Кафедра клінічної та лабораторної імунології, алергології та медичної генетики

Міжнародне співробітництво

Співробітник, відповідальний за міжнародну діяльність кафедри клінічної та лабораторної імунології, алергології та медичної генетики, к.мед.н., асистент Плахотна Дарія Володимирівна, тел. 050-387-28-60, dplakhotna@bigmir.net.

 

Вже понад 20 років завдяки зусиллям професора Георгія Миколайовича Дранніка та професора Андрія Ігоровича Курченка між Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця та Інститутом імунологічних досліджень Нової Англії (IRINE) в м. Гарднер (штат Массачусетс, США) налагоджена тісна співпраця, що дозволяє виконувати велику кількість наукових проектів.

У рамках цієї співпраці завдяки отриманню науково-дослідницького гранту Інституту імунологічних досліджень Нової Англії в листопаді 2016 року було проведено трьохтижневе стажування співробітників кафедри клінічної та лабораторної імунології, алергології та медичної генетики. З 8 по 30 листопада 2016 року спільно з директором Інституту імунологічних досліджень Нової Англії, професором Лоренсом ДюБаске провели перший етап імуногенетичного наукового дослідження.

Також у рамках цього гранту було проведено клініко-лабораторне обстеження 58 пацієнтів з вивчення поліморфізму та експресії генів CD14/TLR-4 в залежності від алерген-специфічної сенсибілізації у хворих на атопічну бронхіальну астму. Під час проведення першого етапу дослідження алергенспецифічна діагностика до більш як 60 алергенів підтверджувалася за допомогою 3 методів: шкірні прік-тести; визначення специфічних IgE методом радіоалергосорбентного тесту в системі «Phadia» та визначення вивільнення алерген-індукованого гістаміну базофілами за допомогою флюорометра «HISTAREADER».

Клінічне та інструментальне дослідження, а також збір біологічного матеріалу для генетичних та імунологічних досліджень були проведені спільно з професором Лоуренсом ДюБаске (Lawrence DuBuske). Стажування дало можливість ознайомитися з Американськими протоколами діагностики та лікування хворих на бронхіальну астму в системі страхової медицини.

Останнім часом співробітники кафедри брали участь в роботі закордонних конференцій, симпозіумів, конгресів, зокрема:

  • к.мед.н., доцент Царик В.В.- усна доповідь на EAACI Hybrid Congress 2023 of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology.
  • к.мед.н., доцент Турова Л.О. – Immunology and oncology SESSION at the 18th INTERNATIONAL AND 60TH POLISH CONFERENCE JUVENES PRO MEDICINA 12th-15th may 2022.
  • к.мед.н., доцент Царик В.В. – конференція RSU Conference “Knowledge for Use in Practice”, Riga, Stradins University, 1-3 квітня 2019;
  • к.мед.н., асистент Турова Л.О. – конференція European Association of pedagogues, psychologists and medics “Science” International scientifi c-practical congress, доповідь “Mind technologies. Retrospective and perspective”, Prague, 2018;
  • д.мед.н., професор Галаган В.О. – конференція 12th European Cytogenomics Conference, доповідь “The case report of 1p36 deletion syndrome”, Salzburg, Austria, 6-9 липня 2019.

У 2018 та 2019 роках професор Курченко Андрій Ігорович, в межах міжурядового договору між Україною і КНР за персональним запрошенням медичної компанії БоЖунь, перебував з робочим візитом у Китайській Народній Республіці. А.І. Курченком було прочитано цикл лекцій з питань генетичних основ і сучасних методів діагностики та лікування імунозалежних хвороб шкіри, проведено велику кількість консультацій, консиліумів, обговорень результатів лікування.

 

 

Також було підписано договір про співпрацю у науковому і консультативному напрямах із Дослідним інститутом профілактики та терапії (м. Гуанчжоу, провінція Гуандун) і проведено переговори з залучення до спільних наукових проектів фахівців академічних центрів і медичних університетів України.

 

 

Співробітники кафедри разом зі студентами брали участь у роботі Другого українсько-китайського форуму найвищого рівня з традиційної китайської медицини (ТКМ), присвяченого інтеграції ТКМ в медичну галузь України (6-7 жовтня 2019 року, Київ).

 

 

З 2019 по 2023 рік співробітники кафедри взяли участь у більш ніж 20 різноманітних Міжнародних наукових конгресах з усними та постерними доповідями, де представили власні наукові доробки. Зокрема професор Курченко А.І., доцент Царик В.В., асистенти Юрʼєв С.Д. та Колеснікова О.Л.

Найбільші наукові заходи пройшли в таких містах як Лондон, Прага, Гамбург, Рим. Зокрема кафедра бере активну участь в щорічних конгресах, котрі організовує Европейська спілка алергологів (EAACI).

9-11 червня в місті Гамбург (Німеччина) відбувся щорічний конгрес Европейської академії алергології і клінічної імунології (EAACI Hybrid Congress).

На конгресі була представлена усна доповідь доцента Царика Владислава Вікторовича на тему «Food sensitization in Kyiv`s adult citizens with allergic rhinitis: a cross-sectional study». Він також взяв участь, як член експертної групи від України, в спільному засіданні, присвяченому оновленні Міжнародної настанови з лікування алергічного риніту та його впливу на астму (ARIA- allergic rhinitis and it’s impact on asthma).

Також було обговорено спільний проект по впровадженню допомоги українським біженцям, котрі страждають від алергії під назвою UCRAID (Ukrainian Citizen and Refugee Electronic Support in Respiratory, Allergy, Immunology and Dermatology).

Завдяки участі співробітників кафедри було також впроваджено в клінічну практику цифровий застосунок, для аналізу контролю за перебігом та ефективністю лікування астми та алергічного риніту під назвою MASK-air, котрий отримав підтримку OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) та дозволить вперше в Україні провести маштабні епідеміологічні дослідження розповсюдженості астми та алергічного риніту та ефективності їх контролю. Застосунок вже доступний для завантаження в Apple Store та Android OS на території України.

5-7 листопада в місті Рим (Італія) відбувся щорічний конгрес Европейської академії алергології і клінічної імунології, присвячений тяжкому перебігу бронхіальної астми – ІSAF Hybrid 2023. На конгресі була представлена усна доповідь професора Жана Буска по спільному проєкту з НМУ (UKRAID), на тему MASK-air та ролі цифрової обробки епідеміологічних даних у пацієнтів з тяжкою астмою, в тому числі, і серед біженців з України.

Також було обговорено разом з професором Жаном Буске (Франція) перспективи спільних наукових досліджень у пацієнтів з тяжкою бронхіальною астмою.

Кафедра проводить активну співпрацю з Варшавським медичним університом, зокрема з професором Болеславом Самолінскі, котрий проводить маштабні епідеміологічні дослідження поширеності алергії, зокрема залучено населення України та біженців в цей проєкт.