ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЗАХВОРЮВАННЯМ НА РАК

20.10.2014
Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози
Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози встановлений в Україні «…з метою активізації діяльності із запобігання виникненню і поширенню захворювань на рак молочної залози, привернення уваги суспільства до цієї проблеми…» згідно з Указом Президента України «Про Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози» від 17 січня 2005 р. № 42/2005.
Лікарі називають молочні залози жінки "органом-мішенню", бо будь-які гормональні порушення в жіночому організмі позначаються насамперед на здоров`ї цього органу. Особливо шкідливі для грудей стреси, жирна та калорійна їжа, травми молочних залоз.
Згідно зі статистикою, рак грудей займає перше місце серед онкологічних захворювань серед жіночого населення в Україні і в світі.
Щорічно у світі діагностується близько мільйона нових випадків захворювання на рак молочної залози, 600 тисяч жінок щороку гинуть від цієї хвороби. За даними ВООЗ, вік 30% жінок, які померли від раку грудей, становив менше 45 років.
Найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок – рак молочної залози. Щорічно його діагностують у 180 000 пацієнток у Європі, 130 000 – в США, 16 000 – в Україні. Кожні 35-37 хвилин в Україні виявляється новий випадок захворювання на рак молочної залози і щогодини помирає жінка від даної патології. Рівень захворюваності за останні 40 років збільшився більш ніж утричі.
Основними факторами в розвитку раку молочної залози є несприятлива екологія навколишнього середовища, спадковість у плані онкології, кількість пологів і абортів, кількість оперативних втручань на молочній залозі, гормональні порушення. Не можна забувати і про доброякісних процесах в молочній залозі. Рак молочної залози розрізняється по вигляду тканини, в якій розвивається пухлинний процес, ступенем його розповсюдження. Ракові клітини можуть утворюватися в залозистої тканини, в молочних протоках, жирової і сполучної тканини. Раковий процес у різних тканинах молочної залози прогресує по-різному. Деякі пухлини розростаються повільно і поширюються по організму (метастазують), тільки після того, як стануть великого розміру. Інші пухлини більш агресивні, ростуть і метастазують за короткий термін. Проте один і той же вид ракової пухлини може по-різному прогресувати у різних жінок.
Симптоми:
• Ущільнення або припухлість в області грудей, яка не зникає з менструацією.
• Ущільнення або припухлість, яка може бути розміром з горошину.
• Зміна в розмірі, формі або контурі грудей.
• Криваві або світлі рідкі виділення із сосків.
• Зміна у зовнішньому вигляді шкіри на грудях або соску (брижі, зморшкувата шкіра, лущення або запалення).
• Почервоніння шкіри на грудях або соску.
• каменеподібний ущільнення в грудях.
Лікування:
Лікування раку молочної залози починається після повного обстеження жінки, встановлення стадії пухлинного процесу, загального стану жінки, наявності супутніх захворювань. В даний час існують наступні методи лікування раку молочної залози:
1. Хірургічні методи лікування.
Методика операції при раку молочної залози залежить від багатьох факторів: стадії захворювання, поширеності процесу, розміру пухлини, віку хворої.
Існують такі методики операцій на молочній залозі:
• Органо-зберігаючі операції:
1. Лампектомія (широке видалення пухлини) хірург видаляє пухлину з навколишнього здорової тканиною, при цьому залишається частина неушкодженою залози. Операція можлива тільки при 0 стадії раку, як правило, доповнюється променевою терапією. Застосовується для лікування раку в молодих жінок.
2. Секторальна резекція молочної залози (видалення частини молочної залози), при цьому віддаляються лімфатичні вузли в пахвовій області. Така операція можлива при 0 і 1 стадіях раку. Також може призначатися променева терапія.
• Операції, при яких видаляється молочна залоза:
1. Проста мастектомія (груди повністю видаляється з частиною лімфатичних вузлів, але залишають грудну м'язу і досить шкіри, щоб закрити рану).
2. Розширена мастектомія (віддаляється повністю молочна залоза з лімфатичними вузлами під пахвою і під ключицею).
Ці дві операції виконуються найбільш часто.
Розширена радикальна мастектомія (віддаляється молочна залоза, а також лімфатичні вузли під пахвою, під ключицею і частину грудної м'язи, грудини, ребер). Ця операція проводиться при проростання пухлини в сусідні тканини.
1. Хіміотерапія призначається для знищення тих ракових клітин, які можливо поширилися по організму. Хіміотерапія звичайно призначається через 2-10 тижнів після операції і триває від 3 до 6 місяців. Засоби, що застосовуються для хіміотерапії, мають здатність вбивати ракові клітини, але також мають безліч побічних ефектів. Вводяться вони в організм у вигляді таблеток або внутрішньом'язових і внутрішньовенних ін'єкцій. Поширюючись з током крові ці препарати, впливають на весь організм в цілому.
2. Гормональна терапія застосовується для припинення дії на ракові клітини жіночих статевих гормонів (зокрема естрогенів), під впливом яких посилюється їх зростання. Призначається препарат тамоксифен, який має антиестрогену дію. У ряді випадків вдаються до операції видалення яєчників, які є головним джерелом гормону естрогену.
3. Променева терапія – метод місцевого впливу на уражену молочну залозу та шляхи відтоку лімфи. Перед операцією променева терапія має на меті зменшити розміри пухлини і знищити найбільш злоякісні її клітини для того, щоб під час операції знизити ймовірність "забруднення" рани пухлинними клітинами. Післяопераційна променева терапія спрямована на знищення пухлинних клітин, що можливо залишилися в зоні операції в організмі. При застосуванні променевої терапії можливий розвиток наступних ускладнень: променевої опік шкіри, розвиток запалення легенів, можуть виникнути переломи ребер.
Як правило, лікування раку молочної залози проводять комплексно, тобто поєднанням хірургічний метод з променевою, гормональної та хіміотерапією. Прогноз повного лікування залежить від багатьох факторів:
• залучені в процес регіональні лімфатичні вузли (пахвові, підключичні). Це визначається шляхом дослідження вилучених під час операції лімфовузлів. Якщо в них не знаходять ракові клітини прогноз у відношення повного одужання більш сприятливий.
• Розмір пухлини (чим менше розмір пухлини, тим краще прогноз).
• Гістологічна характеристика пухлини. Після видалення пухлина обов'язково піддається гістологічному дослідженню. Зрізи ураженої тканини досліджують під мікроскопом і визначають кількість і характер атипових (ракових клітин).
• Рецептори гормонів. Клітини молочної залози в нормі мають рецептори для жіночих статевих гормонів, за допомогою яких у залозі відбуваються характерні зміни, у відповідь на що змінюються рівні гормонів. Дослідження показало, що приблизно 2 / 3 всіх пухлин молочних залоз мають рецептори до естрогенів. При цьому спостерігається позитивний ефект від гормонального лікування.
• Проліферативна активність пухлинних клітин (здатність клітин пухлини до швидкого розмноження). Ракові клітини, які мають високу проліферативну здатність, діляться більш часто і тому більш агресивні.