увагу під час стажування було приділено методам регенеративної терапії та новітнім фармакологічним розробкам для лікування нейродегенеративних, серцево-судинних та ендокринних захворювань. Професорки Зайченко Г.В. та Натрус Л.В. ознайомилися з можливостями проточної цитофлуориметрії – методики, що відкриває нові перспективи в оцінці життєздатності клітинних препаратів. Використання цих технологій має особливе значення для лікування важких поранень у військових і цивільних громадян.
У межах стажування також було проведено спільний семінар із німецькими колегами, де обговорено результати експериментальних досліджень, визначено напрями подальшої співпраці та розроблено план публікації у науковому журналі, що індексується в Scopus.
Візит до Рурського університету в Бохумі
22-23 січня 2025 року професорки Зайченко Г.В. та Натрус Л.В. відвідали Центр трансляційної медицини при університетській клініці Marien Hospital Herne Рурського університету. Цей заклад є одним із найсучасніших освітніх і наукових центрів Німеччини, що реалізує понад 185 освітніх програм та активно співпрацює з більш ніж 300 університетами світу.
Програма візиту включала:
✔ Ознайомлення з сучасними науково-дослідними лабораторіями університетської клініки;
✔ Спільний семінар із докторантами щодо методів імунологічного моніторингу та проточної цитофлуориметрії;
✔ Обговорення тактики лікування ниркових патологій із завідувачем відділення нефропатій та діалізу Тіммом Вестхоффом;
✔ Визначення можливих напрямів співпраці у дослідженнях, пов’язаних із фармакологічною корекцією діабету.
Результати стажування
Наукове стажування дало змогу отримати нові дослідницькі компетенції у сфері експериментальної фармакології, зокрема розробки інноваційних лікарських засобів для терапії цукрового діабету та імунопатологій нирок. Отриманий досвід буде використано для оновлення освітніх програм у НМУ, а також при підготовці аспірантів і студентів спеціальностей «Медицина» та «Фармація».
Крім того, візит сприяв налагодженню міжнародного співробітництва між НМУ імені О.О. Богомольця та провідними європейськими університетами, що відкриває нові перспективи для участі у міжнародних грантових програмах та спільних наукових дослідженнях.
Аптечний саміт України 2024: ключові аспекти розвитку фармацевтичної освіти
Аптечний саміт України 2024 став важливою подією для обговорення сучасних викликів і перспектив розвитку фармацевтичної галузі, зокрема у сфері освіти. На заході були порушені актуальні питання адаптації освітнього процесу до нових вимог ринку та суспільства. Завідувачка кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця професорка Ганна Володимирівна Зайченко наголосила, що трансформації у фармацевтичній освіті відбуваються на всіх рівнях — від міжнародного до локального. Освітяни повинні бути готовими до впровадження нових підходів у змісті навчання, методах викладання та організації навчального процесу. Вона підкреслила, що без цих змін забезпечити високу якість та ефективність навчання неможливо.
Серед основних напрямів розвитку освіти Ганна Володимирівна Зайченко виділила міжнародну співпрацю, зокрема з Міжнародною фармацевтичною федерацією (FIP), осучаснення освітнього середовища, яке передбачає оснащення аудиторій інтерактивними стендами та смартпанелями, оновлення змісту програм, створення сучасних підручників, запровадження незалежної оцінки результатів навчання, що забезпечує прозорість та об’єктивність, а також підвищення кваліфікації викладачів, які опановують нові освітні технології. Не менш важливим є тісна співпраця зі стейкхолдерами для адаптації навчальних програм до потреб реальної практики.
Під час саміту Ганна Володимирівна Зайченко навела приклади успішного впровадження таких змін у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця. Зокрема, завдяки підтримці компаній «Acino» та «Дарниця» були створені сучасні аудиторії «Нейрофармакологія» і «Кардіофармакологія», які обладнані інтерактивними стендами та смартпанелями. Співпраця з ГО «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део» дозволила відкрити навчальну аптеку, яка відтворює умови реальної роботи фармацевта. Крім того, за участі компанії «Біонорика» була створена спеціалізована аудиторія «Фітофармакологія».
Такі нововведення не лише сприяють підвищенню якості освіти, але й забезпечують підготовку фахівців, які відповідають сучасним вимогам ринку. Аптечний саміт України 2024 наочно продемонстрував, наскільки важливою є співпраця між освітянами, фармацевтичними компаніями та іншими стейкхолдерами для створення інноваційного та практично орієнтованого освітнього середовища.
Формулярна система та раціональна фармакотерапія: ключові аспекти форуму «ФАРМЕКСПЕРТ 2024»
21 листопада 2024 року в Києві, у конференц-залі Mercure Congress Centre, пройшов масштабний фармацевтичний форум «ФАРМЕКСПЕРТ 2024: Стандарти. Інновації. Євроінтеграція». Особливу увагу учасників привернув 7-й блок заходу, присвячений панельній дискусії на тему: «Формулярна система та раціональна фармакотерапія». Захід виявився платформою для обговорення ключових питань, які стосуються оптимізації використання ліків у системі охорони здоров’я України.
Модераторкою панельної дискусії стала завідувачка кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, докторка медичних наук, професорка Ганна Володимирівна Зайченко, яка у вступному слові наголосила на важливості впровадження раціональної фармакотерапії. Вона зазначила, що формулярна система покликана забезпечити ефективне використання ліків та ресурсів охорони здоров’я. За її словами, створений у 2008 році Центральний формулярний комітет МОЗ України та публікація 16-го випуску Державного формуляра в березні 2024 року стали важливими кроками у вдосконаленні галузевих стандартів.
Про важливі аспекти функціонування формулярної системи та значення Державного формуляра розповіла голова Центрального формулярного комітету МОЗ України, заслужена діячка науки та техніки України, завідувачка кафедри хімії ліків та лікарської токсикології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, докторка медичних наук, професорка Ірина Ніженковська. Вона детально пояснила, що формулярна система охоплює три рівні: галузевий, регіональний та локальний. Кожен рівень забезпечує реалізацію раціонального використання ліків через моніторинг та впровадження якісних управлінських методик.
Особлива увага була приділена моніторингу та оцінці індикаторів ефективності системи. Професор Микола Хайтович, завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, зазначив, що серед ключових індикаторів — середня кількість призначених препаратів на курс лікування та частка призначень з використанням ін’єкційних форм. Він акцентував увагу на небезпеках поліфармації та необхідності ефективного менеджменту взаємодії лікарських засобів.
Клінічні випробування як основа для раціональної фармакотерапії стали темою доповіді професора Ігоря Бондаренка, завідувача кафедри онкології та медичної радіології Дніпровського державного медичного університету, доктор медичних наук. Він наголосив на необхідності відновлення клінічних досліджень в Україні та збереження кадрового потенціалу. Важливим є залучення короткострокових проєктів та фаз I-II клінічних випробувань, що сприятимуть консолідації галузі.
Про перспективи розвитку Державного формуляра розповіла Марина Двоєглазова, начальниця відділу медичного оснащення та формуляра Управління стандартів у сфері охорони здоров’я. Вона звернула увагу на критерії відбору препаратів до формуляра, серед яких — реєстрація в Україні, досвід застосування, висока якість та ефективність, підтверджені доказовою медициною. Окремо вона зазначила важливість створення цифрових інструментів для забезпечення зручного доступу до стандартів та протоколів.
На завершення заходу були обговорені подальші перспективи вдосконалення формулярної системи в Україні, зокрема розширення ролі клінічних фармацевтів у закладах охорони здоров’я. Учасники форуму ухвалили резолюцію, яка найближчим часом буде оприлюднена.
Форум «ФАРМЕКСПЕРТ 2024» став важливою подією для фармацевтичної спільноти, підсумовуючи основні досягнення та визначаючи напрямки подальшого розвитку системи охорони здоров’я в контексті євроінтеграції.
Студентська конференція з міжнародною участю «Annual Young Medical Scientific Conference 2024» стала знаковою подією для молодих науковців, які прагнуть долучитися до вирішення актуальних проблем сучасної медицини та фармації. Цього року конференція відбулася 21-22 листопада й об’єднала учасників із різних куточків України та світу.
На кафедрі фармакології відбулася секція «Фармація та фармакологія», де були представлені ґрунтовні наукові дослідження, що охоплюють сучасні аспекти регулювання обігу лікарських засобів і розробки фармацевтичних продуктів. Головою журі секції виступила завідувачка кафедри фармакології, д. мед. н., професорка Ганна Володимирівна Зайченко. До складу журі також увійшли досвідчені фахівці: завідувачка кафедри хімії ліків та лікарської токсикології, д. мед. н., професорка, Ніженковська Ірина Володимирівна, завідувач кафедри організації та економіки фармації, д. фарм. н., професор Косяченко Костянтин Леонідович, завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, д. мед. н., професор Хайтович Микола Валентинович, доцентка кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації к. мед. н. Андрущенко Ірина Вікторівна; асистент кафедри фармакології, к. мед. н. Різниченко Андрій Олександрович; асистентка кафедри фармакології,
к. фарм. н. Сімонова Оксана Анатоліївна. Модератором секції був студент другого курсу фармацевтичного факультету Ілля Мелетич.
Секція «Фармація та фармакологія» цього року відзначилася актуальністю тем і різноманітністю досліджень, що сприяли обговоренню ключових питань: від регулювання медичного канабісу до розробки інноваційних косметичних засобів. Учасники секції отримали унікальну можливість презентувати свої наукові досягнення, обговорити ідеї з провідними експертами та отримати цінний досвід, який сприятиме їхньому професійному зростанню.
Перше місце виборов І. Мелетич із темою «Дослідження стану обізнаності здобувачів вищої медичної та фармацевтичної освіти щодо регулювання обігу медичного канабісу в Україні». Доповідач вільно володів матеріалам та швидко і точно відповідав на поставлені запитання, презентація була виконана відповідно всіх вимог конференції. У своїй роботі студент підкреслив важливість впровадження освітніх програм, спрямованих на інформування майбутніх медиків і фармацевтів про правові аспекти використання медичного канабісу. Це дослідження є надзвичайно актуальним з огляду на глобальні тенденції легалізації канабісу для медичних потреб.
Друге місце розділили одразу дві роботи:
- Буцан О. із дослідженням «Дослідження нормативно-правового регулювання екстемпорального виготовлення ліків на основі медичного канабісу». Авторка проаналізувала чинне законодавство та вказала на необхідність вдосконалення нормативно-правової бази для розширення можливостей використання канабісу у фармацевтичній практиці.
- Михайлова К.І. представила роботу «Promising Development of Moisturizing Cream for Dry Skin Care», у якій висвітлила перспективи створення косметичного засобу для догляду за сухою шкірою. Це дослідження отримало високу оцінку журі за практичну спрямованість і інноваційний підхід до вибору компонентів.
Також в рамках конференції на кафедрі фармакології відбувся майстер-клас «Фармакологічні лайфхаки». Асистентка Сімонова Оксана Анатолівна виступила з доповіддю «Лайфхаки профілактики залізодефіцитної анемії» де розповіла студентам, яким чином можна виявити в себе латентний залізодефіцит та як його профілактувати і лікувати. В рамках майстер класу відбулося тестування експрес-тестами на феритин всіх бажаючих студентів. Старша викладачка Дорошенко Анна Ігорівна розповіла студентам про ранню посткоїтальну контрацепцію та показала навчальні відеоролики з механізмами вивільнення та дії препаратів для контрацепції. Наочно була продемонстрована різниця в швидкості розчинення ородиспергованих та звичайних таблетованих форм.
«Annual Young Medical Scientific Conference 2024» вкотре підтвердила свою роль як важливого майданчика для обміну досвідом між молодими науковцями та експертами в галузі медицини й фармації. Представлені роботи не лише демонструють високий рівень підготовки студентів, а й вказують на їхню готовність долучатися до вирішення сучасних проблем у сфері охорони здоров’я.
Завідувачка кафедри фармакології НМУ імені О.О. Богомольця взяла участь у міжнародному майстер-класі «COVID-19 CONNECT» в Берліні
18-19 жовтня 2024 року завідувачка кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професорка Зайченко Ганна Володимирівна та професорка Голубовська Ольга Анатоліївна взяли участь у міжнародному науково-практичному майстер-класі «COVID-19 CONNECT», що відбувся у Берліні, Німеччина. Захід об’єднав провідних фахівців з інфекційних захворювань, пульмонологів, сімейних лікарів, кардіологів та клінічних фармакологів з усього світу, зокрема з Європи, Азії та Південної Америки.
Майстер-клас зосереджувався на актуальних питаннях діагностики та лікування COVID-19 у 2024 році, а також на підготовці мультидисциплінарних команд до реагування на нові інфекційні виклики. Провідні європейські експерти представили доповіді, що охопили такі теми, як останні епідеміологічні дані, еволюція хвороби, особливості пацієнтів різних груп ризику та ефективність сучасних методів лікування, зокрема застосування реальних даних (RWE) та контрольованих клінічних досліджень (RCT) у виборі терапії для пацієнтів із високим ризиком.
Однією з ключових тем стала ефективність препарату PAXLOVID для зниження ризику госпіталізації серед пацієнтів із COVID-19. Представлені результати досліджень свідчать, що у пацієнтів з ревматичними захворюваннями та діабетом 2 типу застосування цього препарату значно знижує ризик важких наслідків.
Участь у заході дозволила представникам НМУ імені О.О. Богомольця не лише ознайомитися з передовими міжнародними практиками, а й поділитися досвідом з іноземними колегами. Отримані знання будуть інтегровані в навчальний процес кафедри фармакології: оновляться лекційні матеріали, включаючи розділи, що стосуються противірусних препаратів, а також буде проведено тематичне засідання студентського наукового гуртка. Це сприятиме підвищенню якості викладання та актуалізації знань студентів медичних, стоматологічного та фармацевтичного факультетів.
Такі заходи, як «COVID-19 CONNECT», є надзвичайно важливими для підтримки високого рівня професійної компетентності медичних фахівців та розбудови наукової співпраці.
Засідання студентського наукового гуртка кафедри фармакології: інновації та тренди в кардіології 25.10.2024
25 жовтня 2024 року відбулося, перше в цьому навчальному році, засідання студентського наукового гуртка кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця на тему «Тренди та інновації кардіофармакології». Захід проходив у змішаному форматі, в якому взяли участь викладачі кафедри та здобувачі вищої освіти.
Засідання відкрила завідувачка кафедри фармакології НМУ імені О. О. Богомольця, доктор наук, професор Ганна Володимирівна Зайченко з презентацією інноваційних змін у сфері кардіології, що були представлені на Всесвітньому конгресі з кардіології 2024. До заходу долучилось понад 20 студентів різних факультетів Університету.
Першу доповідь представили студенти 3 курсу Даніїл Бугль спільно з Іриною Мороз, які висвітлили нові групи ліків для терапії серцевої недостатності, зокрема нестероїдні блокатори мінералкортикоїдних рецепторів. Далі студентка Єлизавета Клименко розповіла про синергістичні комбінації препаратів, таких як валсартан/сакубітрил, які використовуються для лікування серцевої недостатності.
Особливий інтерес викликала доповідь Яни Ставбир про нові поліпілси в лікуванні артеріальної гіпертензії, що продемонстрували ефективність у клінічній практиці. Студентка Вероніка Шепетько ознайомила учасників із проривними технологіями генної терапії в кардіології, а Максим Райчук завершив серію доповідей темою про кардіотоксичність лікарських засобів, важливість якої для лікарів та фармацевтів важко переоцінити.
Засідання дало можливість учасникам відвідати надсучасну навчальну аудиторію «Кардіофармакологія». Нова аудиторія наповнена освітніми технологіями останнього покоління: інтерактивні стенди, голографічний 3D проектор та смарт-панель, які розміщені в аудиторії, реалізовують концепцію оформлення стін, які «активно навчають».
Засідання завершилось заключним словом професора Ганни Володимирівни Зайченко, вона відзначила високий рівень підготовки студентів та закликала до активної участі в наступних наукових заходах. Студентський науковий гурток став важливою платформою для обміну знаннями та ідеями серед студентів, що зацікавлені у розвитку сучасної фармакології.
З повагою, кафедра фармакології
Відкриття надсучасної аудиторії «Кардіофармакологія» у НМУ
19 вересня 2024 року у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця на кафедрі фармакології відбулося урочисте відкриття новітньої навчальної аудиторії «Кардіофармакологія», створеної в співпраці з фармацевтичною компанією «Дарниця». Це унікальне освітнє середовище, яке не має аналогів в Україні, оснащене найсучаснішими технологіями, що допомагають студентам у вивченні кардіофармакології.
Аудиторія оснащена інтерактивними стендами, голографічним 3D проєктором та SMART-панеллю, які дозволяють студентам наочно вивчати лікування серцево-судинних захворювань — однієї з основних причин смертності у світі. Ці технології сприяють кращому засвоєнню складного матеріалу завдяки візуалізації та інтерактивним методам навчання.
На відкритті аудиторії були присутні ректор НМУ Юрій Леонідович Кучин, керівництво університету, представники компанії «Дарниця», а також викладачі та студенти. Ректор Юрій Леонідович Кучин висловив подяку компанії «Дарниця» за співпрацю, зазначивши, що новий навчальний простір відкриває нові горизонти для якісного професійного розвитку викладачів, майбутніх лікарів та фармацевтів.
Генеральний директор компанії «Дарниця» Андрій Обрізан підкреслив важливість інвестицій в сучасну медичну і фармацевтичну освіту, адже від якості навчання нинішніх студентів залежатиме здоров’я майбутніх поколінь.
Унікальність аудиторії полягає в тому, що кожен її елемент інтегрований у навчальний процес, зокрема інтерактивні стенди демонструють різні етапи фармакологічної корекції серцево-судинних захворювань. Голографічний проєктор надає можливість візуалізувати ефекти ліків на серце в реальному часі, що дозволяє зрозуміти механізм впливу лікарських сполук на серце, судини, тощо.
За словами завідувачки кафедри фармакології НМУ Ганни Володимирівни Зайченко, створення цієї аудиторії стало можливим завдяки синергії фахівців університету та компанії «Дарниця», а новітні технології допоможуть студентам глибше оволодіти знаннями з фармакології.
Цей навчальний простір стане ключовим елементом у підготовці студентів медичних, стоматологічного та фармацевтичного факультетів, значно підвищуючи рівень знань з кардіофармакології.
Візит гаранта освітньої програми спеціальності 226 «Фармація, промислова фармація»
24 вересня відбувся неофіційний дружній візит колег з Національного фармацевтичного університету (м. Харків) на кафедру фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. До нас завітали гарант освітньої програми спеціальності 226 «Фармація, промислова фармація» професорка Георгіянц Вікторія Акопівна та професор Кухтенко Олександр Сергійович. Були обговорені нагальні питання пов’язані з реформою фармацевтичної освіти, підвищення якості викладання фундаментальних та профільних дисциплін, модернізації структури та змісту ЄДКІ «КРОК-1», організація спільних наукових та освітніх проєктів.
Завідувачка кафедри фармакології НМУ імені О.О. Богомольця взяла участь у міжнародному кардіологічному Конгресі ESC 2024
З 30 серпня по 2 вересня 2024 року в Лондоні відбувся один з найважливіших заходів у галузі кардіології — міжнародний кардіологічний Конгрес ESC 2024. Участь у цьому заході взяла професорка Зайченко Ганна Володимирівна, завідувачка кафедри фармакології фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Цьогорічний Конгрес об’єднав понад 31 800 делегатів з усього світу, серед яких 5 400 викладачів і доповідачів. Центральною темою Конгресу була
«Персоналізація серцево-судинної допомоги», що спрямована на покращення результатів лікування пацієнтів з кардіологічними захворюваннями.
На Конгресі було презентовано важливі наукові проєкти, включно з
«Тягарем серцево-судинних захворювань» — ініціативою Європейського товариства кардіологів (ESC) і Оксфордського університету. Цей проєкт оцінює економічний вплив серцево-судинних захворювань у країнах-членах ESC, що дозволяє краще зрозуміти витрати на лікування та профілактику таких хвороб.
Особливо важливими були нові клінічні рекомендації ESC 2024, серед
яких:
- Рекомендації щодо лікування периферичних артерій і аорти;
- Оновлені настанови щодо лікування артеріальної гіпертензії;
- Рекомендації з лікування фібриляції передсердь;
- Рекомендації для пацієнтів з хронічними коронарними синдромами.
Участь у Конгресі стала важливим кроком для підвищення рівня знань про новітні підходи до лікування серцево-судинних захворювань, а також для оновлення навчальних програм кафедри фармакології. Це сприятиме інтеграції українських медиків і фармацевтів у європейське наукове середовище та підвищенню якості освітнього процесу для студентів університету. Здобуті на Конгресі матеріали будуть використані для оновлення лекційного матеріалу та проведення тематичних засідань студентського наукового гуртка.
Навчання співробітників кафедри фармакології НМУ роботі з інтерактивним обладнанням SMART та програмним забезпеченням SMART Learning Suite
У вересні 2024 року співробітники кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця успішно завершили курс з оволодіння навичками роботи зінтерактивним обладнанням SMART-панеллю та програмним забезпеченням SMART Learning Suite. Це навчання стало важливим кроком у БПР викладачів і модернізації навчального процесу.
Основною метою навчання було вдосконалення навичок роботи з сучасними освітніми технологіями, зокрема інтерактивними панелями SMART Board. За допомогою SMART Learning Suite викладачі зможуть створювати інтерактивні презентації та проводити тестування, що підвищують залученість студентів до навчання та роблять процес засвоєння матеріалу більш ефективним.
Учасники навчання отримали практичні знання щодо використання інтерактивних інструментів для проведення лекцій та практичних занять, зокрема в асинхронному режимі навчання. Можливість використовувати функції SMART Learning Suite для створення інтерактивних завдань, тестів та спільної роботи студентів в реальному часі допоможуть в організації освітнього процесу високої якісті.
Ця ініціатива є частиною ширшої стратегії НМУ щодо цифровізації освіти, що відповідає сучасним вимогам медичної освіти.
Співробітники кафедри фармакологїі НМУ успішно пройшли стажування за програмою «Дидактично-дослідницька діяльність у сучасному університеті: тенденції, виклики, напрямки змін»
З 12 серпня по 20 вересня 2024 року викладачі кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця асистенти Сімонов П. В., Дорошенко А. М., Сімонова О. А. пройшли онлайн-стажування за програмою «Дидактично-дослідницька діяльність у сучасному університеті: тенденції, виклики, напрямки змін» в межах БПР. Ця програма, організована Університетом у Білостоку (UwB), була спрямована на вдосконалення навичок і компетенцій у сфері викладання та наукових досліджень для працівників закладів вищої освіти.
У рамках стажування викладачі кафедри ознайомилися з новими педагогічними методами та дослідницькими інструментами, що дозволяють підвищити ефективність навчального процесу. Серед ключових тем, що обговорювалися під час вебінарів та лекцій, були розвиток креативності студентів, використання онлайн-інструментів, таких як Canva, для організації інтерактивних занять, а також популяризація наукових результатів і написання наукових статей.
Однією з центральних частин програми стало навчання з підготовки наукових постерів і мистецтво їх представлення, а також обговорення викликів і перспектив публікацій у престижних наукових журналах. Важливою темою стажування була також оцінка викладацької діяльності та можливості покращення співпраці між студентами і викладачами на підґрунті новітніх досліджень з андрогогіки.
Стажування стало важливим етапом у професійному розвитку викладачів кафедри фармакології НМУ, допомагаючи їм розвивати інноваційні підходи до навчання та дослідницької діяльності, які будуть активно впроваджені у навчальний процес. Після успішного захисту своїх випускних робіт викладачі отримали сертифікати.
Всеукраїнська студентська олімпіада з фармакології 2024
У березні 2024 р. в стінах Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулася визначна подія – Всеукраїнська олімпіада з фармакології (І та ІІ тури олімпіади були поєднанні). Близько 80 здобувачів освіти медичних та фармацевтичного факультетів НМУ, а також здобувачі освіти з Полтавського державного медичного університету медичного факультету №1 (Горобець Дмитро та Луценко Юлія), взяли участь у цих інтелектуальних змаганнях, організованих кафедрою фармакології НМУ (відповідно до Розпорядження №120/3 від 08.03.2024).
Олімпіада, яка складалася з чотирьох конкурсних етапів, привернула увагу не лише здобувачів освіти, а й поважних гостей, представників ректорату університету. Серед них – деканка фармацевтичного факультету, професорка Тетяна Рева, завідувачка відділу наукової роботи студентів НМУ, доцентка Вікторія Потаскалова, та голова Товариства молодих вчених і спеціалістів НМУ, доцентка Ірина Костюк. Головою журі стала завідувачка кафедри фармакології, професорка Ганна Зайченко, апеляційну комісію очолила відома в Україні фармакологиня, професорка Надія Горчакова. Суддівська колегія та організаційний комітет складалися з досвідчених викладачів, асистентів та аспірантів кафедри фармакології НМУ.
Кожен етап олімпіади був цікавим та насиченим. Під час відбіркового етапу учасники виконували тестові завдання, що охоплювали всі розділи фармакології. На екранах в 4-х аудиторіях демонструвалося «Фармакологічне інтерактивне казино», де за кожне успішно виконане завдання учасники отримували нагороду в балах. Контент завдань був дуже схожим з відомими тестовими завданнями з бази даних КРОК-1. За результатами цього етапу було відібрано 24 студентів-лідерів.
У другому етапі 15 кращих студентів медичних та 9 фармацевтичного факультетів розв’язували кейсові завдання різної складності. Для презентації кейсових завдань були задіяні інтерактивні аудиторії кафедри фармакології НМУ. За результатами 2 етапу були відібрані 10 студентів-лідерів медиків, які продовжили змагання на наступному етапі разом із 9 студентами фармацевтами.
Третій етап, присвячений темі військово-тактичної медицини, відбувався в аудиторії, стилізованій під військово-польові умови. Студенти-медики на цьому етапі змагалися в питаннях надання невідкладної медичної допомоги з використанням лікарських засобів, а ось студенти-фармацевти – змагалися в майстерності формування військової аптечки для потреб військових медиків.
У фіналі змагалися дві команди – “Медики” та “Фармацевти”, по 5 учасників-лідерів з кожної спеціальності. Це був захоплюючий квест, де потрібно було проявити кмітливість, логічне мислення та глибокі знання фармакології.
Організатори подбали про те, щоб захід був не лише змагальним, а й цікавим та пізнавальним. Між етапами олімпіади студенти мали можливість поспілкуватися та познайомитися ближче під час кава-брейку. Олімпіада поєднала колег-медиків і фармацевтів, а містком між фахівцями стала фармакологія – наука про ліки, важлива як для майбутніх лікарів, так і фармацевтів.
За результатами всіх етапів Олімпіади переможцем став Микола Бабенко, студент третього курсу медичного факультету №1, який вже втретє здобуває перемогу у Всеукраїнській олімпіаді з медичних дисциплін в НМУ цього року. Призерами також стали здобувачі освіти медичних факультетів – Анастасія Кучеренко, Поліна Крупська (ІІ місце), Поліна Брильова, Дмитро Горобець, Ірина Гаврилюк (ІІІ місце), фармацевтичного факультету – Дарина Форноляк, Марина Підрушняк (ІІ місце), Ілля Мелетич, Карина Кінь, Єлізавета Троценко (ІІІ місце).
Ця олімпіада стала чудовою нагодою для здобувачів освіти продемонструвати свої теоретичні та практичні навички з фармакології, обмінятися досвідом та знайти нових друзів. Вона показала високий рівень підготовки майбутніх медиків та фармацевтів, а також професіоналізм викладачів, які докладають зусиль для виховання нового покоління фахівців для галузі охорони здоров’я.
Під час виконання завдань присвячених темі військово-тактичної медицини
Під час вирішення завдань квесту
Фінал фармакологічної естафети
Нагородження переможця Олімпіади Миколи Бабенка, студента третього курсу медичного факультету №1
Співпраця зі стейкхолдерами. Співробітники кафедри фармакології НМУ відвідали ПрАТ «Фармацевтична компанія «Дарниця»
Нещодавно співробітники кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця мали унікальну можливість відвідати одного з лідерів фармацевтичної галузі України – ПрАТ «Фармацевтична компанія «Дарниця». Ця компанія, заснована ще у 1930 році, з 1998 року є найбільшим виробником лікарських засобів у країні за обсягом виробництва в натуральному виразі.
Під час візиту співробітники кафедри мали змогу ознайомитися з повним циклом виробництва лікарських засобів – від надходження сировини до випуску готової продукції. Особливу увагу було приділено дотриманню стандартів належної виробничої практики (GMP), що гарантує якість та безпеку лікарських препаратів. Побачили процес пакування та маркування продукції, а також мали можливість відвідати інноваційний високостелажний склад компанії. Це повністю роботизований склад, може вмістити до 10 тисяч палетних місць і забезпечує оптимальні умови зберігання готових лікарських засобів до моменту їх відправки за призначенням.
ПрАТ «Фармацевтична компанія «Дарниця» приділяє значну увагу розробці та виробництву препаратів у таких стратегічних напрямках, як кардіологія, неврологія та розв’язання проблем болю. Компанія постійно інвестує в науково-дослідну діяльність та впровадження інноваційних технологій, що дозволяє їй утримувати лідерські позиції на фармацевтичному ринку України.
Візит на підприємство став чудовою нагодою для співробітників кафедри фармакології поглибити свої знання про сучасне фармацевтичне виробництво та ознайомитися з передовими практиками галузі. Такий досвід, безумовно, сприятиме подальшому вдосконаленню навчального процесу та науково-дослідної діяльності кафедри, а також допоможе у підготовці висококваліфікованих фахівців у галузі фармакології.
Задоволені від співпраці з лідерами фармацевтичної галузі України
Ознайомлення з етапами виробництва лікарських засобів
Підписано меморандум про співпрацю між НМУ та фармацевтичною компанією «Дарниця»
Між Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця та лідером української фармацевтичної галузі ПрАТ «Фармацевтична компанія «Дарниця» укладено та підписано меморандум про співпрацю, згідно якого обидві сторони спільно розвиватимуть науково-дослідницьку та просвітницьку діяльність.
Основними напрямами співпраці стануть обмін науковими знаннями, формування експертних об’єднань, спільна публікація наукових статей, доповідей та інших матеріалів. Також одним з нових етапів партнерських взаємин має стати розробка лікарських засобів, проведення доклінічних та клінічних досліджень.
Реалізація досягнутих угод дозволить інтенсифікувати підготовку висококваліфікованих молодих фахівців – вихованців НМУ. Завдяки їх практиці у виробничих цехах та лабораторіях «Дарниці» пришвидшиться процес адаптації до сучасних умов ринку праці.
Як зазначив ректор Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця професор Юрій Кучин, сприяння подальшому розвитку медичної та фармацевтичної освіти сьогодні рівнозначне і грамотним розв’язанням професійних задач лікарями та фармацевтами, і зменшенню дефіциту професійних кадрів у медицині та фармації майбутнього.
На думку генерального директора фармацевтичної компанії «Дарниця» Андрія Обрізана, підписання меморандуму про співпрацю з НМУ – одного з найкращих університетів нашої країни, є важливим кроком до перетворення України на потужний фармацевтичний хаб Центральної і Східної Європи.
Добрі наміри вже починають втілюватися у перших кроках. Велика делегація викладачів нашого Університету на чолі з завідувачкою кафедри фармакології, професоркою Ганною Зайченко відвідала сучасні виробничі потужності «Дарниці». Також розпочато реалізацію найактуальнішого освітнього проєкту з поглибленого вивчення фармакології серцево-судинних лікарських засобів майбутніми лікарями- фармацевтами.
Інформаційна довідка
ПрАТ «Фармацевтична компанія «Дарниця» засновано у 1930 році. З 1998 року компанія є лідером в Україні за обсягом виробництва ліків у натуральному виразі. Стратегічні напрямки розвитку – кардіологія, неврологія, розв’язання проблем болю.
СНГ кафедри фармакології провів засідання щодо протидії COVID-19
5 квітня на кафедрі фармакології відбулося засідання студентського наукового гуртка, присвячене COVID-19 «Фармакологія COVID-19. Від профілактики до боротьби з ускладненнями». На заході, що проходив у форматі онлайн на платформі ZOOM, були присутні завідувачка кафедри фармакології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професорка Ганна Зайченко, викладачі кафедри, а також 70 студентів з різних факультетів Університету.
SARS-CoV-2 (скорочено від англ. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2), перекладається як «Важкий Гострий Респіраторний Синдром Коронавірус 2», раніше відомий як новий коронавірус 2019 (2019-nCoV) – одноланцюговий РНК-вмісний штам виду SARSr-CoV роду бетакоронавірусів, що вперше був генетично виявлений у 2019 році у пробі пацієнта з атиповою пневмонією під час спалаху пневмонії в Ухані 2019-2020 років. Затверджена ВООЗ назва хвороби – коронавірусна хвороба 2019, скорочена офіційна назва Covid-2019 або COVID-19, що є абревіатурою від англ. Coronavirus disease 2019, де взято для скорочення Coronavirus disease. Разом із запровадженням нової назви вірусу, ВООЗ 11 лютого 2020 року відзначили його спорідненість з вірусом SARS-CoV, що спричинив у 2002-2004 роках тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS).
На сьогодні вчені виявили багато різних штамів вірусу SARS-CoV-2, але найбільше занепокоєння викликають такі:
- «Дикий» (L) – уперше зафіксовано в Китаї в грудні 2019 року;
- «Альфа» (B.1.1.7) – уперше виявили у Великій Британії в грудні 2020 року;
- «Бета» (B.1.351) – уперше зафіксовано в Південно-Африканській Республіці в грудні 2020 року;
- «Гама» (P.1) – уперше знайдений у Бразилії в січні 2021 року;
- «Дельта» (B.1.617) – уперше виявлений в Індії у квітні 2021 року.
- 26 листопада 2021 року ВООЗ за порадою Технічної консультативної групи ВООЗ з еволюції вірусів (TAG-VE) назвала варіант B.1.1.529 варіантом, що викликає занепокоєння, під назвою «Омікрон».
Специфічного лікування нової коронавірусної хвороби не існує, але наявні противірусні препарати можуть бути призначені лікарем.
Лікування COVID-19 розпочинається частіше всього вдома, амбулаторно. Найбільш ефективним і доказовим препаратом є противірусний лікарський засіб Молнупіравір, що представлений студенткою Маргаритою Власик (10305п). Засіб являє собою проліки, що метаболізуються до аналога рибонуклеозиду N-гідроксицитидину (NHC). NHC розподіляється у клітини та фосфорилюється з утворенням фармакологічно активного рибонуклеозид-трифосфату (NHC-TP). NHC-TP діє за рахунок механізму, що реалізується завдяки вбудовуванням NHC-TP у вірусну РНК за допомогою ферменту РНК-полімерази і призводить до накопичення помилок у геномі вірусу, результатом чого є пригнічення реплікації. Особливістю даного препарату є те, що його не схвалено для застосування у дітей і підлітків віком до 18 років; у період вагітності та лактації; для профілактики COVID-19; для осіб, які потребують госпіталізації через COVID-19; для застосування довше 5 днів.
Доповідь Лілії Єрмоленко (гр. 10102) присвячена Паксловіду. Було показано, що Paxlovid є препаратом прямої дії, що знижує ризик важкого перебігу хвороби, це ліки, що складаються із двох окремих компонентів – нірматрелвіру та ритонавіру. Нірматрелвір блокує роботу одного з ключових білків SARS-COV-2, що потрібен вірусу для створення нових копій. Ритонавір запобігає розпаду Нірматрелвіру до того, як останній завершить свою роботу. На даний час Міністерство охорони здоров’я України уклало контракт щодо поставок препарату, що сприятиме покращенню результатів одужання пацієнтів і зменшить побічні прояви COVID-19.
Анна Загорулько (гр. 10405) надала порівняльну характеристику Молнупіравіра і Паксловіда та показала необхідність кожного з препаратів у алгоритмі лікування даної патології в залежності від ступеню важкості перебігу.
Золотарьова Карина (гр. 10119) презентувала новий противірусний препарат. Xocova (Енсітрелвір) – це пероральний противірусний засіб, що застосовують один раз на день протягом п’яти днів і пригнічує реплікацію SARS-CoV-2 шляхом вибіркового інгібування вірусної 3-химотрипсин-подібної протеази. Лікарський засіб є першим противірусним препаратом, що продемонстрував як клінічну симптоматичну ефективність щодо п’яти типових симптомів, пов’язаних з Omicron (первинна кінцева точка), так і противірусну ефективність (ключова вторинна кінцева точка) у переважно вакцинованій популяції пацієнтів з легким та помірним перебігом CОVІD-19, незалежно від факторів ризику, дані результати досліджень та огляду літератури представила молодий фармаколог.
Пандемія коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19) є найбільшою глобальною кризою у сфері охорони здоров’я з часів спалаху пандемії грипу 1918 року. Це викликано коронавірусом 2 важкого гострого респіраторного синдрому (SARS-CoV-2), що проникає в клітини господаря через рецептори ангіотензинперетворюючого ферменту 2 (ACE2) і нейропіліну (NRP1), що призводить до складного та гетерогенного респіраторного захворювання.
У продовження теми лікування COVID-19 Назар Голубнич (гр. 10103) представив доповідь: «Лікування COVID-19 назальними моноклональними антитілами – «Форалумаб». Даний препарат вироблений Tiziana Life Sciences і є моноклональним антитілом, що стимулює регуляторні Т-клітини імунної системи або протизапальні клітини, що призводить до зменшення запалення. Назальне введення пацієнтам з COVID-19 змогло послабити запальну Т-клітинну відповідь. Про це свідчить той факт, що у пацієнтів спостерігалося менше випадків пневмонії. Крім того, високі концентрації маркерів запалення в сироватці, включаючи інтерлейкін-6 (IL-6) і С-реактивний білок, були значно знижені. Експресія генів GIMAP7 і TGFB1 сягнула вгору, тоді як експресія гена NKG7 була знижена. Було виявлено, що каспаза-1, протеолітичний фермент, що бере участь у опосередкуванні запальних реакцій через активацію прозапальних інтерлейкінів, знижується не тільки в Т-клітинах, але також у В-клітинах і моноцитах у пацієнтів, які отримували форалумаб. Відомо, що каспаза-1 пов’язана з імуноопосередкованою патогенністю COVID-19 і погіршенням захворювання. Лікування форалумабом добре переносилося без серйозних побічних ефектів.
Інтерлейкін-6 (ІЛ-6) – плейотропний цитокін з широким спектром функцій, що підвищується при гострих запальних реакціях, механічних травмах, опіках, інфекціях, пухлинних процесах, стресах і смерті мозку. ІЛ-6 стимулює синтез СРБ і білків гострої фази. Він є більш раннім маркером запалення, ніж білки гострої фази, синтезовані в печінці. Значне підвищення концентрації ІЛ-6 спостерігається при запальних захворюваннях (перитоніт, коліт, гострий панкреатит, ревматоїдний артрит), генералізованих (сепсис) і важких місцевих інфекціях, травмах, пов’язаних з порушенням безперервності або цілісності тканин (великі хірургічні втручання), важких опіках, захворюваннях сполучної тканини, забійних ранах, некрозі. Синдром вивільнення цитокінів або CRS – це явище, що вважається ключовим у розвитку важкої форми COVID-19. Як свідчать численні дослідження, відбувається неконтрольоване вивільнення цитокінів, таких як IL-1, IL-6, IL-12 та IL-18, TNFα., IFNγ та інших медіаторів запалення, що, у свою чергу, можуть збільшувати альвеолярно-капілярний газообмін, тим самим зменшуючи оксигенацію в легеневій тканині. IL-6 є ключовим рушієм цього гіперзапального процесу при COVID-19.
Дар’я Скорохода (гр. 10119) свою доповідь присвятила препарату «Тоцилізумаб». Даний лікарський засіб уявляє собою рекомбінантне гуманізоване моноклональне антитіло до людського рецептора ІЛ-6 з підкласу імуноглобулінів IgG1, що одержують за допомогою ДНК-технології у клітинах яєчників китайського хом’ячка (СНО). Механізм дії якого заключається в тому, що селективно зв’язується та пригнічує як розчинні, так і мембранні рецептори ІЛ-6 (sIL- 6R і mIL-6R). 21 грудня 2022 року FDA схвалило використання внутрішньовенного (IV) тоцилізумабу для лікування COVID-19 у госпіталізованих дорослих, які отримують системні кортикостероїди та потребують додаткового кисню, ШВЛ
Широкий спектр нових механізмів дії лікарських засобів сприяв тому, що препарати різних груп проявляють тропність до SARS-CoV.
У своїй доповіді студентка Елеонора Кізенко (гр. 10102) показала, що флувоксамін – антидепресант, що є потужним інгібітором зворотного захоплення серотоніну, має спорідненість з підтипами серотонінових рецепторів, з сигма-1 рецепторами (агоніст), володіє незначною здатністю зв’язуватися з адренергічними, гістамінергічними, мускариновими рецепторами, виявив влив на SARS-CoV-2. Все це реалізується за рахунок того, що SARS-CoV-2 зв’язується з рецептором ACE2 на клітині, а це призводить до активації кислої сфінгомієлінази (ASM) і своєю чергою сприяє перетворенню сфінгомієліну на церамід. Система ASM/церамід полегшує вірусний вхід. Флувоксамін, інгібує утворення ASM та збагачених церамідами мембранних доменів, що призводить до зниження кількості вірусного проникнення в клітину. Слідуючим механізмом є вплив через рецептор сигма-1. Даний рецептор відіграє роль у реплікації SARS-CoV-2. Флувоксамін, як сигма-1-рецептор агоніст: послаблює реплікацію SARS-CoV-2; послаблює індукований реплікацією SARS-CoV-2 стрес ER у клітинах; запобігає ускладненням перебігу хвороби. Як було показано, легені мають високу експресію транспортера серотоніну, що свідчить про те, що біодоступнісь серотоніну переважно регулюється його транспортером в ендотелії легень. Флувоксамін проявляє протизапальну дію за рахунок інгібування переносника серотоніну, в легеневій тканині включно.
Одним із нагальних питань у лікуванні хворих COVID-19, це зменшення побічних ефектів і перебування у відділенні інтенсивної терапії, скорочення днів на штучній вентиляції легень і скорочення днів у лікарні. Всі вище перераховані вимоги можна досягти застосуванням Сабізабуліну. Даний препарат був представлений студенткою Дар’єю Ковтун (гр. 10102). При опрацюванні сучасних джерел літератури автором встановлено, що даний препарат відноситься до групи протипухлинних засобів (пероральний деполімеризатор мікротрубочок) і виявляє, крім протипухлинного, імунодепресивного, протизапального ефектів, ще і противірусну дію. Свої властивості, зокрема противірусні ефекти, препарат реалізує завдяки пригніченню реплікації вірусу та зниженню продукції і вивільнення цитокінів.
Студентка Дар’я Статкевич (гр. 10119) підсумувала огляд літератури та встановила, що препарат «Анакінра» є першим біологічним рекомбінантним препаратом, що діє як антагоніст рецептора IL-1, що інгібує IL-1a та IL-1ß, має короткий період напіввиведення (4-6 годин) і може вводитися підшкірно або внутрішньовенно, а це, своєю чергою, сприяє гнучкому дозуванні та знижує надмірну імуносупресію. Крім того, швидкий кліренс після припинення прийому препарату знижує прояви побічних ефектів, таких як гепатотоксичність, особливо у важкохворих пацієнтів.
Блок доповідей, що присвячені попередженню та лікуванню наслідків COVID-19, була розпочата доповіддю Владислави Рахновецької (гр. 10111) і присвячена антикоагулянтній терапії у пацієнтів із COVID-19. Було проведено порівняння ефективності низькомолекулярних гепаринів (Дальтепараин натрій, Еноксипарин, Нандропарин кальцій, Ревіпарин) у лікуванні даного захворювання. Продовженням даного питання стала доповідь Софії Коваленко (гр. 10114), де була дана характеристика прямих оральних антикоагулянтів у лікуванні та профілактиці тромботичних складнень при COVID-19.
Доповідь Катерини Медведєвої (гр. 10101) була присвячена інгібіторам АПФ та блокаторам ангіотензину2 (БРА) при COVID-19. Після аналізу сучасних джерел літератури доповідачка зробила висновки, що використання інгібіторів АПФ при COVID-19 не є доречним, адже можливі ускладнення внаслідок накопичення брадикінінів. БРА здатні блокувати виникнення брадикінінового шторму, так як інгібують РАС ефективніше за іАПФ, а також БРА не пригнічує АПФ, що в подальшому призводило б до утворення надлишкового брадикініну. Серед даних, наданих у дослідженнях, при порівнянні лікування коронавірусної інфекції у хворих з АГ, які мали відповідне лікування сартанами та іАПФ, та у хворих, які не мали АГ, відмічається: підвищення важкості перебігу інфекційного захворювання у хворих, що приймали інгібітори РАС, відсутність підвищення рівня смертності та необхідності госпіталізації серед хворих, які приймали препарати інгібітори РАС.
Однією з найбільших проблем сьогодні залишається профілактика COVID-19 у вразливих групах та групах підвищеного ризику. Єдиним профілактичним засобом для цих груп є моноклональні антитіла, але їм перешкоджає схильність вірусу еволюціонувати, щоб уникнути нейтралізації.
Слідуюча робота була презентована Світланою Бєлінською (гр. 10305п) і присвячена впливу урсодезоксихолевої кислоти для попередження інфікування COVID-19. Рецептори вірусу-хазяїна є логічними терапевтичними мішенями, оскільки вони необхідні для проникнення вірусу SARS-CoV-2 в клітини й інфікування. Серед них особливо привабливим є ангіотензинперетворювальний фермент 2 (АПФ2). АПФ2 – це трансмембранна карбоксипептидаза з високою субстратною специфічністю, в тому числі до ангіотензину II, що діє як основний рецептор для SARS-CoV-2. Відповідно, COVID-19 переважно вражає тканини, що експресують АПФ2, такі як легені, серцево-судинна система, травний тракт і жовчовивідні шляхи. Оскільки АПФ2 є білком клітини-господаря, на його експресію навряд чи вплинуть мутації вірусу. Тому терапія, що модулює експресію АПФ2, може бути ефективною проти декількох варіантів SARS-CoV-2 з вищим генетичним бар’єром до резистентності. Цей механізм діє в деяких тканинах, уражених SARS-CoV-2, включаючи епітелій шлунково-кишкового тракту та дихальних шляхів. Пригнічення сигналізації фарнезоидного рецептору X, за допомогою затвердженого препарату урсодезоксихолевої кислоти або фітостероїду z-гуггулстерону (ZGG), зменшує експресію АПФ2 та інфікування SARS-CoV-2.
Патофізіологічні механізми та фармацевтична терапія аносмії, спричиненої SARS-CoV-2 була висвітлена студенткою Ольгою Заріцькою (гр. 10112). Доповідачка представила механізм розвитку даного ускладнення та, згідно огляду літератури, перспективні шляхи фармакологічного «тренування нюху» за допомогою кортикостероїдів, цитрату натрію, інтраназальних форм вітаміну А, системних омега-3 поліненасичених кислот.
Продовженням розгляду ускладнень, що відмічаються в результаті перенесеного COVID-19 стала робота Іллі Воробей (гр. 10119), де детально описано розлади психічного здоров’я, пов’язані з COVID-19 і шляхи фармакологічної корекції, що направлені на зменшення даних ускладнень.
Приєднання бактеріальної інфекції на тлі COVID-19 потребує застосування в схемах лікування більш сучасних антибактеріальних засобів, що не викликають резистентність у мікроорганізмів. Ангеліна Пономаренко (гр. 10402) присвятила свою доповідь новому антибіотику тейксобактину, що відкритий у 2015 році. Антибіотик, що активний проти грампозитивних бактерій, блокує синтез пептидоглікану, зв’язуючи одночасно як бактопренолдифосфат (аналогічно бацитрацину), так і мурамілбактопренолдифосфат (як глікопептиди). Синтез тейхоєвих кислот також блокується шляхом зв’язування та блокування їх попередника ліпіду ІІІ. Численні клітинні мішені роблять розвиток стійкості майже неможливим. Не проникає через зовнішню мембрану грамнегативних мікробів. Антибіотики як група лікарських засобів характеризуються високим ризиком розвитку різноманітних побічних реакцій (специфічних і неспецифічних, біологічних, токсичних тощо). У тейксобактина побічні реакції ще не вивчені, тому потрібен час на подальші дослідження.
Завдяки досконалій організації керівниці СНГ кафедри фармакології, асистентки кафедри фармакології Анни Горбач зустріч пройшла на належному технічному рівні. Модерувала засідання староста студентського наукового гуртка кафедри фармакології, студентка третього курсу медичного факультету №1 Олександра Клименко.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати наступні засідання, про які буде повідомлено заздалегідь у соціальних мережах Університету.






Аспірантка кафедри фармакології 1-го року очної форми навчання Горбач Анна Олександрівна (науковий керівник проф. Зайченко Г. В.) брала участь у 15-му конгресі Європейської асоціації клінічної фармакології та терапії (15th Congress of the European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics (EACPT)) 25-28 червня 2022р. Конгрес проходив у гібридному форматі в Міжнародному конференц-центрі Megaron Athens, що розташований в центрі жвавого сучасного міста Афіни (Греція). Головна тема конгресу «Клінічна фармакологія, зараз більше, ніж будь-коли», була присвячена всім актуальним питанням сучасної терапії, від нових захворювань до індивідуальних підходів лікування. Програма конгресу включала захоплюючу суміш ключових доповідей, семінарів, дебатів та наукових презентацій.
Під час участі в конгресі ас. Горбач А. О. представила проміжні результати експериментального дослідження своєї дисертаційної роботи у форматі постерної презентації. Доповідь була присвячена питанню експериментальної розробки нових лікарських засобів на основі білого (очищеного) нафталанового масла для лікування дерматологічних захворювань, зокрема псоріазу. Науковці з інших країн проявили не аби-який інтерес до теми дослідження. Були жваві дискусії під час презентації постерної доповіді.
Учасники конгресу висловили слова підтримки українському народу.
ПЕРШИЙ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З «ФАРМАКОЛОГІЇ»
19 лютого 2020 року у фізико-хімічному корпусі аудиторії №1 на базі НМУ імені О.О. Богомольця відбувся Перший тур Всеукраїнської студентської олімпіади з фармакології. Свої навички з фахової компетентноті, логічного мислення та фармакологічної кмітливості змогли продемонструвати студенти третього курсу медичних та фармацевтичного факультетів.
Всього в олімпіаді прийняли участь 40 студентів. Журі з числа викладачів було представлено доцентами Дяченко В.Ю., Шумейко О.В. та Клименко О.В.
Розроблено уніфікований варіант білетів, який дозволяв виявити наявні теоретичні та практичні навички з фармакології. Відповідальний за олімпіаду від кафедри фармакології – доцент Шумейко Олена Володимирівна.
Цього року студенти третього курсу порадували поглибленими знаннями з фармакології та лікарської рецептури. Не лишилися поза увагою і інші учасники Олімпіади. Всі студенти отримають додаткові бали на іспиті з фармакології. Студентки медичного ІІ-го факультету: Веретельник Ярина Ігорівна та Кісіленко Олександра Леонідівна і фармацевтичного факулету: Письменна Софія Володимирівна та Копоть Катерина Володимирівна – переможці Першого туру, відзначені подарунками.
Ми щиро вітаємо наших студентів і бажаємо їм втілити отриманні знання й практичні навички в своїй професійній діяльності, нарощувати і примножувати свій потенціал, досягати нових цілей! Бажаємо успіхів учасникам в другому етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Фармакологія», що відбудеться у місті Харків 19-20 березня 2020 року.
Ми пишаємося вами й бажаємо вам подальших успіхів!
З повагою до вас колектив кафедри фармакології НМУ