НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

15 ЧЕРВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ЗЛОВЖИВАННЯ ЩОДО ЛІТНІХ ЛЮДЕЙ

15.06.2020

У календарі подій ООН про літніх людей  згадують двічі – 1 жовтня, коли відзначають Міжнародний день людей похилого віку та 15-го червня у Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання щодо літніх людей. Рішення про встановлення цього дня 15 червня прийняла Генеральна Асамблея ООН 2011 року, маючи на меті винесення питання незахищеності людей похилого віку на високий міжнародний рівень через часті випадки зловживань, жорстокості щодо них у світі та необхідність привернути увагу всіх держав до проблем, пов’язаних з цією категорією громадян задля забезпечення їхніх інтересів, прав і свобод нарівні з усіма членами суспільства.

На запитання: “З якого моменту життя починається „похилий вік”?”, – відповідає вікова класифікація – документ, розроблений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, згідно з ним : 25-44 років – молодий вік; 44-65 років – середній вік; 65-75 років  – похилий вік; 75-90 років – старечий вік; особи які досягли 90 років – довгожителі.  Людей   похилого віку в усьому світі близько 700 мільйонів, а це майже кожна десята людина на планеті. Практика, особливо останніх десятиліть, показує, що люди похилого віку потребують фізичного і юридичного захисту, і це не дивлячись на те, що найчастіше вони, на відміну від дітей, мають багатий досвід, прекрасні знання, професійні навички та мудрість, якої ще не набуло підростаюче покоління.  Незважаючи на це, зазначена категорія громадян піддається дискримінації за віковою ознакою. Часто не затребувані суспільством та обдурені шахраями, вони опиняються за межею бідності у злиднях. Сьогодні їхня незахищеність у суспільстві стає глобальною соціальною проблемою. Вона негативно впливає на здоров’я і тривалість життя мільйонів літніх людей у всьому світі, а, головне, є грубим порушенням їхніх людських прав. Нерідко причиною вікової дискримінації старших людей стає поширена у суспільстві зневага до них через нібито вікові відхилення у роботі мозку і буцімто нездатність через це вести активну трудову чи громадську діяльність. Спростовує цю хибну думку завідувач кафедри загальної і медичної психології, професор М.М.Матяш у програмі Українського радіо “Життя+”.  Михайло Миколайович розповідає про те, як функціонує мозок людини старшого віку і що він більш пластичний, ніж ми звикли вважати:

https://www.facebook.com/100000696044748/posts/3269395229760313/?d=n  .

Вчені переконані, що ставлення суспільства до людей похилого віку безпосередньо впливає на стабільність і процвітання всього соціуму. Вони закликають використовувати багатий досвід та знання громадян похилого віку, які здатні сьогодні приносити неабияку користь країнам, у яких вони живуть. Встановлення ООН Всесвітнього дня розповсюдження інформації про зловживання щодо літніх людей покликане нагадати, що шанобливе і соціально відповідальне ставлення до літніх людей є запорукою і гарантією благополуччя тих, хто стане на їх місце в наступних роках і про це не слід забувати.

 

Прес-центр