Кафедрa клінічної фармакології та клінічної фармації

Студентський науковий гурток

Науковий керівник
ПІБ Темірова Олена Анатоліївна
Науковий ступінь к.біол.н.
Посада доцент
Електронна адреса lfitsner@gmail.com
Староста гуртка
ПІБ Савчук Марина Сергіївна
Факультет М2
Електронна адреса marinkasavchukk@gmail.com

Студентський науковий гурток при кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації було офіційно засновано у 2014 році, проте його історія починається ще раніше, коли він функціонував як частина кафедри фармакології. З моменту свого заснування гурток постійно розвивається та розширюється, залучаючи все більше студентів, зацікавлених у дослідницькій діяльності та наукових дослідженнях у галузі фармакології та клінічної фармації.

Протягом 2022-2023 навчального року членами наукового гуртка були 32 студенти, які представляли фармацевтичний та медичні факультети. Це свідчить про міждисциплінарний характер гуртка, що дозволяє студентам з різних напрямків медицини та фармації об’єднувати свої знання та досвід для спільного дослідження актуальних проблем у галузі клінічної фармакології та клінічної фармації. У 2023-2024 навчальному році кількість членів наукового гуртка значно зросла і досягла 50 студентів. Такий приріст кількості учасників вказує на підвищений інтерес до наукової діяльності серед студентів, а також на ефективну роботу кафедри з популяризації наукових досліджень та залучення нових членів до гуртка. Це сприяє покращенню якості дослідницької роботи, обміну знаннями та досвідом серед студентів, а також розвитку інноваційних підходів у сфері клінічної фармакології та клінічної фармації.

Завдання гуртка:

 • організація науково-дослідної роботи студентів;
 • розвиток творчого мислення та досягнення поглибленого освоєння навчальних дисциплін;
 • залучення студентів до участі в наукових конференціях, семінарах, конкурсах;
 • підвищення теоретичного рівня та практичного значення науково-дослідних робіт студентів;
 • апробація результатів науково-дослідної роботи студентів на всеукраїнських та міжнародних наукових заходах.

Напрямки досліджень:

 • організація науково-дослідної роботи студентів;
 • розвиток творчого мислення та досягнення поглибленого освоєння навчальних дисциплін;
 • залучення студентів до участі в наукових конференціях, семінарах, конкурсах;
 • підвищення теоретичного рівня та практичного значення науково-дослідних робіт студентів;
 • апробація результатів науково-дослідної роботи студентів на всеукраїнських та міжнародних наукових заходах.

Клінічні бази на яких виконуються дослідження:

 • НЛСД ОХМАДИТ;
 • КНП “Київська міська дитяча клінічна лікарня №2”;
 • КНП “Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги”;
 • Вертебрально-оздоровчий центр Євмінова.
 • Київська клінічна лікарня на залізничному транспорті №2

 

План засідань студентського наукового гуртка (СНГ) по кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації у 2023/2024 н.р.

Тема засідання Дата проведення
1 Організаційні питання. Як формувати мету та завдання досліджень. 28.09.2023
2 Розвиток навичок пошуку наукової літератури. Робота із науковими працями: конспектування, аналіз, зберігання. Складання бібліографічного опису. 26.10.2023
3 Збір матеріалу, статистична обробка результатів дослідження. Ворк-шоп «Оформлення використаних джерел та літератури». 30.11.2023
4 Тренінг по написанню наукових робіт з клінічної фармакології та клінічної фармації. Правила підготовки презентації доповіді. 21.12.2023
5 Впровадження адміністрування антимікробних препаратів в закладах охорони здоров`я. 25.01.2024
6 Актуальні питання клінічної фармакології в педіатрії. 29.02.2024
7 Підготовка до VIІ універсіади з клінічної фармакології. 07.03.2024
8 Попереднє заслуховування доповідей результатів дослідження до конференції студентів та молодих вчених з актуальних проблем клінічної фармакології, клінічної фармації та фармакотерапії. Фармацевтична опіка як важлива складова раціональної та ефективної фармакотерапії. 28.03.2024
9 Обговорення результатів виступів на науково-практичних форумах, постановка мети і завдань подальших досліджень. Гепатотоксичність лікарських засобів. 25.04.2024
10 Підготовка студентів-членів гуртка до захисту магістерських робіт. 23.05.2024
11 Підведення підсумків роботи студентського наукового гуртку у 2023/2024. Аналіз і узагальнення проведених результатів досліджень 26.06.2024

  

З 4 по 29 квітня 2024 року відбувся Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2023-2024 навчальному році. У конкурсі взяли участь 45 студентів нашого університету, які представили свої наукові дослідження у різних напрямках медицини на чотирьох секціях: Фармація, Профілактична медицина, Внутрішня медицина та Клінічна психологія. Однією з учасниць конкурсу була Вовк Анастасія, яка підготувала наукову роботу «Ефективність впровадження адміністрування антимікробних препаратів у відділенні дитячої хірургії за даними міні-аудитів». Її дослідження спрямоване на підвищення ефективності використання антимікробних препаратів у дитячій хірургії, що має велике значення для покращення лікування та профілактики інфекцій у дітей. Наукова робота Анастасії продемонструвала високий рівень академічної підготовки, критичного мислення та здатності до проведення важливих медичних досліджень. Завдяки своїй наполегливості та глибокому аналізу проблеми, Вовк Анастасія отримала диплом ІІІ ступеня, що підкреслює важливість її внеску в наукову спільноту та перспективи подальшого розвитку її дослідницької кар’єри. Вітаємо з перемогою!

1-2 травня 2024 року відбувся неймовірний інтенсив “The World Inside Woman” на тему “Індукція пологів”, який зібрав чисельних учасників, що бажають поглибити знання у цій важливій сфері! Протягом двох днів були представлені 10 лекцій з 5 секцій: акушерство, ендокринологія, педіатрія, клінічна фармакологія, фізіологія. Від кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації з доповідями виступили:

 • Савчук Марина (студентка 6 курсу медичного факультету №2): “Фармакологічні методи індукції пологів: мізопростол”
 • Заводяк Діана (студентка 4 курсу фармацевтичного факультету): “Фармакологічні методи індукції пологів: міфепристон”.

Було детально обговорено фармакологічні властивості мізопростолу та міфепристону; безпеку та ризики використання для матері й дитини; коли і кому треба призначати із особливою обережністю тощо.

З вітальним словом до учасників звернулася керівник гуртка кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, к.біол.н., доц. Темірова Олена, яка наголосила на важливості знань про фармакологічні методи індукції пологів для акушерів-гінекологів та фармацевтів.

WIW 4.0: Індукція пологів – це не просто інтенсив, це незабутній досвід, який збагатив учасників знаннями, надихнувши на нові звершення та налагодивши зв’язки між фахівцями з різних галузей медицини.


 

24 квітня 2024 року відбулося засідання секції «Клінічна фармакологія та клінічна фармація» в рамках Весняної Наукової Сесії.  Усього було представлено 10 експериментальних досліджень студентами Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова та Харківського національного медичного університету. Напрямками робіт стали дослідження ролі фармацевтичної опіки в різних сферах медицини, особливості призначення певних груп препаратів, аналіз терапії пацієнтів та ефективності лікування, менеджмент ризиків при застосуванні препаратів.

Журі (д.мед.н., проф. Хайтович М. В., к.мед.н., доц. Потаскалова В. С., к.мед.н., доц. Половинка В. О.,  к. біол.н., доц. Темірова О. А.) відмітили високу якість, актуальність, презентацію досліджень, а також чудову організацію заходу.

Після закритого обговорення були оголошені наступні результати:

І місце – Барбашова Анастасія Георгіївна, Вовк Анастасія Валеріївна.

ІІ місце – Кохан Богдан Ігорович, Лаговський Ілля Сергійович.

ІІІ місце – Бєда Ольга Василівна, Гетманчук Владислав Юрійович, Мельник Катерина Валеріївна, Савченко Ірина Юріївна,Туровець Аліна Валентинівна.

«Краща робота з адміністрування антимікробних препаратів» – Мостова Вікторія Олександрівна

«Краща робота з оптимізації фармакотерапії дітей з алергічним ринітом» – Гейдарова Гульнар Фарасімовна

«Краща робота з фітотерапії» – Косовська Тоня Олександрівна

Ми вітаємо переможців та дякуємо усім за участь! Бажаємо вам творчої наснаги та нових наукових звершень!

 

 

16-17 квітня  2024 року на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації відбулася VIII Всеукраїнська Універсіада з клінічної фарамкології. Упродовж двох днів учасники змагалися у трьох випробуваннях, демонструючи знання, навички та креативність у сфері клінічної фармакології. Також відбулися індивідуальний та командний конкурси, змагання з експертного відеоконтенту. Цьогорічна Універсіада відбулася у дистанційному форматі, що дозволило зібрати 114 талановитих студентів з 4 провідних закладів вищої медичної та фармацевтичної освіти України: Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Національного фармацевтичного університету, Харківського національного медичного університету та Дніпровського державного медичного університету.

Під час індивідуального конкурсу учасники опрацювали 40 тестових завдань для перевірки теоретичних знань, виконали 3 складні клінічні кейси, що потребували глибокого розуміння фармакологічних принципів та вміння їх застосовувати на практиці. За результатами випробування представники нашого Університету вибороли усі призові місця. Перше місце Вікторія Мостова, друге – Вікторія Бевзюк, третє – Олександра Осипова та Сайде Османова.

У командному конкурсі учасники Універсіади опрацювали 3 комплексні клінічні кейси, де командна робота, стратегія та чітка комунікація стали ключем до успіху. В цій категорії студенти НМУ також стали абсолютними переможцями. Зокрема, Валерія Пилипчук, Анна Орлова, Діана Пекельна та Владислава Письменюк, які посіли перше місце. Сайде Османова, Ірина Гріневич, Валерія Головаш, Аліна Пробита та Яна Чайка – друге. Третє місце у команди до складу якої увійшли Єгор Чуфицький, Софія Сєдих, Катерина Левченко, Артур Гезун.

Конкурс експертного відеоконтенту передбачав презентацію 20 оригінальних відеороликів на актуальні теми клінічної фармакології та фармації, які продемонстрували креативність, глибокі знання та вміння чітко та лаконічно доносити складну інформацію. Серед переможців – Анастасія Баженова та Сайде Османова (ІІ місце), Софія Харлампович (ІІІ місце).

Універсіада з клінічної фармакології стала потужною платформою для обміну досвідом, набуття нових знань та навичок, а також формування професійних зв’язків між майбутніми медиками та фармацевтами України.

 

З 9 по 12 квітня 2024 року в місті Одеса відбулася  науково-практична конференція «Сучасна фармація: реалії сьогодення та перспективи розвитку». Захід зібрав провідних науковців, фармацевтів, лікарів та студентів з метою обміну знаннями і досвідом, а також обговорення сучасних тенденцій і перспектив розвитку фармації. У рамках конференції свої роботи представили студенти факультету підготовки інозмних громадян: Hussein Burhan Hadi (Clinical and pharmaceutical analysis of the interaction of direct antiviral drugs tenofovir and entecavir with antibiotics of the beta-lactam group) та   Alfuraiji Hawra (Clinical and pharmaceutical analysis of adverse reactions of simultaneous administration of antiarrhythmic drugs and tenofovir and entecavir). Дослідження студентів підкреслюють важливість комплексного підходу до лікування та фармацевтичної опіки, сприяючи підвищенню ефективності та безпеки медикаментозної терапії.

Конференція стала значущою подією для обговорення актуальних питань сучасної фармації, надаючи учасникам можливість дізнатися про новітні дослідження, обмінятися досвідом та обговорити перспективи подальшого розвитку галузі. Вітаємо студентів та керівників з їх досягненнями!

 

28 березня  2024 року відбулося спільне засідання СНГ кафедри клінічної фармакології та фармації й СНГ кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, присвячене актуальній темі – антибіотики та мультирезистентні бактерії.

Антибіотикорезистентність – це одна з найсерйозніших загроз для глобального здоров’я. Її масштаби постійно зростають, що може призвести до повернення епохи невиліковних інфекцій. Мультирезистентні бактерії стійкі до дії більшості антибіотиків, що робить лікування інфекцій, які вони викликають, надзвичайно складним. Міждисциплінарні засідання – це важливий майданчик для обміну знаннями та досвідом між фахівцями різних галузей медицини. Це дозволяє їм спільно працювати над пошуком нових шляхів подолання антибіотикорезистентності. Фармацевти та медики відіграють ключову роль у боротьбі з антибіотикорезистентністю.

Спільні засідання дозволяють студентам обох спеціальностей:

 • Отримати більш глибокі знання про проблему антибіотикорезистентності.
 • Навчитися спілкуватися та співпрацювати один з одним.
 • Виробити спільні підходи до лікування інфекцій, викликаних мультирезистентними бактеріями.

На засіданні спікерами виступили студенти фармацевтичного факультету:

 • Говорова Ярослава: “Антибіотикорезистентність: причини та шляхи подолання”
 • Мостова Вікторія: “Раціональна антибіотикотерапія у дітей”
 • Вовк Анастасія: “Периопераційна антибіотикопрофілактика у дитячій хірургії: необхідність та ризики”.

Також з доповіддю виступила науковий керівник гуртка кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, к.біол.н., доц. Темірова Олена, яка розповіла про механізми резистентності антимікробних препаратів.

 

07 березня 2024 року Студенти-гуртківці фармацевтичного факультету у рамках Всеукраїнського проєкту «Студент – студенту» прочитали для своїх колег з інших закладів вищої медичної освіти відеолекції на актуальні теми. У них вони привернули увагу до глобальної проблеми – антибіотикорезистентності, що входить до десяти найбільших загроз для людства.

Так, студентка 4-го курсу Ярослава Говорова та 5-курсниця Вікторія Мостова поділилися напрацюваннями з тем «Антибіотикорезистентність: причини та шляхи подолання» та «Раціональна антибіотикотерапія у дітей». Оскільки теми стосувалися важливих питань практичної медицини та фармації, слухачі з цікавістю долучилися до заходу.

У межах лекцій майбутні фармацевтки розкрили причини та наслідки антибіотикорезистентності для здоров’я людей, окреслили правила відповідального прийому цих препаратів, питання взаємодії між лікарями та фармацевтами у забезпеченні раціонального застосування антибіотиків.

Вони детально розповіли про процес адміністрування антимікробних препаратів у відповідності до оновлених галузевих стандартів та нормативних документів, проінформували про сучасні інфекційні виклики, з якими стикаються заклади охорони здоров’я. Значну увагу приділили також питанню антибіотикотерапії у дітей, що потребує особливої обережності та знань.

Свої лекції, що викликали інтерес у слухачів і мотивувати їх до подальшого навчання, студентки НМУ імені О.О. Богомольця підготували на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації під керівництвом завідувача кафедри, професора Миколи Хайтовича та доцентки Олени Темірової.

Нагадаємо, що проєкт «Студент – студенту» започаткований кафедрою клінічної фармакології та внутрішньої медицини Харківського національного медичного університету, з метою популяризації освітньої діяльності серед студентів, заохочення їх до творчої роботи та інновацій. Студенти готують та представляють відеолекції зі складних тем медицини, фармації і роблять таким чином навчання доступнішим і цікавішим.

 

19-20 грудня 2023 року у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», присвячена 25-річчю фармацевтичного факультету.

У рамках конференції була організована секція «Актуальні питання експериментальної і клінічної фармакології та фармацевтичної опіки» у змішаному форматі. Активну роботу в конференції взяли студенти кафедри клінічної фармаклогії та клінічної фармації, які виконують кваліфікаційні роботи.

Доповіді представили студенти-гуртківці 5 курсу фармацевтичного факультету денної форми та заочної форми: Вовк Анастасія «Периопераційна антибіотикопрофілактика у дитячій хірургії: необхідність та ризики»; Зарецька Дар`я «Оцінка ефективності використання тіамазолу при хворобі Грейвса за результатами анкетування лікарів ендокринологів»; Смирнова Вікторія «Погляд фармацевта на проблему застосування антигістамінних препаратів при вагітності методом анкетування»; Туровець Аліна «Фармацевтична опіка при лікуванні залізодефіцитної анемії  у вагітних та жінок, які годують груддю»; Савченко Ірина «Роль фармацевтичної опіки у запобіганні небажаної вагітності та сприянні планування сім`ї»; Бобир Олеся  «Менеджмент ризиків застосування амітриптиліну у пацієнтів із депресією та патологією серцево-судинної системи»; Кохан Олександра «Аналіз нефротоксичних побічних реакцій прямого противірусного лікарського засобу при лікуванні хронічного гепатиту на фоні протизапальної фармакотерапії»; Чабан Яна «Потенційно небезпечні комбінації прямих противірусних лікарських засобів із протидіабетичними препаратами»; Климковецький Владислав «Фармакотерапія лікарського токсичного гепатиту, індукованого нестероїдними протизапальними препаратами».

В доповідях продемонстровано вміння аналізувати дані сучасних наукових джерел, представлено власні результати досліджень з оцінки ролі фармацевта у забезпеченні ефективного та безпечного лікування пацієнтів із соціально-значимими захворюваннями, надано практичні рекомендації щодо оптимізації фармацевтичної опіки, скерованої на лікаря та пацієнта.

Конференція стала важливою подією у науковому та освітньому житті фармацевтичного факультету НМУ імені О.О. Богомольця. Вона сприяла обміну досвідом між науковцями, викладачами та студентами, а також підвищенню рівня професійної підготовки майбутніх фармацевтів.

 

12-13 грудня 2023 р. на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О.Богомольця відбувся Міжфакультетський конкурс з клінічної фармакології. Учасниками стали студенти 4-5 курсів медичних та фармацевтичного факультетів НМУ. Вони вирішували клінічні кейси, виконували тестові завдання, представили власні тематичні відеоролики та виступили з доповідями. Міжфакультетський конкурс з клінічної фармакології проводився у дистанційному форматі та включав два окремих конкурси: індивідуальне випробування з вирішення клінічних кейсів і тестових завдань, а також експертного відеоконтенту.

В індивідуальному випробуванні взяли участь 44 студенти нашого Університету, які мали вирішити 4 клінічні кейси та 40 тестових завдань. За результатами випробувань перемогу вибороли студенти 5 курсу фармацевтичного факультету Олександра Осипова, Емір Блалі, Софія Ушакова, Руслана Лаговська та студентка 4 курсу Ангеліна Корольчук.

У конкурсі експертного відеоконтенту взяли участь 29 студентів НМУ. Вони мали підготувати відеоролик тривалістю до 5 хвилин на тему клінічної фармакології або фармацевтичної опіки. Відеоролик мав містити актуальну, структуровану та представлену в цікавій формі інформацію. Переможцями конкурсу експертного відеоконтенту стали 5-курсники фармацевтичного факультету Діана Пекельна, Вікторія Мостова і 4-курсниця Ярослава Говорова. Переможців обох конкурсів відзначено дипломами та цінними подарунками.

Міжфакультетський конкурс з клінічної фармакології є важливим заходом, що сприяє підвищенню рівня знань студентів з цієї дисципліни, допомагає набути навичок вирішення клінічних задач, сприяє розвитку критичного мислення та вмінню готувати презентації наукових робіт.

 

12 грудня 2023 року на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації відбулася конференція «Клінічна фармакологія та фармацевтична опіка: сучасні тренди». Результати своїх досліджень представили 42 студенти фармацевтичного факультету заочної форми навчання. Серед основних тем, які були представлені на конференції, варто відзначити дослідження Терещук Олени Олександрівни щодо фармацевтичної опіки при застосуванні фенібуту у дітей з психоемоційним напруженням під час війни в Україні та роботу Данилко Юлії Віталіївни про застосування симетикону у дітей при метеоризмі. Ілляшенко Юлія Олександрівна висвітлила питання фармацевтичної опіки при використанні хондропротекторів при остеоартрозі, а Фіялова Марина Юріївна – при застосуванні протикашльових засобів центральної дії. Мошенська Альона Олегівна представила дослідження з фармацевтичної опіки при лікуванні нейропатичного болю, а Скібицька Анна Андріївна розглянула питання опіки пацієнтів похилого віку з фібриляцією передсердь.

Інші важливі доповіді включали роботу Близнюк Аліни Володимирівни про застосування гліцину при тривожних станах під час війни в Україні та дослідження Шевченко Віолети Олегівни щодо опіки пацієнтів з гострим інфарктом міокарда та коморбідною патологією. Гончаренко Тетяна Степанівна представила менеджмент ризиків застосування леводопи при лікуванні хвороби Паркінсона, а Міняйло Валерія Олександрівна – опіку пацієнтів при комбінованій антимікробній терапії інфекцій, викликаних полірезистентною Pseudomonas aeruginosa. Значну увагу також привернули доповіді про фармацевтичну опіку застосування фентанілу при загальній анестезії у дітей (Пушенко Софія Дмитрівна), блокаторів кальцієвих каналів у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та надлишковою масою тіла (Рубанець Руслана Ананіївна), та омепразолу при лікуванні гастриту (Бабюк Дарина-Марія Олегівна). Конференція охопила широкий спектр питань, актуальних для сучасної фармацевтичної опіки, що сприятиме подальшому розвитку цієї галузі. Вітаємо студентів та їх наукових керівників!

 

24-25 листопада 2023 року відбулася щорічна молодіжна медична наукова конференція Annual Young Medical Scientific Conference 2023. Захід зібрав молодих науковців та медичних фахівців для обговорення останніх досліджень та інновацій у галузі медицини. В роботі конференції взяли участь 3 студентки-гуртківці. Вовк А.В. представила дослідження на тему «Особливості периопераційної антибіотикопрофілактики у відділенні дитячої хірургії», що висвітлює важливі аспекти профілактики інфекцій у хірургічних відділеннях для дітей. Туровець А.В. представив роботу «Фармацевтична опіка при відпуску препаратів заліза для жінок у період вагітності та грудного вигодовування», яка досліджує важливі питання фармацевтичної підтримки під час вагітності та грудного вигодовування. Буць М.О. у своїй доповіді «Проблеми сучасної лабораторної діагностики» зосередився на викликах та перспективах розвитку лабораторної діагностики. Вітаємо студентів з визнанням їх досягнень!

 

16 листопада 2023 року у  м. Харків відбулася VI науково-практична конференція «Механізми розвитку патологічних процесів і хвороб та їх фармакологічна корекція». У роботі конференції взяла участь студентка 5 курсу фармацевтичного факультету заочної форми Марчук Дарія, яка представила роботу «Фармацевтична опіка при застосуванні рифаксиміну для лікування діареї». Конференція стала важливою платформою для обміну знаннями та досвідом, сприяючи розвитку фармакологічних досліджень і впровадженню нових методів лікування патологічних процесів.

 

9-10 листопада 2023 року у м. Вінниця відбулася XІI Всеукраїнська науково-практична конференція за участю міжнародних спеціалістів з клінічної фармакології  «Клінічна фармакологія сьогодення: шляхи максимальної допомоги лікарській спеціальності». В роботі конференції взяли участь студенти гуртківці.

Значний інтерес викликало дослідження Кохан О.О., яка розглянула клініко-фармакологічні особливості взаємодії тенофовіру та ентекавіру з нестероїдними протизапальними лікарськими засобами. Також Чабан Я.В. дослідила клініко-фармакологічні особливості сумісного призначення софосбувіру та велпатасвіру з протидіабетичними лікарськими засобами. Ще одна важлива робота Климковецького В.М. висвітлила клініко-фармакологічні особливості гепатопротекторної терапії адеметіоніном при лікуванні хронічної патології печінки. Робота Рогожинської О.В. була  присвячена аналізу асортименту зареєстрованих в Україні лікарських засобів ботулінічного токсину. Конференція стала важливою подією для обміну досвідом та знаннями серед фахівців у галузі клінічної фармакології.

30-31 травня 2023 року відбувся другий ІІ Національний медичний конгрес з міжнародною участю “Протимікробна резистентність: світові виклики”. Актуальність заходу обумовлена значною поширеністю антимікробної резистентності у закладах охорони здоров’я України та повільним впровадженням в них сучасних стандартів та протоколів антимікробної терапії та периопераційної антибіотико-профілактики; нестачею, а часто і відсутністю в багатьох закладах охорони здоров’я фахівців, які забезпечують адміністрування антимікробних препаратів; зростанням інфекційної захворюваності і поліфармацією в первинній ланці охорони здоров’я. В роботі конгресу взяли участь гуртківці Роксолана Середня та Анастасія Вовк, які працювали в командах адміністрування антимікробних препаратів в Київській міській дитячій клінічній лікарні №2. Крім того, учасником був Андрій Горенко, який працював в команді Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. Вітаємо гуртківців та їх наукових керівників з участю в конгресі!

 

25 травня 2023 року в рамках Всеукраїнського проєкту «Студент-студенту» (започаткований кафедрою клінічної фармакології та внутрішньої медицини ХНМУ) кафедра клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О. О. Богомольця представила лекцію «Персоналізовані аспекти застосування антидепресантів при тривожно-депресивних розладах», яку прочитала студентка 5 курсу медичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця Марина Савчук.

Перед лекцією з вітальним словом виступили завідувач кафедри клінічної фармакології та внутрішньої медицини ХНМУ д.мед.н., професор Князькова І.І., в.о. завідувача відділу студентської науки, доцент кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НМУ імені О. О. Богомольця доцент Потаскалова В.С. Захід відбувався на платформі Zoom, а також транслювався на YouTube-каналі ХНМУ.

Цей проєкт започатковано для створення банку методичних відеоматеріалів з підготовки до занять, обміну досвідом медичних знань серед студентів та спрямовано на підвищення мотивації до навчання здобувачів вищої освіти в умовах обмежених можливостей внаслідок пандемії COVID-19 та повномасштабної війни.

Савчук Марина в своїй лекції детально розповіла про різні види антидепресантів та як їх застосування може бути персоналізовано для кожного пацієнта.

Лекція отримала позитивні відгуки слухачів. Такі заходи дуже важливі для студентів, які мають можливість отримати цінний досвід та знання від своїх колег.

 

17 квітня 2023 року відбулась конференція “Квітнева наукова сесія 2023“, організована Студентським Науковим Товариством ім. О. А. Киселя.

Участь у конкурсі взяли 102 студенти.

Загалом було представлено 60 робіт в секціях, в тому числі доповідачі виступали в секції Клінічна фармакологія.

Активну участь взяли і наші гуртківці. Призові місця посіли:

1-ше місце Турчак Дар‘я з темою: “Менеджмент ризиків застосування антидепресантів при лікуванні посттравматичного стресового розладу”; 2-ге місце Савчук Марина з темою: “Поширеність психічних розладів у пацієнтів кардіологічного профілю”;

3-тє місце Городецька Надія з роботою: “Менеджмент ризиків фармакотерапії при використанні седативних лікарських засобів”. Вітаємо переможців!

 

20 студентів Національного медичного університету імені О. О. Богомольця взяли участь 18-му Міжнародному медичному конгресі у Польщі, що відбувся з 21 по 23 квітня у Варшавському медичному університеті. Делегатами, які представили наш Університет на престижному науковому заході, стали активні члени Студентського наукового товариства імені О. А. Киселя. Організатори відзначили великий потенціал представників НМУ, а їхні наукові доповіді були нагороджені призами та відзнаками. У конференції представили свої наукові роботи та активну участь взяли і наші гуртківці:

 • Марина Савчук, студентка медичного факультету №2, 5 курс, 8216 група. Секція: Internal Case Report Session. Тема: Risk management of pharmacotherapy in a patient with arterial hypertension and type 2 diabetes during the treatment of depression.
 • Дар’я Турчак, студентка медичного факультету №1, 3 курс, 10103 група. Секція: Lifestyle Medicine. Тема: Risks management of the use of antidepressants in the treatment of post-traumatic stress disorder.

Бажаємо учасникам натхнення та подальших наукових звершень, а також хочемо подякувати за розвиток студентської науки!

 

11-12 квітня 2023 на базі кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О. О. Богомольця пройшла “VII Універсіада з клінічної фармакології”.

Участь у конкурсі взяли:

108 студентів

10 закладів вищої медичної та фармацевтичної освіти України: Буковинський державний медичний університет, Вінницький національний медичний університет імені М. І.  Пирогова, Дніпровський державний медичний університет, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Національний фармацевтичний університет, Полтавський державний медичний університет, Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського, Ужгородський національний університет, Харківський національний медичний університет

В рамках Універсіади проведено індивідуальне конкурсне випробування, командне змагання, науково-практичну конференцію студентів та молодих вчених.

За результатами журі, були відзначені роботи студентів-гуртківців: Войтової Яніни, Середньої Роксолани, Городецької Надії, Аль-Сулаймат Бушри.

Дякуємо усім за активну участь! Вітаємо переможців! Бажаємо наснаги та нових звершень!

 

27 березня 2023 було проведено «Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей”.

Конкурс проводиться щороку з метою створення умов для розвитку інтелектуального потенціалу талановитої молоді, підтримки наукової та творчої роботи студентів, стимулювання їх інтересу до дослідницької роботи.

Участь у конкурсі взяли 31 студент‍

Загалом було представлено 29 робіт в 4 різних секціях:

⁃ Клінічна медицина (CLINICAL MEDICINE) – 7 робіт

⁃ Теоретична медицина (THEORETICAL MEDICINE) – 8 робіт

⁃ Фармакологія (PHARMACOLOGY) – 6 робіт

⁃ Хірургія (SURGERY) – 8 робіт

Брали участь у заході також і гуртківці кафедри Клінічної фармакології та клінічної фармації. Середня Роксолана отримала почесне третє місце на конкурсі з роботою на тему: “Оцінка впровадження адміністрування протимікробних препаратів у відділенні дитячої хірургії”. Вітаємо!

 

16-17 березня 2023 року відбулася Всеукраїнська науково-практична Internet-конференція з міжнародною участю «Клінічна фармація в Україні та світі», присвячена 30-річчю заснування кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НФаУ (м. Харків).

Участь у заході прийняли близько 350 науковців та освітян, здобувачів вищої освіти та молодих науковців України та зарубіжжя.

В роботі конференції взяли участь члени гуртка:

 • Горенко Андрій“Раціональне використання антимікробних препаратів у хірургії”;
 • Моргун Діна “Вираженість цитолітичного та холестатичного синдромів у хворих на НАЖХП  після важкого перебігу COVID-19  на фоні антибіотикотерапії”;
 • Буць Марія“Ризики фармакотерапії у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та супутньою патологією опорно-рухового апарату”;
 • Ільченко Діана“Варіанти фармакокінетичних взаємодій ривароксабану із серцево-судинними лікарськими засобами в постковідному періоді”.

Вітаємо гуртківців з участю в науковому заході!

 

06 березня 2023 відбувся ІІ етап щорічної конференції молодих клініцистів та вчених НМУ імені О. О. Богомольця (CASE–2023) в очному форматі. Загалом було заслухано 19 доповідей.

Брали участь у заході також і гуртківці кафедри Клінічної фармакології та клінічної фармації: Верещага Андрій з роботою на тему “Менеджмент ризиків небажаних реакцій загальних анестетиків у дітей: клінічний випадок” та Савчук Марина із роботою на тему “Менеджмент ризиків фармакотерапії у пацієнта з артеріальною гіпертензією та цукровим діабетом ІІ типу при лікуванні депресії”.  Журі високо відзначило підготовку усіх студентів та відзначило 5 переможців. Серед них була студентка від нашої кафедри Савчук Марина.

 

28 лютого 2023 року відбувся І етап щорічної конференції молодих клініцистів та вчених НМУ імені О. О. Богомольця (CASE–2023), за сприяння Студентського наукового товариства імені О. А. Киселя.

12 гуртківців представляли кафедру Клінічної фармакології та клінічної фармації з науковими доповідями. Диплом І ступеню отримала Перевозник Я. Л. із роботою на тему: “Клініко-фармацевтичні підходи до корекції порушень сну у пацієнта з хронічною інсомнією”. Дипломом ІІ ступеню були  нагороджені: Аль-Сулаймат Бушра із темою “Менеджмент рисков побочных эффектов общих анестетиков”, Савчук М. С. “Менеджмент ризиків фармакотерапії у пацієнта з артеріальною гіпертензією та цукровим діабетом ІІ типу при лікуванні депресії”, Верещага А. В. “Менеджмент ризиків небажаних реакцій загальних анестетиків у дітей: клінічний випадок” .

Дипломом за краще володіння стандартами фармакотерапії був нагороджений Атрасси Мохамед; дипломом за кращий дебют з клінічної фармакології – Буць М. О.; дипломом за кращі відповіді на запитання – Варганов Г. Г.; дипломом за опис найскладнішого клінічного кейсу – Городецька Н. Я.; дипломом за краще представлення лікування коморбідної патології – Дудка Є. В.; дипломом за краще представлення допомоги в невідкладній ситуації – Іванкова О. П.; дипломом за краще представлення наукового огляду – Ковтун Д. О., дипломом за кращу рекомендацію із фармацевтичної опіки – Крива В. О., дипломом за краще представлення ризиків фармакокінетичної взаємодії ліків – Рибка А. В.

 

20 лютого 2023 р. відбулася ІV Науково-практична конференція з міжнародною участю «PLANTA+. НАУКА, ПРАКТИКА ТА ОСВІТА». Цього року конференція була присвячена 20-річчю кафедри фармакогнозії та ботаніки Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.

В роботі конференції взяли участь члени гуртка Момро Яна та Тарвердієва Яна. Гуртківці представили свої роботи: “Використання фітозасобів для лікування порушень менструального циклу у жінок репродуктивного віку” (Мамро Яна); “Роль фармацевтичної опіки при відпуску фітозасобів для дітей” (Тарвердієва Яна). За результатами конференції було опубліковано збірник тез.

 

Студенти-гуртківці Бадду Кавтар та Салма Идрисси Кхадрауи взяли участь в роботі І науково-практичної конференції з міжнародною участю “Комунікація як складова освітнього процесу майбутніх лікарів та провізорів” 14.12.2022 р.

Студенти під керівництвом доцента кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, к.мед.н. Афанасьєвої Інни Олександрівни підготувати тези “Клініко-фармакологічні аспекти лікарського засобу що пригнічує перистальтику кишечника під час лікування діареї в онкохворих” (Баду К.) та “Опитування фармацевтів про вакцинацію проти сезонного грипу” (Салма И.К.), що опубліковані в Українському науково-медичному молодіжному журналі (спеціальний випуск).

Вітаємо гуртківців та наукового керівника з публікацією результатів досліджень!

 

20 грудня 2022 на кафедрі клінічної фармакології та клінічної фармації НМУ імені О. О. Богомольця у дистанційному режимі був проведений Конкурс з клінічної фармакології.   Вітаємо Перевозник Яніну, студентку 5 курсу фармацевтичного факультету, з почесним третім місцем!

 

9 грудня 2022 відбулась щорічна студентська наукова конференція з міжнародною участю AYMSСonf 2022. Участь взяли 159 студентів з різних куточків України і світу та представили 108 наукових робіт.

Від нашої кафедри у засіданні секції “Фармакологія” взяли участь 9 студентів-гуртківців. Диплом І ступеню отримала Городецька Н. Я. з роботою на тему: “Частота та особливості призначення гідазепаму пацієнтам при стаціонарному та амбулаторному лікуванні”.

ІІ місце посіли Горенко А. В. (робота “Периопераційна антибіотикопрофілактика в ургентній хірургії”), Іванкова О. П. (робота “Оцінка ризиків фармакотерапії у пацієнтів з захворюваннями опорно-рухового апарату та коморбідним станом”), Крива В. О. (робота “Ризики взаємодії антигіпертензивних лікарських засобів та лікарських засобів які впливають на ЦНС”), Момро Я. В. (робота “Роль фармацевтичної опіки при лікуванні порушень менструального циклу у жінок репродуктивного віку”), Тарвердієва Я. В. (робота “Ризики взаємодії при застосуванні фітозасобів та лікарських засобів у дітей”).

Почесне ІІІ місце отримали Варганов Г. Г. (робота “Частота застосування лікарських засобів з вузьким терапевтичним індексом у пацієнтів з патологією серцево-судинної системи”), Кулакова А. С. (робота “Фармацевтична опіка застосування седативних засобів у пацієнтів із артеріальною гіпертензією, які перебувають на стаціонарному лікуванні”) та Поворознюк Я. С. (робота “Фармацевтична опіка застосування пацієнтами із цукровим діабетом 2 типу засобів, які впливають на центральну нервову систему”). Вітаємо переможців!

 

Список статей  студентів,  опублікованих у міжнародних та вітчизняних виданнях

 

2023-2024 н.р.

 1. Потаскалова, В., Селюк, М., Клебан, Я., & Савчук, М. (2023). Профіль факторів ризику розвитку артеріальної гіпертензії серед пацієнтів з надмірною масою тіла. Сімейна Медицина. Європейські практики, (1), 44–50. https://doi.org/10.30841/2786-720X.1.2023.277482 (Scopus)
 2. Hyperhomocysteinemia: a variability factor of the daily blood pressure profile in patients with arterial hypertension and excess body weight / Viktoriia S. Potaskalova, Mykola V. Khaitovych, Larisa V. Natrus, Rostyslav A. Abdryakhymov, Yaroslav. І. Kleban, Maryna S. Savchuk, Vitalii Ye. Lunov Journal of Chemical Health Risks. 2024. 14 (2), 1631-1636| ISSN:2251-6727 (Scopus)
 3. M.V. Khaitovych, D.V. Turchak, V.V. Ulishchenko, V.Y. Rafalskyi. Modern Directions of Optimization of Empirical Antimicrobial Therapy of Community-Acquired Pneumonia (Review).Tuberculosis Lung Diseases HIV Infection. 2024 (1) 95-102| ISSN 2522-1094 0.30978/TB2024-1-95 (Scopus)
 4. Afanasieva, I., & Garjum, L. (2023). Evaluation of the effectiveness of therapy in degenerative-dystrophic disk diseases. The Ukrainian Scientific Medical Youth Journal, 139(2), 25-31. https://doi.org/10.32345/USMYJ.2(139).2023.25-31
 5. Темірова О.А., Городецька Н.Я., Хайтович М.В., Потаскалова В.С. Фармацевтична опіка як важлива складова використання седативних лікарських засобів. Медична наука України. 2023. Т.19, №3. С.95-101.
 6. Темірова , О., Тарвердієва , Я., Хайтович , М., Сова, В., & Кирильчук , К. (2023). Менеджмент ризиків взаємодії при застосуванні фітозасобів у дітей. Український науково-медичний молодіжний журнал, 141(3), 160-166. https://doi.org/10.32345/USMYJ.3(141).2023.160-166.
 7. Temirova, O. A., Momro, Y. V., Gromova, O. L., & Khaitovych, M. V. (2023). Pharmaceutical care in the treatment of menstrual cycle disorders among women of reproductive age: rational choice and use of drugs. Farmatsevtychnyi Zhurnal, (4), 105-114. https://doi.org/10.32352/0367-3057.4.23.09
 8. Середня , Р., Хайтович, М., Кисіль , Н., Заброцька , Ю., Темірова , О., & Кисіль , Д. (2023). Застосування антимікробних лікарських засобів у дитячих хірургічних відділеннях згідно з результатами дослідження точкового поширення. Український науково-медичний молодіжний журнал, 142(4), 129-136. https://doi.org/10.32345/USMYJ.4(142).2023.129-136

 

2022-2023 н.р.

1.В. Хайтович, І. П. Мазур, Я. В. Войтова, Н. М. Юнакова, Д. В. Турчак, О. А. Темірова, Д. С. Полякова. Вплив побічних ефектів антидепресантів на стан здоров’я ротової порожнини за даними анкетування пацієнтів та фахівців охорони здоров`я. Світ медицини та біології. 2023; №84 (2), 163-167. 10.26724/2079-8334-2023-2-84-163-167  (Web of Science)

2.Темірова О.А., Хайтович М.В., Крат Ю.О. Соціологічне дослідження ролі фармацевтичної опіки при відпуску лікарських засобів для профілактики та лікування вугрової хвороби. Медична наука України.2022; 18(3): 66-72. DOI: https://doi.org/10.32345/2664-4738.3.2022.10
3.Темірова О., Бондаренко А., Хайтович М. Фармацевтична опіка при застосування вітамінно-мінарельних комплексів для жінок під час вагітності та лактації. Український науково-медичний молодіжний журнал. 2022; 132 (3), 58-67. https://doi.org/10.32345/USMYJ.3(132).2022.58-67
4.Афанасьєва І.О., Андрущенко І.В., Гаржуме Ламія, (2022). МРТ-моніторинг ефективності персоналізованого комплексу лікувальної фізкультури з використанням петлі Гліссона при дистрофічно-дегенеративних змінах шийного відділу хребта. Radiation Diagnostics, Radiation Therapy, 13(1), 47–51. https://doi.org/10.37336/2707-0700-2022-1-5

 

Список тез доповідей  студентів

 на міжнародних та вітчизняних конференціях

 

2023-2024 н.р.

 1. Миронова М.М., Темірова О.А., Хайтович М.В. Фармацевтична опіка при застосуванні барбітуратів у складі комбінованих седативних препаратів. Безперервний професійний розвиток фармацевтичних працівників: сучасний стан, проблеми та перспективи: матер. наук.-практ. конференції з міжнар. участю, присвяченої 30-річчю заснування Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації Національного фармацевтичного університету (1-2 листопада 2023 р., м. Харків) / ред. кол.: А. А. Котвіцька та ін. – Х.: Вид-во НФаУ, 2023. С. 198-199.
 2. Рогожинська О.В., Темірова О.А., Хайтович М.В. Аналіз асортименту зареєстрованих в Україні лікарських засобів ботулінічного токсину. Клінічна фармакологія сьогодення: шлях максимальної допомоги лікарській спеціальності / Матеріали ХІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 9-10 листопада 2023 року. – Вінниця, ТОВ “Твори”. С130-131.
 3. Пінський Л.Л., Ковешніков О.В., Чабан Я.В. Клініко-фармакологічні особливості сумісного призначення софосбувіру та велпатасвіру з протидіабетичними лікарськими засобами / Матеріали ХІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 9-10 листопада 2023 року. – Вінниця, ТОВ “Твори”. С.121-123.
 4. Пінський Л.Л., Ковешніков О.В., Климковецький В.М., Хайтович М.В. Клініко-фармакологічні особливості гепатопротекторної терапії адеметіоніном при лікуванні хронічної патології печінки» / Матеріали ХІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 9-10 листопада 2023 року. – Вінниця, ТОВ “Твори”. С.117-119.
 1. Пінський Л.Л., Ковешніков О.В., Кохан О.О. / Клініко-фармакологічні особливості взаємодії тенофовіру та ентекавіру з нестероїдними протизапальними лікарськими засобами // Матеріали XІI Всеукраїнської науково-практичної конференції за участю міжнародних спеціалістів з клінічної фармакології «Клінічна фармакологія сьогодення: шляхи максимальної допомоги  лікарській  спеціальності» (9-10 листопада 2023 року, Вінниця). – С.119-121.
 2. Марчук Д.В., Темірова О.А., Хайтович М.В. Фармацевтична опіка при використанні рифаксиміну для лікування діареї. Механізми розвитку патологічних процесів і хвороб та їх фармакологічна корекція : матеріали VІ науково-практичної internet-конференції з міжнародною участю, м. Харків, 16 листопада 2023 р.Х. : НФаУ, 2023, С.314-316.
 3. Вовк А.В. Особливості периопераційної антибіотикопрофілактики у відділенні дитячої хірургії. Annual young medical scientific conference 2023. 23-24 листопада 2023 р., м. Київ.Український науко-медичний молодіжний журнал. 2023, № 4. С. 111. (Спеціальний випуск).
 1. Туровець А.В. Фармацевтична опіка при відпуску препаратів заліза для жінок у період вагітності та грудного вигодовування. Annual young medical scientific conference 2023. 23-24 листопада 2023 р., м. Київ. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2023, № 4. С.122-123. (Спеціальний випуск).
 2. Буць М.О. Проблеми сучасної лабораторної діагностики. Annual young medical scientific conference 2023. 23-24 листопада 2023 р., м. Київ Український науко-медичний молодіжний журнал. країнський науко-медичний молодіжний журнал. 2023, № 4. С. 103. (Спеціальний випуск).
 3. Рогожинська О.В., Темірова О.А., Хайтович М.В. Оцінка ефективності та безпеки використання ботулотоксину в косметології за результатами опитування лікарів косметологів. Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 25-річчю фармацевт. ф-ту Нац. мед. ун-ту імені О. О. Богомольця, 19-20 груд. 2023 р. м. Київ. С.64-65.
 4. Вовк А.В., Темірова О.А., Хайтович М.В. Заброцька Ю.А. Периопераційна антибіотикопрофілактика у дитячій хірургії: необхідність та ризики. Оцінка ефективності та безпеки використання ботулотоксину в косметології за результатами опитування лікарів косметологів. Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 25-річчю фармацевт. ф-ту Нац. мед. ун-ту імені О. О. Богомольця, 19-20 груд. 2023 р. м. Київ. С.67-68.
 5. Темірова О.А., Миронова М.М. Фармацевтична опіка при використанні седативних засобів комбінованих барбітуратів: аспекти частоти та структури використання. Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 25-річчю фармацевт. ф-ту Нац. мед. ун-ту імені О. О. Богомольця, 19-20 груд. 2023 р. м. Київ. С.90-91
 6. Туровець А.В., Темірова О.А. Фармацевтична опіка при лікуванні залізодефіцитної анемії у вагітних та жінок, які годують груддю. Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 25-річчю фармацевт. ф-ту Нац. мед. ун-ту імені О. О. Богомольця, 19-20 груд. 2023 р. м. Київ. С.93-94.
 7. Ситник І.М., Фесовець В.В. Роль фармацевтичної опіки при відпуску засобів від головного болю серед відвідувачів аптек. «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку» 19-20 грудня 2023 р. С.79.
 8. Пінський Л.Л., Климковецький В.М., Хайтович М.В. Фармакотерапія лікарського токсичного гепатиту, індукованого нестероїдними протизапальними препаратами / Матеріали Науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», присвячена 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (19-20 грудня 2023 року, Київ). – С. 85-86.
 9. Пінський Л.Л., Кохан О.О., Хайтович М.В. / Аналіз нефротоксичних побічних реакцій прямого противірусного лікарського засобу при лікуванні хронічного гепатиту в на фоні протизапальної фармакотерапії // Матеріали Науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», присвячена 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медично-го університету імені О.О. Богомольця (19-20 грудня 2023 року, Київ). – С. 29-30.
 10. Пінський Л.Л., Чабан Я.В., Хайтович М.В. / Потенційно небезпечні комбінації прямих противірусних лікарських засобів із протидіабетичними препаратами // Матеріали Науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», при-свячена 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медично-го університету імені О.О. Богомольця (19-20 грудня 2023 року, Київ). – С. 73-74.
 11. Ляміна Т.М, Половинка В.О., Шумейко М.В., Малигін О.П. Сучасні підходи у лікуванні гестозу. Тези доповідей Науково-практична конференція з міжнародною участю «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку» до 25-річчя фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (19-20 грудня 2023 року, Київ). – С. 83-85.
 12. Биховець А.С, Половинка В.О., Шумейко М.В., Малигін О.П. Практика застосування ретиноїдів при лікуванні акне та ризики для вагітних. Тези доповідей Науково-практична конференція з міжнародною участю «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку» до 25-річчя фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (19-20 грудня 2023 року, Київ). – С. 75-76.
 13. Мамчур В.М, Половинка В.О., Шумейко М.В., Малигін О.П. Моніторинг ризиків застосування антиаритмічних лікарських засобів III класу у вагітних жінок. Тези доповідей Науково-практична конференція з міжнародною участю «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку» до 25-річчя фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця 19-20 грудня 2023 року, Київ). – С. 57-60.
 14. Зарецька Д.П., Афанасьєва І.О. Оцінка ефективності використання тіамазолу при хворобі Грейвса за результатами анкетування лікарів ендокринологів. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», 19-20 грудня 2023 року м. Київ, С. 63-64
 15. Ілляшенко Ю.О., Афанасьєва І.О. Фармацевтична опіка при відпуску хондропротекторів пацієнтам з остеоартрозом шляхом анкетування. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», 19-20 грудня 2023 року м. Київ, С. 92-93.
 16. Куц В.В., Афанасьєва І.О. Ставлення батьків дітей до препарата екстракта листя плюща звичайного. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», 19-20 грудня 2023 року м. Київ, С. 82-83
 17. Скопенко Т.М., Афанасьєва І.О. Роль фармацевтичної опіки при застосуванні такралімуса після трансплнтації внутрішніх органів. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», 19-20 грудня 2023 року м. Київ, С. 80
 18. Смирнова В.О., Афанасьєва І.О. Погляд фармацевтів на проблему застосування антигістамінних препаратів при вагітності методом анкетування. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», 19-20 грудня 2023 року м. Київ, С. 72-73
 19. Терещук О.О., Афанасьєва І.О. Опитування фармацевтів про застосування фенібуту у дітей на початку війни в Україні. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 25-річчю фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку», 19-20 грудня 2023 року м. Київ, С. 62
 20. Співякіна І.В., Половинка В.О., Шумейко М.В., Малигін О.П. Ризики при застосування антигістамінних лікарських засобів 1 генерації у вагітних жінок. Тези доповідей Науково-практична конференція з міжнародною участю «Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку» до 25-річчя фармацевтичного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, С. 77-79.
 21. Marchuk D., Temirova O., Khaitovych M. Rifaximin for diarrhea: the practice of pharmacist.Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку :матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 25-річчю фармацевт. ф-ту Нац. мед. ун-ту імені О. О. Богомольця, 19-20 груд. 2023 р. м. Київ. С. 24-26.
 22. Савченко І.Ю., Темірова О.А. Роль фармацевтичної опіки у запобіганні небажаної вагітності та сприянні планування сім’ї. Фармацевтична освіта, наука та практика: стан, проблеми, перспективи розвитку : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 25-річчю фармацевт. ф-ту Нац. мед. ун-ту імені О. О. Богомольця, 19-20 груд. 2023 р. м. Київ. С.80-81.
 1. Вовк А.В. Особливості периопераційної антибіотикопрофілактики у відділенні дитячої хірургії. Annual young medical scientific conference 2023. 23-24 листопада 2023 р., м. Київ. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2023, № 4. С. 111. (Спеціальний випуск)
 2. Туровець А.В. Фармацевтична опіка при відпуску препаратів заліза для жінок у період вагітності та грудного вигодовування. Annual young medical scientific conference 2023. 23-24 листопада 2023 р., м. Київ. Український науко- медичний молодіжний журнал. 2023, № 4. С. 122-123. (Спеціальний випуск)
 3. Гайдерова Г.Ф. Фармацевтична опіка дітей з алергічним ринітом при застосуванні інтраназальних глюкокортикоїдів. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 131. (Спеціальний випуск)
 1. Вовк А.В. Особливості призначення антимікробних препаратів у відділенні дитячої хірургії. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 130.
 2. Мостова В.О. Роль фармацевтичної опіки в преаторизації антимікробних препаратів у дитячій хірургії. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 135. (Спеціальний випуск)
 3. Савченко І.Ю. Роль фармацевтичної опіки при відпуску контрацептивів. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 136. (Спеціальний випуск)
 4. Туровець А.В. Роль фармацевта у профілактиці та лікуванні залізодефіцитної анемії у вагітних. Роль фармацевтичної опіки при відпуску контрацептивів. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 137. (Спеціальний випуск)
 1. Косовська Т.О. Фармацевтична опіка при застосуванні фітопрепаратів у складі комплексної терапії циститу. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 132. (Спеціальний випуск)
 2. Лаговський І.С. Менеджмент ризиків застосування пароксетину при синдромі велика депресія. Український науко-медичний молодіжний журнал. 2024 №1 (145). С. 134. (Спеціальний випуск)
 3. Hussein Burhan Hadi, Pinsky L.L., Khaitovych M.V. / Clinical and pharmaceutical analysis of the interaction of direct antiviral drugs tenofovir and entecavir with antibiotics of the beta-lactam group // Сучасна фармація: реалії сьогодення та перспективи розвитку [Електронний ресурс]: тези допов. всеукр. наук.-практич. конф. з міжнарод. участю, 9–12 квітня 2024, Одеса / під ред. к. х. н., доц. Менчука В. В., к. х. н., доц. Расколи Л. А., к. фарм. н., доц. Калько К. О., к. фарм. н., доц. Ковпак А. В., к. біол. н. Цісак А. О. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. – С. 305-306.
 4. Alfuraiji Hawraa, Pinsky L.L., Khaitovych M.V. / Clinical and pharmaceutical analysis of adverse reactions of simultaneous administration of antiarrhythmic drugs and tenofovir and entecavir // Сучасна фармація: реалії сьогодення та перспективи розвитку [Електронний ресурс]: тези допов. всеукр. наук.-практич. конф. з міжнарод. участю, 9–12 квітня 2024, Одеса / під ред. к. х. н., доц. Менчука В. В., к. х. н., доц. Расколи Л. А., к. фарм. н., доц. Калько К. О., к. фарм. н., доц. Ковпак А. В., к. біол. н. Цісак А. О. – Одеса: Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2024. – С. 306-307.
 5. Аль Шейкх Ель Алауі Іман, Половинка В.О. Pharmaceutical care of amiodarone usage in the elderly with atrial fibrillation. Тези доповідей І Міжнародна науково-практична конференція «ІНДУСТРІЯ 4.0 : СУЧАСНІ напрями розвитку ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ» з нагоди 95-рiччя I. М. Перцева. (м. Харків, 16 травня 2024). Стор. 203-204
 1. Факір Сукейна, Половинка В.О. Risk management of the use of bisoprolol in the treatment of arterial hypertension in the elderly. Тези доповідей І Міжнародна науково-практична конференція «ІНДУСТРІЯ 4.0 : СУЧАСНІ напрями розвитку ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ» з нагоди 95-рiччя I. М. Перцева. (м. Харків, 16 травня 2024). Стор. 201-202

  

2022-2023 н.р.

1.Горенко А.В. Периопераційна антибіотикопрофілактика в ургентній хірургії. Міжнародна конференція молодих науковців 2022 – Annual Young Scientific Conference – 2022 (09 грудня 2022 р., м. Київ). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С.66
2. Горенко А.В., Темірова О.А., Хайтович М.В., Чуб С.Л., Поліщук О.В., Воробей І.О., Трофімова Т.С. Раціональне використання антимікробних препаратів у хірургії. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної Internet-конференції з міжнародною участю, присвяченої 30-річчю заснування кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НФаУ (16-17 березня 2023 р., м. Харків). С.23-24.
3.Городецька Н.Я. Частота та особливості призначення гідазепаму пацієнтам при амбулаторному та стаціонарному лікуванні. Міжнародна конференція молодих науковців 2022 – Annual Young Scientific Conference – 2022 (09 грудня 2022 р., м. Київ). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С.67
4. Пінський Л.Л., Ільченко Д.О., Хайтович М.В. / Варіанти фармакокінетичніих взаємодій ривароксабану із серцево-судинними лікарськими засобами в постковідному періоді // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної Internet-конференції з міжнародною участю, присвяченої 30-річчю заснування кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НФаУ (16-17 березня 2023 р.). Харків, 2022.- С. 120-121.
5.Кулакова А.С. Фармацевтична опіка застосування седативних засобів у пацієнтів із артеріальною гіпертензією, які перебувають на стаціонарному лікуванні. Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С.70.
6.Момро Я.В. Роль фармацевтичної опіки при. лікуванні порушень менструального циклу у жінок репродуктивного віку. Міжнародна конференція молодих науковців 2022 – Annual Young Scientific Conference – 2022 (09 грудня 2022 р., м. Київ). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С.71
7.Момро Я.В., Темірова О.А., Громова О.Л., Хайтович М.В. Використання фітозасобів для лікування порушень менструального циклу у жінок репродуктивного віку.Матеріали IV Науково-практичної конференції з міжнародною участю, до 20-річчя кафедри фармакогнозії та ботаніки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (20 лютого 2023 р., м. Київ). Т.2., С.126-127.
8.Поворознюк Я.С. Фармацевтична опіка застосування пацієнтами із цукровим діабетом 2 типу засобів, які впливають на центральну нервову систему. Міжнародна конференція молодих науковців 2022 – Annual Young Scientific Conference – 2022 (09 грудня 2022 р., м. Київ). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С.72
9.Тарвердієва Я.В. Ризики взаємодії при застосуванні фітозасобів та лікарських засобів у дітей. Міжнародна конференція молодих науковців 2022 – Annual Young Scientific Conference – 2022 (09 грудня 2022 р., м. Київ). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С. 73.
10. Тарвердієва Я.В., Темірова О.А., Хайтович М.В. Роль фармацевтичної опіки при відпуску фітозасобів для дітей. Матеріали IV Науково-практичної конференції з міжнародною участю, до 20-річчя кафедри фармакогнозії та ботаніки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (20 лютого 2023 р., м. Київ). Т.2., С.212-214.
11.Крива В.О., Клебан Я. І., Потаскалова В.С. Ризики взаємодії антигіпертензивних лікарських засобів та лікарських засобів, які вливають на ЦНС (наукові керівники проф. Хайтович М.В). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С.69.
12.Іванкова О.П. Оцінка ризиків фармакотерапії у пацієнтів з захворюваннями опорно-рухового апарату та коморбідним станом. Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С. 68.
13. Моргун Д.Г. Постковідні гепатологічні усладнення у хворих на цукровий діабет 2 типу. XIX Конгрес світової федерації  українських лікарських товариств (СФУЛТ).  Науково – практичний часопис «Українські медичні вісті» ( 27-29.10.2022). Том 14, № 3-4 (92-93) 2022.
14.Моргун Д.Г., Пінський Л.Л. Вираженість цитолітичного та холестатичного синдромів у хворих на НАЖХП після важкого перебігу COVID-19 фоні антибіотикотерапії. Всеукраїнська науково – практична конференція за участю «Клінічна фармація в Україні та світі», ст. 46-47 (16-17.03.2023, Харків.
15.Моргун Д.Г. Пінський Л.Л. Підготовка заходів наукової освіти для студентів фармацевтичного факультету при підготовці магістерських робіт за напрямком «Клінічна фармація». Всеукраїнська науково -практична конференція за участю «Клінічна фармація в Україні та світі», ст. 195 (16-17.03.2023, Харків).
16.Варганов Г.Г. Клебан Я.І.Частота застосування лікарських засобів із вузьким терапевтичним індексом у пацієнтів з патологією серцево-судинної системи. Міжнародна конференція молодих науковців 2022 – Annual Young Scientific Conference – 2022 (09 грудня 2022 р., м. Київ). Том 133 № 3 (2022): Український науково-медичний молодіжний журнал (Спеціальний випуск). С. 65.
17.Бадду К., Афанасьєва І.О. I науково-практичної конференції з міжнародною участю «Комунікація як необхідна складова освітнього процесу майбутніх лікарів та провізорів» (30.12.2022, м. Київ). Клініко-фармакологічні аспекти лікарського засобу, що пригнічує перистальтику кишечника під час лікування діареї у онкохворих. Ukrainian scientific medical youth journal, Supplement No2 (130) 2022. С.65.
18.Салма І.К., Афанасьєва І.О. I науково-практичної конференції з міжнародною участю «Комунікація як необхідна складова освітнього процесу майбутніх лікарів та провізорів» (30.12.2022, м. Київ). Опитування фармацевтів про вакцинацію проти сезонного грипу. Ukrainian scientific medical youth journal, Supplement No 2 (130) 2022.
С.74.
19.Буць М.О., Потаскалова В.С. Ризики фармакотерапії у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та супутньою патологією опорно-рухового апарату / М.О. Буць, Потаскалова В.С. // Матеріали
Всеукраїнської науково-практичної Internet-конференції з міжнародною участю, присвяченої 30-річчю заснування кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НФаУ. – 2023. – №543. – С. 67-68.
20. Хайтович М.В., Темірова О.А., Кисіль Н.П., Половинка В.О., Турчак Д.В., Головня О.М. Ретроспективний аналіз преавторизації антимікробних препаратів у хірургічному відділенні. Матеріали «Науково-практичної конференції з міжнародною участю до Всесвітнього дня безпеки пацієнтів 2022 року» (16 вересня 2022 р., м. Київ). С.44-45.
21. Темірова О.А., Хайтович М.В., Афанасьєва І.О., Бондаренко А.О. Фармацевтична опіка при вагітності та лактації: раціональний вибір та застосування вітамінно-мінеральних комплексів. Матеріали «Науково-практичної конференції з міжнародною участю до Всесвітнього дня безпеки пацієнтів 2022 року» (16 вересня 2022 р., м. Київ). С.42-43.