Кафедра внутрішньої медицини №2

Новини кафедри

Професорка кафедри внутрішньої медицини №2 Джус М.Б. (завідувачка кафедрою – доц. Мостбауер Г.В.) відвідала весняне засідання ревматологів Євросоюзу в рамках UEMS (European Union of Medical Specialists) 2-4 травня 2024 р. в м. Лісабон, Португалія. Починаючи з 2022 року медичну спільноту України включено до UEMS, а медичні спеціальності України представлені провідними лікарями різних спеціальностей.

Професор Juergen Wollenhaupt, голова асоціації ревматологів в Німеччині зробив доповідь про завдання і цілі UEMS та особливості роботи ревматологів в Німеччині. UEMS була заснована в 1958 році та представляє 1,6 млн медичних спеціалістів. Ревматологічна секція представлена 29 країнами, в т.ч. Україною та включала 57 делегатів. Кожна країна представлена 2 спеціалістами, представником від України була професорка кафедри внутрішньої медицини №2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Джус М.Б. Секція ревматології UEMS функціонує як робоча група, яка має на меті забезпечити оптимальну допомогу шляхом підвищення підготовки ревматологів до найвищого можливого рівня. UEMS має захищати найвищі стандарти навчання з ревматології на основі компетентності та гармонізацію на європейському рівні, а також просувати професійні інтереси ревматології. UEMS має підвищити обізнаність про їх діяльність серед ревматологів та національних товариств.

Професорка Джус М.Б. виступила з доповіддю про особливості надання допомоги пацієнтам з ревматологічними захворюваннями під час воєнного стану в Україні. Після доповіді, учасники засідання прийняли участь у дискусії.

Голова ревматологічної секції UEMS д-р Kaushik Chaudhuri звернувся з питанням, як UEMS може допомогти Україні та попросив сформулювати список пропозицій. Далі проф. Kaushik Chaudhuri виступив з доповіддю присвяченою старінню, мультиморбідності та постковідному стану в ревматології і розповів про зустріч в Лондоні щодо єдиного європейського екзамену з ревматології. Створено групу, що працює над розробкою дизайну екзамену, вимог до стажування та до екзаменаторів.

В результаті роботи весняної ревматологічної секції UEMS було прийнято рішення про створення єдиного EULAR/UEMS європейського екзамену, що відповідає високим стандартам, зі спеціальності «Ревматологія». Розроблено ініціативу зі створення робочої групи для розробки структури, екзаменаційної групи.

Голова ревматологічної секції UEMS запропонував співпрацю з Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця та провести цикл лекцій за участі провідних професорів ревматологів з Великої Британії, Німеччини та інших країн із спеціальності «Ревматологія» для молодих спеціалістів та PhD студентів.

 

 

 

 

 

Нещодавно відбувся Всесвітній конгрес з остеопорозу, остеоартриту та захворювань кістково-м’язової системи «WCO-IOF-ESCEO-2024» в Лондоні, в якому прийняла участь доцентка кафедри внутрішньої медицини №2, Карасевська Тетяна Анатоліївна. На урочистому відкритті наукова робота Карасевської Т.А., яка була подана на грант 2024 ESCEO-Islene Araujo de Carvalho, відмічена серед найкращих «Certificate of Excellence».

Українська асоціація остеопорозу на Конгресі була представлена п’ятьма делегатами, включно з Карасевською Т.А. Під час постерної секції доцент Карасевська Т.А. представила наукову роботу по визначенню факторів ризику розвитку остеопорозу у пацієнтів з анкілозивним спондилоартритом, яка була виконана на базі КНП «Олександрівська клінічна лікарня м.Києва» у співавторстві з проф. Джус М.Б. та співробітниками ревматологічного відділення.

На конгресі Карасевська Т.А. ознайомилась з останніми новітніми методиками діагностики остеопорозу: радіочастотною ехографічною мультиспектрометрією (REMS-технологією), нерадіаційною оцінкою стану кісткової тканини в аксіальних ділянках скелету та розробкою нового програмного забезпечення 3D-shaper. Крім того, багато уваги приділено сучасним підходам до медикаментозного та немедикаментозного лікування остеоартриту, остеопорозу та його ускладнень.

Отримані знання імплементовані в навчальний процес та подальші наукові розробки кафедри.

 

 

 

 

 

 

В Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця на базі кафедри внутрішньої медицини №2 19.03.2024 р. був  проведений І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з внутрішньої медицини, в якому прийняли участь 13 здобувачів вищої освіти 4-6 курсів медичного факультету №2.

Для контролю здатності застосовувати набуті знання, уміння, практичні навички викладачами кафедри були розроблені завдання для кожного з чотирьох етапів олімпіади. Перший етап – вирішення 50 тестових завдань з внутрішньої медицини. Другий етап – інтерпретація результатів лабораторних та інструментальних методів дослідження. Третій етап – вирішення ситуаційної задачі з невідкладних станів з визначенням тактики та надання екстреної медичної допомоги. Заключний етап – безпосередня робота біля ліжка хворого з опитуванням, фізикальним оглядом пацієнта, призначенням плану обстеження, немедикаментозного та медикаментозного лікування.

У склад журі входили: завідувачка кафедри внутрішньої медицини №2, доцент Мостбауер Г.В., професори Джус М.Б., Руденко Ю.В., доценти Безродний А.Б., Зайцева О.Є. які перевіряли та оцінювали набуті знання і вміння здобувачів вищої освіти.

За результатами проведення Всеукраїнської студентської олімпіади з внутрішньої медицини І місце здобула Бойко Анастасія Андріївна (6 курс), друге місце посіла  Новосад Карина Святославівна (6 курс), третє місце здобула Федак Аделіна Євгенівна (5 курс). Переможцям було видано дипломи І-ІІІ ступенів, як особливу відзнаку досягнень. Кожний учасник отримав нагороду.

Вітаємо переможців та бажаємо всім учасникам наснаги та подальших успіхів у навчанні та нових досягнень!

 

 

 

 

 

Співробітники кафедри внутрішньої медицини №2 професор Джус Марта Борисівна, доцент кафедри Карасевська Тетяна Анатоліївна та аспірант кафедри Кулик Мирослава Сергіївна відвідали міжнародний конгрес Європейської антиревматичної ліги у м.Мілан, Італія (EULAR congress 31.05-03.06.23). Згідно статистики організаторів цьогорічного конгресу EULAR 2023 подано 4582 наукових абстрактів, проте лише 30% робіт було відібрано у якості постерних доповідей, що підкреслює актуальність обраної теми у науковому світі.

Під керівництвом професора Джус М.Б., аспірантом кафедри Кулик М.С. була представлена постерна доповідь “Factors associated with handgrip strength in young adults with juvenile idiopathic arthritis”. Постерна доповідь представлена сумісно з науковими співробітниками Католицького університету в м. Льовен, Бельгія (Katholieke Universiteit Leuven), професорами Ріком Лорізом (Rik Lories) та Курт де Вламом (Kurt De Vlam) в рамках міжнародного проекту PARTNER співпраці між Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця та Католицьким університетом м.Льовен. Співпраця між співробітниками НМУ імені О.О.Богомольця (професор Джус М.Б. та Кулик М.С.) та Католицького університету KU Leuven (професор Рік Лоріз та професор Курт Де Влам) посилюватиме науковому інтеграцію представників України з країнами Європи.

Співробітниками кафедри був представлений ще абстракт на конгресі EULAR 2023 “Assessment of fatigue in young adults with juvenile idiopathic arthritis” під керівництвом проф. Джус М.Б. та у співавторстві з доц. Карасевською Т.А. та Кулик М.С. Дослідження віддалених наслідків впливу ювенільного ідіопатичного артриту на м’язеву силу, м’язеву масу, розвиток саркопенії у молодих дорослих має значне соціальне значення, оскільки ці зміни приводять до зниження працездатності, збільшення інвалідності. Отже, раннє виявлення цих змін є важливими та можуть зменшити загально медичні витрати на пацієнтів з ювенільним ідіопатичним артритом за умови своєчасної профілактики, що і є метою наукового дослідження.

 

 

 

Професор кафедри внутрішньої медицини №2 Джус М.Б. з 03.05.2023 по 06.05.2023 у м. Брюсель мала честь брати участь у засіданні ревматологічної секції European Union of Medical Specialists (UEMS), як представник ревматологів України. Марта Борисівна була обрана до цієї високої представницької організації на конкурсній основі від Світової Федерації Українських Лікарських Товариств (СФУЛТ). Вперше в цьому році українська медицина представлена в UEMS. Мета ревматологічної секції UEMS – розробити уніфіковану схему спеціалізації ревматологів по всій Європі та в кінцевому результаті, проводити уніфікований сертифікований іспит. Це дасть можливість ревматологам з будь-якого куточка Європи, і України в тому числі, працювати за спеціальністю, при наявності такого сертифікату, в будь-якій країні Європи. На засіданні були присутні 15 провідних ревматологів з різних європейських країн. Кожен висловлював свою думку щодо організації освітнього процесу. Працювали разом з членами команди над тим, щоб іспит був спільним з Європейською асоціацією ревматологів – EULAR та UEMS. Багато було обговорено деталей, ще велика робота чекає попереду. Це значний крок до наближення нашої української медичної освіти до європейських стандартів. Це велика честь, що Національний медичний університет імені О.О. Богомольця представлений в UEMS, що свідчить про високе визнання нашого ВУЗу та наших спеціалістів.

 

Аспірант кафедри внутрішньої медицини №2 Кулик Мирослава Сергіївна в рамках міжнародного проекту PARTNER пройшла стажування в Університетській клініці UZ Leuven Gasthuisberg м.Льовен, Бельгія. Під керівництвом професорів Католицького університету Katholieke Universiteit Leuven, пройшла тренінг з рентгенологічної діагностики та підрахунку суглобових змін у пацієнтів ревматологічного профілю, використовуючи такі шкали оцінки як Modified Steinbrocker Global Scoring Method PsA, Scoring Method based on the Sharp Scoring Method for RA, Sharp-van der Heijde modified scoring method for PsA, Psoriatic Arthritis Ratingen Score (PARS); приймала участь у консультуванні ревматологічних пацієнтів з лікарями клініки, неодноразово доповідала на щотижневих наукових зібраннях, навчалася та безпосередньо приймала участь в проведенні біопсії та ультразвуковій діагностиці суглобів. В результаті проекту зібрані дані рентгенологічних змін більше ніж 800 пацієнтів з псоріатичним та ревматоїдним артритом. Приймала участь в щорічній конференції ревматологів в м.Монс, Бельгія (21-22.09.22) та зібранні науковців щодо проміжних результатів міжнародного проекту PARTNER, м.Амстердам, Нідерланди (12-13.01.23). Співпраця між співробітниками кафедри професором Джус Мартою Борисівною та Кулик М.С. та Католицьким університетом KU Leuven вже високо оцінена ревматологічною спільнотою та буде представлена на щорічному конгресі Європейської антиревматичної ліги у якості постерної доповіді в м.Мілан, Італія (EULAR congress 31.05-03.06.23).