Кафедрa клінічної фармакології та клінічної фармації

Виховна робота

  • Відповідальний спiвробiтник: Савельєва-Кулик Наталія Олександрівна – асистент кафедри, кандидат медичних наук

 

24 вересня 2024 року відбулось спільне засідання студентського наукового гуртка кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації та студентського наукового гуртка кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії. Це засідання стало важливою подією для студентської спільноти, адже воно об’єднало два напрями медицини – клінічну фармакологію та проблеми ментального здоров’я, що має особливу актуальність у сучасній медичній практиці.

Запрошена лекторка – Потаскалова Вікторія Сергіївна, лікарка-психіатриня, психотерапевтка, доцентка кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, кандидат медичних наук, представила ґрунтовну доповідь на тему “Ризики при лікуванні антидепресантами та шляхи їх подолання”. У своїй доповіді Вікторія Сергіївна акцентувала увагу на ризиках, що супроводжують використання антидепресантів у терапії пацієнтів з депресією та іншими психічними розладами, а також надала практичні рекомендації щодо їх мінімізації. Зокрема, було розглянуто питання взаємодії антидепресантів з іншими лікарськими засобами, менеджмент ризиків небажаних реакцій  та проблем, пов’язаних із відміною антидепресантів.

Тема засідання викликала жвавий інтерес серед учасників, оскільки використання антидепресантів є одним із ключових напрямів у сучасній психофармакології, і правильне розуміння підходів до їх призначення є важливим як для лікарів, так і для фармацевтів. З кожним роком зростає кількість пацієнтів, які потребують антидепресантів, тому знання про те, як уникнути можливих ускладнень та оптимізувати лікування, набувають особливої значущості.

У заході взяли участь 43 здобувачі вищої медичної та фармацевтичної освіти в т.ч. 20 студентів медичних факультетів, 23 студентів Навчально-наукового інституту психічного здоров’я, 8 студентів фармацевтичного факультету, 3 лікарів-інтернів.

Засідання стало важливим майданчиком для міждисциплінарного обміну знаннями та досвідом, а також сприяло підвищенню рівня обізнаності майбутніх лікарів та фармацевтів у таких складних питаннях, як раціональне використання антидепресантів та покращення якості психіатричної допомоги.

 

 

1-2 травня 2024 р. відбувся інтенсив “The World Inside Woman” на тему “Індукція пологів”, який зібрав чисельних учасників, що бажають поглибити знання у цій сфері. Протягом двох днів були представлені 10 лекцій з 5 секцій: акушерство, ендокринологія, педіатрія, клінічна фармакологія, фізіологія.

Від кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації з доповідями виступили:

  • Савчук Марина (студентка 6 курсу медичного факультету №2): “Фармакологічні методи індукції пологів: мізопростол”
  • Заводяк Діана (студентка 4 курсу фармацевтичного факультету): “Фармакологічні методи індукції пологів: міфепристон”.

Було детально обговорено фармакологічні властивості мізопростолу та міфепристону; безпеку та ризики використання для матері й дитини; коли і кому треба призначати із особливою обережністю тощо.

З вітальним словом до учасників звернулася керівник гуртка кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, к.біол.н., доцентка Темірова Олена, яка наголосила на важливості знань про фармакологічні методи індукції пологів для акушерів-гінекологів та фармацевтів.

Інтенсив «WIW 4.0: Індукція пологів» збагатив учасників знаннями, надихнувши на подальші пошуки та налагодивши зв’язки між фахівцями з різних галузей медицини.

 

 

В квітні 2024 року Студенти фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця у рамках Всеукраїнського проєкту «Студент – студенту» прочитали для своїх колег з інших закладів вищої медичної освіти відеолекції на актуальні теми. У них вони привернули увагу до глобальної проблеми – антибіотикорезистентності, що входить до десяти найбільших загроз для людства.

Так, студентка 4-го курсу Ярослава Говорова та 5-курсниця Вікторія Мостова поділилися напрацюваннями з тем «Антибіотикорезистентність: причини та шляхи подолання» та «Раціональна антибіотикотерапія у дітей». Оскільки теми стосувалися важливих питань практичної медицини та фармації, слухачі з цікавістю долучилися до заходу.

В межах лекцій майбутні фармацевти детально розповіли про процес адміністрування антимікробних препаратів у відповідності до оновлених галузевих стандартів та нормативних документів, проінформували про сучасні інфекційні виклики, з якими стикаються заклади охорони здоров’я. Значну увагу приділили також питанню антибіотикотерапії у дітей, що потребує особливої обережності та знань.

Свої лекції, що викликали інтерес у слухачів і мотивувати їх до подальшого навчання, студентки НМУ імені О.О. Богомольця підготували на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації під керівництвом завідувача кафедри, професора Миколи Хайтовича та доцентки Олени Темірової.

Нагадаємо, що проєкт «Студент – студенту» започаткований кафедрою клінічної фармакології та внутрішньої медицини Харківського національного медичного університету, з метою популяризації освітньої діяльності серед студентів, заохочення їх до творчої роботи та інновацій. Студенти готують та представляють відеолекції зі складних тем медицини, фармації і роблять таким чином навчання доступнішим і цікавішим.

 

 

24 квітня 2024 року відбулося засідання секції «Клінічна фармакологія та клінічна фармація» в рамках Весняної Наукової Сесії. Усього було представлено 10 експериментальних досліджень студентами Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова та Харківського національного медичного університету. Напрямками робіт стали дослідження ролі фармацевтичної опіки в різних сферах медицини, особливості призначення певних груп препаратів, аналіз терапії пацієнтів та ефективності лікування, менеджмент ризиків при застосуванні препаратів.

Журі (д.мед.н., проф. Хайтович М. В., к.мед.н., доц. Потаскалова В. С., к.мед.н., доц. Половинка В. О.,  к. біол.н., доц. Темірова О. А.) відмітили високу якість, актуальність, презентацію досліджень, а також чудову організацію заходу.

Після закритого обговорення були оголошені наступні результати: І місце – Барбашова Анастасія Георгіївна, Вовк Анастасія Валеріївна; ІІ місце – Кохан Богдан Ігорович, Лаговський Ілля Сергійович ІІІ місце – Бєда Ольга Василівна, Гетманчук Владислав Юрійович, Мельник Катерина Валеріївна, Савченко Ірина Юріївна, Туровець Аліна Валентинівна.

«Краща робота з адміністрування антимікробних препаратів» – Мостова Вікторія Олександрівна.

«Краща робота з оптимізації фармакотерапії дітей з алергічним ринітом» – Гейдарова Гульнар Фарасімовна.

«Краща робота з фітотерапії» – Косовська Тоня Олександрівна.

 

16 – 17 квітня 2024 р. у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця у дистанційному форматі відбулась VIІІ Всеукраїнська універсіада з клінічної фармакології. В Універсіаді взяли участь студенти 5 закладів вищої медичної освіти України. В рамках Універсіади проведено олімпіаду та науково-практичну конференцію студентів та молодих вчених. Переможцями стали:

Індивідуальний конкурс: І – Мостова Вікторія (НМУ), ІІ – Жилюк Уляна (ДДМУ), Бевзюк Вікторія (НМУ,  1 мед та фарм ЗАО), ІІІ – Осипова Олександра (НМУ), Корольчук Ангеліна (НМУ), Османова Сайде (НМУ).

Конкурс «Експертний відео-контент»: І – Барбашова Анастасія (ХНМУ), ІІ – Баженова Анастасія (НМУ), Османова Сайде (НМУ); ІІІ – Башмаков Іван, Жилюк Уляна (ДДМУ), Тополюк Катерина (ХНМУ), Харлампович Софія (НМУ).

Командний конкурс: І – Пилипчук Валерія (капітан), Орлова Анна, Пекельна Діана, Письменюк Владислава (НМУ)

Тополюк Катерина (капітан), Барбашова Анастасія, Конопля Ліна, Зарна Аліна (ХНМУ); ІІ – Башмаков Іван  (капітан), Жилюк Уляна, Сорокіна Ірина, Меладзе Яна, Нікулін Дмитро (ДДМУ); Османова Сайде (капітан), Гріневич Ірина, Головаш Валерія, Пробита Аліна, Чайка Яна (НМУ); Михайленко Олександр (капітан), Костюк Тетяна, Мостова Вікторія, Блалі Емір (НМУ). ІІІ – Чуфицький Єгор (капітан), Сєдих Софія, Левченко Катерина, Гезун Артур (НФаУ); Харлампович Софія (капітан), Петрик Наталія, Логвінчук Дарʼя, Гелерова Юлія, Клименко Катерина (НМУ); Чхало Олександра (капітан),  Сміюха Таїсія, Ушакова Софія, Федорович Соломія, Янушевич Марія.

 

12-13 грудня 2023 р. на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся Міжфакультетський конкурс з клінічної фармакології. Міжфакультетський конкурс з клінічної фармакології є важливим заходом, що сприяє підвищенню рівня знань студентів з цієї дисципліни, допомагає набути навичок вирішення клінічних задач, сприяє розвитку критичного мислення та вмінню готувати презентації наукових робіт. Учасниками стали студенти 4-5 курсів медичних та фармацевтичного факультетів Університету. Вони вирішували клінічні кейси, виконували тестові завдання, представили власні тематичні відеоролики та виступили з доповідями.

Міжфакультетський конкурс з клінічної фармакології проводився у дистанційному форматі та включав два окремих конкурси: індивідуальне випробування з вирішення клінічних кейсів і тестових завдань, а також експертного відеоконтенту.

В індивідуальному випробуванні взяли участь 44 студенти нашого Університету, які мали вирішити 4 клінічні кейси та 40 тестових завдань. За результатами випробувань перемогу вибороли студенти 5 курсу фармацевтичного факультету Олександра Осипова, Емір Блалі, Софія Ушакова, Руслана Лаговська та студентка 4 курсу Ангеліна Корольчук.

У конкурсі експертного відеоконтенту взяли участь 29 студентів НМУ. Вони мали підготувати відеоролик тривалістю до 5 хвилин на тему клінічної фармакології або фармацевтичної опіки. Відеоролик мав містити актуальну, структуровану та представлену в цікавій формі інформацію. Переможцями конкурсу експертного відеоконтенту стали 5-курсники фармацевтичного факультету Діана Пекельна, Вікторія Мостова і 4-курсниця Ярослава Говорова. Переможців обох конкурсів відзначено дипломами та цінними подарунками.

У рамках конкурсу студенти НМУ також взяли участь у науково-практичній конференції «Клінічна фармація та фармацевтична опіка: сучасні тренди», де представили доповіді на актуальні теми клінічної фармакології та фармацевтичної опіки.

 

12 квітня 2022 року на базі кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в дистанційному режимі була проведена VІ Універсіада з клінічної фармакології.

В Універсіаді взяли участь 70 студентів із 4 закладів вищої медичної освіти України (Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова, Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Івано-Франківського національного медичного університету та Національного фармацевтичного університету). В рамках Універсіади проведено олімпіаду та науково-практичну конференцію студентів та молодих вчених.

Олімпіада передбачала індивідуальні письмові завдання з клінічної фармакокінетики, клінічної фармакодинаміки, взаємодії лікарських засобів, небажаних побічних реакцій на лікарські засоби, персоналізованої фармакотерапії серцево-судинних захворювань, захворювань дихальної системи, шлунково-кишкового тракту, раціональної антибіотикотерапії.

І тур індивідуального конкурсу (тест із 40 тестових завдань за 30 хв) успішно подолали 36 студентів, 11 студентів з кращими результатами були допущені до ІІ туру. За результатами ІІ туру (розв’язання 3-х ситуаційних задач протягом 20 хвилин) визначено переможців:

1 місце: Перевозник Яніна (НМУ);

2 місце: Косс Ірина (НМУ);

3 місце: Бокоч Владислав та Ковальчук Ольга.

Науково-практична конференція студентів та молодих вчених «Актуальні питання клінічної фармакології, клінічної фармації та фармакотерапії» проходила у відео режимі на платформі Zoom.

Було представлено, заслухано та обговорено 17 доповідей. Жюрі під головуванням завідувача кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НМУ імені О.О. Богомольця, професора Хайтовича М. В. відзначило високий рівень доповідей за актуальністю, науковою новизною, практичним значенням, рівнем презентування і володінням

матеріалу доповідачів.

І місце у науково-практичній конференції розділили між собою Огороднік Н.А. (ІФНМУ) та колектив авторів Вовк В. В., Трут О.В., Вавілова В.В., Слюсаренко Ю.В. (ВНМУ); ІІ місце посіли Турчин Я.М. (НМУ) та Лавріненко Д.О. (НМУ); ІІІ місце зайняли Остапець Д.С. (НМУ) та Галака К.О (НМУ).

Крім того, ряд студентів отримали перемогу в номінаціях: Vishnu Gopinath (ВНМУ) – за оригінальність представленого лікування COVID-19, Крат Ю.О. (НМУ) – за кращу доповідь з фармацевтичної опіки, Вінницька Д.І. (НМУ) – за кращу доповідь з клінічної фармакології, Федірко В.В. (НМУ) – за практичну реалізацію екстреної медикаментозної допомоги у військовий час, Жураківська О.В. (ІФНМУ) – за кращу експериментальну роботу, Маслівець І. (НФУ) – за кращу доповідь з фармакотерапії.

 

 

 

 

19-20 березня 2019 року на базі кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені
О.О. Богомольця відбулась ІІІ Всеукраїнська універсіада з клінічної фармакології.
В універсіаді взяли участь 41 студентів із 10 вищих навчальних закладів України (Вінницького національного медичного університету імені М.І.Пирогова, Дніпропетровської медичної академії, Запорізького державного медичного університету, Івано-Франківського національного медичного університету, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, Національного фармацевтичного університету, Сумського державного університету, Одеського національного медичного університету, Харківського національного медичного університету).

 

 

24 квітня 2018 року на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О.Богомольця в Конференцзалі Дорожньої клінічної лікарні №2 ст.Київ Південно-Західної залізниці (м.Київ, Повітрофлотський проспект, 9) в рамках квітневої студентської наукової сесії була проведена науково-практична конференція «Сучасні проблеми клінічної фармакології, клінічної фармації та фармакотерапії».

 

 

20 – 21 березня 2018 року на базі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця кафедрою клінічної фармакології та клінічної фармації (завідувач – професор М.В. Хайтович), відділом наукової роботи студентів НДЧ та Радою СНТ імені О.А. Киселя проведена ІІ Всеукраїнська універсіада з клінічної фармакології. Для участі в заході зареєструвались 46 студентів з 11 вищих навчальних закладів України (12 студентів, які навчаються за спеціальністю «фармація» або «клінічна фармація» та 34 студенти, які навчаються за спеціальністю «лікувальна справа»). В минулому 2016 – 2017 навчальному році в першій універсіаді брали участь 5 університетів України та 23 учасника.

У рамках універсіади відбудеться олімпіада, конкурсні завдання якої передбачають виявлення вмінь з персоналізованої фармакотерапії, менеджменту ризиків взаємодії лікарських засобів, раціональної антибактеріальної терапії тощо. Також в рамках студентської науково-практичної конференції «Актуальні питання клінічної фармакології, клінічної фармації та фармакотерапії» будуть заслухані результати дослідницької діяльності на кафедрах 7 вищих навчальних закладів України. Матеріали тез будуть надруковані у «Українському молодіжному науково-медичному журналі». Вперше результати конкурсів оцінюватиме журі, до складу якого увійдуть професори та науково-педагогічні працівники 5 різних вищих навчальних закладів України. Програма універсіади, окрім конкурсної частини, включатиме екскурсії та неформальне спілкування молодих науковців.

 

 

27 грудня 2017 року на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О. Богомольця було підведено підсумки ІІІ Міжфакультетського конкурсу студентів із клінічної фармакології.

Конкурсні завдання включали письмову відповідь на 20 тестових завдань та 4 ситуаційні задачі з клінічної фармакології. Час опрацювання завдань – 45 хвилин.

У конкурсі взяли участь 23 студенти 5 курсу медичного факультету №2, 62 студенти 5 курсу стоматологічного факультету, 36 студентів 5 курсу фармацевтичного факультету (денна форма навчання) та 38 студентів 4-5 курсів фармацевтичного факультету (заочна форма навчання).

Найкращий результат продемонстрували студенти 5 курсу фармацевтичного факультету (денна форма навчання) – в середньому 19,3 бали; на 2 місці – студенти медичного факультету №2 – в середньому 17,2 бали; на третьому ‑ студенти стоматологічного факультету – в середньому 17,0 балів; на четвертому – студенти 4-5 курсів фармацевтичного факультету (заочна форма навчання) – в середньому 16,5 балів.

В індивідуальному заліку найкращі результати продемонструвати студенти Возненко К. (3803), Тата і Юла (1А), 3379992 (3207), Буравчик (3214), 69 (3523).

21-22 березня 2017 року на базі кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулась Всеукраїнська універсіада з клінічної фармакології. Універсіада була присвячена 35-річчю з початку викладання клінічної фармакології у Київському медичному інституті, 20-річчю із заснування фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.