НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

14 ЛИСТОПАДА ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ДІАБЕТОМ

14.11.2019

Уперше Всесвітній день боротьби з діабетом проводився Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я 14 листопада 1991 року, а вже з 2007 року він проходить під егідою ООН. Дата обрана не випадково, бо 14 листопада 1891 року народився Фредерік Грант Бантинг, канадський лікар і фізіолог, який разом зі студентом медичного факультету Чарльзом Бестом, біохіміком Джоном Колліпом та професором Джоном Маклеодом  відкрив гормон інсуліну. Відкриття,  за яке його автори отримали у 1923 році Нобелівську премію з фізіології та медицини, врятувало і продовжує рятувати життя мільйонам людей, хворим на цукровий діабет.

Кафедру ендокринології НМУ імені О.О. Богомольця, а саме ендокринологи опікуються хворими на цукровий діабет, очолює професор Юлія Ігорівна Комісаренко, яка й розповість про те, чому Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом є таким важливим для нас всіх.

Ю.І.:  Головною метою проведення Всесвітнього дня боротьби з діабетом є  привернення уваги до цієї дуже поширеної в усьому світі хвороби і підвищення поінформованості про діабет – не тільки про кількість хворих, але і про те, яким чином можна запобігти розвитку цього захворювання. Цукровий діабет не тільки широко розповсюджений у світі, він характеризується тяжкістю пізніх ускладнень, дорожнечею засобів діагностики і лікування, які необхідні хворим протягом усього життя.

Ця хвороба входить до трійки захворювань, після серцево-судинних і раку, які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерть, характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці та продовжуватися протягом всього життя. За прогнозами Міжнародної діабетичної федерації (International Diabetes Federation), кожна друга в світі людина, хвора на діабет, не знає про свій діагноз. Ця ж організація зазначає, що цукровий діабет до 2030 року стане сьомою найпоширенішою хворобою на планеті, а у 2040 році 642 млн осіб у світі страждатимуть на цукровий діабет.

  • Цього року Всесвітній день боротьби з діабетом проходить під девізом – «Жінки та діабет – наше право на здорове майбутнє». Чому саме до жіноцтва така увага?

Ю.І.:  За даними Міжнародної діабетичної федерації (IDF) від цукрового діабету щороку вмирає 2,1 млн жінок. Тому ця впливова міжнародна організація започаткувала кампанію, покликану сприяти доступу всіх жінок, що піддаються ризику або живуть з діабетом, до основних лікарських засобів і технологій профілактики діабету, поінформованості про оптимальне лікування цієї хвороби. Також сьогодні велика увага приділяється гестаційному діабету або діабету вагітних, бо погано контрольований під час вагітності діабет підвищує ризик передчасних пологів, смерті плоду і виникнення інших ускладнень. Але сьогодні ми говоримо не тільки про жіноцтво, а й про чоловіків і дітей – всіх, хто має діагноз – цукровий діабет.

  • А яка статистика щодо захворюваності на цукровий діабет в Україні?

Ю.І.:  Сьогодні офіційно в Україні цукровий діабет має 1 млн 400 тисяч осіб. Неофіційні цифри можуть бути значно більшими. Розрізняють цукровий діабет 1-го і 2-го типу. Діабет 1-го типу (інсулінозалежний) становить 10-15% від усіх випадків діабету і в більшості випадків розвивається в дитячому або підлітковому віці. Діабет 2-го типу становить 85-90% від усіх випадків захворювання і найчастіше розвивається у людей старше 45 років, і, як правило, пов’язаний з ожирінням. Гестаційний діабет є гіперглікемією, яка виявляється під час вагітності. Чітко прослідковується спадкова схильність до діабету, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння, гіподинамія та серцево-судинні захворювання. Здоровий спосіб життя дає змогу відтермінувати настання діабету 1-ого типу, а 2-й – попередити. Діабет усіх типів може викликати важкі ускладнення, зокрема ниркову недостатність, нетравматичну ампутацію ніг, сліпоту, інфаркт, інсульт, підвищити загальний ризик передчасної смерті.

  • Чи можна жити наповненим і щасливим життям з діабетом?

Ю.І.:  Цукровий діабет є хронічним прогресуючим захворюванням, але завдяки регулюванню глюкози в крові, контролю факторів ризику розвитку ускладнень, таких як високий артеріальний тиск і високий рівень холестерину, люди з цукровим діабетом можуть жити довго. Управління діабетом будь-якого типу вимагає своєчасної діагностики та лікування, регулярного моніторингу, раціональної дієти, здорового способу життя, систематичних фізичних навантажень та правильного використання ліків. Про те, як можна жити наповненим і щасливим життям з цукровим діабетом, йдеться в українському виданні «Першої книги про діабет», яке з’явилося в Україні завдяки співпраці кафедри ендокринології НМУ імені О.О. Богомольця з американськими колегами. Презентація книжки відбудеться 14 листопада у Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Певна, що вона буде корисною не тільки хворим на діабет, а й широкому загалу читачів.

 

Прес-центр