НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

7 СІЧНЯ БІЛЬШІСТЬ ПРАВОСЛАВНИХ ХРИСТИЯН І ГРЕКО-КАТОЛИКІВ СВЯТКУЮТЬ РІЗДВО ІСУСА ХРИСТА

06.01.2021

2021 рік тому у Віфлеємі (Палестина) відбулася подія, яка перевернула світову історію. За наказом римського імператора Августа Йосип і Марія, які походили з Давидового роду, відправились на батьківщину предків, аби взяти участь в ініційованому Римом переписі населення.

Але наблизившись до Віфлеєма, вони дізналися, що до міста нахлинуло стільки народу, що не лишилося жодної вільної для постою оселі. Тоді подружжя, яке очікувало на поповнення, зупинилося у передмісті у так званому вертепі – печері, де утримували худобу.

Отут і з’явився на світ маленький Ісус. Першими про цю подію дізналися пастухи, яким явилися янголи з доброю звісткою. Волхви, які у різних краях спостерігали за зоряним небом, знали і вірили, що поява нового світила означатиме народження великої людини. Тому, побачивши нову зірку, поспішили до Єрусалиму. Нікого там не виявивши, а лише стривоживши Ірода, вони дістали від останнього наказ іти шукати немовля. Але де? І тут їм допомогла «нова зірка», привівши до Віфлеєма і зупинившись саме над ним. Одаривши щасливу родину золотом, ладаном і смирною – «дарами волхвів» – маги хотіли було поспішити до Ірода, але отримали від Бога наказ не робити цього. Саме тому, за цей непослух, який врятував маленького Ісуса від неминучої загибелі, 7 січня християни шанують пам’ять трьох волхвів – Мельхіора, Бальтазара і Каспара.

Цього року особлива увага богословів і науковців була прикута до Віфлеємської зірки. Багато хто бачить у ній якесь астрономічне явище, що могло відбутися в давнину. Це збіглося в часі з рідкісним візуальним поєднанням для земного спостерігача двох найбільших планет Сонячної системи – Юпітера і Сатурна, що дало ефект «подвійної зірки». Що, як і 2021 рік тому, сталося щось подібне?

Переддень Різдва Христового називається Святвечором. Увечері православні і греко-католики, діждавшись сходження першої зірки, сідають за стіл, на якому особлива страва – кутя, 12 пісних страв, переважно фрукти, овочі, соління, горіхи… Відбувши святкову всенощну, вранці люди дозволяють собі куштувати м’ясні і рибні наїдки. Адже Пилипівський (Апостольський) піст 7 січня завершується і починається 12-денний цикл різдвяних свят, аж до 19 січня – Богоявлення, або Водохреща.

Від щирого серця вітаємо усіх православних і греко-католиків, зокрема працівників і студентів Національного медичного університету імені О.О.Богомольця із цим світлим святом Різдва Христового, бажаємо всім здоров’я, благополуччя і мирного неба над головою.

                                                                                                              

Прес-центр