НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ НМУ СТВОРИЛА ЗАГАЛЬНОУКРАЇНСЬКИЙ ПРОЄКТ-ПЛАТФОРМУ “ЦЕНТР ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ”

23.04.2020

Кафедра загальної і медичної психології НМУ започаткувала загальноукраїнський проект-платформу “Центр інформаційно-психологічної підтримки”. Ініціативу підтримала спільнота лікарів-психологів та фахівців у галузі психічного здоров’я, громадські організації, зокрема, афілійована до кафедри ГО «Асоціація з медичної та психологічної реабілітації», науковці, – всі, хто у своїй роботі спирається на рекомендації ВООЗ, МОЗ України, Всесвітньої федерації психічного здоров’я (США). Метою створення такого центру є:

 

  1. Надання інформаційно-психологічної допомоги в режимі on-line.

 

  1. Професійно-психологічна підтримка лікарів у сучасних умовах пандемії COVID-19.

 

  1. Професійне обговорення психологічних та лікувальних аспектів подолання наслідків пандемії COVID-19.

 

Розуміючи потребу суспільства під час сучасних криз і викликів в адекватній психологічній підтримці, під керівництвом завідувача кафедри, професора Михайла Матяша розпочато постійно діючий психоедукаційний семінар в онлайн форматі, перше засідання якого під назвою “Коронавірус, що крадеться…” відбулося 15 квітня.

До обговорення приєдналися близько 50 учасників, які висловили свої думки та поділилися своїм досвідом щодо актуальних питань, зокрема:

 

  • Як боротися з панічними атаками і масовим психозом?

 

  • Як поширюється паніка, чи існують усталені ланцюгові реакції, як відрізняються індивідуальні та колективні панічні реакції?

 

  • У який спосіб ми долаємо тривогу та паніку?

Модератор заходу, професор Михайло Матяш представив ключову доповідь семінару, в якій наголосив на певній специфічності переживання тривоги громадою та окремим індивідом, ґрунтовно  визначив закономірності, спираючись на приклади інших соціальних, екологічних, політичних криз та катастроф, яких зазнала наша країна протягом останніх десятиліть. Було представлено вичерпні пояснення щодо характерологічної обумовленості реагування на панічні настрої в суспільстві та, відповідно, стратегії копінгу й саморегуляції. Обговорено питання психологічної підтримки лікарів у цей складний час.

Кафедра загальної і медичної психології та Центр інформаційно-психологічної підтримки приділяють велику увагу психоедукації та популяризації фахових психологічних знань щодо подолання українцями складних особистісних та психоемоційних ситуацій в період пандемії, про що йшлося в окремих телевізійних проектах, зокрема:

 

  • Інтерв’ю професора Михайла Матяша в програмі телеканалу ICTV «Як уникати сімейних сварок під час карантину?» https://youtu.be/mCV5qXrhRYU

 

  • Ґрунтовні коментарі та поради за результатами наукового експерименту професора Михайла Матяша щодо нейропсихологічних аспектів переживання паніки, представлені у проекті каналу 1+1 (https://www.facebook.com/general.medical.dpt.nmu/videos/225186088848870/)

Наразі кафедра готує до друку черговий випуск «Міжнародного журналу із загальної та медичної психології», який буде присвячено медико-психологічним аспектам переживання пандемії COVID-19. Відтак, зазначимо, що фахова психологічна підтримка суспільства в наш час, це не лише виклик активній громадянській позиції фахівців-психологів. Це певною мірою відповідь на класичне риторичне запитання «Бути, чи не бути»?

 

 Прес-центр за матеріалами кафедра загальної і медичної психології