Кафедра гігієни та екології
Новини
В Університеті відбулася масштабна конференція з громадського здоров’я
19 березня в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Екологічні та гігієнічні проблеми сфери життєдіяльності людини». Основна тематика стосувалася наслідків гуманітарної та екологічної катастрофи через війну в Україні, а організатором виступив Інститут гігієни та екології НМУ. В межах конференції НМУ імені О.О. Богомольця та Всеукраїнська асоціація фахівців із громадського здоров’я підписали меморандум про співпрацю.
Фахівці з близько 60 закладів вищої освіти та установ Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти та науки України долучилися до форуму, що відбувся у змішаному форматі.
Університет на заході представили ректор Юрій Кучин, перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти Олександр Науменко, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олег Власенко, проректор з наукової роботи та інновацій Сергій Земсков, проректорка з науково-педагогічної роботи Рімма Скрипник, директор Інституту гігієни та екології Сергій Омельчук, директор Навчально-наукового інституту громадського здоров’я та профілактичної медицини Борис Паламар, його заступник Василь Алексійчук, завідувачі кафедр, викладачі та здобувачі освіти.
«Дуже важливо, щоб система науково обґрунтованих заходів, спрямованих на попередження та зниження ризику розвитку, запобіганню виникнення і прогресування хвороб, зменшенню їхніх наслідків, мала дієвий ефект. Відтак масштабні наукові заходи за участі провідних фахівців у сфері громадського здоров’я є дієвим механізмом формування відповідних політик, що сприяють успішній реалізації профілактичної роботи в українській медицині», – зазначив під час виступу Юрій Кучин.
У межах заходу ректор НМУ Юрій Кучин і голова Всеукраїнської асоціації фахівців із громадського здоров’я Руслан Савчук підписали меморандум про співпрацю між Університетом та Асоціацією, що є знаковою подією з огляду на можливості обох організацій, здатних реалізувати масштабні проєкти з розвитку профілактичної медицини, що і заплановано.
Варто зазначити, що проблематика громадського здоров’я наразі стоїть гостро, що пов’язано з наслідками військових дій в Україні, погіршенням епідеміологічної ситуації та іншими соціальними викликами. На конференції обговорили еколого-гігієнічні питання, фактори ризику фізичної, хімічної і біологічної природи, їхню медико-санітарну регламентацію, медичні та екологічні аспекти оцінки впливу бойових дій і надзвичайних ситуацій на здоров’я населення і довкілля, виклики повоєнного відновлення. Понад 300 осіб подали матеріали, фахові спікери виступили з доповідями.
Так, з доповіддю «Роль неурядових організацій у розвитку громадського здоров’я України» виступив голова Всеукраїнської асоціації фахівців із громадського здоров’я, головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук. Фахівець описав досвід створення цієї найчисленнішої галузевої організації, розповів про її місію і візію. З ґрунтовною доповіддю «Розвиток громадського здоров’я в Україні: виклики та практичні рішення» виступила директорка Департаменту громадського здоров’я МОЗ України Тетяна Скапа, в якій акцентувала увагу на основних новаціях державної політики в галузі громадського здоров’я. Про роль Інституту гігієни та екології НМУ в процесі гармонізації національної нормативної бази відповідно до регламентів Європейського парламенту та ради ЄС на етапі евроінтеграції розповів Сергій Омельчук. Завідувач кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини нашого Університету Анатолій Гринзовський доповів про імплементацію в освітнє середовище підготовки докторів філософії за спеціальністю «Громадське здоров’я» Всесвітньої програми лабораторного лідерства (Global Laboratory Leadership Programme).
На думку науковців, опрацьована на конференції інформація сприятиме гармонізації науково-дослідної діяльності з основними політиками Європейського Союзу, формуванню міждисциплінарних багаторівневих зв’язків екології та профілактичної медицини, як складової системи громадського здоров’я, осмисленню парадигми еколого-гігієнічних взаємин у професійному середовищі.




















В Університеті розпочалася Всеукраїнська студентська олімпіада
7 березня у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця розпочався І етап Всеукраїнської студентської олімпіади. На базі кафедри гігієни та екології з дисципліни «Гігієна» змагалися 24 студенти 2 курсу медичних факультетів №1 та №2.
Захід розпочався з урочистого відкриття. З вітальним словом до присутніх звернувся директор Інституту гігієни та екології, професор Сергій Омельчук, який наголосив на важливому профілактичному аспекті у діяльності лікарів, з огляду на всі виклики сьогодення.
Успіхів побажав учасникам Олімпіади завідувач кафедри комунальної гігієни та екології людини з курсом вікової гігієни Сергій Гаркавий. Професор зазначив, що знання з дисципліни «Гігієна» ефективно допомагатимуть їм у подальшій професійній діяльності. На важливості розуміння майбутніми лікарями процесів профілактики наголосив і доцент кафедри гігієни, безпеки праці та професійного здоров’я Роман Брухно.
Другокурсники, які виявили бажання взяти участь у змаганнях, розв’язували практичні задачі та відповідали на тестові завдання. В той час, як викладачі чотирьох кафедр гігієнічного профілю нашого Університету вболівали за своїх вихованців.
Після наполегливої боротьби, за результатами здобутків, переможцями І етапу Всеукраїнської студентської Олімпіади з дисципліни «Гігієна» стали:
- 1 місце – Фелікс Форманюк (який набрав 88% від максимальної сумарної кількості балів);
- 2 місце – Іван Хоменко (75%);
- 3 місце розділили між собою Дана Калиновська, Данило Євстіфеєв і Вікторія Городецька (набрали по 61%).
Вітаємо переможців і бажаємо подальших здобутків на ниві гігієнічної науки!
Принагідно нагадуємо, що для членів Студентських наукових гуртків та Студентського наукового товариства імені О.А. Киселя відкриваються нові можливості, як для наукового, так і професійного зростання. Долучайтеся, поглиблюйте знання зі всіх галузей медицини та виконуйте власне наукове дослідження!





Наукову роботу студента НМУ визнано кращою на AYMSConf – 2023
У рамках науково-практичної конференції молодих науковців «Annual Young Medical Scientists’ Conference – 2023» (AYMSConf – 2023) на базі кафедрі гігієни та екології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулося засідання секції «Профілактична медицина». Окрім представників нашого Університету, у роботі секції взяли участь молоді науковці з Полтави, Луганська, а також Індії та Нігерії. Роботу студента 2 курсу медичного факультету №1 Даніїла Бугири визнано кращою серед 13 інших претендентів.
Слухачі презентували наукові роботи, що віддзеркалювали сучасні запити суспільства з питань гігієни, громадського здоров’я, профілактичних підходів у медицині: проблеми цукрового діабету, пандемії COVID-19, поводження з пластиковими відходами та багато інших актуальних питань. Після кожної доповіді при обговоренні виникала цікава та насичена дискусія, в якій брали участь всі учасники заходу.
Членами журі секції «Профілактична медицина» виступили: завідувач кафедри гігієни та екології №1, професор Василь Бардов, завідувач кафедри гігієни та екології №2, професор Олександр Яворовський, завідувач кафедри гігієни та екології №3, професор Сергій Гаркавий, завідувачка кафедри гігієни та екології №4, доцентка Наталія Велика та директор Навчально-наукового Інституту громадського здоров’я та профілактичної медицини, професор Борис Паламар. Підрахунок голосів за доповіді учасників та обробку отриманих результатів традиційно проводили з урахуванням результатів голосування, як серед слухачів, так і самих доповідачів.
Першість здобув студент НМУ Даніїл Бугира, який присвятив свою роботу темі «Порівняльна гігієнічна оцінка ставлення і обізнаності школярів і студентів щодо біодеградуючого пакування харчових продуктів» під науковим керівництвом доценток кафедри гігієни та екології НМУ Наталії Мережкіної та Анни Благої.
Друге місце поділили між собою студенти Луганського державного медичного університету Єлизавета Цан та Олександр Савельєв зі спільною науковою роботою «Наслідки впливу протиепідемічних обмежень, пов’язаних з COVID-19 на прихильність до вакцинації дитячого населення Рівненської області» та Олександра Шубіна, Карина Рудь, Анна Шпак з Полтавського державного медичного університету з роботою «Оцінка ризику цукрового діабету та його профілактика у внутрішньо переміщених осіб».
Третє місце розподілили між собою студенти НМУ імені О.О. Богомольця Джемі Кужитоттіїл Томас з науковою роботою «Аналіз режиму дня студентів під час онлайн та офлайн навчання та його вплив на їх здоров’я» і Наталія Римарович – «Вплив поліморфізмів гена VDR на особливості метаболізму вітаміну D в українській популяції». А також студенти Полтавського державного медичного університету Вероніка Мамонтова, Анатолій Мягкохліб, Хасан Хайрддін зі спільною роботою «Вакцинація від Сovid-19 в Україні».
Вітаємо переможців та бажаємо всім учасникам AYMSConf – 2023 подальших впевнених кроків у науці та профілактичній медицині зокрема.








Лікарська збірна Києва – чемпіони України з футболу 2023 року!
17-18 листопада 2023 року відбувся щорічний чемпіонат України з футболу серед лікарів. У змаганнях прийняли участь 12 команд з різних куточків нашої держави. Протягом двох днів на футбольних полях м. Львова панувала справжня запекла боротьба і дружня атмосфера за їх межами. У цьому щорічному турнірі лікарська громада вкотре підтвердила свій неспростовний статус професіоналів, які володіють не лише лікувально-профілактичними, а й футбольними мистецтвами.
Цього річ, трофей кубка України серед лікарів вирушає до столиці. У напруженому протистоянні киянам вдалося здобути перемогу над лікарями з міста Дніпро з рахунком 1:0. Серед переможного складу «киян» є і співробітник нашого університету, доцент кафедри гігієни та екології Борисенко Андрій Анатолійович. Загалом Національний медичний університет імені О.О. Богомольця є багаторічною «кузнею» не тільки висококваліфікованих спеціалістів, але і добре підготовлених лікарів-футболістів, які активно беруть участь у змаганнях державного та міжнародного рівнів, серед них і проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Канюра Олександр Андрійович, викладачі кафедри фізичного виховання і здоров`я Задорожний Микола Семенович та Зіва Віталій Петрович, кафедри загальної хірургії №2 Стеценко Олександр Павлович, Галига Тарас Миколайович, Федосенко Олександр Володимирович та багато інших.
Між іншим, доцент кафедри гігієни та екології НМУ імені О.О. Богомольця Борисенко А.А. взяв участь у чемпіонаті світу з футболу серед лікарів WMFC 2023 (м. Відень, Австрія) де наші лікарі здобули найвищі нагороди та стали чемпіонами світу.


