НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

29 ВЕРЕСНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ

28.09.2019

Щороку 29 вересня відзначається Всесвітній день серця (World Heart Day). Ініціаторами його запровадження є Всесвітня федерація серця, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і ЮНЕСКО, оскільки саме серцево-судинні захворювання є найбільш поширеною причиною смерті у світі. 29 вересня проходить в усьому світі під девізом «Серце – для життя!» Це день, коли лікарі-кардіологи, медичні та громадські асоціації прагнуть привернути увагу до проблем захворювання серця, проводять заходи, спрямовані на підвищення рівня обізнаності населення у питаннях профілактики серцево-судинних хвороб.

Для України – це надзвичайно актуальна тема, бо сьогодні хвороби серця є головною причиною смертності наших співвітчизників. Щороку в Україні через серцево-судинні хвороби гине півмільйона людей.

 — Що змінилося у кардіології останнім часом, щоб запобігти такій сумній статистиці? На це та інші запитання сьогодні, у Всесвітній день серця, відповідає завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 1, професор, дійсний член Європейського товариства кардіологів та Міжнародного товариства внутрішньої медицини Василь Захарович Нетяженко.

Василь Захарович Нетяженко: Одним із ключових напрямів трансформації системи охорони здоров’я в Україні стала профілактика та превентивна медицина, якій останнім часом приділяється багато уваги. Упродовж останніх років ВООЗ та МОЗ України підготували понад 10 тисяч сімейних лікарів та медичних сестер, які є ключовим механізмом у профілактичній медицині та в ефективній взаємодії з пацієнтом.

У квітні 2017 року Уряд розпочав програму “Доступні ліки”, яка є продовженням пілотного проекту з лікування артеріальної гіпертензії, ініційованого у 2012 році. Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою. З 1 квітня 2019 року ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом. Стрімко розвивається в Україні галузь інтервенційної кардіохірургії, щороку збільшується кількість втручань на серці.

  • Для вас, відомого кардіолога, який щодня займається лікуванням хворих сердець наших співвітчизників, чому є важливим Всесвітній день серця?

Василь Захарович Нетяженко:  Цей день дає можливість привернути увагу мільйонів людей до проблеми серцево-судинних захворювань та їх профілактики. Всесвітня організація серця, за підтримки інших відомих організацій, створила величезну кількість програм для людей, у яких є проблеми з серцево-судинною системою, більш, ніж в 100 країнах світу.

Позитивною практикою є проведення у громадських місцях вимірювання артеріального тиску, рівня глюкози крові та ліпідів. Щоб ще більше привернути увагу суспільства до здорового способу життя проводяться забіги «здоров’я». Важливо, щоб українці дбали про профілактику, вміли розпізнати ознаки загрозливих станів, знали, куди звертатись за допомогою.

Метою проведення в цей день заходів є необхідність максимально привернути увагу людей до свого здоров’я, формування розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороби можна і потрібно активно впливати.

Профілактика ССЗ – яка залишається важливим завданням для популяції в цілому, політичних структур та системи охорони здоров’я – це скоординовані на суспільному та індивідуальному рівні дії, що спрямовані на зменшення ризику виникнення ССЗ.

— Чим зумовлена критично мала кількість операцій, які запобігають смертям унаслідок серцевих катастроф та недостатня кількість імплантацій кардіостимуляторів?

Василь Захарович Нетяженко:  В Україні інтервенційні методи лікування інфаркту міокарда та нестабільної стенокардії останніми роками набувають все більшого поширення. Основними методиками, які використовуються при цих захворюваннях, є аортокоронарне шунтування та стентування коронарних артерій. Зараз існує 27 кардіохірургічних центрів, які працюють цілодобово сім днів на тиждень. Безумовним лідером щодо кількості та рівня проведених оперативних втручань з приводу стентування коронарних артерій є м. Київ. Для пацієнтів з гострим коронарним синдромом ці центри працюють за правилами міжнародної громадської ініціативи Stent for life під егідою Міністерства охорони здоров’я і Кабінету міністрів України: держава закуповує стенти і передає їх в ці центри. Щороку кількість таких втручань збільшується. Щодо постановки кардіоверторів/дефібриляторів, то певна кількість передається в обласні центри, де вони використовуються за потребою.

  • Чи все залежить від медицини і як запобігти розвиткові серцевих хвороб?

Василь Захарович Нетяженко:  Здоров’я людини ґрунтується на основі генетичних факторів, способу життя та екологічних умов. Але певною мірою воно залежить також від свідомого ставлення людини до себе та навколишнього середовища. Спостереження вчених показують, що здоров’я людини на 45—50 % визначається способом життя, на 20 % впливом навколишнього середовища (природного, техногенного), на 20 % — спадковістю, на 8—10 % —- охороною здоров’я, харчуванням тощо.

Наприклад, з метою зменшення АТ, перед призначенням медикаментозної терапії слід застосувати нефармакологічні втручання: зменшити вагу, вживати здорову їжу, зменшити кількість Na та збільшення кількість К у щоденному харчовому раціоні.

До продуктів багатих на калій відносяться:

Крім того, фізична активність та обмеження вживання спиртних напоїв відіграють важливу роль серед нефармакологічних втручань. Особливо це стосується молодих людей, студентів, які мають надзвичайно велике розумове та психоемоційне навантаження. Здорового способу життя слід дотримуватися з раннього дитинства і лікарям, і пацієнтам та доносити цю ідею до широкого загалу людей. Бажаю усім нам здорового серця!

Прес-центр