Peer-review журнали

В світі налічуються сотні журналів, тематика яких покриває всі можливі сфери наукової діяльності. Індексацію журналів здійснюють науко-метричні бази даних.
Редакція журналів співпрацює з видавництвом, що забезпечує онлайн-платформу для подачі статей та надає видавничі послуги. Інформація про найбільш відомі видавництва наведена в Таблиці 1.

Таблиця 1. Інформація про найбільш відомі видавництва

Видавництво Країна Кількість журналів
Springer Нідерланди, США 2900
Elsevier CША 2200
WILEY-BLACKWELL США 1500
BioMed Central UK 152
KARGER CША 76
Nature publishing group UK, США 55
Mary Ann Liebert CША 50
BMJ PUBLISHING GROUP UK

Загальні вимоги
До цих журналів подати на розгляд манускрипт може кожен науковець. Але цей манускрипт повинен відповідати вимогам, що завжди детально oписані на веб-сторінці того чи іншого журналу в розділі вказівки для авторів. Манускрипт не потрапить до редактора, якщо вимоги не дотримано. Але в цьому випадку працівник Editorial office зв’язується з автором манускриптa та вкаже на неточності.
Вказівки для авторів містять інформацію про наукові напрямки журналу та типи наукових робіт (оригінальні публікації, огляди літератури і т.п.), що приймаються до розгляду. Вимоги до структури манускриптів універсальні для всіх журналів та видавців: титутльна сторінка, абстракт, вступ, матеріали та методи, результати, дискусія, список посилань. Відімінними можуть бути вимоги до вмісту кожного з цих елементів структури, що завжди показано в вказівках для авторів.

   Мова
Англійська – міжнародна наукова мова, тому статті подаються на British або American English. Для авторів, які не впевнені в якості cвоєї англійської існує безліч, в т.ч. на базі видавництва, ресурсів, де за певну плату виконають лінгвiстичне редагування манускрипта.

    Рейтинг журналу
Велику роль відіграє рейтинг журналу. Він залежить від кількості цитувань статей, розраховується за формулою та носить назву “імпект-фактор” (impact factor). Імпект-фактор розраховується за поточний рік та за 5 років. Чим вищий імпект-фактор, тим вищий рейтинг журналу. Проте застосування імпект-фактору є суб’єктивним та приймається до уваги редактором при подачі статті до розгляду. Якщо на думку редактора стаття не відповідає рейтингу журналу або його тематиці, то авторам такої статті швидше за все буде відмовлено дуже швидко.

   Прийняття до друку
Пропорція прийнятих до друку статей обернено-пропорційна до імпект-фактору журнала. В середньому приймають до друку 10-30% від всіх поданих статей. Проте з цього правила є один винняток. Це журнал PloS One – електронний журнал, в якому приймають до ел. друку близько 70% поданих статей. Цей журнал з’явився як свого роду протест на подекуди несправедливі відмови у інших наукових видань. PloS One – мультидисциплінарний журнал, всі статті друкує у відкритому для скачування форматі та залишає всі авторські права авторам манускрипту. Плата за публікацію стягується та залежить від рейтингу країни за ВВП на одну особу.

 Плата за публікацію
Навіть коли береться плата за публікацію, це не є запорукою прийняття манусукрипта до друку. В будь-якому випадку, манускрипт повинен відповідати сучасним критеріям (методологія, статистична обробка, раціональна дискусія тощо), що оцінюють анонімні рецензенти. Але остаточне рішення завжди приймає редактор журналу.
Плата встановлюється видавцем, але може відрізнятись в різних журналах того ж видавця. Інформація про оплату, якщо така є завжди неведено в Authors Guidelines (цей розділ може носити назву “Charges”, “Costs for authors” etc). Плата береться за публікацію кольорових зніміків, “відкритий доступ” (“Open Access” – опція, при якій всі бажаючи читачі можуть скачати статтю без внесення плати), за перевищення ліміту кількості сторінок манускрипту. У кожного журналу плата залежить від певних параметрів або взагалі відсутня.
Наприклад:
a)    в журналі Circulation плата становить 70$ за одну чорно-білу сторінку і 725$ за кольорову, якщо текст манускрипту (оригінальна стаття) менше 7000 слів (ліміт). Якщо в манускрипті більше 7000 слів, то за кожні наступні за лімітом 1000 слів плата буде 425$ .
b)    в журналі European Journal of Endocrinology плата відсутня якщо манускрипти містять до 4500 слів, а кольорові знімки публікуються чорно білим в паперовій версії журналу (проте колір зберігається в електронній копії журналу). Якщо манускрипт > 4500 слів, то видавець бере плату за кожну екстра-сторінку в розмірі 350 євро.
c)    В усіх журналах видавця BioMed Central плата є та коливаєтьcя від 1300 до 2500$ і не залежть від кількості сторінок, чи кольорових знімків.
d)    В журналі PLoS One плата стандартизована та залежить лише від ВВП на одну особи в країнi, з якої подана стаття. Україна належить до групи 2, плата для країн цієї групи становить 500$.

    Безкоштовні публікації
Існують варіанти, коли журнали публікують безкоштовно. Плата може бути відсутня, якщо не перевищений ліміт слів, а знімки публікуються в кольорі лише в онлайн-версії журналу. Також плата не буде братись, якщо не обрана опція “відкритий доступ” (“Open Access”).
Якщо навіть у авторів відсутнє фінансування, можна подати листа до редакційної ради, пояснити скрутне фінансове становище установи де виконане дослідження і на основі цього спробувати отримати звільнення від плати.
Приклади деяких журналів (їх досить багато), що публікують безкоштовно при виконанні уомов: World Journal of Surgery (ліміт слів), European Journal of Endocrinology (ліміт слів, плата береться якщо >6 cторінок), International Journal of Cancer (ліміт сторінок, плата береться якщо >8 сторінок).