НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

УЧАСТЬ СПІВРОБІТНИКІВ НМУ У ПРЕЗЕНТАЦІЇ БІОБІБЛІОГРАФІЧНОГО НАРИСУ «КОГАН-ЯСНИЙ ВІКТОР МОЙСЕЙОВИЧ – ТЕРАПЕВТ, ВЧЕНИЙ»

27.09.2019

24 вересня 2019 року  в Національній науковій медичній бібліотеці України   відбулася  презентація  біобібліографічного нарису «Коган-Ясний Віктор Мойсейович – терапевт, вчений» ( до 130-річчя від дня народження),   участь у якій взяли  і співробітники НМУ імені О.О.Богомольця:  професор Анатолій Станіславович Свінціцький,  завідувач кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету; Федір Якович Ступак, професор кафедри філософії, біоетики та історії медицини; Людмила Папуша, завідувач бібліотеки та Лариса Медяник, заступник завідувача бібліотеки.

Генеральний директор Національної наукової медичної бібліотеки України  Аурелія В’ячеславівна Відьма у вступному слові зазначила, що біобібліографічний  нарис «Коган-Ясний Віктор Мойсейович – терапевт, вчений»   було реалізовано спільно з науковою бібліотекою Харківського національного медичного університету (ХНМУ), що продовжує серію біобібліографічних видань «Медична біографістика».

З презентацією покажчика виступила бібліограф ННМБ України Олеся Терлецька, один з укладачів покажчика.

Ім’я харківського професора, заслуженого діяча науки УРСР В. М. Когана-Ясного певний час замовчувалося, незважаючи на його внесок у розвиток терапії та ендокринології. Серед вагомих досягнень В. М. Когана-Ясного – створення в лабораторії В. Я. Данилевського першого вітчизняного інсуліну (1923), який за сприяння вченого почали промислово виробляти в Радянському Союзі (1927); відкриття Українського інституту харчування (1931); участь у заснуванні курорту «Березовські мінеральні води» (1927) тощо.

Про наукову та публікаційну активність В. М. Когана-Ясного свідчать 243 описи його праць, вміщені у виданні, а також матеріали про нього. Біографія та фотографії В. М. Когана-Ясного представлені професором кафедри військової терапії М. П. Бойчаком і директором Народного Музею історії ХНМУ Ж. М. Перцевою. Одну зі статей, включених до нарису, професор М. П. Бойчак присвятив внеску В. М. Когана-Ясного та його учнів у розвиток вітчизняної воєнно-польової терапії.

В обговоренні нарису взяли участь Ірина Володимирівна Пасько,  кандидат історичних наук, викладач Української військово-медичної академії; Іван Миколайович Сорока, кандидат медичних наук, голова Українського медичного клубу; Василь Шендеровський, професор, фізик, історик науки, автор книги про видатних учених з українським корінням, які зробили значний внесок у розвиток світової науки «Нехай не гасне світ науки».

Від НМУ імені О.О. Богомольця  виступив  професор Анатолій Свінціцький, який наголосив на тому, що вчений В. М. Коган-Ясний залишив після себе велику наукову спадщину,  його наукові розвідки залишаються актуальними і цікавими й сьогодні, і запевнив,  що  покажчик, висвітлюючи усе різноманіття науково-практичної спадщини професора, стане у нагоді сучасним лікарям в їх нелегкій роботі.

 

Бібліотека НМУ