Сектор української мови

Фотогалерея

 

ЗУСТРІЧ З ВІДОМИМ РЕЖИСЕРОМ АХТЕМОМ СЕІТАБЛАЄВИМ

У Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м.Севастополя відбулася зустріч із відомим українським актором кримськотатарського походження, режисером культових стрічок «Кіборги», «Хайтарма», «Додому», «Мирний-21», військовослужбовцем Сил територіальної оборони Збройних Сил України Ахтемом Сеітаблаєвим.

Відомий режисер прочитав мотиваційну лекцію для студентів НМУ та розповів про власні спогади початку окупації Криму. Захід відвідали завідувачка кафедри мовної підготовки, професорка Ніна Литвиненко та викладачі кафедри.

 

 

 

 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РАДІОДИКТАНТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЄДНОСТІ

Традиційно, у День української писемності та мови, в Україні пишуть Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Щороку до масштабного мовного флешмобу активно долучаються співробітники кафедри мовної підготовки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Цьогоріч 27 жовтня в аудиторіях санітарно-гігієнічного корпусу та фармацевтичного факультету НМУ студенти, професорсько-викладацький колектив, декани, директори інститутів, адміністрація взяли участь у написанні радіодиктанту – 2023. Ініціативу підтримав і написав разом зі студентами диктант ректор НМУ Юрій Кучин.

 

 

 

 

 

ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ДНІ-2023

До Шевченківських днів кафедра мовної підготовки запросила на зустріч зі студентами філолога-дослідника Олександра Черкаса – шевченкознавця, громадського діяча, автора монографії та арт-проєктів про великого Кобзаря, поета і пророка, неканонічного Тараса Шевченка, який презентував лекцію «Як Шевченко словом ворогів рубав».

Із вітальним словом до учасників звернулася очільниця кафедри мовної підготовки, професорка Ніна Литвиненко. Вона зазначила, що у будь-якої культурної спільноти є важливі особистості, які стають її яскравими репрезентантами, формують мистецький канон і базис, що у подальшому наслідують та переосмислюють із покоління у покоління. Таким для українців є Тарас Шевченко.

Олександр Черкас по-новому представив студентам-медикам постать Кобзаря у світлі сучасних подій російської агресії в Україні, зокрема, його революційні твори, де поет «смалив» і «валив воріженьків» словом, як сьогочасні ЗСУ – зброєю. Пророчо нині звучать слова, які українські захисники у Балаклії побачили, зірвавши нікчемний триколор, яким загарбники закрили слова Тараса: «Борітеся – поборете, вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!».

Слухачі занурилися в постмодерну інтерпретацію рядків Великого Українця в соцмережах і масовій культурі. Студенти взяли участь у quizz-вікторині, де згадувалися цікаві факти із життя Тараса Шевченка.

 

 

 

 

Кафедра україністики взяла участь  у дистанційному семінарі-нараді

Викладачі кафедри мовної підготовки взяли участь у дистанційному семінарі-нараді кафедр української мови вищих навчальних закладів та факультетів фармацевтичного і медичного профілю «Змістове наповнення програм та методичне забезпечення навчального процесу з дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)».

Призначення семінару – вирішити важливі питання викладання української мови як фахової в медичних ВНЗ. В обговоренні взяли участь представники Харківського національного фармацевтичного університету, Івано-Франківського національного медичного університету, Харківського національного медичного університету, Буковинського державного медичного університету, Донецького національного медичного університету, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Державного закладу «Луганський державний медичний університет», Державного закладу «Дніпропетровська медична академія», Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова та Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського.

У своїй доповіді «Тенденції щодо впровадження дисципліни «Українська мова як іноземна» для студентів медичних ВНЗ» в.о. завідувача кафедри Н.П. Литвиненко порушила важливі питання, пов’язані з викладанням української мови для іноземних студентів. Було наголошено на тому, що представники інших країн, які навчаються в нашому університеті, виявляють зацікавлення культурою та мовою країни, яку вони обрали для навчання. Відтак добре було б диференціювати студентів за рівнем стартового володіння російською та залежно від цього визначати, кому з них доцільніше було б вивчати саме українську мову.

Про актуальні питання мовної підготовки іноземних студентів ішлося також у доповіді завідувача кафедри українознавства та латинської мови Харківського національного фармацевтичного університету доц. Є. І. Світличної. У виступах учасників порушувалися також важливі питання формування професійної мовної кваліфікації майбутнього лікаря, мовленнєвої компетенції у студентів, встановлення міждисциплінарних зв’язків на заняттях з української мови та ін.

Завдяки технічним можливостям нещодавно обладнаного на кафедрі лінгафонного кабінету викладачі кафедри україністики активно долучилися до обговорення та вирішення важливих питань, пов’язаних із викладанням української мови для майбутніх лікарів.

 

1-1

2

3-1

4-1

 

 

 

ТИЖНІ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ПИСЕМНОСТІ

 

Традиційно до Дня української писемності на кафедрі проводяться різноманітні заходи серед студентів університету. Зокрема, надруковано стінгазету, організовано марафон «Читаємо “Кобзаря”», виставку української вишиванки, ілюстрацій до творів Т.Г. Шевченка, відвідування студентами музею Т.Г. Шевченка, проведено День української пісні та ряд інших заходів.

 

 

 

 

 

 

 

МАЙБУТНІ ЛІКАРІ НА МЕГАМАРШІ ВИШИВАНОК

 

А що чорна ниточка – розставання,
А червона ниточка – то кохання.
Щоб та чорна ниточка часто рвалась,
А червона ниточка гладко слалась.
Микола Сом

9 листопада – День української писемності

Першим до нас приходить слово. За допомогою слова ми пізнаємо світ, відкриваємо таємничість і складність інших наук: географії, історії, біології, фізики, математики… Словесність – джерело, з якого починається струмок знань, що ширшає, набирає сили й розливається могутньою рікою. Мовою людина мислить, до лучається до духовності свого народу, завдяки їй стає Людиною. Мова єднає людину з її предками, з її культурою. Вона має могутній дар животворчої й невичерпної скарбниці, з якої ми черпаємо уявлення про світ, свою родину й увесь свій край.

 

Загальноукраїнський Диктант національної єдності, який щороку проводиться 9 листопада в День української писемності та мови, дає можливість кожному з його учасників перевірити свої знання, підтримати материнську мову й усьому світові довести, що українська мова є, вона престижна і нею говорять мільйони людей в Україні та поза її межами.

 

У День української писемності та мови проводиться Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Цей унікальний мовний марафон був зініційований відомим українським меценатом і громадським діячем Петром Яциком, який усе життя прожив у Канаді, але завжди пам’ятав про рідну землю.

 

Учасниками Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика є переможці учнівських, студентських робіт з української мови – диктанту, написаного і проведеного в День української писемності та мови чи проведеного напередодні.

 

 

 

У рамках міжародної діяльності кафедри