НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Керівництво НМУ готове створити майданчик для обговорення стратегій та напрацювань щодо безпеки пацієнтів.

17.09.2019

16 вересня 2019 року Міністерство охорони здоров’я України, Національна академія медичних наук України, ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М.Марзєєва НАМН України», ВБО «Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів» та ГО «Українська асоціація громадського здоров’я» у приміщенні Інформаційної агенції «УКРІНФОРМ» організували і провели круглий стіл  «День безпеки пацієнтів – нова дата у вітчизняній медицині». До участі у Круглому столі було запрошено також представників Офісу Президента України та Національного медичного Університету імені О.О. Богомольця.

Учасниками круглого столу були: Віталій Цимбалюк – президент НАМН України; Юрій Скалецький – професор, завідувач лабораторії безпекових стратегій в охороні здоров’я ДУ  «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМП України»;  Віктор Сердюк – президент ВБО «Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів»; Юрій Кучин –  професор, перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти НМУ імені О.О. Богомольця;  Олександр Науменко – професор, проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи; Роман Федосюк – д.м.н., доцент, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Київської клінічної міської лікарні №3; Юрій Андрєєв – голова ВБО «Національний рух за трансплантацію»; представники Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Президента України, фармацевтичного бізнесу, інститутів громадянського суспільства, а також провідні науковці та практикуючі лікарі.

Організатори заходу поінформували, що перший щорічний День безпеки пацієнтів України відзначається одночасно із Всесвітнім днем безпеки пацієнтів з метою підвищення поінформованості та співпраці для більшої безпеки пацієнтів. У ході заходу наголошувалося, що першим і глобальним завданням плану дій з безпеки пацієнтів є контроль за внутрішньолікарняними інфекціями.

За словами начальника Департаменту з питань охорони здоров’я Офісу Президента України Ігоря Луріна, Указ про відзначення Дня безпеки пацієнтів був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським на початку вересня. Перший щорічний Всесвітній день безпеки пацієнтів було запроваджено на виконання резолюції 72-ї Всесвітньої асамблеї здоров’я, ухваленої 28 травня 2019 року.

Виступаючи перед учасниками круглого столу, перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти НМУ імені О.О. Богомольця, професор Юрій Кучин висловив впевнення, що Указ Президента «Про Відзначення Дня безпеки пацієнтів»  є для нас справді величезним шансом нарешті перейти від дискусії до втілення підзаконних актів щодо безпеки пацієнтів. «Якщо в короткий час ми зможемо перетворити дискусію в підзаконні акти, які матимуть конкурентну спрямованість, тоді це буде перемогою в бік безпеки пацієнтів. А часу у нас не так багато», – відзначив Юрій Леонідович та запропонував використати Національний медичний університет як потужну платформу для обговорення і дискусій щодо питань про безпеку пацієнтів.

«Рано чи пізно, хоч би ким ми були – академіками, громадськістю, лікарями чи чиновниками – ми всі стаємо пацієнтами. Тому питання безпеки для нас теж є надважливими. З іншого боку, усі ми знаємо, особливо ті, хто дотичний до системи клініко-експертних комісій і до судово-медичної експертизи, наскільки зараз агресивнішим суспільство стало до лікарів. І ті судові справи стосовно наших колег є свідченням того, що ми маємо дбати ще й про безпеку лікарів», – зауважив перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти НМУ імені О.О. Богомольця.

«Щодо питань безпеки в анестезіології, – зазначив Юрій Леонідович, – то цією проблемою переймаються дуже давно. Ще в 60-ті роки пройшло дослідження стосовно безпеки пацієнтів. А з 1992 року Світовою організацією анестезіологів разом із Асоціацією анестезіологів України було створено підкомітет із захисту прав пацієнтів, в якому  Україна головувала 2 роки. Тому щодо безпеки пацієнтів анестезіологія має дуже великі надбання, що наразі можна втілити у вітчизняну нормативну базу».

Говорячи про здобутки НМУ в питаннях безпеки пацієнтів, проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи НМУ імені О.О. Богомольця, професор  Олександр Миколайович Науменко налогосив, що вже майже 3 роки НМУ має угоду з ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М. Марзєєва НАМН України» стосовно наукової підтримки і наукової співпраці щодо вирішення освітянських проблем.

«Ми можемо говорити про різні організації: лікарські, пацієнтські, громадські, але якщо подивитися на перебіг подій у державі, то варто зазначити, що освітянська складова не працює, як має працювати.  Фахівців із цього питання дуже мало, тому у 2017 році спільно з Національною академією медичних наук України було організовано широке обговорення питань включення в навчальний процес питань щодо безпеки пацієнтів. У цьому напрямку ми будемо й надалі працювати разом з Міністерством охорони здоров`я України і Національною академією медичних наук України», – наголосив професор Олександр Науменко.