НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ЧЕРГОВЕ ЗАСІДАННЯ ШКОЛИ-СЕМІНАРУ З ФІЗИКИ ЖИВОГО ТА БІОЕТИКИ НА ТЕМУ «НАНОМЕДИЦИНА»

19.02.2021

Увечері 12 лютого було проведено чергове засідання факультативної школи-семінару з фізики живого  та біоетики на тему «Наномедицина: від біофізичних аспектів до етичних колізій».  У засіданні взяли участь студенти-медики  НМУ імені О.О. Богомольця.

У першій частині вебінару  було заслухано  лекцію-презентацію «Біофізичні  основи нанотехнологій для медицини, фармакології та косметології» (доповідач – доцент  кафедри медичної і біологічної фізики та інформатики А.І.Єгоренков).

Під час  цієї лекції  було показано зв’язок теми наномедицини зі  знаннями фундаментальних природничо-наукових дисциплін ( молекулярна біофізика,  біохімія, фізіології , IT-технології тощо) та гуманітарних дисциплін.  У другій частині вебінару було проведено  обговорення ризиків та користі впровадження нано-  та інших  «NBІC» (нано-біо-інфо-когнітивних)  технологій у практику, проведено аналіз технологічних та біоетичних аспектів проблеми.

Наприклад, було проаналізовано ідею відомого вченого та футуролога Рея Курцвейля про реалізацію  біологічного безсмертя людини за допомогою нано-біотехнологічного «ремонту» органів та тканин організму людини.   Студенти-медики, що взяли участь у даному заході, висловили думку про актуальність та необхідність такого міждисциплінарного обговорення  сучасних біомедичних тем.

Важливо, що студенти – його учасники долучаються до роздумів з приводу наслідків впровадження сучасних  технологій у життя суспільства.

Наприклад студентка першого курсу   Надія Савіна пропонує учасникам свої роздуми на тему вебінару: «У свій час американський вчений-етолог  Джон Келхун  провів експеримент під назвою  «Всесвіт-25», у якому він створив «мишачий рай». Експеримент тривав 1780 днів і закінчився смертю всієї популяції.  Провівши паралель, Дж.Келхун дійшов висновку, що відмова  від численних викликів, втеча від тиску, від життя, боротьби та подолання перешкод є «духовною смертю», яка призводить до винищення популяції. Завдяки таким експериментам, стає зрозуміло, що людині треба завжди до чогось прагнути, щось вирішувати та робити. Звісно, якщо ми удосконалимо нанотехнології це буде добре. Але питання в тому, чи зможе людство правильно їх використати?».

Подібні роздумі учасників заходу є  важливим результатом  нашого міждисциплінарного дискурсу.

 

Прес-центр за матеріалами семінару «Проблеми фізики живого та біоетики»