КОРОНАВІРУС COVID-19: ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ 2020-2021

14 грудня 2021 р.

 

“ЕТАПИ РЕАБІЛІТАЦІЇ ХВОРИХ НА КОРОНАВІРУСНУ ХВОРОБУ” – ТЕМА ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО ГУРТКА, ЩО ПРОЙШОВ НА КАФЕДРІ ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА СПОРТИВНОЇ МЕДИЦИНИ

 

На кафедрі фізичної реабілітації та спортивної медицини  пройшло засідання студентського наукового гуртка на актуальну тему “Етапи реабілітації хворих на  коронавірусну хворобу”. Своєчасний та правильно підібраний план реабілітаційних заходів дозволяє зменшити прояви хвороби, уникнути виникнення ускладнень, покращити функціональний стан та якість життя пацієнтів.

Студентка 5-го курсу ФПЛ ЗСУ Марта Гусак підготувала доповідь на тему «Реабілітація хворих COVID-19 після перебування на штучній вентиляції легень». Обговорили питання реабілітації хворих, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії, значення та механізм дії прон-позиції, пасивних вправ, методи психологічної реабілітації.

У засіданні гуртка взяла участь інструктор з лікувальної фізкультури Г.І. Глущенко, яка має 30-ти літній досвід роботи. Галина Іванівна провела майстер-клас з дихальної гімнастики, продемонструвала, які дихальні вправи доцільно застосовувати у пацієнтів на ліжковому та палатному режимі, а також у домашніх умовах.

Науковий керівник гуртка, кандидат медичних наук, доцент Марія Олександрівна Овдій підготувала доповідь про сучасні рекомендації стосовно реабілітації хворих на коронавірусну хворобу та хворих з постковідним синдромом.

Обговорили питання, коли та за яких умов можна повертатися до занять спортом після перенесеної коронавірусної хвороби, як правильно дозувати навантаження, щоб не нашкодити здоров’ю пацієнта, та на що слід звертати особливу увагу.

 

Прес-центр за матеріалами кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини

 


24 листопада 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ ТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР С.О. ДУБРОВ ПОЯСНИВ, ЧОМУ В УКРАЇНІ ОДИН ІЗ НАЙВИЩИХ ПОКАЗНИКІВ СМЕРТНОСТІ У СВІТІ ЧЕРЕЗ COVID-19

 

Лікар-анестезіолог, завідувач кафедри анестезіології, доктор медичних наук, професор С.О. Дубров пояснив, чому в Україні один із найвищих показників смертності у світі через COVID-19.

«Можу впевнено сказати, що рівень смертності напряму залежить від рівня вакцинації населення. Якщо подивитися статистику Ізраїлю чи провідних європейських країн, де понад 60% вакцинованого населення, то кількість летальних випадків там значно нижча, ніж в Україні, де менше 30% повністю вакцинованих громадян.

Вакцинація значно знижує рівень госпіталізацій та смертності. Це гарно прослідковується на прикладі Великої Британії, яка вже багато тижнів у списку лідерів за рівнем захворюваності, однак має низький рівень смертності. До того ж у перші дві хвилі COVID-19 рівень летальності у нас майже не відрізнявся від економічно розвинених країн, що свідчить про досвід наших лікарів.

Таким чином, така різниця у кількості летальних випадків пояснюється лише рівнем вакцинації», – зазначив Сергій Олександрович в ексклюзивному коментарі для спільноти “Коронавірус інфо”.

 

Прес-центр за матеріалами кафедри анестезіології та інтенсивної терапії

 

 

 

13 серпня 2021 р.

 

ІНТЕРВ’Ю ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОРА О.А.ГОЛУБОВСЬКОЇ ІНФОРМАЦІЙНОМУ АГЕНТСТВУ УКРАЇНСЬКІ НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ

 

Чому в Україні може виникнути проблема з терміном придатності вакцин від коронавірусу, чи варто довіряти своє здоров’я волі міжнародних організацій, що на нас чекає після “ковіду”,  – УНН обговорив із завідувачем кафедри інфекційних хвороб НМУ, Заслуженим лікарем України, професором Ольгою Анатоліївною Голубовською.

https://www.unn.com.ua/uk/publication/1937514-golubovska-budemo-zhiti-i-khvoriti-inshimi-infektsiyami-koronavirusom-vse-ne-obmezhitsya

 

Прес-центр за матеріалами ІА УНН

 

 

03 червня 2021 р.

 

ПЕДІАТРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗАПРОШУЄ ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ВЕБІНАРІ НА ТЕМУ: «ВАКЦИНАЦІЯ ВІД COVID-19: ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ»

 

 

Сьогодні, 3 червня 2021 року, о 15:00 відбудеться вебінар на тему: «Вакцинація від COVID-19: запитання та відповіді», який проходить під патронатом ректора НМУ, професора Ю.Л.Кучина.

 

Модератор  – декан медичного факультету №3, MD, професор кафедри дитячих інфекційних хвороб, Оксана Виговська. 

 

Спікери:

  • Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, PhD, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика;

 

  • Євгеній Гречуха, голова відділу імунопрофілактики Київського міського центру громадського здоров’я, старший лаборант кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця;

 

  • Ірина Колеснікова, заступник Голови Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, національний тренер мобільних бригад з щеплень від COVID-19, професор, MD, завідувач кафедри епідеміології НМУ імені О.О. Богомольця.

 

Формат: ZOOM

Підключитися до конференції на платформі Zoom можна за посиланням:

https://us02web.zoom.us/j/82736861374?pwd=aEQvZElOOVhkUnVZK1FRSzByZGlUZz09

Ідентифікатор конференції: 827 3686 1374

Код доступу: 578918

 

Запрошуємо всіх охочих взяти участь у вебінарі.

 

Прес-центр за матеріалами деканату медичного факультету №3

 

 

 

 

 

 

02 червня 2021 р.

 

ДЕКАН ПЕДІАТРИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ, ПРОФЕСОР О.В.ВИГОВСЬКА ВЗЯЛА УЧАСТЬ У СПІЛЬНОМУ З UNICEF UKRAINE ВЕБІНАРІ – «ВИПАДКИ COVID-19 У ДІТЕЙ»

1 червня 2021 року, у Всесвітній день захисту дітей, відбувся спільний з UNICEF Ukraine вебінар декана педіатричного факультету, професора Оксани Виговської та медичного експерта UNICEF в Україні Катерини Булавіної на тему: «Випадки COVID-19». Оксана Валентинівна виступила із доповіддю – «COVID-19 у дітей, перебіг і перспективи вакцинації дітей в умовах пандемії».

Під час вебінару професор О. Виговська та К. Булавіна обговорили наслідки після перенесеного COVID – 19, а саме: можливі ускладнення у дітей; лікування дітей з COVID-19 та рентгенологічні прояви, що найчастіше зустрічаються у дітей. Медичні експерти детально зупинилися на тому, що таке long Covid-19 та разом провели диференційну діагностику з хворобою Кавасакі, проаналізувавши низку клінічних випадків.

Усі, хто під час вебінару поставили запитання О.В. Виговській та К. Булавіній, отримали ґрунтовні і вичерпні відповіді.

 

Прес-центр за матеріалами деканату медичного факультету №3

 

 

 

 

 

 

 

19 травня 2021 р.

 

“ПРОФІЛАКТИКА ПОРУШЕНЬ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ У СТУДЕНТІВ-МЕДИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19”— ТЕМА ПЕРШОГО СПІЛЬНОГО ЗАСІДАННЯ СНТ КАФЕДРНМУ ТА ХНМУ

 

За ініціативою доцентів Олени Карпенко і Анни Благої (НМУ імені О.О. Богомольця) та доцента Вікторії Смирнової (Харківський Національний медичний університет) відбулося спільне засідання студентських наукових гуртків кафедр пропедевтики внутрішньої медицини №2 (завідувач – професор В.Є.Кондратюк), гігієни та екології №1 (завідувач – професор В.Г.Бардов) та пропедевтики внутрішньої медицини №1, основ біоетики та біобезпеки (завідувач – професор Т.В.Ащеулова, ХНМУ) на тему: “Профілактика порушень здорового способу життя у студентів-медиків в умовах пандемії COVID-19”.

Цей проєкт, який уже втретє реалізується на рівні гуртків нашого Університету, але вперше – на міжуніверситетському, інтегрував терапевтичні та гігієнічні аспекти сучасних підходів у виявленні та профілактиці захворювань.

Засідання відбулося на платформі Google Meet в онлайн-форматі.

Від НМУ виступили Олександра Капліна на тему: «Профілактика тривожних станів у студентів НМУ в умовах пандемії COVID-19» та Катерина Гурська з доповіддю – «Виявлення порушень здорового способу життя у студентів медиків під час пандемії COVID-19».

Від ХНМУ виступили: Анна Аржанова, Дар’я Кузьміна, Анжеліка Благодир, Світлана Глушко, ДіанаСлез, Дар’я Єременко та Яна Шаповалова на теми відповідно:

  • «Поняття фізичної активності та її рівні в різних вікових категоріях»;
  • «Рівні фізичної активності, рекомендовані особам з обмеженою активністю і хворим на хронічні захворювання»;
  • «Фізична активність і когнітивні функції»;
  • «Вплив карантину на фізичну активність».

Молоді науковці виклали результати своїх досліджень та метааналізу даних сучасних джерел літератури на теми, пов‘язані зі станом здоров‘я студентів та його порушеннями, спричиненими впливом пандемії COVID-19, з наступним порівнянням із іншими віковими групами. Студенти запропонували профілактичні заходи, які необхідно проводити серед студентської молоді і на яких із них слід акцентувати увагу. Доповіді молодих науковців-початківців викликали жваве обговорення учасників.

Керівники студентських наукових гуртків кафедр розповіли молодим науковцям про важливість клініко-профілактичних підходів у збереженні свого здоров‘я і підбили підсумок заключним рішенням щодо планування спільних засідань у наступному році між гуртками відповідних кафедр НМУ та ХНМУ.

 

Прес-центр за матеріалами кафедри гігієни та екології №1

 

 

 

 

 

 

 

 

29 квітня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А. ГОЛУБОВСЬКА У ПЕРЕДАЧІ “СВОБОДА СЛОВА” НА ТЕЛЕКАНАЛІ  ICTV

Завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор Ольга Анатоліївна Голубовська  взяла участь у передачі “Свобода слова” на телеканалі  ICTV.

Гостями та експертами програми також були –  міністр охорони здоров’я України Максим Володимирович Степанов, голова комітету ВРУ з питань здоров’я нації Михайло Борисович Радуцький, народний депутат, Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народні депутати, Київський міський голова Віталій Володимирович Кличко,  митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України Епіфаній та інші.

Тема програми – “Великодній COVID 2021”

 

 

 

Прес-центр

 

 

 

21 квітня 2021 р.

 

ПРОФЕСОР Г.І. ПОСТЕРНАК: ЛІКУЄМО НА ЗАСАДАХ ДОКАЗОВОЇ МЕДИЦИНИ

На базі  КМТ «Київська міська клінічна лікарня №1» знаходиться кафедра хірургії, анестезіології та інтенсивної терапії, яку очолює професор В.В.Скиба. Ще в березні минулого року, коли почали надходити перші пацієнти із коронавірусною хворобою, співробітники кафедри долучилися до боротьби із пандемією. Професор кафедри Г.І.Постернак є клінічним консультантом відділення  інтенсивної терапії лікарні і одна з головних його відповідальностей – лікування ковідпацієнтів.

«Сьогодні від коронавірусної інфекції страждають люди різного віку,- розповідає Геннадій Іванович, – у палатах відділення інтенсивної терапії знаходяться хворі від 30 до 80 і більше років, змінюється також перебіг захворювання. Це вимагає від медиків швидкого реагування на нові виклики, тому періодично змінюються клінічні протоколи лікування. Ми ретельно стежимо за тим, щоб процес лікування базувався виключно на засадах доказової медицини».

Окрім працівників кафедри, до боротьби з COVID-19, залучаються лікарі-інтерни Інституту післядипломної освіти НМУ. Молоді люди обрали анестезіологію і нині під наставництвом старших колег проходять  справжній  фаховий вишкіл, проявляють відповідальність і організованість. Серед них лікарі інтерни Г.Максимець, А.Забій, В.Борисюк та інші.

Протистояння із небезпечною інфекцією об’єднало спільні зусилля викладачів кафедри, лікарів відділення і талановиту молодь. Вони виступають єдиною злагодженою командою, щоденно рятуючи людські життя.

 

Редакція газети «Медичні кадри»

 

 

 

 

 

 

КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ — СПІВВИКОНАВЕЦЬ ПРОЄКТУ НАМН УКРАЇНИ ІЗ ВИЗНАЧЕННЯ СТРУКТУРНО-МЕТАБОЛІЧНИХ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМ ТА ЇХ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКУ ІЗ ПСИХОНЕВРОЛОГІЧНИМИ ПОРУШЕННЯМИ ОСІБ, ЩО ПЕРЕХВОРІЛИ НА COVID-19

Кафедра загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця є співвиконавцем проєкту Національної академії медичних наук України із «Визначення структурно-метаболічних та функціональних систем та їх взаємозв’язку із психоневрологічними порушеннями осіб, що перехворіли на COVID-19».

Проєкт буде реалізовано з відділами нейроімунології, нейробіохімії, нейрофізіології, радіонейрохірургії та функціональної діагностики, групами нейроофтальмології та отоневрології Інституту нейрохірургії імені академіка А.М Ромоданова НАМН України та кафедри математичних методів системного аналізу Інституту прикладного системного аналізу НТУУ «КПІ ім. І. Сікорського» МОН України.

Кафедра загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця в межах цього проєкту передбачає можливості нейропсихологічного, неврологічного та нейрофізіологічного дослідження проблеми постковідного синдрому та практичних аспектів психологічної медицини.

Координатором проєкту від кафедри загальної і медичної психології є її завідувач, професор М.М.Матяш, консультантами-виконавцями – доценти кафедри В.Є.Луньов та О.В.Скоробогатова.

 

Кафедра загальної і медичної психології

 

 

 

20 квітня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА ТА ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В. ВИГОВСЬКА У СПЕЦВИПУСКУ  ПЕРЕДАЧІ “PROЗДОРОВ’Я” ТЕЛЕКАНАЛУ “ESPRESO”

 

17 квітня 2021 року професори-інфекціоністи Ольга Анатоліївна Голубовська та О.В. Виговська взяли участь у спецвипуску передачі “Proздоров’я” телеканалу “Espreso”. Йшлося про поствакцинальні реакції та на що треба звертати увагу після щеплення від COVID-19.

Початок сюжету на 17-ій хвилині 04 секунді від початку передачі.

 

Прес-центр

 

 

 

16 квітня 2021 р.

 

СПІВРОБІТНИКИ НМУ НА ПЕРЕДНЬОМУ КРАЇ БОРОТЬБИ З COVID-19

З перших днів епідемії коронавірусної хвороби COVID-19 співробітники та студенти НМУ активно долучилися до боротьби з небезпечною недугою. Вісім місяців минуло відтоді як в КНП «Київської міська клінічна лікарня №17», одну з її споруд повністю відведено для надання медичної допомоги ковідпацієнтам.

Цей лікувальний заклад є однією з клінічних баз кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НМУ, очолюваної професором С.О. Дубровим. Сергій Олександрович з командою фахівців кафедри один із перших долучився до лікування ковідхворих в епіцентрі боротьби за їхнє життя – у відділенні інтенсивної терапії. Нині тут цілодобово триває лікувальний процес. Змінюючи один одного, на небезпечну і важку вахту заступають співробітники Університету, лікарні, лікарі-інтерни та їхні помічники студенти НМУ.

Професор С.О. Дубров розповів, що більше половини медичного персоналу відділення — це представники нашого Університету. Серед них лікар анестезіолог Сергій Середа, лікар-інтерн Максим Денисюк, аспірант Галина Славута, студенти НМУ Юрій Заїкін, Володимир Слісар, Альона Міхно, Сергій Конкевич.

Ми побували в лікарні, коли на вахту заступали професор С.О. Дубров, лікар-анестезіолог Тетяна Угльова та лікар-інтерн Максим Денесюк. До дрібниць відпрацьовано правила входу до червоної зони, до якої можна потрапити тільки після переодягання у спеціальні захисні костюми. Кожен оглядає себе у дзеркалі, щоб перевірити герметичність комбінезону.

Усі, включаючи професора, на період чергування одночасно виконують роль лікаря, медсестри і санітарки. Усі пацієнти знаходяться під цілодобовим проведенням штучної вентиляції легень, а допомога так званої «сиділки»  або родичів неможлива. У відділені одночасно знаходяться близько десяти важкохворих пацієнтів. Щохвилини змінюється клінічна ситуація, тому постійно необхідно вносити корекцію у процес лікування.

Досвід, високий професіоналізм дає змогу спасати  багато життів. Тут підтримують хворих не лише ліками, а й добрим словом і навіть жартами. Попри очевидну  складність  ситуації  у палатах не відчувалося гнітючої атмосфери, що давало надію на одужання.

 

Редакція газети « Медичні кадри»

 

 

 

 

 

15 квітня 2021 р.

 

“ПАНДЕМІЯ COVID–19 ВИСВІТИЛА ОСОБЛИВУ РОЛЬ ЛАБОРАТОРНИХ ФАХІВЦІВ”, – ПРОФЕСОР Л.В.НАТРУС ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ФАХІВЦЯ З ЛАБОРАТОРНОЇ ДІАГНОСТИКИ

Щороку 15 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день фахівця з лабораторної діагностики. День засновано 1996 року Міжнародною федерацією біомедичних лабораторних наук (IFBLS), яка налічує понад 185 000 членів по всьому світу.

Розповідає завідувач кафедри сучасних технологій медичної діагностики та лікування Інституту післядипломної освіти НМУ, професор Лариса Валентинівна Натрус:

“Сьогодні, 15 квітня, у Міжнародний день фахівця з лабораторної діагностики, ми вітаємо співробітників, які присвятили своє життя лабораторній медицині – галузі, що є невід’ємною складовою сучасного діагностичного процесу. Пандемія  COVID – 19 висвітила особливу значущість своєчасної діагностики, і навіть кожна людина в світі оцінила роль лабораторних фахівців. В НМУ імені О.О.Богомольця галузь клінічної лабораторної діагностики представляє кафедра сучасних технологій медичної діагностики та лікування Інституту післядипломної освіти. Базою кафедри є сучасні, обладнані лабораторії Науково-дослідного інституту експериментальної та клінічної медицини, в яких щоденно виконуються дослідження наукового напрямку.

З січня 2021 року кафедра отримала ще одну базу – відділення лабораторної діагностики Університетської клініки. Лабораторія щоденно надає послуги пацієнтам стаціонарних відділень та поліклініки, але має прагнення у найближчій час стати потужною сучасною лабораторію Києва.

Для цього багато зусиль докладають співробітники кафедри, які мають статус Національних тренерів із впровадження в лабораторії міжнародних стандартів якості, зокрема професор Лариса Натрус, доцент Ірина Танасійчук, а також досвідчені лікарі-лаборанти вищої категорії – асистенти Петро Черновол та Ірина Рижко.

Особливе значення сьогодні в Університетській клініці приділяється можливості студентів засвоювати практичні діагностичні та дослідницькі навички. У лабораторне відділення працевлаштовано 10 студентів 4-х та 5-хкурсів. Вони сумлінно і відповідально долучилися до роботи, забезпечують добові чергування та тісно співпрацюють із приймальним відділенням під час швидкої допомоги. За участі молодих працівників організовано також послуги діагностики COVID як швидкими тестами, так і за допомогою ПЛР-методу із наданням результатів до державної системи «Дія».

Ми впевнені, що спільними зусиллями лабораторна служба Університетської клініки НМУ імені О.О.Богомольця відповідатиме міжнародному стандартові ISO15189, а лікарі та пацієнти отримуватимуть найсучасніші діагностичні послуги”.

 

 

Прес-центр за матеріалами кафедри сучасних технологій медичної діагностики та лікування

 

 

 

 

 

14 квітня 2021 р.

 

«КОВІД НАБАГАТО СТРАШНІШИЙ ЗА ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ВІД ВАКЦИНАЦІЇ”, – ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА У ПРОГРАМІ «ВАЖЛИВЕ» ТЕЛЕКАНАЛУ «НАШ»

 

Завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор Ольга Анатоліївна Голубовська взяла участь у передачі «Важливе» на телеканалі «Наш».

 

 

Прес-центр

 

 

 

 

 

 

13 квітня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А. ГОЛУБОВСЬКА ПРО ЗВ’ЯЗОК COVID-ВАКЦИНИ AstraZeneca З ТРОМБАМИ

 

Опубліковано два наукові дослідження, що встановлюють причинно-наслідковий зв’язок між вакциною AstraZeneca COVID-19 і важкими тромботичними ускладненнями. Про це професор О.А.Голубовська написала на своїй сторінці у Facebook
“Обидві статті дійшли одного й того ж висновку – ці незвичайні важкі явища, що супроводжуються тромбоцитопенією, викликані хибними антитілами, спрямованими проти фактору 4 (антигепариновий) тромбоцитів (PF4), який викликає їхню масивну агрегацію, тромбоз і призводить до зниження кількості тромбоцитів в інших місцях, що призводить до кровотечі. Отже, у пацієнтів може бути як важкий тромбоз, так і сильна кровотеча. Тромбоцитарний фактор 4 розташований на поверхні тромбоцитів, і, зв’язуючись з гепарином, призводить до утворення антитіл, що викликають їхню активацію, агрегацію та руйнування. Синдром дуже схожий на добре відому гепарин-індуковану тромбоцитопенію (ДІП), яка діагностується і лікується аналогічно стану, що розвивається після вакцинації, – введенням внутрішньовенних імуноглобулінів (ВВІГ) та антикоагулянтів. Синдром, пов’язаний з вакциною, отримав назву індукованої вакциною імунної тромботичної тромбоцитопенії (VITT). Різні країни дали різні рекомендації щодо використання вакцини після того, як почали з’являтися повідомлення про цю важку реакцію. Норвегія і Данія повністю призупинили використання вакцини, а багато інших європейських країн обмежили її використання особами старше 55 або 65 років, оскільки у літніх людей було менше випадків цього ускладнення. Нині Велика Британія рекомендує використовувати альтернативну вакцину людям молодше 30 років. Тривають дискусії про те, що хибне антитіло виробляється на S-білок вірусу, оскільки частина його структури нагадує молекулу PF4. Поки дані свідчать про те, що це антитіло, що НЕ перехресно реагує. І це “фантастична новина для програми вакцинації, оскільки означає, що постраждали не всі вакцини”.

Крім того, сьогодні FDA і CDC рекомендували призупинити використання вакцини Johnson & Johnson COVID-19 після повідомлень про тромби в пацієнтів, які отримали щеплення (6,8 млн доз і шість ЗАРЕЄСТРОВАНИХ випадків тромбозу).

Насамперед треба розуміти, що, ймовірно, у цих же людей, у яких розвивається подібний стан, є підвищений ризик важкого перебігу COVID-19. З тими ж ускладненнями, але з більшою ймовірністю. Від вакцинації людей молодше принаймні 30 років необхідно утриматися. Також розробити рекомендації для населення, на що звертати увагу, якщо виникне зміна самопочуття після вакцинації, особливо болі в кінцівках, животі, головний біль, запаморочення тощо.Як і раніше, я вважаю, що, тим більше в цим умовах, вакцинувати імунних осіб недоцільно. Щоб уникнути непотрібних, нічим невиправданих ризиків. Усе неімунні люди, які не хворіли, давно перехворіли (понад 6 місяців) без антитіл мають бути вакциновані”, – зазначила професор О.А. Голубовська на своїй сторінці у Facebook.

 

 

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР С.О. КРАМАРЄВ, І ДЕКАН ПЕДІАТРИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ, ПРОФЕСОР ​​О.В. ВИГОВСЬКА ПРО COVID-19 У ДІТЕЙ

«За даними Міністерства охорони здоров’я України, з початку пандемії від COVID-19 померли 20 дітей віком від 0 до 18 років. Нинішня, третя хвиля коронавірусу характеризується збільшенням кількості дітей серед усіх хворих: майже 8% проти 3% ще в січні 2021 року. Детальніше про COVID-19 у дітей Фактам ICTV розповів Сергій Крамарєв, дитячий лікар-інфекціоніст, професор, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця

і ​​Оксана Виговська, декан, доктор медичних наук, професор цієї кафедри https://fakty.com.ua/ua/lifestyle/zdorove/20210406-medyky-b-yut-na-spoloh-covid-19-u-ditej-pochav-protikaty-nabagato-vazhche/)» . 

 

Сайт “Факти ICTV

 

 

12 квітня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ МЕДИЦИНИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА ТАКТИЧНОЇ МЕДИЦИНИ, ПРОФЕСОР А.М.ГРИНЗОВСЬКИЙ У ПРОГРАМІ «АКАДЕМІЯ» НА РАДІО КУЛЬТУРА UA:СУСПІЛЬНЕ

Завідувач кафедри медицини надзвичайних ситуацій та тактичної медицини, доктор медичних наук, професор Анатолій Михайлович Гринзовський взяв участь у програма «Академія» на Радіо Культура UA:Суспільне.

 

У прямому ефірі йшлося про історії пандемій, профілактику від COVID-19, необхідність проведення вакцинації тощо:

http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2779801&fbclid=IwAR0UUxy_mRzSoUdXFAaRULSpZdVa55cuLZnZ3q4Ihllzhrt4jTE1z1-Odp4

 

 

 

 

 

07 квітня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА В ПЕРЕДАЧІ «ВЕЧІР З МИКОЛОЮ КНЯЖИЦЬКИМ» НА ТЕЛЕКАНАЛІ   “ESPRESO”

 

Професор-інфекціоніст, завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ Ольга Анатоліївна Голубовська взяла участь у передачі «Вечір з Миколою Княжицьким» на телеканалі   “Espreso”.

У передачі йшлося про: актуальність та необхідність ПЛР-тестування  та масового ПЛР-тестування на даному етапі пандемії COVID-19 в Україні;  британський штам коронавірусу COVID-19: складність та особливості перебігання хвороби; вакцинація груп ризику тощо.

 

 

 

 

 

 

05 квітня 2021 р.

 

ІНТЕРВ’Ю ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОРА О.А.ГОЛУБОВСЬКОЇ ІНФОРМАЦІЙНОМУ АГЕНТСТВУ  «УКРАЇНСЬКІ НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ» (UNN) 

Професор-інфекціоніст, завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ Ольга Анатоліївна Голубовська дала інтерв’ю Інформаційному    агентству «Українські Національні новини» (UNN):

https://www.unn.com.ua/uk/news/1922914-golubovska-lokdaun-tak-lokdaun-a-inakshe-gotuytesya-pomirati-vdoma .

 

 

 

31 березня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А. ГОЛУБОВСЬКА В ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ЧАС ГОЛОВАНОВА» НА КАНАЛІ «УКРАЇНА 24»

Завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор Ольга Анатоліївна Голубовська взяла участь в телепередачі «Час Голованова» на каналі «Україна 24».

 

 

Тема програми –  актуальні проблеми пандемії COVID-19. Початок сюжету – о 1 год. 05 хв. 32 сек.

 

 

 

 

29 березня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА У ПРОГРАМІ «НАРОД ПРОТИ» ТЕЛЕКАНАЛУ «УКРАЇНА 24»

Міністр охорони здоров’я України Максим Володимирович Степанов та завідувач кафедри інфекційних хвороб, доктор медичних наук, професор Ольга Анатоліївна Голубовська взяли участь  у програмі «Народ проти» телеканалу «Україна 24».

Початок сюжету «Антирекорди заражень і смертності: як зупинити COVID-19» – о 1год. 38 хв.08 сек.

 

Прес-центр

 

 

 

 

 

24 березня 2021 р.

 

“ЗЛИВА ФЕЙКОВОЇ, ПОПУЛІСТСЬКОЇ, ЧАСОМ ЗАПОЛІТИЗОВАНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПРО COVID-19, ПРИЗВОДИТЬ ДО ДЕЗОРІЄНТАЦІЇ І РОЗГУБЛЕНОСТІ ЛЮДЕЙ, А ЦЕ ПОРОДЖУЄ ТРИВОГУ І ДЕПРЕСІЮ”, – ПРОФЕСОР О.С. ЧАБАН ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З ДЕПРЕСІЄЮ

Щороку 24 березня у багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день боротьби з депресією. В Україні серед усіх психічних розладів ця недуга є найбільш поширеною, наші співгромадяни страждають на депресію значно частіше, ніж жителі країн Європейського Союзу. На жаль, показники захворюваності продовжують зростати, особливо зараз під час пандемії коронавірусної інфекції COVID-19.

Ми попросили завідувача кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, доктора медичних наук, професора, академіка Академії наук вищої освіти України Олега Созонтовича Чабана розповісти, що таке депресія, які її симптоми, чи можна вилікуватися від неї самостійно, якою є статистика захворюваності сьогодні, у час пандемії:

“Про те, що депресія є глобальною світовою проблемою, говорять цифри, зокрема станом на сьогодні в світі на депресію хворіє від 350 до 400 млн осіб. Сподіваюся, незабаром Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднить актуальні статистичні дані, певен, що вони будуть у названому мною діапазоні. При цьому четверта частина із озвученої вище цифри – хворі із важким депресивним розладом, який вимагає обов’язкового лікування у психіатра і психотерапевта одночасно, 2/3 із цього числа – жінки, через особливості їхньої нейропсихології та функціональності мозку, який у жінок більше активований протягом усього життя і навіть під час сну він більше нейрофізіологічно активований, ніж у чоловіків. Жінки емоційніші і чуттєвіші, для них більше характерним є таке поняття, як емоційний шлейф-дрейф, тобто вони пам’ятають образи, які постійно нашаровується. Додаймо ще несправедливість соціального світу до жінок та таке нове поняття як “постковідна несправедливість”. Цей  термін виник під час пандемії, коли неминучою стала соціальна ізоляція, яка показала нерівномірність розподілу навантаження на жінок і на чоловіків.

Багато спеціалістів сьогодні говорять про синдемію, тобто полісистемне ураження людини та ще й у ситуації соціальної несправедливості і соціальної нерівності під час пандемії COVID-19. Ось це зовсім нове явище, яке буде з нами ще не один рік. Тож депресія – це не просто втома або хандра, а складне хімічне ураження головного мозку, де порушуються так звані нейротрансмітерні зв’язки. На фоні депресії у людей різко знижується соціальна адаптація, здатність до навчання і працездатність, інтерес до життя. Це, передусім, сильний емоційний спад, спустошеність, нездатність переживати позитивні емоції, глобальна втрата радості життя, те що має назву ангедонія. На роботі така людина не продуктивна, потерпає не лише її воля, а й концентрація, увага, логіка, додається ще й соматичний компонент у вигляді хронічних хвороб, порушується сон і, як результат, на ранок втома, тривога, відсутність почуття відпочинку, бадьорості і свіжості. Якщо всі ці симптоми тривають безперервно, не менше двох тижнів, можна говорити про депресивний розлад. Це вже хвороба, яка особливо небезпечна суїцидальними схильностями хворого. Такий стан однозначно вимагає негайного лікування.

В Україні через пандемію хворих на депресію стало значно більше. Зменшити напругу у суспільстві та кількість громадян із депресивними розладами можна завдяки щепленню пороти коронавірусної інфекції COVID-19. Це – єдине порятунок. Сьогодні медики досить інертно включаються у цей процес через те, що вони вже перехворіли. Водночас лікарі розуміють, що лише завдяки вакцинації світ здатен і перемогти, і надалі контролювати COVID-19. Тому впевнений, що вакцинація зменшить рівень соціальної тривоги, і люди припинять сприймати світ агресивно. Ще одним із чинників ворожого ставлення людей до дійсності є відсутність єдиної державної та міждержавної інформаційної політики і це особливо відчутно у період пандемії. Злива фейкової, популістської, часом заполітизованої інформації про все, що стосується COVID-19, призводить до дезорієнтації і розгубленості людей, а це породжує недовіру та тривогу. Переконаний, що всі наукові і медичні аспекти лікування і вакцинації слід обговорювати у професійному середовищі. Я скрізь виступаю за впровадження інформаційної екології, щоб зменшити сьогоднішній психотравмуючий потік інформації, яка виливається на голови наших громадян і викликає у них нерозуміння, розгубленість, тривогу і депресію.

І вчені, і економісти зазначають, що коли ми відновимося і слово пандемія піде в історію, травми минулого, у вигляді посттравматичного стресового розладу та суїцидів, можуть навіть зростати. Тому вважаю, що вкрай важливим кроком на випередження стало рішення МОЗ України, яке оперативно відреагувало на сьогоднішні виклики і створило робочу групу, членом якої я є, із розробки програми щодо постковідної реабілітації. До цієї групи входять різнопрофільні спеціалісти: кардіологи, неврологи, гастроентерологи і психіатри, адже COVID-19 – це полісистемне захворювання, яке вражає і кишківник, і судини головного мозку, і нервові клітини тощо. Цією групою буде створено протокол із постковідної реабілітації, що дасть змогу системно лікувати наших громадян із постковідним синдромом.

У Міжнародний день боротьбі із депресією ще раз хочу наголосити, що ця недуга сама по собі не проходить, вона погіршує якість життя, людина втрачає друзів, нерідко роботу, а іноді й сім’ю. Якщо ви виявили у себе чи своїх близьких симптоми депресії, негайно звертайтеся по медичну допомогу до психолога, психотерапевта, невропатолога чи психіатра. Вони допоможуть вчасно діагностувати, а головне, позбутися цієї хвороби”.

 

Прес-центр

 

 

 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ -2021: ГОДИННИК ТИКАЄ

Другий рік поспіль Всесвітній День боротьби з туберкульозом проходить на тлі пандемії COVID-19. Проте це не привід забувати про найстарішу інфекцію. Туберкульоз залишається неподоланим, а зменшення виявлення хворих вочевидь свідчить про зменшення звернень по медичну допомогу. Результат вже відомий – у 2020 році від туберкульозу органів дихання померло на 820 (40%) більше людей, ніж у 2019. Швидка відповідь усього світу на абсолютно нову інфекцію COVID-19 є прикладом ефективних зусиль науковців та практиків, які є так необхідними для туберкульозу. Час минає, а туберкульоз, як і 100 років тому, вбиває.

«Годинник тикає» – це тема Дня боротьби з туберкульозом цього року. Дослідницька група у складі науковців кафедри фтизіатрії та пульмонології НМУ імені О.О. Богомольця під керівництвом завідувача кафедри професора Василя Петренка та медичної Школи університету Браун та Бостонського університету (США) пам’ятає про це і не гає часу, продовжуючи успішні дослідницькі проєкти і започаткувавши нові. Зокрема:

  • З 2017 року триває епідеміологічне дослідження шляхів виявлення та результатів лікування туберкульозу в Україні за даними національного Реєстру хворих на туберкульоз. Враховуючи велику кількість випадків туберкульозу, яка щороку виявляється в Україні (25-30 тисяч), аналіз такого масиву даних надає унікальну можливість для здобуття переконливих доказів стосовно чинників, що впливають на виникнення і несприятливий перебіг захворювання, а також можливих дій з їх подолання або пом’якшення. Таких даних бракує не лише в Україні, а й у світі, тому результати нашої роботи регулярно оприлюднюються в Україні та на міжнародних форумах, у тому числі на Всесвітній конференції зі здоров’я легень, та публікуються в авторитетних міжнародних виданнях.
  • Триває дослідження за грантом Центру дослідження СНІДу Бостон-Провіденс (CFAR) направлене на молекулярно-епідеміологічне відстеження передачі збудника туберкульозу серед хворих на поєднану інфекцію ВІЛ/туберкульоз. Відомо, що ВІЛ-позитивні хворі наражаються на більший ризик обміну різним штамами туберкульозної інфекції під час перебування в стаціонарі або контактів з іншими хворими. Дослідження має на меті оцінити цей ризик.
  • У 2021 починається дослідження поширення латентної туберкульозної інфекції серед дітей за грантом Західно-Східного Партнерства з наукових досліджень, Швейцарія (WEEPI Foundation). У рамках дослідження передбачається обстеження дітей, які перебували в у сімейному контакті з хворим на туберкульоз. Діти будуть обстежені за допомогою Тесту Вивільнення Гама-Інтерферону (ТВГІ). Цей метод рекомендований ВООЗ для виявлення латентної туберкульозної інфекції в якості більш точної альтернативи класичній туберкуліновій пробі (реакції Манту).
  • Держбюджетна НДР «Прогнозування розвитку захворюваності на туберкульоз в Україні у зв’язку з пандемією COVID-19» (2021-2023) направлена саме на математичне моделювання впливу обмежень, викликаних пандемією на ефективність виявлення, лікування і профілактики туберкульозу.

 

Кафедра фтизіатрії та пульмонології

 

 

 

23 березня 2021 р.

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ ТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР С.О.ДУБРОВ В ПЕРЕДАЧІ “РЕАЛЬНА ПОЛІТИКА З ЄВГЕНОМ КИСИЛЬОВИМ ” ТЕЛЕКАНАЛУ «УКРАЇНА 24»

“Реальна політика з Євгеном Кисильовим“: суперечки навколо AstraZeneca

https://ukraina24.segodnya.ua/ua/video/922-realnaya-politika-spory-vokrug-astrazeneca-i-vizit-v-kiev-soyuznika-ukrainy

 

 

 

 

 

15 березня 2021 р.

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР-ІНФЕКЦІОНІСТ О.В.ВИГОВСЬКА В ПРОГРАМІ «PRO ЗДОРОВ’Я» ТЕЛЕКАНАЛУ ЕСПРЕСО

У програмі «Pro здоров’я» телеканалу Еспресо (13.03.2021 р.) взяла участь професор-інфекціоніст, декан педіатричного факультету НМУ Оксана Валентинівна Виговська. Передача присвячена річниці карантину в Україні, підсумкам та прогнозам.   

 

https://espreso.tv/video/280955

 

 

9 березня 2021 р.

 

РЕКТОР, ПРОФЕСОР Ю.Л.КУЧИН У ПРОГРАМІ НОВИН «СЬОГОДНІ» ТЕЛЕКАНАЛУ «УКРАЇНА» ПРО НОВУ ХВИЛЮ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА COVID-19,  ЛІКУВАННЯ І ВАКЦИНАЦІЮ

Чому виникла наступна хвиля захворюваності на коронавірусну інфекцію? Якого ефекту медики очікують від вакцинації, яка триває в усьому світі? Чи варто боятися ускладнень від COVID-19, якщо перехворів легко? На ці та інші запитання відповів професор Юрій Леонідович Кучин у програмі новин «Сьогодні» телеканалу «Україна», що вийшла в ефір 9 березня о 19.00. (Початок сюжету о 19.19).

https://www.youtube.com/watch?v=SNxVSX55xIA

 

 

 

5 березня 2021 р.

 

“ЗДОРОВ’Ю УКРАЇНЦІВ ШКОДИТЬ “ІНФОДЕМІЯ” COVID-19”, – РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ, ЗРОБЛЕНИХ НА ЗАМОВЛЕННЯ ООН

Інформаційне агентство УНН вмістило результати дослідження, де зазначається, що здоров’ю українців загрожує “інфодемія”, недостовірна та неточна інформація щодо новітньої пандемії коронавірусу COVID-19. Такий висновок був зроблений за результатами проведених досліджень, зроблених на замовлення Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), повідомляє ІА УНН з посиланням на  українське представництво ПРООН.

Нижче наводимо текст дослідження, оприлюдненого на сайті ІА УНН

(https://www.unn.com.ua/uk/news/1918982-zdorovyu-ukrayintsiv-shkodit-infodemiya-covid-19-doslidzhennya).

” Цитата

За словами Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої, дослідження показало, що “інфодемія” становить реальну загрозу громадському здоров’ю в Україні і що для її подолання уряду важливо об’єднати зусилля із громадськими організаціями, фактчекерами та лідерами думок у соціальних медіа”, зазначають в представництві.

“Конспірологічні теорії, плітки та зловмисне дезінформування може швидко набути вірусного поширення в соціальних мережах, особливо за низького рівня довіри громадськості до державних інституцій… У процесі нашого дослідження з’ясовано, що поєднуючи зусилля уряду, ЗМІ, лідерів думок та інших надійних джерел, можна стимулювати поширення достовірної інформації та подолати небезпеку дезінформації про COVID-19”, — зазначила Ґерчева.

Деталі

Так, з березня до листопада 2020 року дослідники, використовуючи передову платформу для моніторингу й аналізу соціальних медіа Semantic Force, відслідкували понад 30 мільйонів повідомлень пов’язаних з тематикою COVID-19 у соціальних медіа.

Повідомляється, що в процесі дослідження було виявлено 250 тис. повідомлень “дезінформаційного характеру”, пов’язаних із COVID-19. Їх виявили в українських онлайн-ЗМІ, блогах, форумах, соціальних мережах та меснджерах.
“Дослідження показало, дезінформація знижує готовність людей дотримуватися настанов у сфері громадського здоров’я (носіння масок, дотримання фізичної дистанції тощо) і зменшує ймовірність того, що вони радитимуть вакцинуватися найбільш уразливим особам зі свого кола спілкування”, — зазначають в ПРООН.

Крім того, неконтрольована інфодемія здатна значною мірою підвищити рівень захворювання на COVID-19, підсумовується у дослідженні.

Виявлені дезінформаційні наративи включають маніпулятивну та відверто неправдиву інформацію щодо носіння масок, конспірологічні теорії про походження та навіть сам факт існування новітнього коронавірусу та хвороби COVID-19, брехливі чутки щодо ефективності тестування на коронавірус і вакцинації, та іншу недостовірну інформацію щодо COVID-19. Голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сильвандер наголосила, що ризики недостовірної інформації нині як ніколи високі.

“Інфодемія загрожує посиленням сумнівів щодо вакцинації, що зі свого боку може ускладнити впровадження нових вакцин та підірвати довіру громадськості до системи охорони здоров’я… Без належного рівня довіри та достовірної інформації кампанії з імунізації не досягнуть своєї мети, а вірус далі процвітатиме”, — сказала вона.
У дослідженні запропоновано низку рекомендацій для уряду, ЗМІ та соціальних медійних платформ щодо боротьби з інфодемією COVID-19.

Зокрема, уряду рекомендували створити Командний центр з питань COVID-19. Для подолання високого рівня недовіри йому потрібно систематично залучати лідерів думок із різних галузей для поширення меседжів щодо громадського здоров’я, йдеться у дослідженні”.

 

 

 

“ЩЕПЛЕННЯ ONLINE” НАЖИВО – У ПРЯМОМУ ЕФІРІ ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ “ПРАВО НА ВЛАДУ” 5 МЕДИКІВ, СЕРЕД ЯКИХ БУВ ПРОФЕСОР С.О.ДУБРОВ, ТА 5 ВІДОМИХ УКРАЇНЦІВ ЗРОБИЛИ ЩЕПЛЕННЯ ІНДІЙСЬКОЮ ВАКЦИНОЮ COVISHIELD

4 березня 2021 рок у прямому ефірі суспільно-політичного проекту “Право на владу”  телеканалу «1+1» 5 медиків та 5 відомих українців, які виявили бажання популяризувати потребу вакцинації від Covid-19, зробили щеплення індійською вакциною Covishield.

Одними із п’ятьох медиків були завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, президент асоціації анестезіологів України та секретар Медичної Ради МОЗ України, професор С.О.Дубров та студентка 4-го курсу НМУ, яка паралельно із навчанням працює медичною сестрою у відділенні інтенсивної терапії Клінічної лікарні № 17, Альона Міхно.

 

 

 

 

16 лютого 2021 р.

 

УЧАСТЬ ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ ТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОРА С.О.ДУБРОВА У СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ТОК-ШОУ «ЗВОРОТНИЙ ВІДЛІК» НА ТЕЛЕКАНАЛІ UA: ПЕРШИЙ

15 лютого 2021 року завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НМУ імені О.О. Богомольця, експерт Міністерства охорони здоров’я України, президент Асоціації анестезіологів України, професор  С.О.Дубров взяв участь у суспільно-політичному ток-шоу «Зворотний відлік».

У передачі йшлося про те, коли в Україну надійдуть вакцини і хто буде вакцинований у першу чергу. Участь у дискусії також взяли: Михайло Радуцький, народний депутат, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та народний депутат Ольга Стефанишина, член Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

https://corp.suspilne.media/newsdetails/3426

 

 

15 лютого 2021 р.

 

УЧАСТЬ ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОРА О.А.ГОЛУБОВСЬКОЇ У ТОК-ШОУ «СВОБОДА СЛОВА САВІКА ШУСТЕРА» НА ТЕЛЕКАНАЛІ «УКРАЇНА»

Головні теми ток-шоу «Свобода слова Савіка Шустера», що відбулося 12 лютого на телеканалі «УКРАЇНА», –  чи готова Україна до старту вакцинації, якою вакциною вакцинуватимуть українців, актуальна ситуація із захворюваністю на COVID-19 в Україні тощо. У передачі взяли участь – Міністр охорони здоров’я Максим Володимирович Степанов, народний депутат, Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Борисович Радуцький, завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор Ольга Анатоліївна Голубовська.

 

 

 

 

05 лютого 2021 р.

 

КАФЕДРА ТЕРАПІЇ, ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ ТА ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГІЇ ІНСТИТУТУ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ НМУ ІМЕНІ О.О БОГОМОЛЬЦЯ ПРОВЕЛА СЕМІНАР «COVID-19: НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ НА ПОЧАТОК 2021 РОКУ»

3 лютого відбувся семінар на тему «COVID-19: найактуальніша інформація на початок 2021 року», який організувала кафедра терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології Інституту післядипломної освіти НМУ імені О.О Богомольця на базі Київської міської клінічні №1 – основної навчальної бази кафедри. Семінар було присвячено сучасним рекомендаціям із діагностики, лікування та новітнім уявленням щодо патогенезу COVID-19.

Спікер заходу – доцент кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології ІПО НМУ імені О.О Богомольця, лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, Валентина Теодорівна Кірієнко.

Модератори – завідувач кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології ІПО НМУ імені О.О Богомольця, доктор медичних наук, професор Олена Юріївна Губська та доктор медичних наук, професор цієї ж кафедри ІПО НМУ імені О.О Богомольця Ігор Анатолійович Зайцев.

У ході роботи семінару було розглянуто особливості мутантних форм COVID-19, відмінності та особливості їх лабораторної діагностики, тонкощі призначення загальновідомих та перспективних препаратів, а також проведено огляд наявних, на момент семінару, вакцин до COVID-19 тощо.  Захід відвідало понад 100 учасників: 94 з яких – в онлайн-форматі,  за допомогою платформи ZOOM, а 20 – слухали лекцію в конференц-залі Київської міської клінічні №1.

Тема семінару викликала жваву дискусію, в ході якої Валентина Теодорівна Кірієнко, відповіла на численні запитання його учасників.

Запис семінару можна переглянути на YouTube-каналі кафедри за посиланням:

https://www.youtube.com/channel/UC1DJIXjZORpa3RdIfy7f2Yw

Насамкінець роботи заходу професор О.Ю. Губська презентувала оновлений план циклів тематичного удосконалення для лікарів терапевтичних спеціальностей на 2021 рік і запросила до участі в безперервному професійному навчанні (тут). Олена Юріївна наголосила, що кафедра постійно проводить безліч заходів, лекцій та семінарів, з тематикою яких можна ознайомитися за посиланням:

https://www.facebook.com/groups/1657088271199562

 

 

26 січня 2021 р.

 

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА В ПЕРЕДАЧІ “ХАРД С ВЛАЩЕНКО ТЕЛЕКАНАЛУ “УКРАЇНА 24”

 

25 січня завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор О.А.Голубовська в ефірі телеканалу “Україна 24″відповідала на запитання щодо вакцинації та її ризиків, видів вакцин, можливої загрози нового спалаху захворюваності після локдауну тощо.

 

 

 

 

20 січня 2021 р.

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА В ПЕРЕДАЧІ  “COVID-19 БЕЗ БРЕХНІ!  НА ТЕЛЕКАНАЛІ КИЇВ

У передачі “COVID-19 без брехні!” Телеканалу “Київ”  йдеться про мутацію коронавірусу, “британський” штам та чи впорається з ним вакцина. Спікер програми – професор кафедри інфекційних хвороб, декан медичного факультету №3 Оксана Валентинівна Виговська.

 

 

 

 

18 січня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА В ТОК-ШОУ “МИ ВСІ – УКРАЇНЦІ” НА ТЕЛЕКАНАЛІ ZIK

Завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор О.А.Голубовська взяла участь у ток-шоу  “Ми всі – українці” на телеканалі ZIK. Тема програми –  актуальна ситуація із коронавірусною інфекцією COVID-19  в Україні.

 

Прес-центр

 

 

 

16 січня 2021 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА В ТОК-ШОУ  “ГОЛОС НАРОДУ” НА  ТЕЛЕКАНАЛІ “112 УКРАЇНА”

15 січня завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор О.А.Голубовська взяла участь у ток-шоу  “Голос народу” на телеканалі “112 УКРАЇНА”.

У передачі йшлося  про ситуацію із коронавірусною інфекцією COVID-19 в Україні, складність роботи лікарів, головні завдання держави в умовах пандемії тощо.

Під час прямого ефіру Ольга Анатоліївна відповіла на численні запитання телеглядачів.

 

 

 

13 січня 2021 р.

 

В Україні зростає кількість тяжкохворих на COVID-19, а саме пацієнтів категорії 50-65 років. Такі дані навела професор-інфекціоніст, завідувач кафедри інфекційних хвороб Ольга Анатоліївна Голубовська на своїй сторінці у Facebook (11 января, 21:43).

За її словами, із середини вересня в Україні поступово збільшується кількість так званих “завислих” пацієнтів віком від 40 до 65 років, які перебувають у стаціонарах понад чотири тижні і потребують активної респіраторної підтримки.

“Приблизно з середини листопада і до сьогоднішнього дня, на фоні реального поступового зниження кількості хворих, у стаціонарах з’являється непомірно велика кількість важких, “завислих” пацієнтів віком від 50 до 65 років, які важко піддаються терапії, з частими тромбоемболічними ситуаціями”, – написала вона. Лікар-інфекціоніст додала, що в країні збільшилася кількість рецидивів у пацієнтів після виходу з лікарні, які потребують повторної госпіталізації і відновлюваної терапії. “З іншого боку, кількість тих, що одужали, віком від 75 до 85 років і більше, зростає”, — додала О.А.Голубовська.

Нагадаємо, що респіраторну хворобу COVID-19, інфікування якою викликає коронавірус SARS-CoV-2, вперше зафіксували у китайській провінції Хубей, у кінці 2019 року. З того моменту зараження цим вірусом було зафіксовано у 188 країнах світу, включно з  Україною. Починаючи з 11 березня ВООЗ визнала розповсюдження хвороби – пандемією.

 

 

21 грудня 2020 р.

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА У ПЕРЕДАЧІ “PRO ЗДОРОВ’ЯТЕЛЕКАНАЛУ “ESPRESO”

У передачі йдеться про те, якою має бути медична допомога при СOVID-19.

 

 

 

18 грудня 2020 р.

 

ІНТЕРВ’Ю ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОРА О.А. ГОЛУБОВСЬКОЇ УКРАЇНСЬКОМУ ІНТЕРНЕТ-ВИДАННЮ “ОБОЗРЕВАТЕЛЬ”

Читати інтерв’ю

 

 

07 грудня 2020 р.

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В. ВИГОВСЬКА В ПЕРЕДАЧІ «ГРОМАДСЬКОГО РАДІО»

Що ми знаємо про перебіг COVID-19? Чи можна вилікувати COVID-19, не здаючи ПЛР-тест? — на ці та інші запитання в передачі «Громадського радіо» відповіла декан медичного факультету №3, професор кафедри дитячих інфекційних хвороб О.В.Виговська

https://hromadske.radio/podcasts/hromadska-hvylya/chy-doroho-likuvaty-covid-19-dumka-infektsionistky

 

 

 

04 грудня 2020 р.

 

 

В.О. ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ І ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР О.А.ДУБРОВ В ПЕРЕДАЧІ КАНАЛУ 1+1 «ПРАВО НА ВЛАДУ»

 

 

Президент Асоціації анестезіологів України, член робочої групи Міністерства охорони здоров’я України, в.о. кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, професор Сергій Олександрович Дубров в передачі каналу 1+1 “Право на владу”.

 

 

 

 

03 грудня 2020 р.

 

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА  В ЕФІРІ ТЕЛЕКАНАЛУ “УКРАЇНА 24” РОЗПОВІЛА ПРО СИТУАЦІЮ ІЗ ЗАХВОРЮВАНІСТЮ НА COVID-19 У ДІТЕЙ

За повідомленням ЮНІСЕФ, кожен 9-й інфікований COVID-19 у світі — дитина, причому частіше заражаються хлопчики. Цю ситуацію в ефірі телеканалу “Україна 24” прокоментувала декан медичного факультету №3, професор кафедри дитячих інфекційних хвороб Оксана Валентинівна Виговська.

https://ukraina24.segodnya.ua/ua/obshestvo-news/5967-zarazhayutsya-ne-v-shkole-vrach-rasskazala-o-statistike-po-koronavirusu-u-detey

 

 

 

02 грудня 2020 р.

 

 

“СЛІД БУТИ ГОТОВИМ, ЩОБ БУДЬ-ЯКА КЛІНІКА, ЩО ПРИЙМАЄ ПЛАНОВИХ ХВОРИХ, РАНО ЧИ ПІЗНО ЗІШТОВХНЕТЬСЯ ІЗ COVID-19”, –  В.О. ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ ТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР С.О. ДУБРОВ В ІНТЕРВ’Ю ІА ИНТЕРФАКС-УКРАИНА”

Президент Асоціації анестезіологів України, член робочої групи Міністерства охорони здоров’я України, в.о. кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, професор Сергій Олександрович Дубров дав інтерв’ю агентству “Интерфакс-Украина” про особливості лікування  пацієнтів з COVID-19

https://interfax.com.ua/news/interview/706734.html

 

 

24 листопада 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ №1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ІЗ ДОПОВІДЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19,  ВИСВІТЛЕНИХ  ЄВРОПЕЙСЬКИМ КАРДІОЛОГІЧНИМ КОНГРЕСОМ ESCARDIO-2020

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини №1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад доповідей/тез статей Thomas Thum, Paul C Evans та співавторів, Monika М Gladka, Christoph Maack

 

Thomas Thum

Covid-19 & Механізми серцевої недостатності & Ймовірні наслідки

Біохімічні показники, суттєво підвищені у хворих із серцево-судинними хворобами, які мають гірший прогноз щодо критично важкого перебігу хвороби:

  • Співвідношення нейтрофіли /лімфоцити
  • С-реактивний протеїн
  • Прокальцитонін
  • Фібриноген та D-димери

Ті хворі, що мають більший індекс маси тіла, рівень лактату або ІХС, мають більший ризик смерті порівняно з тими, у кого такі фактори відсутні.

 

Kurt Huber

Протромботичний стан у COVID-19 позитивних хворих призводить до агравації  клінічного перебігу, спричиненого тромботичними випадками

Важкий перебіг Covid-19 супроводжується тромбозами (тромбоз глибоких вен, ТЕЛА, інсульт, ІМ), що поглиблює тяжкість стану хворого. Антикоагулянти варто застосовувати не лише для лікування в таких випадках, але також і з профілактичною метою. Потенційні переваги системного застосування антикоагулянтів полягають у зменшенні ризиків розвитку геморагічних ускладнень, і вони мають використовуватися в індивідуальному підході.

 

Paul C Evans та співавтори

Ендотеліальна дисфункція при COVID-19: позиційний документ Робочої групи ESC з питань атеросклерозу та судинної біології та Ради ESC з основних серцево-судинних наук

Вірус SARS-CoV-2 хоча й у першу чергу вражає легені, впливає також і на серцево-судинну систему. Крім серцевих ефектів, наприклад, міокардиту, аритмій та пошкодження міокарда, судини уражаються при COVID-19 як безпосередньо вірусом SARS-CoV-2, так і опосередковано, в результаті системного запального цитокінового збурення.

Існують дані зв’язку ендотеліальних клітин із SARS-CoV-2: 1) експресія та функціонування рецептора ангіотензинперетворюючого ферменту-2 (АПФ-2) у судинній системі; 2) поширеність синдрому, схожого на хворобу Кавасакі (васкуліт) при COVID-19; 3) докази зараження ендотеліальних клітин SARS-CoV-2 у пацієнтів із летальним наслідком COVID-19.

У доклінічних дослідженнях статини підвищують експресію АПФ-2. Однак у моделях захворювань це може відображати повернення до нормального рівня. Більше того, посилена експресія АПФ-2 має користь для серцево-судинної системи. Раніше спостерігалися сприятливі ефекти при грипі та дії статинів, включаючи їх здатність зменшувати експресію CD147, оптимізувати показники ліпідограми, регулювати аутофагію, мінімізувати активацію ендотелію, знижувати регуляцію протромботичних шляхів та посилювати антитромботичні ефекти, поряд із імуномодулюючими діями, свідчать про те, що статини можуть чинити важливі захисні ефекти ендотелію як проти, так і під час зараження SARS-CoV-2.

 

Спільнота ESC

Побічна шкода COVID-19: серцево-судинні захворювання, наступна пандемічна хвиля

Дослідження з Нідерландів та Франції свідчать про те, що тромби виникають у 20–30% критично хворих на COVID-19. Медики в Нью-Йорку засвідчили, що тромби та інсульти вражають навіть здорових молодих людей без відомих факторів ризику, а іноді навіть без інших симптомів вірусної інфекції.

 

Monika M Gladka, Christoph Maack

Ендотелій як ахіллесова п’ята у хворих на COVID-19

Ендотелій – один із найбільших метаболічно активних органів, який взаємодіє майже з усіма тканинами людського тіла. Здоровий ендотелій контролює судинний гомеостаз, регулює судинний тонус, клітинну адгезію, тромборезистентність, проліферацію гладком’язових клітин та запалення стінок судин. Ендотеліальна дисфункція є наслідком ряду генетичних та екологічних факторів ризику, що сприяють серцево-судинним захворюванням. Цитокінове збурення, яке спостерігається у пацієнтів з важким перебігом COVID-19, сприяє подальшому руйнуванню ендотелію, що призводить до гострого респіраторного дистрес-синдрому, поліорганної недостатності та смерті. Отже, відкриття нових клінічних цілей для лікування дисфункції ендотелію сьогодні є нагальним. Компоненти лікувального процесу, спрямовані на стабілізацію ендотелію: протизапальні, протицитокінові препарати, і АПФ, статини, здоровий спосіб життя.

 

https://www.escardio.org/Education/COVID-19-and-Cardiology/covid-19-educational-resources

 

Прес-центр за матеріалами кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 1

 

 

 

 

ПРО ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ COVID-19 У ПРОГРАМІ РАДІО СВОБОДА РОЗПОВІДАЄ В.О. ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ І ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР С.О.ДУБРОВ

 

Доктор медичних наук, професор Сергій Олександрович Дубров рятує хворих із тяжким чи критичним перебігом коронавірусу. Практичний досвід та знання вченого використовуються під час доопрацювання протоколів МОЗ України. Як людина він проти будь-яких карантинів, а як медик, вважає, що без них не обійтися.

Що саме є показником для госпіталізації пацієнта? Чому пульсоксиметр при коронавірусі корисніше за комп’ютерну томографію? Як убезпечити себе від тромбоемболії? Відповіді на ці та інші запитання і, звичайно, поради для тих, хто хворіє вдома в інтерв’ю професора С.О.Дуброва, яке він дає Радіо Свобода.

 

 

Прес-центр за матеріалами Радіо Свобода

 

17 листопада 2020 р.

 

ПРО ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ НА COVID-19 У ПРОГРАМІ «ГРОМАДСЬКОГО РАДІО» РОЗПОВІЛА ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3 О.В.ВИГОВСЬКА

COVID-19 і антибіотики.

Розповідає професор кафедри дитячих інфекційних хвороб, декан медичного факультету №3 (педіатрія) Оксана Валентинівна Виговська:

https://hromadske.radio/podcasts/turboranok-donbas/covid-19-virusna-khvoroba-tse-ne-oznachaie-shcho-patsiientu-potribna-antybakterial-na-terapiia-infektsionistka .

 

 

 

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА РОЗПОВІЛА, ЧИ ЗАХИЩАЮТЬ ВІД КОРОНАВІРУСУ АЛКОГОЛЬ, ЧАСНИК І ЦИБУЛЯ

 

«Алкоголь, цибуля і часник не захищають людину від захворювання на  коронавірусну хворобу COVID-19, позитивний вплив на здоров’я людини має спорт, прогулянки на свіжому повітрі і збалансоване харчування», –  зазначила завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор О.А.Голубовська на верифікованому МОЗ України Telegram-каналі “Коронавірус_інфо“.

“Річ у тому, що у цих речовинах дійсно містяться природні фітонциди… Вони якимось чином можуть вплинути гіпотетично на концентрацію цього вірусу. Але, я ще раз повторюю, що це абсолютно не панацея”, – зазначила професор О.А.Голубовська.

Вона нагадала, що при коронавірусній хворобі саме імунна система викликає ураження легенів, й не тільки легенів. Тому важливо підтримувати імунітет.

“Цибуля і часник — це взагалі добре для здоров’я — як гуляти, займатися спортом, вести здоровий спосіб життя і харчуватися. Харчування має велике значення, збалансоване. Тому що люди повинні отримувати адекватну кількість усіх вітамінів. У нас дійсно дефіцит вітаміну D у багатьох. Тому в багатьох країнах світу рекомендують приймати вітамін D, але потрібно пам’ятати, що його надлишок може завдати шкоди організму. Повинна бути “золота середина”, – наголосила Ольга Анатоліївна.

Нагадаємо, що професор О.А.Голубовська заявляла агентству УНН, що зимовий період є сезоном коронавірусу, оскільки це пов’язано із особливістю передачі збудника. Тому-то так стрімко зростає захворюваність.

 

 

 

 

 

09 листопада 2020 р.

 

ВТРАТА НЮХУ ПРИ COVID-19 – КОМЕНТАР ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ОТОРИНОЛАРИНГОЛОГІЇ,  ПРОФЕССОРА Ю.В.ДЄЄВОЇ ТЕЛЕКАНАЛУ 1+1

 

 

 

 

 

 

 

09 жовтня 2020 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А. ГОЛУБОВСЬКА У ПЕРЕДАЧІ «СВОБОДА СЛОВА З САВІКОМ ШУСТЕРОМ» НА ТЕЛЕКАНАЛІ УКРАЇНА 24 ПРОКОМЕНТУВАЛА СИТУАЦІЮ З COVID-19 В УКРАЇНІ І СВІТІ

9 жовтня завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор Ольга Анатоліїна Голубовська взяла участь у передачі «Свобода слова з Савіком Шустером». Йшлося про актуальну ситуацію із пандемією коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні і світі (переглянути передачу ).

За словами професора-інфекціоніста О.А.Голубовської, у найближчі півроку в Україні та світі буде дуже важка ситуація із захворюванням на COVID-19. “Ми повинні розуміти, що ми у тому часі і на тій стадії перебуваємо, коли вірус новий, він адаптується до людської популяції, а ми адаптуємося до нього. І ось ці тонкі взаємодії, я думаю раніше ніж за два роки, ми нічого спрогнозувати не зможемо, крім того, що у найближчі півроку у нас будуть дуже важкими. Це зрозуміло усім.

Ольга Анатоліївна також наголосила, що всі мешканці України у період пандемії повинні поводитися як потенційно інфіковані COVID-19: “Усі українці повинні  розуміти – ми всі вже знаходимося у вогнищі зараження (COVID-19), весь світ знаходиться у вогнищі зараження, ми всі повинні поводитися як потенційно інфіковані, так слід поводитися. Я, ви, кожна людина повинна розуміти, що у цей момент вона може інфікуватися. Тому вона не повинна заразити ближнього, не повинна підходити до нього ближче ніж на 2 метри без засобів індивідуального захисту у вигляді маски”.

Професор О.А.Голубовська зазначила, що сьогодні існує величезне навантаження на систему охорони здоров’я. “Ви розумієте навантаження лікарів? Це – неймовірне навантаження, а в нас ще попереду важкий сезон”, — додала Ольга Анатоліївна.

 

 

23 вересня 2020 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА В ЕФІРІ ПРОГРАМИ «ХАРД З ВЛАЩЕНКО» НА ТЕЛЕКАНАЛІ «УКРАЇНА 24»

 

 

 

06 серпня 2020 р.

 

АКТУАЛЬНА СИТУАЦІЯ З COVID-19 В УКРАЇНІ І СВІТІ. КОМЕНТАР ПРОФЕСОРА КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ДЕКАНА МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3 О.В.ВИГОВСЬКОЇ B ТЕЛЕВІЗІЙНІЙ ПРОГРАМІ «4 КАНАЛУ»

 

 

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ №1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ЗІ СТАТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ, ВМІЩЕНИХ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ MEDSCAPE

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад статей Алана М. Блока, КрістінКілгор, ДаміанаМакнамари та МарсіїФрелік, вміщених в інтернет-виданніMedscape.

Чому досі говорять про гідроксихлорохін?

Зростає кількість добре проведених, заснованих на доказах випробувань гідроксихлорохіну при COVID-19, що показують мінімальну або взагалі відсутню користь від його використання. І хоча вже стало очевидним, що препарати гідроксихлорохіну не доцільно застосовувати для лікування даного захворювання, тим не менш, існує ряд осіб, які пропагують його використання. Медицина –це наука. Політики в ній не повинно бути. Продовжитипризначати його хворим, незважаючи на зростаючу кількість доказів проти цього, порушує принцип “не зашкодь”.

Виявлення того, що щось не працює або не є дієвим при певному захворюванні – це теж знання і досвід. Треба перегорнути, нарешті, цю сторінку з гідроксихлорохіном і рухатися далі у пошуках дієвого препарату при боротьбі з COVID-19.

https://www.medscape.com/viewarticle/935114

Як змінилися три серцевіпроцедури в епоху COVID

Після оголошення в середині березня адміністрацією штату Вірджинія рішення щодо відтермінування операцій при окремих серцево-судинних патологіях в Інституті серцево-судинної системив ФолсЧерчбуло скасовано 2/3 запланованих операцій щодо транскатетерноїзаміни аортального клапана (ТЗАК). Мультидисциплінарний підхід та співпраця фахівців різних спеціальностей дали змогу безпечно відтермінувати оперативні втручання окремим хворим, що дало можливість зберегти буферну кількість ліжко-місць, які могли знадобитися у разі напливу хворих з COVID-19. Це один приклад раціонального планування оперативних втручань при поточній ситуації. Два інших приклади – операції PCI (черезшкірногокоронарного втручання) у Нью-Йорку та абляції при фібриляції передсердь у Кентукі.

Хворих було поділено на 3 рівні важкості та терміновості щодо операції:

1-ий рівень – “надзвичайні випадки, які потрібно було виконати, без запитань” (важкий-критичний симптомний аортальний стеноз та розвинена застійна серцева недостатність). Багато з хворих мали асоційовану лівошлуночковудисфункцію;

2-ий рівень – випадки, коли хворі могли зачекати на операцію протягом 14-30 днів;

3-ій рівень – випадки, коли хворі могли зачекати на операцію протягом щонайменше 30 днів. До третього рівня, зокрема, було віднесено хворихіз вираженим стенозом аортального клапанна, проте які могли пересуватися та почувалися добре в разі стабільних фізичних навантажень. Щотижнево у відеотелережимі спеціаліст установи зв’язувався з ними дистанційно щодо їхнього самопочуття та, в разі необхідності, переводив на інший рівень.

Всі спеціалісти мали бути готовими проявити гнучкість і замінити один одного в разі необхідності: кардіологів тренували використовувати апарати штучної вентиляції легень.

https://www.medscape.com/viewarticle/934906

 

Комбінована терапія припиняє цитокінову бурю при COVID-19

Лікуванняхворих на COVID-19, які зазнали гіперзапального стану (цитокінової бурі), високими дозами метилпреднізолону у комбінаціїз тоцилізумабом (Actemra, Genentech) (за необхідності) було пов’язане з більш швидким відновленням дихання, меншою ймовірністю переведення на ШВЛ та меншою кількістю летальних випадків у стаціонарі порівняно з лікуванням підтримуючою терапією.

Примітка: тоцилізумаб – це моноклональне антитіло проти рецептора до інтерлейкіну-6.

“Синдром цитокінової бурі, асоційований із COVID-19, є важким ускладненням SARS-CoV-2 у 25% пацієнтів”, – розповіла MedscapeMedicalNews доктор медичних наук Софія Раміро.

Раміро та її колеги зазначають, що “профіль ризику короткого курсу глюкокортикоїдів для лікування гіперзапального стану необхідно відокремити від попереднього тривалого використання глюкокортикоїдів при ревматичних захворюваннях та хворобах опорно-рухового апарату”.

Учасники проведеного дослідження добре переносили імуносупресивну терапію, не маючи ознак порушення вірусної елімінації або бактеріальної суперінфекції.

Висновок дослідження: своєчасне введення глюкокортикоїдів у високих дозах (метилпреднізолон 250 мг внутрішньовенно в 1-й день, а потім 80 мг внутрішньовенно на 2–5-й день)  може принести значну користь більш ніж половині пацієнтів, а тоцилізумаб потрібен лише у тих випадках, коли недостатнім є клінічне поліпшення лише завдяки метилпреднізолону. Група хворих, що приймала дану схему, мала на 65% меншу смертність під час перебування у лікарні, ніж контрольна група. Приєднання бактеріальної інфекції в обох групах мало співставні показники, що свідчить про безпеку даної схеми лікування щодо зазначеного аспекту.

https://www.medscape.com/viewarticle/934567

 

Кількісні показники С-реактивного білка для визначення пацієнтів з COVID-19, які повинні отримувати стероїди

Визначення рівня С-реактивного білка (СРБ) може допомогти вирішити питання, які ж пацієнти, ймовірно, отримають користь від застосування стероїдів.

У пацієнтів із високим рівнем запалення – СРБ принаймні 20 мг/дл – лікування стероїдами було пов’язане зі зниженням на 77% ризику необхідності ШВЛ або смертельного наслідку. Лікування стероїдами у випадку рівня СРБ менш, ніж 10 мг/дл, було пов’язане з майже втричі підвищеним ризиком продовження механічної вентиляції або смерті.

У Британському дослідженні 6000 хворих на COVID-19 – RECOVERY – було встановлено, що дексаметазон порівняно із симптоматичним лікуванням зменшив смерть приблизно на 1/3 серед пацієнтів, що перебували на вентиляції, та приблизно на 1/5 серед людей, які потребували кисневої терапії, але не перебували на вентиляторі.

Підкреслюють, що вищенаведені дані не повинні жодним чином сприяти використанню стероїдів в амбулаторних умовах для лікування COVID-19.

Пацієнтів із COVID-19 вбиває часто цитокінова буря, а не сама хвороба. Вірус – цете, що викликає бурю цитокінів, а СРБ може бути маркером того, кому доцільно призначати кортикостероїди.

https://www.medscape.com/viewarticle/934571

 

 

15 липня 2020 р.

 

АМЕРИКАНСЬКІ ДОСЛІДНИКИ РОЗРАХУВАЛИ РИЗИКИ ЗАРАЖЕННЯ КОРОНАВІРУСОМ COVID-19 У РІЗНОМАНІТНИХ ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ ТА ПРИ РІЗНИХ ВИДАХ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Фахівці з Техаської медичної асоціації оцінили ризики зараження коронавірусом при різних обставинах за 9-бальною шкалою. 1 бал – найнижчий ризик зараження, а 9 балів – найвищий, повідомляє  24 канал

Де найпростіше заразитися коронавірусом

Дослідники вирахували, що коронавірус найпростіше підчепити під час масових громадських заходів та під час відвідування громадських закладів. Зокрема, найвищий ризик зараження COVID-19 виникає під час:

  • відвідування релігійної служби, де більше ніж 500 людей (9 балів);
  • відвідування велелюдного концерту (9 балів);
  • відвідування стадіону (9 балів);
  • відпочинок у барі (9 балів);
  • обіду у їдальні (8 балів);
  • тренування у спортзалі (8 балів);
  • відвідування парку розваг (8 балів);
  • відвідування кінотеатру (8 балів).

Натомість похід до салону або перукарні, обійми чи потиск руки, відвідування весілля або похорону, харчування всередині ресторану, подорож літаком та гра у футбол чи баскетбол належать до ризику зараження вище середнього. Кожному з цих пунктів науковці віддали по 7 балів.

Де найнижчий ризик зараження?

Фахівці вважають, що найменше потрібно переживати під час отримання їжі на винос в ресторані, отримання паперової пошти, заправки машини та відвідання кемпінгу. Усі ці пункти мають не більше, ніж по 1 балу.

 

 

Інформація  сайту 24 каналу

 

 

1 липня 2020 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА  У ПЕРЕДАЧІ ТЕЛЕКАНАЛУ «НАШ»

 

Про коронавірус COVID-19, медичну реформу тощо розповіла в передачі «Підсумки» на телеканалі «НАШ» завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор-інфекціоніст Ольга Анатоліївна Голубовська

 

 

 

 

 

30 червня 2020 р.

 

30 червня 2020 року завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор-інфекціоніст Ольга Анатоліївна Голубовська взяла участь у передачі “HARD з Влащенко” на телеканалі ZIK.

 

 

 

12 червня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1, ЯКУ ОЧОЛЮЄ ПРОФЕСОР В.З.НЕТЯЖЕНКО, ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ІЗ СТАТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19, ВМІЩЕНИХ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ MEDSCAPE.

 

«Безсимптомні інфекції»

Передача SARS-CoV-2 від людей, які інфіковані, але мають безсимптомні прояви зустрічається “дуже рідко”, заявив на брифінгу представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). З даних, що з’явилися в дослідженнях контактних розслідувань, “все ще виявляється рідкістю те, що безсимптомний індивід насправді передає [SARS-CoV-2] вірус іншій особі”, – зазначила доктор наук, доктор медичних наук ВООЗ Марія Ван Керхове. Пізніше у повідомленні в Твіттерівона підкреслила важливість розмежування людей, які “справді є безсимптомними”, від передсимптомних, або тих, хто має легкі симптоми.Після перегляду рівня безсимптомної інфекції у 16 різноманітних категорій населення, що складаються з мешканців міст, медичних працівників, мешканців інтернату, ув’язнених у виправних установах та інших, дослідники дійшли іншого висновку. Поширеність безсимптомних випадків COVID-19 може бути “вагомим фактором” для поширення SARS-CoV-2, бо вони накопичуються. “Ймовірність того, що приблизно 40% -45% інфікованих SARS-CoV-2 залишаться безсимптомними”, – писали вони, – допускає, що вірус може мати більший потенціал, ніж вважали раніше, і поширюється безшумно і глибоко через людські популяції “.

«Антитіла у спинномозковій рідині»

Дослідники виявили докази наявності антитіл до SARS-CoV-2 у спинномозковій рідині у трьох пацієнтів із тяжкими, підтвердженими лабораторними явищами COVID-19 та енцефалітом, згідно з даними серії випадків. “Нам вдалося знайти IgM, реагент гострої фази COVID, у спинній рідині цих пацієнтів. Це прямий доказ того,що вони мали COVID у своєму головному мозку”, – сказала Каріма Бенамур,провіднийспеціаліст, доктор медичних наук, невролог університетської школи Еморі медицини в Атланті, штат Джорджія.”ПЛР-тести на РНК SARS-CoV-2 у спинномозковій рідині пацієнтів не виявили генетичного матеріалу вірусу, але негативний результат ПЛР у цій рідині ще не означає, що вірус не потрапив у мозок”, – зазначила Каріма Бенамур.

«Зниження тарифів на вакцини для всіх осіб різного віку»

Як показує аналіз компанії VaxCare, яка управляє вакцинними програмами для  дорослих і дітей, вакцинацію у період пандемії COVID-19було призупинено, оскільки не працювала рутинна допомога. Автори аналізу зазначають, що припинення вакцинації є серйозною проблемою для всіх вікових груп, і хоча кількість вакцинованих збільшується у період, коли медичні кабінети первинної медичної допомоги починають приймати пацієнтів, все-таки відчувається значний дефіцит пацієнтів, які роблять щеплення. Згідно з наданими даними, надано для вакцинації понад 240 000 доз вакцин проти грипу. Вакцинація проводиться у 1146 відділеннях амбулаторної допомоги, включаючи 231 відділення охорони здоров’я. У звіті порівнюються показники вакцинації проти грипу з 3 березня по 11 травня 2019 року з показниками за той же період поточного року.

«COVID-19 пересилює прикордонні осередки»

“Тоді, коли більшість каліфорнійських лікарень не мали шаленого сплеску хворих з коронавірусом, деякі медичні заклади поблизу мексиканського кордону були переповнені”, – повідомляє KaiserHealthNews. Репортер відвідав відділення інтенсивної терапії у двох лікарнях та задокументував зусилля щодо збереження життя пацієнтів.

«Вірусні затоплення та події, що просуваються вперед»

Два співробітники, спеціалісти з ВІЛ-інфекції, глибоко  обізнані з останньою інформацією про коронавірус COVID-19, зазначили для Medscape: “Зростає розуміння обмеженої тривалості заразності, що дає деякі дуже потрібні хороші новини для контролю пандемії”.

«Помирають пацієнти “від” COVID або “З” COVID?»

SARS-CoV-2 може вбивати шляхом прямого руйнування тканини, поширення внутрішньосудинної коагуляції та часто дивних “імунних” реакцій, пише доктор медицини, патолог та колишній головний редактор Medscape Джордж Лундберґ. Але питання щодо COVID-19 та факторів ризику смерті залишаються відкритими. Лундберґ прогнозує, що звіти про багато виконаних аутопсій “пройдуть довгий шлях до того, щоб допомогти нам зрозуміти патофізіологію цієї хвороби”.

 

 

05 червня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1, ЯКУ ОЧОЛЮЄ ПРОФЕСОР В.З.НЕТЯЖЕНКО, ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ СЬЮ Х’ЮЗ, ВМІЩЕНОЇ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ “MEDSCAPE” ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ІНГІБІТОРІВ АНГІОТЕНЗИНПЕРЕТВОРЮЮЧОГО ФЕРМЕНТУ (АПФ) ПРИ КОРОНАВІРУСНІЙ ІНФЕКЦІЇ COVID-19

  

Інгібітори АПФ захищають від тяжких захворювань під час пандемії COVID-19?

Нове загальнонаціональне спостережне дослідження у США показало, що інгібітори АПФ можуть захищати від тяжких захворювань людей похилого віку з COVID-19, що спонукає почати рандомізоване клінічне випробування для перевірки стратегії. Крім того, новий мета-аналіз усіх доступних даних щодо застосування інгібіторів АПФ та блокаторів ангіотензинових рецепторів (БРА) у хворих, інфікованих COVID-19, дав підстави для висновків, що ці препарати не пов’язані з більш тяжкими захворюваннями та не збільшують сприйнятливість до інфекції. Спостережне дослідження, результати якого опубліковано на сервері передруку Med Rxiv 19 травня і яке досі не пройшло експертної перевірки, було проведено медичною страховою компанією United Heath Group та Медичною школою Єльського університету в Нью-Хейвені, штат Коннектикут.

Дослідники проаналізували дані 10 000 пацієнтів зі всіх Сполучених Штатів, що отримали позитивний результат тесту на COVID-19 і були зараховані у плани страхування Medicare Advantage або були комерційно застраховані та отримали рецепт на одне або кілька антигіпертензивних препаратів. Результати показали, що використання інгібіторів АПФ зменшило майже на 40%  ризик госпіталізації літніх людей з COVID-19, які записалися до планів страхування Medicare Advantage. Такого результату не спостерігалося у молодших комерційно застрахованих пацієнтів або в будь-якій групі з АРБ.

Під час телефонного брифінгу щодо цього дослідження старший дослідник, професор медицини, директор Єльського лікарняного центру з досліджень результатів Гарлан Крумхольц зазначив: “Ми маємо сумнів, що цієї інформації достатньо для зміни практики, але ми вважаємо, що це цікавий та інтригуючий результат.  Він заслуговує на клінічне випробування, щоб офіційно перевірити, чи можуть інгібітори АПФ, які є препаратами дешевими, широко доступними та такими, що добре переносяться, зменшити госпіталізацію пацієнтів, інфікованих COVID-19″.

Зараз планується практичне клінічне випробування. У цьому випробуванні 10 000 людей старшого віку, які мають позитивний тест на COVID-19, отримуватимуть або низьку дозу інгібітора АПФ, або плацебо. Сподіваємось, що прийом на випробування розпочнеться протягом найближчих 3–4 тижнів.

Рандомізоване дослідження, проведене також United Health Group та Yale, є “одним з перших віртуальних клінічних випробувань COVID-19, що проводяться масштабно”.

 

Для спостережного дослідження дослідники визначили 2263 людини з позитивним результом на COVID-19, які отримували ліки від гіпертонічної хвороби. З них приблизно дві третини були старшими, серед них Medicare Advantage; третина – молодші особи, комерційно застраховані.
В аналізі відповідності показників схильності дослідники зіставили 441 пацієнта, який приймав інгібітори АПФ, і таку ж кількість (441) пацієнтів, які приймали інші антигіпертензивні засоби; та 412 пацієнтів, які отримували БРА, з 412 пацієнтами, які отримували інші антигіпертензивні засоби.

Результати показали, що через 30 днів після тестування 12,7% були госпіталізовані на COVID-19. В аналізах, що відповідають показникам схильності ні інгібітори АПФ, ні БРА не були суттєво пов’язані з ризиком госпіталізації. Однак в аналізах стратифікованої страхової групи інгібітори АПФ (але не БРА) були пов’язані зі значно меншим ризиком госпіталізації серед групи Medicare, але не серед групи комерційно застрахованих.

 

Переклад кафедри пропедевтики внутрішньої медицини№1

 

05 червня 2020 р.

 

КАФЕДРИ ОТОРИНОЛАРИНГОЛОГІЇ НМУ ІМЕНІ О.О.БОГОМОЛЬЦЯ ТА ВАРШАВСЬКОГО МЕДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ПРОВЕЛИ ОНЛАЙН-КОНФЕРЕНЦІЮ, ПРИСВЯЧЕНУ ПАНДЕМІЇ COVID – 19

У рамках реалізації Угоди про співробітництво між кафедрами оториноларингології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця та Варшавського медичного університету проходить чимало спільних наукових заходів. Сьогодні головною темою для всіх лікарів є боротьба з коронавірусною інфекцією COVID-19, яка становить небезпеку для багатьох людей в цілому світі. Лікарі оториноларингологи одні із перших, поміж медичних працівників, стоять на передовій у боротьбі з пандемією. Наявність супутньої патології, зниження імунітету, несвоєчасне звернення до лікарів–спеціалістів призводить до розвитку ускладнень, які можуть бути загрозою для життя людини.

4 червня 2020 року відбулася чотирьох годинна наукова онлайн- конференція лікарів оториноларингологів на тему: «Ускладнення в оториноларингології в період пандемії COVID – 19 та ускладненого доступу до системи охорони здоров’я». У науковий комітет заходу увійшли відомі професори:  керівник кафедри та клініки оториноларингології Варшавського медичного університету, професор Казімєж Нємчик (Prof. Dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk) та проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, професор  Олександр Миколайович Науменко.

Протягом конференції було розглянуто цікаві клінічні випадки внутрішньоорбітальних та внутрішньочерепних риногенних та отогенних ускладнень, септичного запалення, як наслідок мастоїдиту та лікування мастоїдиту під час вагітності в умовах пандемії COVID – 19.

Між спеціалістами-отоларингологами України та Польщі відбувся обмін досвідом, поглядами та тактикою ведення пацієнтів під час пандемії. Жвава дискусія між сесіями та велика кількість запитань, що виникали до спікерів – є свідченням актуальності, зацікавленості та цінності проведення подібних заходів для лікарів та викладачів. Тільки об’єднавши наші сили та знання ми зможемо швидше пройти цей непростий шлях уникаючи помилок та втрат.

Міжнародна онлайн-конференція за участю співробітників Варшавського медичного  університету та Національного медичного університету імені О.О. Богомольця стали ще одним підтвердження плідної співпраці та дружніх відносин між обома університетами.

 

 

 

29 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ  ПРО ВИКОРИСТАННЯ БЛОКАТОРІВРЕНІНАНГІОТЕНЗИНАЛЬДОСТЕРОНОВОЇ СИСТЕМИ ПРИ КОРОНАВІРУСНІЙ ІНФЕКЦІЇ COVID-19,  ВМІЩЕНОЇ У ВИДАННІ «THE NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE»

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад статті іноземних вчених-лікарів, серед яких Giuseppe Mancia, Federico Rea, Monica Ludergnani, Giovanni Apolone, Giovanni Corrao, вміщених у виданні «The New England Journal of Medicine».

 Блокаториренін-ангіотензин-альдостеронової системи та ризик Covid-19

 

Вступ
Потенційний зв’язок між застосуванням блокаторів і АПФ та БРА та ризикомCovid-19 недостатньо досліджений.

 

Методи
Було проведено дослідження випадок-контроль на популяції в регіоні Ломбардія в Італії. Загально 6272 випадки пацієнтів, у яких інфекція SARS-CoV-2 була підтверджена між 21 лютого та 11 березня 2020, співставні до 30759 бенефіціарів Регіональної Служби Здоров’я (контроль) за статтю, віком та муніципальною приналежністю. Інформація про застосування відповідних препаратів та клінічні параметри пацієнтів були отримані з регіональних баз даних використання медичних послуг. Коефіцієнти шансів та 95% довірчі інтервали для зв’язку ліків та інфекцією, оцінені за допомогою логістичної регресії.

 

Висновки
У цьому великому популяційному дослідженні і АПФ та БРА частіше використовувались у групі пацієнтів з Covid-19, ніж у контрольній групі через більшу поширеність у них захворювань серцево-судинної системи. Однак, доказів, що і АПФ або БРА впливають на ризик Covid-19, немає.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2006923

 

 

ПРОФЕСОР О.А. ГОЛУБОВСЬКА НАЗВАЛА ГОЛОВНІ КРОКИ, ЯКІ СЛІД ЗРОБИТИ У БОРОТЬБІ З COVID-19

 

 

Джерело: УНН (див. за посиланням: https://www.unn.com.ua/uk/news/1869831-golubovska-nazvala-golovni-kroki-yaki-treba-zrobiti-u-borotbi-iz-covid-19 ).

Завідувачка кафедри інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця, професор Ольга Анатоліївна Голубовська  в інтерв’ю  УНН наголосила, що у боротьбі з коронавірусом найголовніше – зробити прогноз на осінь. Також потрібно забезпечити доступ кожної людини до медичного закладу.

Зараз найголовніше, коли цей карантин буде пом’якшуватися, з моєї точки зору, це робити прогноз на осінь. Прогноз, відразу скажу, зробити дуже складно…Хоча б прогноз з сьогоднішньої ситуації, з кількості хворих на сьогодні, все це проаналізувати разом з фахівцями і клініцистами”, – зазначила Ольга Анатоліївна.

За її словами, важливо виявити нульового пацієнта і виявити всіх контактних осіб.

У пацієнта повинен бути доступ до якогось стаціонару, де він може отримати мінімальну кількість цієї допомоги…Зараз треба, щоб у кожному населеному пункті України, в тому числі і в глибинці, був якийсь доступ, доїзд до лікувальних установ ”, – додала професор.

Також вона зазначила, що треба відшліфувати стандарти надання медичної допомоги на первинній ланці. “У нас немає рекомендацій на сьогоднішній день для сімейних лікарів. І дуже важливо навчити особливостям в кожному куточку ті стаціонари, у які будуть госпіталізувати цих пацієнтів ”, – цитує видання висловлювання О.А. Голубовської.

УНН нагадало висловлювання О.А. Голубовської, яка наголошувала, що  побудувати прогноз на осінь щодо коронавірусу можна шляхом проведення тестування у найбільше та найменше заражених містах країни.

 

За матеріалами агентства УНН

 

 

 

 

25 травня 2020 р.

 

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПСИХОЛОГІЧНОГО ВПЛИВУ ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ –  ПРОФЕСОР М.М.ФІЛОНЕНКО В ЕФІРІ ТЕЛЕКАНАЛУ “ЕСПРЕСО”

Декан медико-психологічного факультету, професор М.М.Філоненко взяла участь у передачі  “Pro здоров’я” телеканалу “Еспресо”. Мирослава Мирославівна розповіла про те, як захиститися від психологічного впливу пандемії коронавірусі COVSD-19.

 

 

 

 

 

24 травня 2020 р.

 

Декан медичного факультету №3, професор кафедри дитячих інфекційних хвороб О.В.Виговська взяла участь у передачі “Соціальна дистанція”, яка виходить на хвилі “Громадського радіо”. Розмова відбулася напередодні пом’якшення карантинних заходів в Україні, початку роботи наземного транспорту, метрополітену.

Оксана Валентинівна розповіла про те, як слід поводити себе громадянам України у період адаптованого карантину, відповіла на інші запитання, пов’язані з коронавірусною інфекцією COVID-19.

Передачу слухайте за посиланням: https://hromadske.radio/podcasts/sotsial-na-dystantsiia/ya-ne-znayshla-doslidzhen-shcho-solona-voda-vbyvaie-covid-19-infektsionistka-pro-zaiavu-liashka

 

 

 

22 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ІЗ СТАТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19,  ВМІЩЕНИХ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ MEDSCAPE

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад найцікавіших фактів про коронавірус COVID-19 із статей  іноземних вчених-лікарів,  вміщених в інтернет-виданні Medscape.

 

«Остерігайтесь «нових методів лікування», інфекції HCW»

Будьте обачні з тими, хто намагається заповнити терапевтичну «порожнечу» «новими методами лікування».

Швидке поширення COVID-19, значна кількість пацієнтів та брак інформації для підтримки будь-якого методу лікування – ось із чим стикаються лікарі, пише у Medscape Аарон Б. Голей. «Я радив би з підозрою ставитись до кожного, хто наполегливо підтримує певну терапію або схему лікування на даний момент. Їх слова можуть бути поширені в ехо-камері через відсутність інформації про терапію хвороби»
https://www.medscape.com/viewarticle/929987

 

«За даними, 90 000 медпрацівників інфіковано»

Щонайменше 90 000 медпрацівників заразились COVID-19, інформує Міжнародна Рада Медичних Сестер.

https://www.medscape.com/viewarticle/930111

 

«Смерті відчаю» у США

Додатково 75 000 американців могли померти від суїциду, наркотиків або алкоголю через пандемію. Для аналізу дослідники взяли інформацію кількості смертей внаслідок суїциду, використання наркотиків та алкоголю у 2018 році, як точку відліку, та зробили прогноз щодо рівнів безробіття з 2020 по 2029 роки та, за допомогою економічного моделювання, розрахували додаткову щорічну кількість смертей.

https://www.medscape.com/viewarticle/930183

 

«Зростає доказовий зв’язок між антикоагулянтами та виживаністю пацієнтів з COVID-19»

 

Серед близько 3000 пацієнтів з COVID-19, госпіталізованих у Нью-Йоркську Систему Здоров’я Маунт Синай починаючи з середині березня, середня виживаність зросла від 14 днів до 21 дня з додаванням антикоагулянтів.
https://www.medscape.com/viewarticle/930165

«Операція зіткнення»

FDA написала 42 листи-попередження компаніям, що продавали шахрайські несанкціоновані засоби для запобігання, лікування та легкого перебігу COVID-19.

https://www.medscape.com/viewarticle/930226

 

«Новий запальний синдром в дітей»

Нова клінічна презентація у дітей включає симптоми атипової хвороби Кавасакі та синдрому токсичного шоку, що можуть бути пов’язані з COVID-19.
https://www.medscape.com/viewarticle/930223

 

«Затверджено домашнє тестування слини»

FDA надала дозвіл на екстрене використання зразків слини, зібраних вдома, для першого тесту на COVID-19

https://www.fda.gov/…/coronavirus-covid-19-update-fda-autho…

 

«Ковідні пальці»

Ушкодження, що виникають на стопах пацієнтів з COVID-19, описання яких нагадує наслідок дії низьких температур, багато з випадків у дітей.

 

https://reference.medscape.com/viewarticle/928145

 

 

 

18 травня 2020 р.

 

 

«УКРАЇНСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ ЧАСОПИС» ОПРИЛЮДНИВ СТАТТЮ ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ МІКРОБІОЛОГІЇ, ВІРУСОЛОГІЇ ТА ІМУНОЛОГІЇ, ПРОФЕСОР В.П.ШИРОБОКОВА ПРО КОРОНАВІРУС ТА ІНШІ ЕМЕРДЖЕНТНІ ІНФЕКЦІЇ

 

«Український медичний часопис» вмістив статтю завідувача кафедри мікробіології, вірусології та імунології, професора В.П.Широбокова «Коронавірус та інші емерджентні інфекції». У ній автор наводить дані про найтяжчі емерджентні інфекції вірусної природи, розглядає основні властивості та епідемічні передумови поширення коронавірусних інфекцій та сучасного стану вивчення вірусу, що спричинив пандемію COVID-19.

 

Читайте за посиланням: https://www.umj.com.ua/article/175048/koronavirus-ta-inshi-emerdzhentni-infektsiyi

 

 

 

15 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО ВПЛИВ ЗАСТОСУВАННЯ ГІДРОКСИХЛОРОХІНУ НА СЕРЦЕВИЙ РИТМ ТА ПРО ШКІРНІ ПРОЯВИ У ХВОРИХ НА КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад низки статей іноземних вчених-лікарів, серед яких Еллі Кінкейд, Ніколаса Меркуро, Наталі Дін та Уїльям Хенедж, вміщених на офіційному сайті Американської академії дерматології та у журналі «JAMA Cardiology». У публікаціях йдеться про вплив застосування гідроксихлорохіну на серцевий ритм, шкірні прояви у пацієнтів з COVID-19 тощо.

 

 «COVID-19: шкірні прояви, вплив гідроксихлорохіну на серцевий ритм»

  • Досі не зрозуміло до кінця, чи є наслідком вірусу шкірні прояви, виявлені у 20% пацієнтів з COVID-19. Американська академія дерматології створила реєстр дерматологічних проявів COVID-19, щоб кожен лікар міг зафіксувати випадок шкірних проявів хвороби. https://www.aad.org/member/practice/coronavirus/registry

«Гідроксихлорохін – асоційоване подовження інтервалу QTс»

 

«Нові дослідження ліків, що впливають на ренін-ангіотензинову систему»

  • Чотири недавніх дослідження зв’язку між АПФ та БРА з COVID-19, усі оглядові та зі змішаними факторами, мають такі результати: тривале використання АПФ та БРА не несе шкоди, але в ході дослідження виявлено деякі суперечливі дані щодо можливої різниці ефектів цих двох класів. https://www.medscape.com/viewarticle/929992

«Поглиблення інформації про COVID»

  • «У майбутньому нам слід очікувати значно більше серологічних досліджень на SARS-CoV-2», – пише Наталі Дін, PhD, асистент та професор біостатистики Університету Флориди у Ґейнсвіллі. https://www.medscape.com/viewarticle/929861
  • «Будьте обережними під час інтерпретації серологічних досліджень з місць, де не було великої захворюваності», – радить Уїльям Хенедж, PhD, ад’юнкт-професор у Відділі Епідеміології в Гарвардській Школі Громадського Здоров’я. За його словами, «виявлені знахідки легко можуть бути хибно позитивними, що спотворює уявлення про справжній розмах захворювання».

«Запальний синдром у дітей»

  • Департамент охорони здоров’я у Нью-Йорку оприлюднив застереження для лікарів, яких зобов’язують звітувати про випадки синдрому мультисистемного запалення у дітей, пов’язаного з COVID-19. Документ було видано після схожого застереження у Великій Британії.

https://www1.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/han/alert/2020/covid-19-pediatric-multi-system-inflammatory-syndrome.pdf

 

Прес-центр за матеріалами кафедри пропедевтики внутрішньої медицини№1

 

 

13 травня 2020 р.

ЯК БОРОТИСЯ З ІНФОДЕМІЄЮ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ COVID-19 –  ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Завідувач кафедри загальної і медичної психології, професор Михайло Миколайович Матяш радить, як боротися інфодемією під час пандемії коронавірусу COVID-19.

Пандемія та карантин істотно вплинули на свідомість людей всього світу. Нефільтроване інформаційне поле і швидке його розповсюдження земною кулею серйозно ускладнили боротьбу з COVID-19. Сучасне суспільство перенасичене інформацією, люди відчувають себе розгубленими в інформаційному просторі Інтернету, переповненому клікбейтами та фейковими повідомленнями. Інформаційне захаращення стало настільки впливовим фактором, що виникла необхідність для нового терміну — «інфодемія», введеному в обіг генеральним директором ВООЗ.
Дезінформація й інформаційне залякування, що охопили світ, не оминули й Україну. Вони, разом з ізоляцією та економічними негараздами, створили навколо українця невротичний фон, який став узагальненим станом нашого суспільства. На жаль, він є патологічним для психіки і набагато заразнішим за COVID-19. За результатами дослід­жень обсягів психологічних наслідків ситуації, чим більше людей вловлюють невротичний фон, тим краще вони поширюють панічний настрій серед оточення, а це призводить до зростання масштабів проблеми. Першою загрозливою тенденцією є поява нових психіатричних симптомів в осіб, які не мали скарг раніше. Спектр їх коливається від страху, тривоги, депресії, панічних нападів та ПТСР до психозу та навіть суїцидальних дій. Виникає також погіршення стану тих, хто вже страждає на психічні захворювання і дистрес, – медичних працівників закладів психіатричної допомоги. Пандемія спричиняє і сус­пільні психо­логічні реакції, що проявляються у зменшенні альтруїстичності та зростанні частоти брехливої поведінки. Населення перебуває у хронічному стресі, який впливає не лише на психічне здоров’я, а й на тіло, психіку і соціальну активність.
Спеціалісти-психологи допомагають людям боротися зі стресом, покращувати їхній психічний стан і таким чином позитивно впливати на здоров’я цілого соціуму. Для цього слід інформувати людей про методи самостійного захисту психічного благополуччя під час пандемії коронавірусу. ВООЗ надала чіткі рекомендації, які слід знати всім:

  • Проявляйте емпатію до інфікованих. Хворі люди не зробили нічого поганого, вони заслуговують на доброту і підтримку;
  • Мінімізуйте перегляд, перечитування або прослуховування новин, що викликають у вас тривогу або стрес. Шукайте інформацію тільки з перевірених джерел, і лише для того, щоб продумати необхідні кроки для виконання своїх планів та захисту себе та близьких. Збирайте факти, а не чутки;
  • Підтримуйте себе та оточуючих. Допомога тим, хто цього потребує, буде корисною і вам, і тим, хто в біді. Якщо ви маєте родичів або сусідів, яким потрібна допомога — не вагайтеся. Взаємна суспільна праця дасть змогу позбутися наслідків коронавірусу набагато швидше;
  • Поважайте знайомих вам працівників системи охорони здоров’я та допомагайте їм за потреби. Відчуйте та зрозумійте їхню роль у рятуванні життів та убезпеченні ваших близьких від інфекції;
  • Розвивайте ваші соціальні зв’язки. Якщо державні установи рекомендують вам обмежувати контакти, підтримуйте зв’язок через телефон, соціальні мережі та відеоконференції;
  • Коли ви відчуваєте стрес, звертайте увагу на власні потреби і почуття. Робіть те, що вам приносить щастя та розслаблення. Регулярно займайтесь фізичними вправами, підтримуйте комфортний режим сну та харчуйтесь здоровою їжею;
  • Якщо у вас є діти, допомагайте їм знаходити позитивні шляхи вираження негативних емоцій, таких як страх або сум. Інколи творчість сприяє пришвидшенню цього процесу. Діти відчувають полегшення, якщо вони можуть висловлювати свої почуття в безпечному та підтримуючому оточенні.
  • Перебувайте поруч зі своїми дітьми. Якщо такої можливості немає, впевніться, що в них формуються хороші взаємовідносини з людиною, яка слідкуватиме за ними;
  • Підтримуйте, як можете, ваші сімейні традиції або створюйте нові. Піклуйтеся про збереження якості навчального процесу ваших дітей, заохочуйте їхню гру та спілкування з однолітками, навіть якщо вони змушені робити це дистанційно.
  • Літні люди в ізоляції можуть ставати більш тривожними, сумними, втомленими та роздратованими. Вони потребують більшої моральної підтримки, ніж зазвичай.
  • Надавайте літнім людям прості факти про те, що відбувається, щоб вони зрозуміли об’єктивний стан речей і не відчували надмірного стресу. Рекомендації мають бути надані чітко, з терпінням і повагою.
  • Забезпечте своїх літніх родичів всіма необхідними ліками на 2 тижні вперед;
  • Продумайте все до дрібниць, щоб у разі необхідності медичної допомоги, ви мали чіткий план дій і не впадали в панічний настрій.
  • Зберігайте здоровий оптимізм. Усі сучасні епідемії швидкоплинні, і з дотриманням рекомендацій лікарів, ви вийдете із ситуації з новим досвідом боротьби з труднощами.

 

Чіткі рекомендації ВООЗ можна переглянути ТУТ

 

Прес-центр за матеріалами кафедри загальної і медичної психології

 

Чіткі рекомендації ВООЗ можна переглянути ТУТ

 

 

 

 

11 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ  ДОНАВИНА КОФФЕЯ  ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ЗАСТОСУВАННЯ ГІДРОКСИХЛОРОХІНУ ТА АЛЬТЕРНАТИВНУ ВЕНТИЛЯЦІЮ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ COVID-19

 

Інтернет-виданні “Medscape“ надрукувало статтю Донавина Коффея, переклад якої підготувала кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко. У ній йдеться про результати застосування гідроксихлорохіну, наводяться  дані німецького лікаря-пульмонолога, який  ділиться ранніми успіхами в альтернативному підході до вентиляцій пацієнтів з COVID-19, вміщено іншу інформацію.

 

 Протоколи із застосування гідроксихлорохіну

  • Лікарні оновили протоколи лікування гідроксихлорохіном. У лікарнях США у протоколи лікування додають інформацію від FDA про ризик призначення гідроксихлорохіну. Ця інформація тільки підтвердила вже внесені до протоколів застереження.

Суїцид лікарки у Нью-Йорку

  • Лорна М. Брін, директор департаменту невідкладної допомоги в лікарні на Манхеттені у Нью-Йорку, яка сама перехворіла коронавірусом COVID-19, покінчила життя самогубством. Її батько сказав для NYT: «Вона є жертвою, як і всі інші, хто загинув». У США для лікарів та працівників охорони здоров’я за безкоштовною гарячою лінією є доступною психіатрична допомога.

Лікарі-іммігранти, що борються з COVID-19, стурбовані візовими обмеженнями

  • Візові обмеження не дають можливості лікарям-іммігрантам бути присутніми в місцях, де вони найбільше потрібні. Згідно з даними Національного імміграційного форуму, в США кожен п’ятий лікар є іммігрантом, а у містах Нью Йорк, Нью Джерсі, Каліфорнія, де спалахи інфекцій та потреба в лікарях найбільш гостра, – кожен третій.

Рекомендації по веденню пацієнтів з діабетом та COVID-19

  • Міжнародна група експертів опублікувала практичні рекомендації по веденню пацієнтів з діабетом та COVID-19

Альтернативна вентиляція

  • Пульмонолог у Німеччині ділиться ранніми успіхами в альтернативному підході до вентиляцій пацієнтів з COVID-19. «COVID-19 це не ГРДС, і для цього потрібна інша стратегія вентиляції». Однак більшість лікарів насторожені щодо відмови від десятилітньої, підкріпленої науковими дослідженнями, практики ШВЛ https://www.medscape.com/viewarticle/929609

«Інтерпретація гайдлайнів по COVID-19 для дітей»

  • Лікар з Університету Січуань та Другої університетської лікарні Західного Китаю обговорює інтерпретацію гайдлайнів для дітей https://emedicine.medscape.com/article/2500133-overview

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1 за матеріалами інтернет-видання “Medscape

 

 

 

ПРОФЕСОР ОЛЬГА АНАТОЛІЇВНА ГОЛУБОВСЬКА ЗАСТЕРЕГЛА НЕПРОФЕСІОНАЛІВ ВІД ОБГОВОРЕННЯ ПРОТОКОЛІВ ЛІКУВАННЯ COVID-19

 

 

Завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця, професор Ольга Анатоліївна Голубовська вважає, що протокол лікування COVID-19 можуть оцінювати лише люди, які розуміють, про що говорять, і мають спеціальну освіту, а не є ставлениками Уляни Супрун, які раніше працювали де завгодно, але не в сфері охорони здоров’я. Їх міркування лише піднімають паніку і відволікають медиків від роботи. Таку думку висловила лікар-інфекціоніст на своїй сторінці в Facebook, передає Інформагентство  УНН.

“Усіляким філологам, бухгалтерам, геологам, менеджерам по пиву, операторам заправних станцій, яких Супрун засунула в мінохоронздоров’я керувати кандидатами медичних наук, а також колишніх колег, які давно полишили практику і знайшли більш теплі місця в міжнародних грантоїдських організаціях, або які не мають ніякого відношення до таких хворих, зовсім не соромно обговорювати документ, написаний групою профільних професорів. Їм невтямки, що критикувати професійні речі може тільки та людина, яка хоча б розуміє, про що вона говорить”, – цитує УНН висловлювання Ольги Анатоліївни. За словами лікаря, люди щодня потерпають і втрачають надію на тлі поширення пандемії, однак на цьому тлі “якимось шарлатанам треба постійно піднімати на поверхню обговорення нашого протоколу з лікування COVID-19, куди включені виключно ті засоби, якими зараз користується весь світ”. Професор О.А.Голубовська вважає, що участь в прямих ефірах таких людей та їхні пости в соцмережах приносять людям лише додатковий стрес і відволікають втомлених лікарів від своєї роботи. “Всім пацієнтам і всім потенційним пацієнтам (якими ми всі є) хочу сказати – ми не тільки зробили протокол, ми навчаємо наших лікарів, ми радимося з усім світом, ми проводимо онлайн-конференції з фахівцями, їздимо по регіонах, вивчаємо всі наявні світові практики, готуємо свої аналітичні публікації, ми дуже обережно і уважно підходимо до терапії… Тому, друзі, довіряйте своїм лікарям і не слухайте грантоїдських політиканів”, – запевнила О.А. Голубовська.

Джерело: УНН

 

 

08 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ  ЕЛЛІ КІНКЕЙДА, ВМІЩЕНОЇ У ВИДАННІ “THE NEW YORKER, ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ТЕСТУВАННЯ РЕМДЕСІВІРУ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ COVID-19

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад статті Еллі Кінкейда, вміщеної в американському виданні  “The New Yorker“. У ній йдеться про результати трьох різних досліджень із тестування експериментального препарату ремдесівір для лікування COVID-19. Ремдесивір (англійською Remdesivir), відомий також як GS-5734 — синтетичний противірусний препарат, який належить до групи нуклеозидних аналогів. Препарат розроблений у лабораторії компанії «Gilead Sciences» для лікування гарячки Ебола та гарячки Марбург.

 

“Результати застосування ремдесівіру, залучення резидентів”

Еллі Кінкейд:

  • Результати ремдесівіру

Медична спільнота отримала результати трьох різних досліджень, що тестували експериментальний ремдесівір від Gilead Sciences для лікування COVID-19. Виходячи з результатів Національного Інституту Алергії та Інфекційних Хвороб (NIAID), Ентоні Фаучі назвав препарат новим «стандартом лікування». Рандомізоване, плацебо-контрольоване дослідження ремдесівіру, проведене NIAID з 1063 госпіталізованими з важким COVID-19, вказало, що пацієнти, які приймали ліки, одужували швидше ніж ті, хто приймав плацебо. Середній час одужання з ремдесівіром становив 11 днів порівняно з 15 днями з плацебо. Також Gilead Sciences оприлюднили результати відкритого дослідження з 397 пацієнтами з важким перебігом COVID-19, яке не виявило суттєвої різниці між прийомом ремдесівіру 5 чи 10 днів.

  • Залучення резидентів

Поки деякі університетські клініки захищали своїх резидентів, інші залучали їх на передову в боротьбі з COVID-19. Резиденти зіткнулися з великим навантаженням. Тепер вони перевантажені та працюють довше за ту ж плату (в деяких випадках дещо більшу за мінімальну), іноді з недостатньою кількістю ЗІЗ та стикаються з вигоранням, емоційною і фізичною втомою.

  • Відкликано широко цитоване дослідження про аерозоляцію
    Дослідження, що виявило поширення вірусу на 4,5 метри – вдвічі більше, ніж офіційно вважалось, – було відкликано без пояснень.
  • Пошкодження шкіри ЗІЗ
    Широке використання ЗІЗ може спричинити ушкодження шкіри. Найкращі рекомендації, щоб уникнути цього тут https://www.medscape.com/viewarticle/929590
  • CDC додає 6 нових симптомів COVID-19
    CDC додає озноб, біль у м’язах, головний біль, біль у горлі, повторюваний тремор з ознобом, втрата смаку чи запаху.
  • Дві можливі реальності

Інформація, доступна щодо COVID-19 поки що узгоджується з двома потенційними варіантами реального розвитку подій, каже Ф. Пері Уілсон. В одній, вірус має лякаючи високу смертність порядку від 1% до 3% та повільно поширюється популяцією. В іншій, вірус поширюється дуже швидко, але з мінімальним впливом на більшість людей, за винятком декількох нещасливих з поганими наслідками. Через неточність масового тестування епідеміологічні реалії поки невідомі.

  • Постпандемічна медицина
    Останнє есе Сіддгартха Мукерджі в The New Yorker висвітлює, що медпрацівники та дослідники вже вивчили з пандемії COVID-19. «Всі запитують: Коли все стане на свої місця? Але, як лікар і дослідник», -пише він, «боюсь, відновлення нормальності сигналізуватиме про неспроможність вчитися. Нам потрібно думати не про відновлення, а про роботу над помилками» https://www.newyorker.com/…/what-the-coronavirus-crisis-rev…

 

 

 

 

07 травня 2020 р.

 

“COVID-19 ВРАЖАЄ НЕ ЛИШЕ ЛЕГЕНІ, А Й СЕРЦЕ, ПЕЧІНКУ, ІНШІ ОРГАНИ”, – ЗАЗНАЧИЛА ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР-ІНФЕКЦІОНІСТ О.В. ВИГОВСЬКА В ПРОГРАМІ  PRO ЗДОРОВ’Я НА ТЕЛЕКАНАЛІ ЭСПРЕСО

Програму дивіться за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=l9vmsfhzyog

 

 

 

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ, ПСИХОСОМАТИЧНОЇ МЕДИЦИНИ ТА ПСИХОТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР О.С.ЧАБАН РАДИТЬ ЯК ПРОТИДІЯТИ АГРЕСІЇ ТА НОРМАЛІЗУВАТИ СТОСУНКИ В РОДИНІ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

 

Соціологи фіксують, що за час карантину в півтора рази збільшилась кількість звернень про домашнє насильство. Про це повідомляє громадська організація “Ла Страда”. Карантин та ізоляція лише оголили проблеми, які давно накопичувалися в сім’ї. Діти – перші потерпають від нестабільної ситуації в родині. На запитання як протидіяти цькуванню та нормалізувати стосунки в сім’ї відповідає завідувач кафедра медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, доктор медичних наук, професор Олег Созонович Чабан  у студії «Сніданку з 1+1» .

https://tsn.ua/video/video-novini/yak-protidiyati-agresiyi-ta-normalizuvati-stosunki-v-rodini-pid-chas-karantinu-oleg-chaban.html

 

 

30 квітня 2020 р.

 

МОЗ УКРАЇНИ ОПРИЛЮДНИЛО ПЕРЕЛІК ОНЛАЙН-КУРСІВ ТА ТРЕНІНГІВ ДЛЯ МЕДИКІВ І СТУДЕНТІВ З НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ В ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ COVID-19

 

МОЗ України інформує, що “заклади   медичної освіти, Центр громадського здоров’я МОЗ, міжнародні й українські проекти та організації підготували низку онлайн-курсів та тренінгів для медиків і студентів, як надавати медичну допомогу в період пандемії COVID-19, пацієнтам з COVID-19″ і оприлюднив їх на своєму офіційному сайті.

Першою у списку – онлайн-платформа для лікарів з питань штучної вентиляції легень CoVent (про респіраторну підтримку та інтенсивну терапію) для лікарів-анестезіологів, яку підготували НМУ імені О.О. Богомольця, громадська організація Асоціація анестезіологів України, фейсбук-спільнота Клуб Анестезіологів, програма Освітні проекти Ксенко (http://covent.org.ua/)

Повний перелік онлайн-курсів та тренінгів для медиків і студентів дивіться за посиланням:
https://moz.gov.ua/article/for-medical-staff/covid-19-distancijne-navchannja-dlja-likariv-i-studentiv-medikiv

 

 

УЧАСТЬ ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ НМУ ІМЕНІ О. О. БОГОМОЛЬЦЯ, ПРОФЕСОРА ОЛЬГИ АНАТОЛІЇВНИ ГОЛУБОВСЬКОЇ В ПЕРЕДАЧАХ, ПРИСВЯЧЕНИХ ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ COVID-19, НА ТЕЛЕКАНАЛАХ ZIK ТА  NEWSONE У КВІТНІ 2020 РОКУ

 

Завідувач кафедри інфекційних хвороб, професора Ольга Анатоліївна Голубовська

 

09.04.2020 р. – програма “Народ проти”, телеканал ZIK

 

 

 

 

30.04.2020 р. програма “Народ проти”, телеканал ZIK

Біолабораторії США в Україні: Хто спонсор і хто там працює?

 

 

 

 

 

 

 

 

19.04.2020 р. – Спецпроект «ХРОНОЛОГИЯ ЭПИДЕМИИ»,  телеканал NEWSONE

 

 

 

16.04.2020 р. – програма “Народ проти”, телеканал ZIK
«Ми стали п’ятою країною, яка розробила тести, що визначають антитіла до COVID-19», – Ольга Голубовська

 

 

14.04.2020 р. – програма «HARD з Влащенко», телеканал ZIK

 

 

27 квітня 2020 р.

24 квітня 2020 року газета «Факты» надрукувала статтю завідувача кафедри загальної і медичної психології НМУ, доктора медичних наук, професора Михайла Матяша, який радить як зняти напади паніки через загрози коронавірусу. Пропонуємо ознайомитися зі статтею за посиланням:

https://fakty.ua/341748-kak-snyat-pristup-paniki-iz-za-ugrozy-koronavirusa-sovety-psihoterapevta

 

 

16 квітня 2020 р.

 

ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ РОЗШИРЕНИХ РЕАНІМАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ У ПАЦІЄНТІВ З ПІДОЗРОЮ АБО ПІДТВЕРДЖЕНОЮ КОРОНАВІРУСНОЮ ІНФЕКЦІЄЮ COVID-19

 

КАФЕДРА ХІРУРГІЇ, АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ ТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ НМУ ПІДГОТУВАЛА НАВЧАЛЬНЕ ВІДЕО ПРО ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ РОЗШИРЕНИХ РЕАНІМАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ У ПАЦІЄНТІВ З ПІДОЗРОЮ АБО ПІДТВЕРДЖЕНОЮ КОРОНАВІРУСНОЮ ІНФЕКЦІЄЮ COVID-19

 

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО

 

 

 

25 березня 2020 р.

 

25 БЕРЕЗНЯ У ПРОГРАМІ У СПЕЦПРОЕКТІ ТСН НА КАНАЛІ 1+1 ВЗЯВ УЧАСТЬ ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ, ПРОФЕСОР МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ МАТЯШ

 

https://m.facebook.com/watch/?v=225186088848870&_rdr

 

 

 

 

24 березня 2020 р.

 

МОЗ УКРАЇНИ ПРО ЗАЛУЧЕННЯ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ ДО ПРОЦЕСУ ЗАПОБІГАННЯ ПОШИРЕННЮ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ

 

 

 

17 березня 2020 р.

 

Наказ № 160 від 18.03.2020 “Про організацію дистанційного навчання студентів (інтернів) під час карантину COVID-19”     

 

 

 

 

17 березня 2020 р.

 

МОН УКРАЇНИ ВІДМІНИВ ПРОВЕДЕННЯ СПОРТИВНИХ ЗМАГАНЬ ТА СПОРТИВНО-МАСОВИХ ЗАХОДІВ

 

В НМУ ВІДБУЛОСЯ РОЗШИРЕНЕ ЗАСІДАННЯ ШТАБУ

17 березня у конференц-залі адміністративного корпусу НМУ імені О.О. Богомольця відбулося розширене засідання штабу із забезпечення контролю захворюваності на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в університеті під час карантину, викликаного пандемією коронавірусу COVID-19.

Під час засідання проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи О.М. Власенко поінформував присутніх про особливості запровадження дистанційної форми в навчальний процес НМУ на період карантину, спричиненого коронавірусом COVID-19 (мультимедійна презентація додається).

Начальник відділу лікувально-консультативної роботи, доцент В.Л.Дідковський розповів про поточну ситуацію із забезпечення контролю захворюваності на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в університеті під час карантину відповідно до законодавчої бази (https://nmuofficial.com/koronavirus-covid-19-operatyvna-informatsiya/).

 

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА ВЗЯЛА 16 БЕРЕЗНЯ УЧАСТЬ У СПЕЦІАЛЬНОМУ ВИПУСКУ ПРОГРАМИ «АКАДЕМІЯ»  НА UA:РАДІО КУЛЬТУРА ПРО ПАНДЕМІЮ COVID-19 У СВІТІ

Прослухати програму

 

 

 

16 БЕРЕЗНЯ  ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №2, ПРОФЕСОР С.Г.СОВА ВЗЯВ УЧАСТЬ У ПРЯМОМУ ЕФІРІ ПЕРЕДАЧІ УНН – УКРАЇНСЬКІ НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ, ЩО ВИХОДИТЬ У РАМКАХ ПРОЕКТУ «ЗБЕРІГАЄМО СПОКІЙ». ЙШЛОСЯ ПРО ПАНДЕМІЮ КОРОНАВІРУСУ   COVID-19.

https://www.facebook.com/UNNews/posts/2618006265085775

 

 

СТУДЕНТИ МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №2 ПРО ТЕ, ЯК СЛІД ПОВОДИТИСЯ У ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ COVID-19

Переглянути відео

 

 

16 березня 2020 р.

 

ЯК НЕ ПІДДАВАТИСЯ ПАНІЧНИМ НАСТРОЯМ ТА ВПОРАТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ

Сьогодні інформаційний потік новин заповнений рекомендаціями, як вберегти своє здоров’я  під час спалаху пандемії коронавірусу COVID-19. Здоров’я людини має в собі не лише соматичну складову, але й психічну. Психологи, спираючись на висновки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), переконані, що «немає здоров’я без психічного здоров’я», і психічне здоров’я є основою якості життя. Розповідає декан медико-психологічного факультету, професор Мирослава Мирославівна Філоненко.

М.М.Ф.: Ознаками психічного здоров’я є: відчуття якості життя, здатність долати щоденні стреси та вирішувати проблеми, бути продуктивним та ефективним, здатність  розвиватися, мати інтерес до життя. Як цього досягти сьогодні – у час, перенасичений швидкою та доступною інформацією? Як з’являється страх і паніка? Механізм виникнення панічних настроїв полягає в тому, що, отримуючи великий об’єм інформації, забарвленої різними негативними подіями, ми на додачу отримуємо страх і паніку. Треба навчитися реагувати на ці виклики. Таким викликом є сьогодні для нас спалахи пандемії коронавірусу. В Україні у зв’язку з цим з 12 березня по 3 квітня оголошено карантин. Як дбати про себе і близьких під час спалаху 2019-nCoV? Радимо разом з ВООЗ додержуватися простих і дієвих порад:

  • Не стримуйте свої емоції. Цілком нормально під час будь-якої кризи засмучуватися, тривожитися, губитися, лякатися чи злитися. Навіть навпаки – корисно проявляти актуальні емоції, а не приховувати їх. Першою допомогою може бути розмова або спілкування з людьми, яким ви довіряєте. Для цього достатньо зв’язатися з ними або фахівцем (психологом), тобто тими, хто зможе вас вислухати та відповісти на ваші очікування;
  • Вживайте здорову їжу та не забувайте про сон. Зараз, під час карантину, студенти навчаються дистанційно, перебувають у помешканнях, тому слід подбати про своє здоров’я. Крім здорової їжі та повноцінного сну, потрібні також фізична активність та підтримання зв’язку з близьким оточенням за допомогою новітніх комп’ютерних технологій;
  • Якщо ви не можете самостійно впоратися із сильними переживаннями, зверніться до фахівця із психічного здоров’я, який надасть вам професійну допомогу. Не треба боятися психолога, оскільки є моменти, коли людина не може самостійно впоратися зі своїм емоційним станом;
  • Дотримуйтесь інформаційної гігієни. Критично ставтесь до потоку інформації з різних джерел. Спирайтеся на факти, оперуйте інформацією, яка допоможе визначити ризики та вжити обґрунтованих запобіжних заходів, читайте джерела, варті довіри. Скоротіть час на перегляд інформації, а особливо тієї, що тривожить та непокоїть.

 

 

14 БЕРЕЗНЯ ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА ВЗЯЛА УЧАСТЬ У ПЕРЕДАЧІ «PRO ЗДОРОВ’Я»  НА ТЕЛЕКАНАЛІ «ЕСПРЕСО», ЙШЛОСЯ ПРО КОРОНАВІРУС COVID-19

 

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ ЩОДО ВВЕДЕННЯ ОБМЕЖУВАЛЬНИХ ЗАХОДІВ НА ТЕРИТОРІЇ УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

12 березня 2020 р.

 

Як відомо, Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію у зв’язку з розповсюдженням у світі коронавірусу Covid-19.

За рішенням Кабінету міністрів в Україні, через загрозу епідемії коронавірусної інфекції COVID-19, з 12 по 3 квітня запроваджено карантин, який передбачає низку обмежень. Зокрема, з 12 березня  припиняється проведення занять в усіх закладах освіти незалежно від форми власності та сфери управління. Терміни карантину можуть змінитися в залежності від епідемічної ситуації в Україні. Учнів шкіл та студентів ВЗО буде переведено на дистанційне навчання.

У НМУ на позачерговому засіданні ректорату 11 березня було прийнято рішення про оголошення карантину, створення штабу із забезпечення контролю за захворюваністю на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в Університеті. Розробляються заходи щодо проведення занять за допомогою дистанційних технологій та щодо відпрацювання занять відповідно до навчальних планів після нормалізації епідемічної ситуації.

Міністерство охорони здоров’я України надіслало інформаційну листівку «Як себе захистити від вірусної інфекції»,  яку ми розміщуємо для інформування і використання всіма співробітниками та студентами Університету.

Просимо всіх студентів і працівників НМУ зберігати спокій, не реагувати на чутки і не розповсюджувати їх, черпати інформацію з офіційних джерел та нашого сайту, в стрічці новин і у рубриці «КОРОНАВІРУС COVID-19: ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ».

 

Прес-центр

 

 

 

ВІДБУЛОСЯ ЗАСІДАННЯ ШТАБУ ІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНТРОЛЮ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА ІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ СЕРЕД СПІВРОБІТНИКІВ І ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ В НМУ

12 березня  в конференц-залі адміністративного корпусу НМУ відбулося засідання штабу із забезпечення контролю захворюваності на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в НМУ. Вели засідання перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти, професор Ю.Л.Кучин та голова штабу, проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор О.М.Науменко. Участь у нараді взяли: проректор з наукової роботи і інновацій, професор С.В.Земсков, проректор з науково-педагогічної та виховної роботи, професор О.А.Канюра, завідуюча кафедри інфекційних хвороб, професор О.А.Голубовська, завідуюча кафедри епідеміології, професор І.П.Колесникова, директор інституту гігієни та екології, професор С.Т.Омельчук,  декан медичного факультету № 3, професор О.В.Виговська, завідуюча кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології післядипломної освіти, професор О.Ю.Губська, професор кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології І.А.Зайцев, професор кафедри інфекційних хвороб А.В.Шкурба, доцент кафедри епідеміології Г.А. Мохорт, в.о. начальника відділу лікувально-консультативної роботи, доцент В.Л.Дідковський, заступник начальника відділу лікувально-консультативної роботи, доцент Р.С.Цимбалюк.

У ході засідання штабом було розроблено заходи щодо посилення протиепідемічного режиму в гуртожитках Університету, викладені у створеній пам’ятці (Тексти Пам’ятки про заходи щодо посилення протиепідемічного режиму в гуртожитках НМУ та інших документів, якими керуватимуться робочі групи гуртожитків у щоденному моніторингу додаються). Відповідно до документу, у кожному гуртожитку буде створено робочі групи первинного моніторингу, які слідкуватимуть за епідемічною ситуацією. У гуртожитках відбуватиметься щоденний обхід, з метою виявлення хворих із симптомами гострої респіраторної інфекції. Члени штабу прописали чіткий алгоритм дій членів робочої групи гуртожитку в разі виявлення особи, яка має симптоми гострої респіраторної інфекції.

Після закінчення засідання штабу декан факультету №3, професор О.В.Виговська зустрілася з комендантами гуртожитків Університету, з метою роз’яснення і відпрацювання дій для забезпечення  протиепідемічного режиму. Того ж вечора всі коменданти гуртожитків одержали пам’ятку та інші документи, яким керуватимуться робочі групи у щоденній роботі.

 

 

 

 

 

11 березня 2020 р.

 

ПРО ОГОЛОШЕННЯ КАРАНТИНУ В НМУ ІМЕНІ О.О.БОГОМОЛЬЦЯ