Кафедра онкології

Новини кафедри

 

Усі останні новини кафедри онкології публікуються на нашому сайті на головній сторінці

 

Участь членів студентського наукового гуртка кафедри онкології в Елективному Курсі з Онкології для Медичних Студентів

Серед гуртківців кафедри онкології є добра традиція – підвищувати рівень своїх знань протягом літніх канікул відвідуючи профільні навчальні програми. Бєлова О. Г., Кобилінський О. О., Поступаленко О. В. та Слав’янська К. В. прийняли участь в Елективному Курсі з Онкології для Медичних Студентів, який проходив з 9 по 20 липня у м. Антверпен (Бельгія). Організатори курсу: Європейська Організація Раку ( ECCO – the European CanCer Organisation ), Антверпенський Університет ( Universiteit Antwerpen ), Антверпенська Лікарня Університету ( UZA – Universitair Ziekenhuis Antwerpen ). Офіційна мова курсу – англійська.

Двотижнева програма включала як теоретичне, так і практичне опанування різноманітних онкологічних дисциплін. Під керівництвом провідних спеціалістів 25 студентів з усіх куточків Європи розбирали клінічні випадки та тематичні дослідження, приймали активну участь у пленарних засіданнях, підготовці та презентації групових проектів.

Учасники всі разом мали змогу прослухати лекції присвячені актуальним питанням гематології ( Z . Berneman ), імунотерапії ( Y . Willemen ), раку легень ( A . Sadowska ), раку передміхурової залози ( J . Van den Brande ), прикладної статистики ( K . Wouters ) та паранеопластичних синдромів ( D . Schrijvers ). Окрім цього, R . Jois розповів про загальні принципи онкохірургії та хірургії раку молочної залози, D . Janic – про злоякісні новоутворення у дітей та спадковий рак, M . Peters – про рак шлунка та стравоходу, про діагностику в онкології, C . Sessa – про експериментальні клінічні та трансляційні дослідження. Були висвітлені питання генетичних аспектів онкології, доказової медицини, хіміотерапії раку молочної залози ( J . Mackay ), історичних аспектів онкології, епідеміології, канцерогенезу ( L . Wyld ), хіміопроменевої терапії, принципів радіотерапії в загальному та раку молочної залози зокрема ( J . Widder ).

Протягом курсу мали місце і веб-сесії з приводу таких актуальних питань як спілкування з онкологічними хворими ( P . Naredi ) та їх психо-соціальні аспекти ( H . H . Flechtner ).

Під керівництвом J . Mackay , C . Sessa , J . Widder та D . Janic студенти активно розбирали клінічні випадки з приводу сімейного анамнезу раку, раку яєчників та легень, гострої лімфобластної лейкемії.

Практичні заняття проводились провідними фахівцями UZA . Для цього всіх учасників розділили на групи по 6 чоловік. Завдяки E . Van de Vijver ми ознайомились з системою надання медичної допомоги онкологічним хворим в Бельгії. Разом з M . Peeters студенти вдосконалювали свої знання з хіміотерапії, ознайомились з роботою відділення хіміотерапії та принципами ведення медичної документації. Хотілось би відмітити зручність та наочність електронних баз даних, які значно спрощують роботу медичного персоналу. З роботою відділення патології, починаючи з отримання мікропрепарату і закінчуючи отриманням зрізу на мікротомі або кріомікротомі, імуногістохімічною діагностикою, ознайомив P . Pauwels . Дитячу онкологію висвітлював K . Norga , звертаючи увагу на важливість онкологічної настороженості в педіатричній практиці. Під час занять з хірургії студенти мали змогу ознайомитись з роботою хірургічного відділення та бути присутніми на оперативних втручаннях. Під керівництвом Van de Velde ознайомились з відділенням гематології і спілкувались з хворими. D . Van den Weyngaert показала нам радіотерапевтичне відділення. Вона не лише розповіла про основні принципи призначення променевої терапії, а й продемонструвала їх на пацієнтах. З принципами роботи радіологічного відділення, його устаткуванням та технологією приготування радіоконтрастних речовин нас знайомила С. Ceyssens .

Протягом курсу студенти не лише слухали, дивились та дискутували, але й повинні були підготувати власні проекти. Для цього учасників розподіляли вдруге, але вже на групи по 4 чоловіки. За кожною групою була закріплена тема з переліком питань та керівник: паліативне лікування ( M . Huizing ), променева терапія ( D . Van Gestel ), хірургія ( D . Ysebaert ), хіміотерапія ( M . Peeters ), таргетна терапія ( P . Specenier ), профілактика та скринінг ( G . Van Hal ). Презентація проектів проходила в останній день курсу. На ній були присутні не лише всі учасники елективного курсу та журі у складі керівників проектів, а й спеціальний гість – кандидат медичних наук, доцент кафедри онкології та променевої терапії Московського державного медико-стоматологічного університету Г. П. Генс. Хотілось би відмітити високий рівень робіт усіх учасників. Робота над колективним проектом є дещо складнішою, аніж над індивідуальним. Вона потребує не лише досконалого опанування матеріалу, але і бажання працювати в команді, допомагати один одному, прислухатися до думки колег, доводити власну точку зору і приходити до консенсусу.

По закінченню всі учасники отримали сертифікати та пам’ятні подарунки від організаторів. Окрім цього, отримали безцінний досвід та багато позитивних емоцій як від навчальної програми, так і від спілкування з представниками інших країн. Це було добрим підґрунтям для вдосконалення рівня англійської мови та розширення кругозору. Не дарма кажуть, що один день подорожі може навчити більше, аніж десять років вдома!

 

V   Міжнародний науково-практичний семінар студентів та молодих учених, присвячений Всесвітньому дню боротьби із раком

Щорічно 4 лютого – Всесвітній день боротьби із раком. День, коли всі люди об ̕ єднуються заради подолання онкологічної захворюваності , як однієї з найважливіших проблем глобальної охорони здоров ̕я. Значна увага до даної патології зумовлена стійким зростанням захворюваності, складністю своєчасної діагностики, високими рівнями вартості лікування, інвалідизації та летальності хворих.

Підтримку в розповсюдженні інформації щодо раку та проведення суспільних заходів на міжнародному рівні здійснюють Всесвітня організація охорони здоров̕ я ( WHO ), Міжнародний союз по боротьбі з онкологічними захворюваннями ( UICC ), Міжнародна агенція з вивчення раку ( IARC ). Традиційно у цей день   UICC   закликає розвіювати міфи та позбутися стереотипів про рак. У 2014 році визначені наступні 4 упередження :

Міф № 1: «Ми не повинні говорити про рак»

Істина: Дійсно, розмовляти про онкологічні захворювання складно. Проте недостатність інформації ставить під загрозу здоров̕ я та життя людей.

Міф № 2: «У рака немає симптомів і ознак»

Істина: Багатьом видам раку притаманні характерні симптоми та ознаки. Інформованість населення про них допомагає ранньому виявленню хвороби.

Міф № 3: «Ніщо не може попередити рак»

Істина: Третину випадків раку можливо попередити. Обізнаність населення про фактори підвищеного ризику виникнення онкологічних захворювань сприяє ранній діагностиці й збільшує шанси на успішне лікування.

Міф № 4: «Я не маю право на лікування раку»

Істина: Кожна людина має право на своєчасну діагностику та ефективне лікування онкологічних захворювань. Рак – це не тільки проблема охорони здоров̕ я, а й проблема економічного, соціального статусів, захисту прав людини.

До зазначеної світової події традиційно приурочений   V Міжнародний семінар студентів та молодих учених, присвячений Всесвітньому дню боротьби з раком, який відбувся 6-7 лютого на базі кафедри онкології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в Київському міському клінічному онкологічному центрі.

6 лютого учасникам була надана можливість відвідати провідну онкологічну установу країни – Національний інститут раку. Співробітники інституту ознайомили молодих науковців зі структурою відділень, продемонстрували впровадження сучасних медичних технологій. Також охочі змогли бути присутніми на оперативних втручаннях. Увечері всім бажаючим , в якості культурної програми, було запропоновано відвідання театральної вистави у Палаці «Україна» .

7 лютого відбулося пленарне засідання, де учасники представили свої наукові здобутки.

У роботі семінару взяли участь студенти та молоді вчені Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (кафедри онкології, патологічної анатомії, патофізіології) та Донецького національного медичного університету імені М. Горького (кафедра онкології).

Журі семінару очолив директор Національного інституту раку, завідувач кафедри онкології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, Заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор І.Б. Щепотін. Члени журі: доктор медичних наук, професор Г.О.Вакуленко, доктор медичних наук, професор В.Є. Чешук, кандидат медичних наук, доцент О.С. Зотов.

Секретарі організаційного комітету семінару – Т.Є. Тарасенко, О.В.Поступаленко. Члени організаційного комітету: О.В. Долгополова, І.В.Козіна, К.В. Ямкова, В.І. Ярмоленко.

Було заслухано 10 усних доповідей (9  студентських і молодого вченого) та 8 стендових доповідей студентів. Роботи стосувалися різноманітних актуальних проблем сучасної онкології, включаючи питання сучасної діагностики дисплазій стравоходу, шлунка й товстої кишки (Г.О. Лазарчук, НМУ), колоректальних неоплазій (В.А. Лупаренко, НМУ). Була представлена методика контрастування сигнального лімфатичного вузла у хворих на рак молочної залози (О.В. Поступаленко, НМУ). Ознайомилися з аспектами метастазування раку молочної залози у кістки (А.О.Висоцький, НМУ), методами лікування пухлинних уражень печінки (Б.Б. Івнєв, ДонНМУ; А.Р. Осипенков, ДонНМУ), дванадцятипалої кишки (А.О. Лисенко, ДонНМУ). Приділили увагу особливостям хіміотерапевтичного лікування раку яєчників (Т.Є. Тарасенко, НМУ), стоматологічним ускладненням хіміотерапії (О.А. Ракітенко, НМУ). Розглянули вплив вегетаріанства на виникнення онкопатології (М.В.Краснікова, НМУ).

Постерна сесія була представлена якісно оформленими стендами з не менш цікавими тематиками стосовно онкомаркерів (К.А. Малярчук, НМУ), вакцинації проти вірусу папіломи людини (О.В. Долгополова, НМУ), післяопераційних ускладнень (А.В. Фірсова, НМУ). Розглянули діагностику неходжкінських лімфом (Ю.А. Бусленко, НМУ), стравоходу Баррета (В.В. Нечвідова, НМУ), зубчастих неоплазій товстої кишки (А.В. Костоглодов, НМУ). Була представлена методика оперативного втручання при пухлинах підшлункової залози (Р.В. Павлов, ДонНМУ).

Усі учасники отримали сертифікати, а автори найкращих робіт були нагороджені дипломами, серед усних доповідачей: Б.Б. Івнєв (ДонНМУ), О.В. Поступаленко (НМУ), Т.Є. Тарасенко (НМУ); серед стендових доповідачей: Р.В. Павлов (ДонНМУ).

Організовуючи щорічні семінари, присвячені Всесвітньому Дню боротьби з раком, кафедра онкології надає можливість студентам та молодим ученим поділитися своїми ідеями та розробками , що, безперечно, є вагомим внеском у реалізації наукового потенціалу молоді .

Насамкінець  хочеться зауважити, що такі практикуми нікого не залишать байдужим, адже це не тільки навчання – це ,  перш за все  , живе спілкування  людей, які об’єднані спільною справою, яка не має меж ні вікових , ні територіальних.

Сподіваємося, що добра  традиція подібних зустрічей буде продовжуватися й надалі.