НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ВІДЗНАЧЕННЯ 100-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПРОФЕСОРА О.А. ГРАНДО НА РІДНІЙ КАФЕДРІ

16.10.2019

15.10.2019 року на кафедрі соціальної медицини та громадського здоров’я відбулося спільне засідання співробітників і членів студентського наукового гуртка, присвячене 100-річчю від дня народження професора О.А. Грандо Святкове засідання стало одним з численних заходів в Україні, присвячених ювілейній даті. Вибір формату святкування продиктувало бажанням віддати данину шани непересічній особистості, великому педагогу і вченому, який очолював кафедру впродовж 18-ти років та жагою, на прикладі життєвого і професійного життя професора О.А. Грандо, виховувати молоде покоління майбутніх медиків.

З доповіддю про життєвий і науковий шлях Олександра Абрамовича Грандо виступила нинішній завідувач кафедри, професор Т.С. Грузєва. Вона розповіла про його студентські роки, воєнне лихоліття, педагогічну майстерність та наукову творчість: «Прийшовши на кафедру доцентом ще в 1961 р. Олександр Абрамович віддав їй 30 років вірного служіння, з яких 18 – на посаді завідувача. Неоціненною заслугою професора О.А Грандо є формування науково-педагогічної школи соціальних гігієністів, серед яскравих представників якої академік НАМН України Ю.В. Вороненко, професор А.П. Мінцер, професор Б.П. Криштопа, доцент Л.О. Прус, доцент А.П. Чуйко, доцент Г.В. Кухленко, доцент С.М. Зоріна, доцент О.А. Полянський, доцент А.С. Ромашко та інші».

Коло наукових інтересів професора О.А. Грандо стосувалося надзвичайно широкого спектру питань соціальної медицини та організації охорони здоров’я, історії медицини, проблем лікарської етики та медичної деонтології. Він сформував потужну наукову школу, підготував 4 доктори і 13 кандидатів наук, написав понад 160 наукових праць, у тому числі 9 монографій, навчальних посібників, заснував український історико-медичний журнал «Агапіт» тощо.

Справжньою справою життя Олександра Абрамовича стало створення Національного музею медицини України, над чим він почав працювати ще у 1962 році. Подвижницька діяльність з формування музею спочатку здійснювалася на громадських засадах. Багаторічна науково-дослідна робота зі збору й вивчення історичних джерел, фондів багатьох державних архівів, музеїв, наукових бібліотек дозволила сформувати понад 15 тисяч експонатів, розробити науково-методичні основи побудови експозиції, спланувати тематичні інтер’єри тощо.

Слова професора: «В музей я вклав усе, що міг: ідеї, сили, надії», – відображають його ставлення до цього унікального закладу, який є членом Європейської асоціації музеїв історії медицини та увійшов до десяти найкращих музеїв медицини світу.

Співробітники кафедри професор Б.І. Паламар, доцент С.М. Зоріна, доцент Л.О. Литвинова поділилися своїми спогадами про професора О.А. Грандо, про спілкування з видатним вченим. Усі, кому пощастило слухати лекції Олександра Абрамовича, відзначали його неперевершений талант оратора, магнетизм його слова, захоплюючу манеру спілкування, згадували бурхливі оплески слухачів по завершенню виступів.

Доцент В.Б. Замкевич розповіла про низку заходів за участі співробітників  кафедри та НМУ, які були присвячені 100-річчю професора О.А. Грандо, зокрема у Національному музеї медицини України, відкритті меморіальної дошки та вечері пам’яті видатного вченого, про що докладно інформувалося на сайті Університету.

 

Кафедра соціальної медицини та громадського здоров’я