Кафедра філософії, біоетики та історії медицини
Кафедра філософії та соціології була створена відповідно до рішення Вченої Ради НМУ ім. О.О.Богомольця від 25.06 2008 року.
Адреса кафедри: Проспект перемоги 34, морфологічний корпус.
Контакти кафедри
e-mail: philosoph@nmu.ua
(044) 454-49-84 – лаборантська кафедри філософії біоетики та історії медицини
irina_nina@ukr.net – старший лаборант, канд.філос.н. – ВАСЮК Ірина Василівна
старший лаборант – ДУБОВИК Тетяна Іванівна
- Кафедра філософії, біоетики та історії медицини функціонує на факультеті підготовки іноземних громадян НМУ імені О.О. Богомольця. Кафедра забезпечує викладання 7 нормативних та 24 вибіркових дисциплін.
Від самого початку існування медичного факультету в Університеті Святого Володимира студентам викладали курси філософських дисциплін. На той час викладання філософії, логіки, психології, історії філософії, моральної філософії з природним правом тощо забезпечувала загальноуніверситетська кафедра філософії.
Традиції філософської соціально гуманітарної освіти розвивалася у нових історичних умовах в роки незалежної України у Київському медичному інституті, а з 1995 р. – Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця. У 2018 на базі кафедри філософії та соціології рішенням Вченої ради НМУ імені О.О. Богомольця було створено кафедру філософії, біоетики та історії медицини, яка стала опорною з дисциплін «Філософія» та «Історія медицини» для медичних ЗВО України. Наразі кафедра, крім викладання 7 нормативних, забезпечує викладання 24 дисциплін за вибором здобувачів вищої освіти, які викладаються українською та англійською мовами, серед яких й «Антикорупція та доброчесність» (впроваджена у 2023 році, за участю у пілотному проєкті Офісом доброчесності НАЗК України).
На базі кафедри працює Соціологічна група НМУ. Співробітники якої щорічно проводять анонімне анкетування студентів, випускників, інтернів, аспірантів, професорсько-викладацького складу, стейкхолдерів щодо якості викладання дисциплін та якості освіти, які надаються кафедрами НМУ в цілому. Значна увага приділяється запобіганню корупції, булінгу, харасменту, а також дотриманню академічної доброчесності. Результати анонімного анкетування постійно обговорюються на засіданнях Вченої ради НМУ, враховуються керівництвом Університету для забезпечення удосконалення системи аналізу та прийняття відповідних управлінських рішень.
Сьогодні на кафедрі працює 4 доктора наук, професора, 9 доцентів, 16 кандидатів наук, 6 старших викладачів, 4 викладача. 2 викладача кафедри у ЗСУ відстоюють державну незалежність України.
З 2018 р. кафедру очолює доктор філософських наук, професор І.В.Васильєва.
За цей час значно розширилися зв’язки кафедри не тільки з провідними вітчизняними установами (філософський факультет КНУ імені Тараса Шевченка, Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київський національний університет будівництва і архітектури, Національний авіаційний університет, медичні ЗВО України тощо), а й зарубіжними науковими інституціями та ЗВО. У 2018 році під егідою МОЗ України кафедра започаткувала проведення щорічної міжнародної науково-практичної конференції (11-12 червня), присвяченої пам’яті випускника медичного факультету Університету Святого Володимира, видатного лікаря-хірурга св. Луки (В.Ф. Войно-Ясенецького). У проведенні та організації кафедра співпрацює з Центром розвитку особистості «Humanus» (Болгарія), Інститутом соціальної медицини та медичної етики медичного факультету Університету імені Коменського в Братиславі (Словаччина), професорсько-викладацьким складом Карлового Університету (Чехія), Інституту філософії та соціології Польської академії наук та ін. У 2024 році була проведена VI Міжнародна науково-практична конференція «Філософія релігії та медицини у постсекулярну добу» у роботі якої взяли участь представники більше 25 освітніх, наукових та громадських закладів України та Європи.
НОРМАТИВНІ (ОБОВЯЗКОВІ) ДИСЦИПЛІНИ:
- Філософія
- Філософія, етика
- Філософія з основами соціології та політологія
- Безпека життєдіяльності; основи біоетики та біобезпеки
- Історія України та української культури
- Біоетика та основи наукових досліджень
- Медичне право, професійна етика та деонтологія
ВИБІРКОВІ ДИСЦИПЛІНИ:
- Антикорупція та доброчесність
- Безпека життєдіяльності, основи біоетики та біобезпеки
- Етичні проблеми в медицині
- Інформаційні технології та основи наукових досліджень
- Історія медицини
- Історія медицини. Історія НМУ імені О.О. Богомольця та становлення Київської стоматологічної школи
- Історія становлення української медичної школи
- Історія сучасного світу
- Історія, теорія та етика медицини
- Логіка
- Логіка, формальна логіка в медицині
- Логіка, формальна логіка. Деонтологія в медицині
- Логіка. Формальна логіка. Риторика: теорія та практика публічного виступу
- Наукове дослідження та медична етика в педіатрії
- Політологія. Релігієзнавство
- Професіоналізм та медична культура
- Релігієзнавство
- Риторика: теорія і практика публічних виступів
- Соціологія
- Соціологія здоров’я
- Соціологія здоров’я та хвороби
- Теорія пізнання та медицина. Філософія науки
- Філософія професійної комунікації
- Філософські проблеми в медицині