НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ. В НМУ ПРОЙШЛИ ЛЕКЦІЇ-ТРЕНІНГИ З ІМУНОПРОФІЛАКТИКИ ТА ВАКЦИНАЦІЇ

24.04.2019

Щорічно з 24 по 30 квітня Всесвітня організація охорони здоров’я проводить Всесвітній тиждень імунізації. У 12019 році захід проходитиме під гаслом «Захистимося разом: вакцини працюють!» Головною метою кампанії є підвищення обізнаності населення про важливість повноцінної імунізації протягом усього життя, а також про необхідність усунення прогалин у вакцинації. Цьогорічна кампанія буде присвячена «героям вакцинації», а саме працівникам охорони здоров’я, які роблять щеплення, батькам, що приводять своїх дітей на вакцинацію, і всім людям, які цікавляться питанням імунізації і поширюють науково обґрунтовану інформацію для підвищення обізнаності інших людей.

НМУ імені О.О. Богомольця приділяє темі  вакцинації та імунопрофілактиці надзвичайно велику увагу. Протягом весняно-літнього семестру 2018-2019 навчального року в Університеті відбулося сім лекцій-тренінгів для студентів 6-х курсів медичних факультетів на тему «Вакцинація. Імунопрофілактика». До цієї надзвичайно важливої сьогодні теми була прикута особлива увага через те, що за результатами складання іспиту «Крок 2. ЗЛП» у 2018 році (https://goo.gl/A1dUUz) був виявлений недостатній рівень знань принципів вакцинації у студентів медичних ВУЗів.  Проведення тренінгів ініціювала, організовувала та проводила професор кафедри дитячих інфекційних хвороб, декан медичного факультету №3 Оксана Виговська.

17 квітня поточного року, крім лекції професора Оксани Виговської про імунопрофілактику правця та аналіз питань вакцинації з бази Крок 2, студенти 6-го курсу послухали лекцію завідувача кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, професора Алли Волохи щодо вакцинопрофілактики у дітей з імунодефіцитними станами та хронічними захворюваннями. Лектор зазначила, що у дітей з хронічними захворюваннями серцево-судинної, легеневої та ниркової систем в стадії ремісії вакцинація за календарем щеплень обов’язкова + бажана вакцинація від пневмококової інфекції та від грипу (щорічно); дітям з цукровим діабетом окрім обов‘язкових вакцинацій за календарем щеплень рекомендовано вакцинація від пневмококової інфекції та грипу (щорічно); хворим, на коагулопатії вакцинація обов’язкова, головна умова – виконувати вакцинацію через 1-3 дні після введення фактора згортання. “Хворим на онкологічну патологію вакцинація дозволена. Питання часу після хіміотерапії вирішується з онкогематологом. Обов‘язкова вакцинація дітей перед спленєктомією або одразу після одужання після операції – від пневмококової інфекції, так як зростає можливість хвороби на пневмококовий менінгіт. Дітям після трансплантації кісткового мозку треба проводити вакцинацію з початку календаря щеплення.  Дітям з ВІЛ інфекцією вакцинація можлива, за наявності кількості CD4 > 200 клітин/мм3. Єдина вакцинація, яка неможлива – ОПВ.  Вакцинація неможлива тільки дітям з важкими комбінованими імунодефіцитами, єдиний захист – ізоляція хворого”, – зазначила у своїй лекції завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П.Л. Шупика, професор Алла Волоха.

Упродовж проведення циклу тренінгів йшлося про основи імунної відповіді як результату вакцинації, класифікацію, склад вакцин, шляхи їх введення, умови зберігання, поняття «холодовий ланцюг». Детально розбирався Національний календар щеплень в Україні, європейські гайди, рекомендації ACIP, особливості імунопрофілактики вірусного гепатиту В, туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, Hib-інфекції; вакцинації проти грипу, пневмококової інфекції, менінгокококової інфекції, ротавірусної, папіломавірусної інфекції, вітряної віспи, вірусного гепатиту А. Особлива увага приділялася особливостям вакцинації дітей із порушенням Календаря профілактичних щеплень, вакцинації за станом здоров’я, зокрема як вакцинувати дитину, коли вакцинація починається невчасно. Студенти-старшокурсники поглибили свої знання з питань побічних ефектів вакцинації, несприятливих подій після вакцинації і їх профілактики, протипоказань до вакцинації.  Під час тренінгів, з посиланням на рекомендації ACIP, наголошувалося на особливостях щеплення дітей з ВІЛ інфекцією. Учасники заходу також вивчили активну постконтактну імунопрофілактику сказу та правця. Майбутніх лікарів було ознайомлено з діючою нормативною базою, наказом МОЗ від 11.08.2014 № 551, оновленим Календарем профілактичних щеплень (наказ МОЗ від 18.05.2018 № 947), а також рекомендаціями ACIP (https://www.cdc.gov/vaccines/acip/index.html, https://www.cdc.gov/vaccines/index.html), якими слід керуватися у роботі.

Сім лекцій-тренінгів, які були проведені для студентів 6-х курсів медичних факультетів, дали змогу їм  отримати  ґрунтовні знання про основні досягнення в імунопрофілактиці, перспективи розвитку нових вакцин, інформацію про активну та пасивну імунопрофілактику й різницю між нею, про організацію вакцинального процесу, імунопрофілактику окремих інфекцій.

Прес-центр

(За матеріалами деканату медичного факультету №3)