НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Медична допомога Українській армії

Святослав Леонідович Прохоров, асистент кафедри ортопедичної стоматології НМУ імені О.О. Богомольця, був мобілізований до лав Збройних Сил України в січні 2015 року, з четвертою хвилею мобілізації. Брав безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей. Протягом півтора року проходив службу в медичній службі Дніпропетровської 25 ОПДБр (окремій повітряно-десантній бригаді). Саме десантники завжди були першими в найгарячіших точках, саме серед них найбільше було загиблих і поранених, тож військовому лікарю доводилось залучатись і до медичних, і до військових операцій. Під час бойових дій надавав медичну допомогу пораненим та займався їх евакуацією до мобільних шпиталів, а в часи затишшя надавав бійцям стоматологічну допомогу. За час служби для своєї бригади за допомогою друзів та волонтерів обладнав два пересувні стоматологічні кабінети на базі автомобілів ГАЗ-66 та ще два такі кабінети спроектував і допоміг оснастити. ГАЗ-66 з номерною табличкою «Дантист» було обладнано стоматологічною установкою та всім необхідним для ведення стоматологічного прийому (в цьому допомогли Сервісний центр Сатва ЗАО (СПД Кучеренко), фірма Галіт (керівник В.Золотий), волонтерська організація Укроп Дентал (організатор І.Ященко), СПД Чернышова “Стомат и Ко”). Доктор Прохоров лікував бійців в Авдіївці та під Горловкою, в місцевостях Біла Гора, Русин Яр, Селидове, Димитрів Донецької області. За час служби пролікував 1258 бійців з різних підрозділів – з 25 окремої повітряно-десантної бригади, 95 окремої аеромобільної бригади, 81 окремої десантно-штурмової бригади, 26 окремої артилерійської бригади, 502 полку радіоелектронної боротьби, спецпідрозділу МВС України «Кривбас» та ін. Чимало доріг пройшов пересувний військовий стоматологічний кабінет доктора Прохорова, чимало бійців було вилікувано, адже стоматологічний стан більшості з них виявився вкрай незадовільним, а зубний біль інколи дошкуляв чи не більше, ніж небезпека на фронті. За відмінну службу Святослав Леонідович нагороджений відзнакою міністра оборони «Знак Пошани», двома грамотами від командуючого ВДВ України за виконання бойового завдання в зоні АТО, медаллю від КМДА «Честь. Слава. Держава».

Зараз Святослав Леонідович повернувся до мирного життя, проте військової стоматології не полишив. Нині він є головним позаштатним стоматологом високомобільних-десантних військ України і постійно опікується налаштуванням стоматологічної служби у військах в сучасних умовах. Постійно підтримує зв’язки зі стоматологами всіх бригад ВДВ, збирає та аналізує інформацію про стоматологічні потреби в армії, співпрацює з волонтерами, постачальниками стоматологічних матеріалів та обладнання, забезпечує відправлення необхідного у бригади, допомагає консультаціями та порадами.

 

Протягом місяця (з 30 січня до 28 лютого 2017 року) професор кафедри хірургії стоматологічного факультету НМУ імені О.О. Богомольця Ярослав Михайлович Сусак добровольцем працював хірургом в Центральній районній лікарні Станиці Луганської у складі Першого добровольчого мобільного шпиталю (ПДМШ) імені М.Пирогова у розпорядженні штабу АТО.

Завданням хірургічної служби було надання хірургічної допомоги місцевому населенню та військовослужбовцям. В цей період в Станично-Луганській ЦРЛ бракувало практично всіх спеціалістів, тому допомогу лікарів ПДМШ ім. М.Пирогова важко переоцінити.

Внаслідок воєнних дій 2014-2015 років Станично-Луганську ЦРЛ було повністю знищено. За 2016 рік лікарню частково відновлено, до сьогодні тривають роботи по відновленню. Зокрема, повністю налагоджено опалення, проведено заміну вікон, даху, проводять реконструкцію пральної та стерилізаційної. Частково закуплено медичне обладнання, зокрема апарат УЗД та ін. З медикаментозним забезпеченням хворих в лікарні ситуація нічим не відрізняється від інших районів України і в цьому питанні місцевим жителям часто допомагають волонтери, військові лікарі, міжнародні гуманітарні місії.

Колектив лікарів в Станично-Луганській ЦРЛ з вдячністю сприйняв фахову допомогу (окрім хірурга в лікарню приїхали анестезіолог, педіатр, лікар невідкладних станів, терапевт). Місцеве населення також вдячне за допомогу та з повагою відносилось до лікарів ПДМШ ім. М.Пирогова.