Кафедра педіатрії післядипломної освіти
Новини
Сайт кафедри педіатрії післядипломної освіти – https://sites.google.com/view/pediatriaipo
Сторінка в соціальних мережах – https://www.facebook.com/nmu.pediatria.ipo/
26 березня 2025 року на клінічній базі кафедри педіатрії Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця у дитячій клінічній лікарні №3 відбувся День відкритих дверей для майбутніх лікарів-інтернів. Викладачі кафедри ознайомили учасників з основними програмними положеннями навчання, надали детальну інформацію про організацію освітнього процесу на післядипломному рівні. До заходу долучилися 30 майбутніх лікарів-інтернів.
Під час заходу завідувач кафедри педіатрії ІПО, професор Юрій Марушко прочитав лекцію «Безперервний професійний розвиток лікарів. Роль та можливості кафедри педіатрії післядипломної освіти у проведенні інтернатури та БПР лікарів. Сучасна законодавча база БПР».
Професор представив сучасний стан і перспективи розвитку безперервної професійної освіти в контексті сучасних вимог законодавчої бази, її основних змін та доповнень. Юрій Марушко відмітив особливу роль очолюваної ним кафедри в реалізації поставлених перед Інститутом післядипломної освіти завдань з підвищення рівня підготовки лікарів-інтернів, зазначив про перспективи розвитку підрозділу в умовах війни.
Доцент кафедри Геннадій Шеф ознайомив присутніх із сучасними вимогами щодо рейтингового розподілу випускників при вступі в інтернатуру, які починають діяти з 2025 року. Увагу присутніх акцентовано на основних моментах щодо отримання випускниками конкурсних балів і складання на їх основі рейтингових списків, формування пропозицій, електронної системи рейтингового розподілу заяв, роботи комісії з розподілу, документального супроводу цього процесу і отримання направлень на проходження програми підготовки в інтернатурі з чіткою орієнтацією в датах.
Також здобувачі освіти дізналися про основні програмні положення щодо якісного навчання в інтернатурі, ознайомилися з програмою 2025 року кафедри педіатрії ІПО для підготовки лікарів-інтернів за фахом «Педіатрія» з урахуванням вимог освітньої кваліфікації та термінів проведення навчання.
На завершення заходу доцентка кафедри Тетяна Іовіца провела для майбутніх лікарів-інтернів майстер-клас з діагностики та лікування лактазної недостатності у дітей. Під час активності, потенційні випускники ознайомилися з теоретичними і практичними аспектами представленої проблеми. Відбулося спільне обговорення клінічних кейсів, що стосувалося діагностичних підходів і тактики лікування дітей різного віку.
Зустріч відбулася у форматі детального ознайомлення з освітньою складовою роботи кафедри педіатрії ІПО, співробітникам якої вдалося яскраво окреслити перспективи професії лікаря-педіатра.
12 березня 2025 року в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбувся І етап Всеукраїнської студентської Олімпіади з педіатрії.
В цьому заході також взяли участь студенти кафедри педіатрії післядипломної освіти, а саме: Копач Павло, Даниленко Євгеній, Владимиренко Юлія, Романчук Аліна. Під час виконання завдань, що охоплювали усі розділи педіатрії, учасники демонстрували клінічне мислення та вміння приймати правильні рішення щодо вибору діагностичної та лікувальної тактики.
За підсумками творчого змагання призові місця та дипломи третього ступеню здобули студенти 5 курсу медичного факультету № 1 Юлія Владимиренко та Павло Копач. Переможці та всі учасники олімпіади отримали в подарунок фахову літературу з педіатрії, видану профільними кафедрами НМУ.
З жовтня 2024 року кафедра забезпечує викладання циклу «Здоров’я дитини (Педіатрія, загальна практика)» для іноземців та осіб без громадянства за спеціальністю «Загальна лікарська практика».
Завідувач кафедри, професор Марушко Ю.В., професор Писарєв А.О., доцент Єсипова С.І. із лікарями-інтернами англомовної форми навчання на базі КНП «ДКЛ №3 м. Києва»
Доцент Єсипова С.І. із лікарями-інтернами у відділенні молодшого дитинства
Професор Писарєв А.О., доцент Єсипова С.І., доктори філософії, асистенти Дмитришин О.А. та Хомич О.В. із лікарями-інтернами
До 80-річчя кафедри педіатрії післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Міждисциплінарні стратегії в педіатрії: вирішення сучасних та майбутніх викликів», 8 жовтня 2024 р. До участі у заході з доповідями долучилися 34 провідні вчені-педіатри з України та м. Единбургу (Шотландія).
У межах конференції відбулися секційні засідання, присвячені сучасним проблемам дитячої алергології та гастроентерології, респіраторної патології та дитячих інфекційних хвороб, майстер-класи з питань точної молекулярної алергодіагностики та акустичної діагностики пневмонії у дітей.
Захід відкривали директор Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової, академік НАМН України Юрій Антипкін і директорка Інституту післядипломної освіти НМУ імені О.О. Богомольця Тетяна Вежновець. Вони привітали колектив кафедри педіатрії післядипломної освіти на чолі із її завідувачем Юрієм Марушком з ювілеєм, учасників – із початком роботи конференції.
Одне із секційних засідань присвятили історичним нарисам і сучасним аспектам розвитку педіатричної науки в Україні.
Із доповідями на цю тему виступив завідувач кафедри педіатрії післядипломної освіти та професорка кафедри Тетяна Гищак, завідувач кафедри педіатрії №2 нашого Університету Олександр Волосовець.
Вони відмітили основні історичні етапи становлення і розвитку педіатричних кафедр, а також наукові досягнення співробітників кафедри педіатрії післядипломної освіти (факультетської педіатрії).
У межах секційних засідань прозвучали доповіді провідних науковців-педіатрів у сфері дитячих кардіоревматології, алергології, гастроентерології, пульмонології, оториноларингології, інфекційних хвороб, імунології та неврології. Значну увагу доповідачі приділили особливостям медичної допомоги дітям в умовах повномасштабної війни, що є актуальною і наболілою проблемою сьогодення.
Також під час конференції відбулася презентація навчального посібника «Ревматичні хвороби у дітей», у створенні якого взяли участь співробітники кафедри педіатрії післядипломної освіти.
Кафедра педіатрії післядипломної освіти 5 рік поспіль бере участь в роботі Європейської академії алергії та клінічної імунології (EAACI 2023, Hamburg, Germany). Цього разу кафедрою були підготовлено ряд постерних доповідей за авторством завідувача кафедри професора Марушко Ю.В., професора Гищак Т.В., доцента Московенко О.Д. та асистента Галушко Б.Л. Через широкомасштабну війну, розв’язану в Україні російським агресором, представлення доповідей та участь у конгресі відбувалась дистанційно.
Роботи були представлені за темами: 1. Поширеність сенсибілізації до пилку дерев у дітей шкільного віку, хворих на бронхіальну астму; 2. Молекулярний профіль сенсибілізації до цілорічних алергенів у підлітків хворих на бронхіальну астму; 3. Алергія до креветок у пацієнтів з сенсибілізацією до тропоміозину кліща домашнього пилу; 4. Порівняння змін профілів сенсибілізації у пацієнтів з респіраторною алергією в м. Києві, Україна.
Отриманий на конгресі досвід імплементується в навчальні програми спеціалізації з дитячої алергології та циклів тематичного удосконалення, які регулярно проводяться кафедрою. Протягом 2023 року було підготовлено 13 дитячих алергологів, а більше 50 лікарів пройшло навчання на циклах тематичного удосконалення, де вони змогли отримати знання про сучасні тренди та інновації в молекулярній алергодіагностиці.
Однією з найважливіших компонент медичної освіти стає підготовка фахівців спеціальності 225 Медична психологія та 227 Терапія та реабілітація. Ці спеціальності – унікальні, завдяки яким можливе поєднання ґрунтовних знань психології з фундаментальними медичними та вузькоспеціальними вміннями, а фахівці фізичної терапії, масажу, ерго-, фізіо-, кінезотерапії та інші в умовах повномасштабної війни Росії проти України вкрай необхідні в сфері медичних послуг.
В цьому навчальному році кафедра педіатрії післядипломної освіти вперше прийняла на цикл фізичної терапії в педіатрії студентів 2 курсу магістерської програми. Спільно з кафедрою фізичної реабілітації та спортивної медицини (завідувач – професор Дорофєєва О.Є.) була опрацьована і затверджена РНП для спеціалізації 227.1 «Фізична терапія» відповідно до оновленого плану підготовки магістрів.
Практичні заняття проходять на базі КНП «Дитяча клінічна лікарня №3 міста Києва», де створено і повноцінно функціонує відділення реабілітації, оснащене сучасними тренажерами та обладнанням. Лікар – фізичний терапевт та персонал відділення діляться досвідом роботи, залучають студентів до виконання різноманітних процедур. Поглиблення теоретичних знань з клінічної педіатрії та удосконалення фахової практичної підготовки сприятиме формуванню компетентних спеціалістів у галузі фізичної терапії.