Кафедра педіатрії № 1

Про кафедру

Кафедра педіатрії №1  є наступницею кафедри педіатрії медичного факультету університету Святого Володимира, відкритої в 1889 році.

 

http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/010.jpg

Першим завідувачем кафедри був професор В.Е. Чернов, який очолював її до 1915 року. Базою кафедри була, відкрита в 1891 році, дитяча клініка на території Олександрійської лікарні, яка окрім того мала терапевтичне, інфекційне та хірургічне відділення. Професор Чернов В.Е. працював як педіатр, інфекціоніст та як дитячий хірург. Навколо створеної  кафедра педіатрії сформувалася Київська школа педіатрів, до якої увійшли І.В. Троїцький, Е.А. Скловський, Л.А.Фінкельштейн, О.О. Карницький, О.З. Лазарев, В.А. Жуковський, І.М. Ямпольський та інші.

 

В 1915 році кафедру очолив професор Ф.Д. Румянцев. Співробітники кафедри продовжили започатковані при проф. Чернову В.Е. вивчення дитячих інфекційних хвороб, розпочали вивчення основ раціонального харчування здорових дітей, хронічних розладів харчування, захворювань нирок у дітей.

 

На етапах становлення і формування української педіатричної школи діяльність кафедри тісно пов’язана з іменами таких видатних фахівців педіатричної галузі як С.Ф. Хотовицький (1), Г.Н. Сперанський (2), О.М. Хохол (3), О.Ф. Тур (4), М.С. Маслов (5), В.І. Молчанов (6), а в подальшому П.М. Гудзенко, В.М. Сідельников, В.Д. Чеботарьова, П.С. Мощин, І.М. Руднєв, Б.Я. Резник, В.А. Белоусов, О.М. Лук’янова.

 

 1. http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/011.jpg  2.  http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/006.jpg  3. http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/005.jpg    4. http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/007.jpg   5. http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/008.jpg  6. http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/009.jpg

З 1934 року базою кафедри стало дитяче відділення Дорожньої клінічної лікарні Південно-Західної Залізниці.

Під час Великої Вітчизняної Війни кафедру, що була евакуйована разом з медичним інститутом  до Челябинська, очолював професор С.О. Дуліцький. В повоєнний час керівниками кафедри були професори: В.Г. Балабан (1944 – 1946), Г.М. Лопатін (1946 – 1948) та доцент О.В. Черкасов (1948 – 1949).

 

http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/Kolner.jpg

З 1950 року кафедру очолила професор Р.Ю. Кольнер. У той час це була кафедра педіатрії лікувального та санітарно-гігієнічного факультетів Київського медичного інституту. Під керівництвом професора Р.Ю. Кольнер проводилась науково-дослідна робота, присвячена проблемі гепатобіліарної патології та захворюванням крові у дітей.

 

 

 

 

 

 

http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/Sveshnikova.jpg

З 1971 до 1975 року кафедру очолювала учениця Р.Ю. Кольнер професор О.С. Свешнікова. Її наукові праці були присвячені вивченню туберкульозного менінгіту та геморагічних захворювань у дітей. Велику увагу співробітники кафедри приділяли допомозі практичній охороні здоров’я, шляхом проведення  консультативних виїздів співробітників кафедри в районні лікарні Київської, Житомирської, Черкаської областей.

 

 

 

 

 

 

http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/Andrushuk.jpg

З 1975 року до 1991 року кафедру педіатрії лікувального факультету очолювала професор А.О. Андрущук. Співробітники кафедри під її керівництвом займалися вивченням імуннодефіцитних станів, досліджували причини та принципи лікування частохворіючих дітей, алергічний та лімфатико-гіпопластичний діатези, розробляли шляхи реабілітації цих категорій дітей.

 

 

 

 

 

http://pediatrics1.at.ua/Istoriya/Tyajka.jpg

З 1991  по 2016 кафедру очолювала  професор О.В. Тяжка.

Науково-дослідна робота кафедри в цей час спрямована на вивчення механізмів трансформації вродженої та набутої схильності до захворювань в найбільш поширені алергічні, інфекційно-запальні, метаболічні хвороби, вивчались клініко-лабораторні особливості дітей з недиференційованою дисплазією сполучної тканини та розроблялись заходи для реабілітації даних категорій дітей. В цей час на  кафедрі досліджувались причини та патогенетичні механізми розвитку хронічної гастродуоденальної патології у дітей.

 

 

 

З вересня 2016 р. кафедру очолює доктор медичних наук, професор Березенко Валентина Сергіївна, яка є завідувачкою відділення дитячої гепатології ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім.акад. О.М.Лук’янової НАМН України».

Науково-дослідна робота кафедри  проводиться за декількома напрямками: продовжується вивченння проблеми формування недиференційованої дисплазії сполученої тканини у дітей, проводиться удосконалення діагностики та лікування дітей із хронічною гастродуоденальною патологією, вивчення особливостей перебігу, механізмів прогресування, удосконалення діагностики та лікування хронічних захворювань печінки, запальних захворювань кишечника, дослідження стану кістково-м’язової тканини та нутритивного статусу у пацієнтів із орфанною патологією.

 

 

 

Кафедра педіатрії №1 успішно впроваджує міжнародні рекомендації в галузі дитячої гастроентерології, гепатології, дієтології у лікувальній роботі. Співробітники кафедри займаються веденням складних випадків хвороби Крона, виразкового коліту завдяки створеній мультидисциплінарній команді. Мультидисциплінарна команда включає лікарів гастроентерологів дитячих, педіатрів, дитячих хірургів, спеціалістів з остеопорозу тощо.

У лікуванні пацієнтів використовуються сучасні методи – винятково ентеральне харчування, препарати біологічної терапії, інгібітори янус-кінази. Для моніторингу запальних захворювань кишківника в рутинну клінічну роботу впроваджено ультразвукове дослідження кишківника.

Було перекладено інформаційний матеріал для пацієнтів із хворобою Вільсона, що опубліковано українською мовою на сайті Європейської референсної мережі з рідкісних захворювань печінки ERN Rare Liver. https://rare-liver.eu/patients/understand-your-diagnosis/pregnancy-and-breastfeeding-among-women-with-wilson-disease/

В перекладі знаходяться матеріали для дітей та молоді з первинним склерозуючим холангітом.

Кафедрою проведено розробка і впровадження алгоритму покрокового введення продуктів харчування після періоду повного ентерального харчування у пацієнтів із хворобою Крона;

впровадження часткового ентерального харчування пацієнтів згідно із протоколом CDED (дієта виключення при хворобі Крона;

розробка і впровадження алгоритму оцінки нутритивного статусу у дітей з хронічною патологією печінки і кишечника.

Співробітники кафедри працюють над питаннями нутритивної допомоги, зокрема лікування тяжкої білково-енергетичної  недотатності, ентерального та парентерального харчування при синдромі короткої кишки. Кафедрою було проведено першу в Україні школу-семінар «Питання нутриціології у пацієнтів з тяжкою соматичною патологією» в 2019 р.

В 2022 році було проведено Онлайн навчальний курс від Польського товариства з

клінічного харчування («Центр здоров’я дитини», м. Варшава) «Особливості

ентерального та парентерального харчування у дітей з хронічною білково-енергетичною

недостатністю різного ґенезу». Досвід ведення складних пацієнтів із тяжкими

порушеннями нутритивного статусу ліг в основі курсу за вибором для студентів «Харчування здорової і хворої дитини».

У 2024-2025рр. викладацьку та лікувально-консультативну роботу на кафедрі здійснюють 26 співробітників: 

5 професорів (Березенко В.С., Боброва В.І., Починок Т.В., Тяжка О.В., Балацька Н.І.)

12 доцентів (Антошкіна А.М., Васюкова М.М., Горобець А.О., Горобець Н.І., Козинкевич Г.Е., Левадна Л.О., Лутай Т.І., Савенко Ю.О., Сельська З.В., Строй О.А., Прощенко Ю.І., Бондаренко Н.Ю.)

9 асистентів (Барзилович В.Д., Веприцька В.В., Журавель О.В., Казакова Л.М., Калініченко Я.М., Кречко Я.В., Качуренко А.О., Сліпачук Л.В., Безпала А.В.).

Серед співробітників 5 докторів та 19 кандидатів медичних наук.

Кафедра має 6 клінічних баз.