Міжнародне співробітництво
Проект 88 – Посилення ХБРЯ (хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної) медичної готовності
Співробітники НМУ пройшли тренінг з посилення медичної готовності до супротиву ХБРЯ-тероризму
26.10.2022
З 10 по 21 жовтня співробітники кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» брали участь у реалізації проєкту Р88 «Посилення медичної готовності до хімічних, біологічних, радіоактивних та ядерних (ХБРЯ) загроз та можливостей реагування в країнах Південно-Східної Європи», відповідно до «Рамкової угоди між Урядом України та Комісією Європейських Співтовариств». До проєкту залучені медики з України, Албанії, Чорногорії, Молдови, Північної Македонії, Азербайджану, Вірменії та Грузії.
Проєкт Р88 реалізувався за ініціативи European Commission, CBRN Centre of Excellence та Science and Technology Center in Ukraine й інших міжнародних партнерів. Захід проводився у Тбілісі (Грузія) на базі Центру екстреної допомоги та координації при надзвичайних ситуаціях (Emergency situations coordination and urgent assistance center, Tbilisi, Georgia).
Два тижня інтенсивного тренінгу, який передбачав, окрім теоретичної та практичної частин, обмін досвідом і вдосконалення фахових компетентностей, проминули в атмосфері професійного та дружнього співробітництва.
Під час навчання учасники опрацювали такі теми:
– небезпечні ХБРЯ-речовини;
– виявлення, ідентифікація та моніторинг небезпечних речовин;
– загальні принципи тріажу, підготовка до сортування на різних рівнях;
– система оцінки наявних ресурсів для реагування на ХБРЯ-загрози;
– класифікація засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) та рівні захищеності персоналу в небезпечній зоні;
– принципи сухої та вологої деконтамінації.
Особливістю відпрацювання сценаріїв з практичними вправами та клінічними симуляціями, була робота в інтернаціональних командах, що дозволило налагодити професіональну комунікацію між співдружніми країнами. Зауважимо, що міжнародна команда спікерів і тренерів-парамедиків відзначила високий фаховий рівень учасників цього тренінгу.
У НМУ відбулися навчання з медичної готовності до надзвичайних ситуацій
03.05.2024
Нещодавно у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця у межах «Проекту 88» відбувся навчальний тренінг для другої групи фахівців з екстреної медичної допомоги, спрямований на посилення медичної готовності до хімічного, біологічного, радіологічного і ядерного захисту (ХБРЯ). Експерти кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини нашого Університету спільно з фахівцями Оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я навчали швидкому реагуванню на зазначені загрози.
Організаторами та тренерами даного заходу з підвищення кваліфікації виступили фахівці кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини НМУ, зокрема, завідувач кафедри, професор Анатолій Гринзовський, доцентка Світлана Калашченко, асистенти Антон Фабіша, Олена Луцак та керівниця Навчально-наукового центру медичних симуляцій Університету Юлія Бойко, а також представник Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України Богдан Красько.
Учасники тренінгу вчилися працювати з ХБРЯ-речовинами, адже оволодіння навичками швидкого реагування передбачає опанування методів виявлення, ідентифікації та моніторингу небезпечних речовин. Опановували клінічні та управлінські аспекти надання екстреної медичної допомоги, виконували профілактичні заходи.
Зокрема, під час симуляційних вправ застосовували загальні принципи тріажу (медичного сортування) та підготовки до сортування потерпілих на різних етапах лікувально-евакуаційного процесу, оцінювали наявність необхідних для реагування на ХБРЯ-загрози ресурсів, класифікували засоби індивідуального захисту та рівні захисту персоналу в небезпечній зоні, випробовували принципи сухої та вологої деконтамінації (техніка промивання-протирання). Особливістю навчання стало практичне відпрацювання сценаріїв взаємодії всіх ланок реагування та міжсекторальної співпраці, що базувалися на реальних кейсах та клінічних симуляціях.
Варто зазначити, що у нашому Університеті тренінги зі швидкого реагування на надзвичайні ситуації та надання невідкладної медичної допомоги з метою мінімізації впливу на здоров’я людей наслідків від надзвичайних подій та аварій відбуваються на постійній основі. Вони реалізуються Українським Науково-Технологічним Центром за ініціативи центрів відмінності Європейського союзу з хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної безпеки. Аналогічні навчання відбуваються у центрах передового досвіду у 10 країнах Південно-Східної та Східної Європи за підтримки Європейської Комісії.
У НМУ відбувся Всеукраїнський тренінг з реагування на хімічно-біологічні, радіологічні та ядерні загрози
20.11.2023
Нещодавно співробітники Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця спільно з фахівцями Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України та Українського науково-технологічного центру успішно провели перший національний тренінг з реагування на хімічно-біологічні, радіологічні та ядерні загрози. На базі НМУ відбулися практичні заняття з екстреної медицини, де учасники відпрацювали симуляційні вправи, вчилися формувати групи швидкого реагування та злагоджувати їх роботу. Адже готовність до надання медичної допомоги в умовах надзвичайних ситуаціях є важливою кваліфікаційною складовою медичних працівників.
У більшості країн Європи можливості медичного реагування на хімічно-біологічні, радіологічні та ядерні загрози у надзвичайних ситуаціях є різними, але мають спільну проблему – обмеження в управлінні невідкладними медичними станами, що виникнуть внаслідок таких подій. Спостерігається відсутність сталих систем навчання, що призводить до браку кваліфікованих кадрів, які виконуватимуть координаційні функції з реагування персоналу екстреної медичної допомоги. Для вирішення цієї проблеми у країнах Південно-Східної та Східної Європи стартували національні пілотні навчальні курси з реагування на загрози у надзвичайних ситуаціях для парамедичного, медичного та управлінського персоналу.
До навчання українських спеціалістів долучилися співробітники нашого Університету. Модераторами тренінгу виступили фахівці кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини НМУ: завідувач кафедри, професор Анатолій Гринзовський, старша викладачка Світлана Калашченко, асистенти Антон Фабіш, Олена Луцак та Юлія Бойко, яка очолює Навчально-науковий центр медичних симуляцій Університету. Перший національний тренінг, який тривав 3 дні, об’єднав представників екстрених медичних служб та Національної служби здоров’я України з різних регіонів нашої країни.
Охоплюючи догоспітальний та лікарняний етапи медичної допомоги, захід складався зі спеціалізованих сесій для різних цільових груп. Учасників навчали методам догоспітального управління, процедурам дезактивації, координації та стратегічному плануванню в умовах хімічно-біологічних, радіологічних та ядерних надзвичайних ситуацій. Розглядалися також питання нормативно-правової регуляції реагування у контексті радіологічних/ядерних загроз, взаємодії системи охорони здоров’я з функціональними підрозділами цивільного захисту, інформаційних позначень, класифікації та реєстрів небезпечних та шкідливих речовин.
Формування компетенцій, підвищення рівня обізнаності з правилами реагування на різноманітні надзвичайні ситуації, а також координація дій з іншими функціональними підрозділами цивільного захисту є важливими питаннями загальнонаціонального рівня, до розв’язання яких охоче долучаються і фахівці нашого Університету.
Так, нещодавно представники НМУ опанували навчальний курс з екстреної медичної допомоги, розроблений практикуючими спеціалістами Польської медичної авіаційної служби порятунку. Разом з польськими колегами у нашому Університеті провели тренінг з відпрацювання алгоритмів роботи з постраждалими в умовах бойових дій.
Гуртківці відпрацьовували навички надання першої медичної допомоги у зоні радіоактивного ураження
01.05.2024
Нещодавно у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбулося спільне засідання студентських наукових гуртків кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини і кафедри громадського здоров’я, присвячене роковинам Чорнобильської трагедії. Метою засідання стало навчання майбутніх працівників охорони здоров’я алгоритму дій у зоні радіаційної небезпеки з використанням симуляційного інструментарію.
У процесі проведення практично-орієнтованого засідання гуртківці штучно змоделювали ситуації, що передбачали відпрацювання навичок та вмінь реагування на застосування радіоактивного забруднення. Студенти практикувалися у використанні протирадіаційного захисного спорядження – вдягали комбінезони та маски. Викладачі, які взяли участь у заході, проінструктували здобувачів освіти щодо захисту органів дихання та шкіри, навчали транспортувати непритомних людей із зони забруднення, надавати першу медичну допомогу пацієнтам, які опинилися на межі жовтої та зеленої зон забруднення, а також організовувати транспортування потерпілих до закладу охорони здоров’я.
Учасники зазначили про змістовність, актуальність та практичну значущість проведеного засідання, особливо на тлі нинішніх подій пов’язаних з війною в Україні.
Варто зазначити, що дата 26 квітня 1986 року болем закарбувалася в серцях мільйонів українців, як день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи, що забрала життя тисяч співгромадян і завдала непоправної шкоди екології Європи. Тому в Україні, не зважаючи на обставини, щорічно вшановують пам’ять загиблих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Регіональне технічне засідання робочої групи по проекту Р88 в м. Батумі (Грузія) з 18 по 19 червня 2024 року.
Співробітники кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини (Анатолій Гринзовський та Світлана Калашченко) разом з представниками Центру Громадського здоров’я (Антон Фабіш та Анатолій Оперчук) та завідувач аналітично-організаційного відділу Державного закладу «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України» (Павло Хочай) взяли участь у Регіональному технічному засіданні робочої групи по проекту Р88, що проходило в м. Батумі (Грузія) з 18 по 19 червня 2024 року. В технічному засіданні робочої групи брали участь представники наступних країн: Азербайджану, Албанії, Вірменії, Боснії та Герцеговини, Грузії, Республіки Молдови, Північної Македонії, Чорногорії, України. На базі Служби реагування обговорювалося стратегічне зміцнення та покращення готовності до екстреної медичної допомоги та можливостей реагування в країнах-партнерах регіону Південно-Східної Європи для забезпечення мінімізації наслідків для здоров’я та людських втрат після ХБРЯ аварії та/або надзвичайної ситуації.
Під час технічного засідання були розглянуті сценарії як техногенних катастроф, пов’язаних з хімічними отруйними речовинами, так і сценарії по біотероризму. Відбувся обмін практик по реагуванню та ліквідації наслідків інцидентів з використанням ХБРЯ-речовин, з урахуванням національного контексту кожної з країн-учасників, що сприяло підвищенню потенціалу національних та регіональних навчальних закладів.
Робота в інтернаціональних командах сприяла налагодженню міжнародних зв’язків як на практичному, так і науковому рівнях. Відбулось узгодження програми проведення практичних тренінгів та навчань (національних, регіональних) щодо медичної готовності та реагування на ХБРЯ інциденти та надзвичайні ситуації для попередньо відібраних груп медичного реагування та відділень невідкладної допомоги лікарні; сприяння системи підготовки національних і регіональних експертів із забезпечення готовності до надзвичайних медичних надзвичайних ситуацій та реагування на них, а також мереж установ; обмін передовими практиками готовності та реагування на надзвичайні ситуації з ХБРЯ на основі досвіду відповідних установ ЄС.
Результатом Регіонального технічного засідання робочої групи по проекту Р88 було покращено горизонтальне співробітництво між службами на національному та міжнародному рівнях з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері медичної допомоги, пов’язані з на ХБРЯ загрозами.