Навчально-науковий центр неперервної професійної освіти (ННЦ НПО)
Школа компетентного викладача
Викладачі та студенти вивчали тему взаємодії під час війни
12.12.2024
11 грудня у межах проєкту «Школа компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця», що реалізується Навчально-науковим центром неперервної професійної освіти Інституту післядипломної освіти нашого Університету, відбулася онлайн-зустріч на тему «Взаємодія студентів та викладачів під час війни. Волонтерство». Лекторкою навчального заходу, до якого долучилися 110 учасників, виступила деканка медичного факультету №3, професорка Оксана Виговська.
Учасники зустрічі розглянули питання взаємодії, продуктивного вирішення конфліктних ситуацій, згуртування під час виконання групових проєктів. Оксана Виговська розповіла аудиторії, як волонтерська діяльність допомагає краще порозумітися з оточенням та розвивати власні м’які навички (адаптивність, ефективне управління часом, вміння працювати в команді, комунікативні можливості). Професорка застосувала інтерактивні методи навчання, що передбачають залучення учасників воркшопу до активностей. Одною з них стало розділення аудиторії на зали для групового опрацювання проблемних питань.
Захід тривав упродовж трьох годин, на відміну від попередніх зустрічей учасників «Школи компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця» до заходу долучилися не лише викладачі, а і студенти, що сприяло налагодженню комунікації та взаємодії між педагогічним складом і студентським колективом. Успішна взаємодія представників НМУ допоможе у реалізації масштабних волонтерських проєктів, які заплановані на майбутнє та на постійні основі відбуваються за участі викладачів і студентів.
Учасники Школи компетентного викладача вчилися долати психологічний бар’єр при вивченні іноземної мови
20.12.2024
У Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця триває робота Школи компетентного викладача НМУ. Днями відбувся черговий онлайн-семінар присвячений темі мовного бар’єру та проблем при вивченні іноземних мов, у якому взяли участь понад 60 учасників.
Спікеркою семінару «Психологічний бар’єр при вивченні іноземної мови або «Чому у мене не виходить вивчити ту англійську?» виступила директорка Навчально-наукового центру неперервної професійної освіти ІПО, доцентка Леся Лимар.
Слухачі з’ясовували основні причини невдалих спроб вивчити мову та обговорювали особливості так званого явища «мовного бар’єра» – що це, як виникає та як проявляється. Учасники працювали у мінігрупах над ключовими питаннями – що станеться, якщо я не вивчу іноземну мову та які способи можна спробувати, якщо нічого не допомогло досі.
Також вони оцінювали способи вивчення іноземної мови, ділились досвідом її опанування за допомогою відео та аудіо курсів, групових чи індивідуальних занять, самовчителів. Значну увагу приділили питанню мотивації.
За результатами роботи на семінарі всі учасники отримають сертифікат про підвищення кваліфікації.
15.02.2024 Академічна культура та її вплив на навчальне середовище.
В Університеті стартувала Школа компетентного викладача! Проєкт спрямований на удосконалення професійної обізнаності професорсько-викладацького колективу.
15 лютого відбувся перший семінар. Теми стосувалися питань академічної культури та її впливу на навчальне середовище, а також трансформаційних процесів в Університеті, які відображають шлях розвитку нашого ЗВО та підвищення якості освітніх послуг.
Пілотний проєкт «Школа компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця» від Навчально-наукового центру неперервної професійної освіти реалізовуватиметься упродовж року та включатиме серію семінарів і тренінгів онлайн та офлайн. Його мета — ознайомити викладачів НМУ імені О.О. Богомольця із сучасними технологіями у педагогічній, академічній, корпоративній, комунікативній, методичній, психологічній і цифровій сферах. Є одним із курсів з підвищення кваліфікації викладачів.
Слухачі отримають електронний сертифікат підвищення кваліфікації на 3 академічні години (0,1 кредити ECTS) за кожен відвіданий семінар. При відвідуванні всіх 10 семінарів протягом року учасники зможуть підтвердити підвищення кваліфікації на 1 кредит ECTS.
Запобігання віковій та гендерній дискримінації, та харасменту 22.02.2024
Другий семінар школи компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця.
Спікерка Валерія Содолевська чудово розкрила тему вікової та гендерної дискримінації, особливо у медичній освіті. Проговорили методи запобігання та боротьби з дискримінацією та харасментом.
Слухачі взяли участь у дискусії.
Мобінг та булінг в освітньому середовищі 14.03.2024
14 березня у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбувся черговий семінар у межах проєкту «Школа компетентного викладача». Учасники розглянули питання мобінгу та булінгу в освітньому середовищі. Новий проєкт, що є однією із форм підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, започатковано на базі Навчально-наукового центру неперервної професійної освіти Інституту післядипломної освіти НМУ.
Спікером семінару став лікар-психолог Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Андрій Гура. Він розкрив слухачам суть поняття мобінгу та булінгу, охарактеризував їхні фізіологічні та психічні наслідки у закладах освіти, розповів про причини виникнення і види, ролі учасників цих негативних соціальних явищ, поділився прикладами з власної практики з запобіганню булінгу. Увагу привернули й обговоренню особливостей булінгу у школі, оскільки для викладачів-батьків ця тема досить актуальна. Також учасники розглянули механізми протидії булінгу та способи його попередження, що є надважливим в організації освітнього процесу.
Третій семінар відбувся за підтримки кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії НМУ імені О.О. Богомольця і завідувачки кафедри Олени Хаустової.
Основи першої допомоги 28.03.2024
Викладачі НМУ імені О.О. Богомольця вправлялися у наданні першої медичної допомоги
Днями у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбувся черговий захід у межах пілотного проєкту «Школа компетентного викладача», спрямований на підвищення професійної обізнаності професорсько-викладацького колективу нашого Університету. Його тематика стосувалася опанування основ першої медичної допомоги. Захід відбувся у форматі тренінгу. Його учасники, викладачі-немедики нашого Університету, ознайомилися з алгоритмом дій при наданні ефективної медичної допомоги в екстрених ситуаціях і на практиці відпрацьовували такі навички.
Тренерка, директорка Навчально-наукового центру медичних симуляцій НМУ імені О.О. Богомольця Юлія Бойко ознайомила учасників з особливостями надання першої медичної допомоги у випадку, коли людина втрачає свідомість, розповіла про чіткий порядок дій, починаючи від виклику швидкої, завершуючи послідовністю проведення серцево-легеневої реанімації (СЛР). Після теоретичної підготовки слухачі на практиці спробували надати допомогу умовному потерпілому – людині без свідомості, правильно діагностувати її стан, відпрацювали основні прийоми СЛР. Опанування навичок надання першої медичної допомоги є важливим для кожного, часто вони допомагають рятувати життя у критичних ситуаціях, а під час війни такі вміння особливо актуальні.
Корпоративна культура в НМУ імені О.О. Богомольця 11.04.2024
11 квітня відбулась чергова зустріч Школи компетентного викладача, присвячені корпоративній культурі у нашому Університету. Розглядались загальні питання корпоративної культури, дозволеного і табу в корпоративній культурі, особливостей ділового листування, іміджу працівників НМУ, особливостей комунікації та використання логобуку НМУ. Лектор – начальниця інформаційно-аналітичного відділу НМУ імені О.О. Богомольця Цар Н.В.
Мікроагресія в робочому колективі 25.04.2024
Чергова зустріч Школи компетентного викладача присвячена мікроагресії в колективі, яка часто межує з булінгом та мобінгом. Агресивні відносини, порушення особистих кордонів, мікроагресивна поведінка – всі ці поняття були розкриті на зустрічі Школи компетентного викладача. Ведуча, доцентка, кандидатка психологічних наук Лимар Л.В. повною мірою розкрила поняття мікроагресії та надала практичні поради, як запобігати даному явищу, та як з ним боротись
Цифрова грамотність. Кібербезпека 10.05.2024
У Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця триває реалізація проєкту «Школа компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця», що спрямований на розвиток та удосконалення комплексу професійних компетентностей професорсько-викладацького колективу. Днями відбувся черговий семінар проєкту, який реалізується на базі Навчально-наукового центру неперервної професійної освіти Інституту післядипломної освіти НМУ, на актуальну тему «Цифрова грамотність. Кібербезпека».
У межах заходу наголошувалося, що цифрова грамотність – це безпечне й ефективне використання сучасних цифрових технологій у роботі, навчанні, професійному та особистому житті. Особливої актуальності, з огляду на війну в Україні, набуло питання кібербезпеки – заходи, що застосовуються для захисту даних або пристроїв, підключених до мережі, від несанкціонованого доступу, використання у злочинних цілях.
Так, спікерка заходу, начальниця відділу навчально-методичної роботи, ліцензування та акредитації, доцентка Інна Кучеренко в цікавій формі, з наочними прикладами розкрила основні поняття цифрової грамотності. Учасники дізналися більше про питання безпеки в Інтернеті, про фішингові розсилки, метою яких є отримання доступу до конфіденційної інформації користувача та шахрайські академічні розсилки.
Слухачі семінару відзначають, що інформативний захід сприяв поглибленню знань щодо особливостей роботи в Інтернеті, адже спікерка повідомила про види цифрових загроз, хакерські атаки, типи комп’ютерних вірусів. Докладно розкрила секрети безпеки та основні засоби захисту від шахрайства, способи організації та безпечної взаємодії з локальними та глобальними комп’ютерними мережами.
Культура ведення соціальних мереж викладачами. Протидія агресії в соцмережі 30.05.2024
30 травня відбулась чергова зустріч Школи компетентного викладача на тему «Культура ведення соціальних мереж». Спікерка, начальниця інформаційно-аналітичного відділу НМУ імені О.О. Богомольця Цар Н.В. розкрила широкий спектр питань, які стосуються особливостей ведення соціальних мереж викладачами певного ЗВО. Було проговорено правила поведінки в соціальних мережах, як афілійованість з ЗВО може впливати на обмеження в появі у соцмережах, та інші важливі питання. Наприкінці зустрічі також було обговорено логобук НМУ, на запит численних учасників.
Основи першої медичної допомоги 6.06.2024
Відбулась чергова зустріч Школи компетентного викладача для викладачів -немедичного профілю на тему «Основи першої допомоги при кровотечах».
Ведуча, директорка Науково-навчального центру медичних симуляцій Ю.Бойко розповіла про види кровотеч, а також показала способи зупинки кровотечі. Також було розглянуто правила користування турнікетами. Учасники мали можливість відпрацювати навички на практиці.
Розвиток критичного мислення у медиків 20.06.2024
20 червня відбулась чергова зустріч Школи компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця на тему «Розвиток критичного мислення у студентів-медиків». Спікер, доцентка Лимар Л.В. розповіла про педагогічні особливості формування навичок мислення, види мислення, а також роль середньої та вищої освіти у формуванні критичного мислення. Розглянуто етапи формування критичного мислення, типологію вправ на розвиток таких навичок.
Професійне вигорання викладача. вигорання під час війни 12.09.2024
12 вересня провели семінар школи Компетентного викладача на тему професійного вигорання. Спікер- асистент кафедри психосоматичної медицини А.Бурдейний, проговорив основні складові вигорання. Було запропоновано базові вправи для корекції стану, які слухачі могли перевірити на практиці в аудиторії.
Культура взаємодії з ветеранами війни, постраждалими від війни, родичами жертв 19.09.2024
19 вересня чергова зустріч школи Компетентного викладача присвячена культурі комунікації з військовими, ветеранами війни, а також особами з інвалідністю внаслідок війни. Спікер – асистентка ННЦ НПО, Талтанова Олександра, практикуюча психологиня.
- Що питати і що не питати і взагалі як спілкуватись з людиною у пікселі?
- Які існують травми війни?
- Яку культуру взаємодії маємо в суспільстві?
- Чи можна асоціювати особу з інвалідністю з його хворобою?
- Яку фізичну дистанцію потрібно зберігати при спілкуванні з нашими воїнами і чи можна підходити зі спини?
Було розглянуто ці та багато інших питань, які стануть незамінними гайдлайнами для слухачів при подальшій комунікації.
Академічна доброчесність у медичному ЗВО. Використання ШІ: чи це доброчесно 10.10.2024
10 жовтня на базі Навчально-наукового центру неперервної професійної освіти Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся семінар Школи компетентного викладача «Академічна доброчесність. Використання ШІ в навчанні». Учасники обговорили питання запобігання порушенням академічної доброчесності та впровадження технологій штучного інтелекту в освітній процес.
Важливу для сучасної освіти тему представила спікерка заходу, завідувачка відділу аспірантури та докторантури НМУ імені О.О. Богомольця Катерина Гололобова. Вона наголосила, що дотримання принципів академічної доброчесності – це один із пріоритетів, яким керуються у нашому Університеті. Спікерка нагадала присутнім про основні пункти Положення про академічну доброчесність у НМУ імені О.О. Богомольця, якого повинні дотримуватись як здобувачі вищої освіти, так і викладачі. Доцентка охарактеризувала найрозповсюдженіші види порушення академічної доброчесності, причини їх виникнення, висвітлила питання відповідальності за такі порушення, акцентувала увагу на заходах щодо запобігання академічному плагіату. Також вона докладно розповіла про перевірку наукових праць на антиплагіат у нашому Університеті.
Окрім того, Катерина Гололобова наголосила, що в умовах трансформаційних змін галузі вищої освіти України надзвичайно актуальними є не тільки питання дотримання всіма учасниками освітнього процесу принципів академічної доброчесності, а й питання застосування штучного інтелекту (ШІ) в навчанні та під час написання наукових праць. Спікерка зазначила, що наразі сучасна освіта потребує глибокого розуміння того, як при застосуванні ШІ запобігти негативному впливу на якість освітнього процесу, зокрема, дотримуючись норм академічної доброчесності. Сьогодні викладачі мають підвищувати фахову компетентність у сфері сучасних технологій, що сприятиме підвищенню професійності майстерності. Також важливо навчити здобувачів вищої медичної освіти використовувати нейронні мережі з користю, дотримуючись принципів академічної доброчесності для збереження академічних цінностей.
Сучасні алгоритми забезпечення прохідності дихальних шляхів 24.10.2024 Учасники Школи компетентного викладача вчилися надавати невідкладну медичну допомогу
У Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця триває реалізація проєкту «Школа компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця», що спрямований на розвиток та удосконалення комплексу професійних компетентностей професорсько-викладацького колективу.
24 жовтня відбувся черговий семінар проєкту на тему «Забезпечення прохідності дихальних шляхів. Вдавлення, перша допомога». Учасники опановували навички з невідкладної медичної допомоги
Спікеркою і тренеркою семінару виступила директорка Навчально-наукового центру медичних симуляцій НМУ імені О.О. Богомольця Юлія Бойко.
Під час заходу слухачі опановували базові вміння та навички з невідкладної медичної допомоги, необхідні при виникненні надзвичайної ситуації. Семінар був орієнтований як на викладачів немедичних дисциплін, так і на медиків, які мали можливість систематизувати свої знання з основ надання першої допомоги. Учасники розглянули питання першої допомоги при обструкції дихальних шляхів стороннім тілом, забезпечення прохідності дихальних шляхів мануальним методом, розглянули на практиці постановку назофарингеального та орофарингеального зонда, а також, за запитом слухачів, обговорили питання першої допомоги в таких ситуаціях дітям. Спільно із тренеркою відпрацювали навички надання першої медичної допомоги на манекенах.
Суїцид. Чинники. Запобігання 07.11.2024
Учасники Школи компетентного викладача вивчали основи профілактики суїцидів У межах проєкту «Школа компетентного викладача НМУ імені О.О. Богомольця», що реалізується у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця, 7 листопада відбувся черговий семінар на актуальну тему – «Основи профілактики суїцидів». Учасники обговорили основні причини самогубства, ознаки, що вказують на підвищений ризик суїциду, отримали рекомендації для забезпечення необхідної підтримки людині, у разі виявлення у неї суїцидальних думок та планів
Спікеркою семінару виступила асистентка Навчально-наукового центру неперервної професійної освіти Інституту післядипломної освіти НМУ, практикуюча психологиня, соціологиня, міжнародно сертифікована фахівчиня з розпізнавання схильностей та запобігання суїцидам (gatekeeper) Олександра Талтанова. Вона поділилась зі слухачами Школи важливою інформацією про актуальність проблеми суїцидів у сучасному світі та безпосередньо в Україні.
У межах зустрічі учасники обговорили психологічні, біологічні, соціальні та культурні чинники самогубства. Вони акцентували увагу на критеріях, зонах ризику, наявність яких у людини значно підвищує можливість розвитку суїцидальної поведінки. Серед таких зон ризику – депресія, антисоціальний розлад особистості, зловживання алкоголем та психоактивними речовинами, соматичні захворювання, наявність самогубств в анамнезі родини, перший рік після демобілізації військового після перебування на фронті та у військовій структурі.
Що важливо, учасники заходу на прикладах розглянули ознаки в поведінці, на які необхідно звернути увагу, щоб запідозрити у людини наявність суїцидальних думок та планів. Також навчалися розпізнавати кризовий стан у поведінці та як правильно надати допомогу людині, що ділиться своїми думками суїцидального характеру або є підозра, що вона планує вчинити суїцид
Не нашкодь! Використання антибіотиків та інших ліків не медиками 21.11.2024
Семінар Школи компетентного викладача «Не нашкодь! Використання антибіотиків та інших ліків немедиками» відбувся 21 листопада. Спікером виступив завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, професор ННЦ НПО ІПО Микола Хайтович. Було розкрито поняття самопризначення ліків, включаючи і антибіотики. На подив, тема зацікавила фахівців медиків. Було просто і доступно розкрито механізми взаємодії ліків, а також виникнення негативних наслідків при самопризначенні.