Кафедра медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини
Історія кафедри
Кафедру «Медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини» було створено відповідно до рішень ректорату від 22.05.2017 (протокол №7/11) та Вченої ради НМУ імені О.О. Богомольця від 25.05.2017 (протокол №13), наказу №333 від 30.05.2017, Закону України «Про вищу освіту» (№1556-VII від 07/07/2014р.) та статуту НМУ. Кафедра була структурним підрозділом факультету підготовки лікарів для Збройних сил України (ФПЛЗСУ) до 2023 року. Створення кафедри в університеті було обумовлено необхідністю організації спеціалізованого підрозділу основним завданням якого є формування базових знань з військово-медичної підготовки та надання відповідних фахових компетенцій для всіх студентів.
Першим завідувачем та засновником кафедри став професор Гринзовський Анатолій Михайлович. Свою наукову діяльність він розпочав на кафедрі гігієни та екології, де пройшов свій шлях старшого лаборанта до професора кафедри. Був заступником директора Інституту гігієни та екології НМУ імені О.О. Богомольця. Наразі виконує обов’язки менеджера з якості Інституту гігієни та екології НМУ імені О.О. Богомольця. Як гарант освітньо-наукової програми з підготовки докторів філософії (PhD) 229 «Громадське здоров’я» провів розробку освітньої концепції та методичних матеріалів для цих здобувачів. Також є ментром програми всесвітнього лабораторного лідерства (GLLP), що працюють над створенням інструментів лабораторного лідерства в системі Єдиного здоров’я.
Кафедра приймає активну участь у підготовці та проведенні науково-практичних конференціях з міжнародною участю, де публікуються основні наробки співробітників та студентів кафедри.
За ініціативи А.М. Гринзовського кафедра має ефективну наукову кооперацію з Бюро ВООЗ в Україні (проведення тренінгів, участь в дискусійних майданчиках, нарадах тощо), а також з Centers of Exellence EC, де фахівці кафедри пройшли курс тренерів із навчання поводження персоналу при надзвичайних ситуаціях хімічного, біологічного та радіаційного генезу (Грузія, Албанія, Норвегія та Молдова).
На кафедрі ведеться з імплементації інноваційних технологій у навчально-педагогічному процесі з урахуванням тенденції щодо цифровізації суспільства, популяризації методик симуляційного та інтерактивного навчання і підготовки відповідних методичних матеріалів.
Також проводиться навчально-просвітницька робота серед цивільного населення, війсковослужбовців, педагогів тощо, зокрема, проведення тренінгів по домедичній допомозі «Перший на місці події» та продовження волонтерської діяльності.
Основу кафедри склали як досвідчені фахівці, так і молоді спеціалісти з досвідом практичної роботи. Вже у 2018 році фахівцями кафедри у співпраці з колегами Інституту державного управління у сфері цивільного захисту було підготовлено підручник «Домедична допомога в екстремальних ситуаціях та медичний захист населення в надзвичайних ситуаціях» (Київ : ІДУЦЗ, 2018. – 216 с.) за загальною редакцією Волянського П.Б. та Гринзовського А.М. До сьогодення підготовлено ще 6 підручників та навчальних посібників.
Викладачі кафедри пройшли підготовку на національному та міжнародному рівнях, підтверджену відповідними сертифікатами. До викладання залучено також практикуючих досвідчених лікарів різних спеціалізацій: «Екстрена медична допомога», «Загальна хірургія», «Нейрохірургія», «Стоматологія», «Анестезіологія», «Психофізіологія», «Гігієна», «Мікробіологія та вірусологія». До навчально-педагогічного складу входять Заслужені лікарі України (Черненко Л.М., Кузін І. В., Синицький С.І.) та Заслужений діяч науки та техніки України (Гринзовський А.М.).
Ряд фахівців кафедри та студентський актив мають відзнаки та почесні грамоти за сумлінну працю та високий рівень проведення навчання від Вченої ради Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Міністерства охорони здоров’я, Управління державної охорони України, Генерального директора «Центру громадського здоров’я України», Голови управління патрульної поліції Національної поліції м. Києва, Голови ДПСС України, мера м. Києва, профспілкової організації медичних працівників м. Києва тощо.
З 2022 року фахівцями кафедри проводяться цикли з тематичного удосконалення «Основи військової токсикології, радіології та медичного захисту в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій» для всіх лікарів.
У 2023 році кафедра перейшла у структурний підрозділ Навчально-науковий інститут громадського здоров’я та профілактичної медицини Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.
В сфері розвитку наукової діяльності – на кафедрі проходить підготовка п’ятьох аспірантів на здобуття наукового ступеня доктора філософії (PhD) 222 «Медицина» та 229 «Громадське здоров’я». Створено ОНП та розвиток підготовки фахівців на здобуття наукового ступеня доктора філософії (PhD) 229 «Громадське здоров’я». За час існування кафедри із числа викладачів підготовлено 2 доктора філософії (PhD) 222 «Медицина».
Ряд фахівців кафедри та студентський актив мають відзнаки та почесні грамоти за сумлінну працю та високий рівень проведення навчання від Вченої ради Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Міністерства охорони здоров’я, Управління державної охорони України, Генерального директора «Центру громадського здоров’я України», Голови управління патрульної поліції Національної поліції м. Києва, Голови ДПСС України, мера м. Києва, профспілкової організації медичних працівників м. Києва тощо.
Науково-дослідна робота, яка виконується на кафедрі, є актуальною та отримала схвальну оцінку на національному рівні. Зокрема, науковий доробок доцента кафедри, доктора філософії Калашченко С.І., яка раніше відведеного терміну виконала та захистила дисертаційну роботу на здобуття наукового ступеню доктора філософії «Обґрунтування критеріїв превентивної реабілітації на основі оцінки психофізіологічного статусу курсантів Національної Академії Національної гвардії України», була високо оцінена – їй призначеною стипендією Кабінету Міністрів України для молодих вчених (Постанова Президії Комітету з Державних премій у галузі науки і техніки №6 від 4 листопада 2022 року).