НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

12 БЕРЕЗНЯ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НИРКИ (WORLD KIDNEY DAY), ЯКИЙ ПРОХОДИТЬ ПІД ГАСЛОМ: «ЗДОРОВ’Я НИРОК ДЛЯ ВСІХ І СКРІЗЬ — ВІД ПРОФІЛАКТИКИ ДО ВИЯВЛЕННЯ ТА РІВНОПРАВНОГО ДОСТУПУ ДО ДОПОМОГИ»

12.03.2020

Починаючи з 2006 року, щорічно у другий четвер березня, відзначається  Всесвітній день нирки (World Kidney Day). Міжнародне товариство нефрологів і Міжнародна федерація ниркових фондів запровадили цей день з метою проведення глобальної інформаційно-просвітницької кампанії, спрямованої  на підвищення рівня обізнаності про нирки, які відіграють важливу роль у забезпеченні життєдіяльності організму людини. Розповідає завідувач кафедри урології, професор С.П.Пасєчніков.

С.П.П.: Хвороби нирок є поширеними і небезпечними. Головна мета проведення Всесвітнього дня нирки — привернення уваги міжнародних і державних організацій охорони здоров’я, політичних структур, які здатні впливати на розвиток системи охорони здоров’я, до проблеми росту кількості людей із захворюваннями нирок. Серед завдань Всесвітнього дня нирки є також обмін досвідом спеціалістів у цій галузі медицини, розвиток системи профілактики ниркових захворювань, модернізація і підвищення якості лікування хворих, розробка нових лікувальних препаратів і медичної апаратури для надання допомоги хворим і лікування нефрологічних захворювань.

  • Яка статистика захворюваності нирок в світі і в Україні?

С.П.П.: За даними ВООЗ, Міжнародних нефрологічних організацій і товариств, кількість хворих із захворюваннями нирок сьогодні становить 10% населення планети, і ця цифра, нажаль, зростає. В Україні близько 35 тисяч пацієнтів із хронічною хворобою нирок III-V стадій, які поступово, але невпинно рухаються до V, термінальної стадії, та  стають у чергу на гемодіаліз. Важливо те, що 90% українців на гемодіалізі – молодші за 64 роки. Тобто в основному це – працездатні люди, які можуть сплачувати податки, виховувати дітей, вести майже звичайний спосіб життя. Основною причиною поширення хвороб нирок є катастрофічне зростання основних захворювань, які й призводять до хронічної хвороби нирок – діабету та артеріальної гіпертензії. Багато хто чув про діагноз «гостра ниркова недостатність» або «хронічна ниркова недостатність», однак мало хто знає про те, що вони часто стають причиною збільшення ризику смертельних наслідків за наявності інших захворювань. Наприклад, захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету, СНІДу тощо. Передусім це пов’язано з  основною функцією нирок – фільтрацією і виведенням з організму шлаків, шкідливих речовин і надлишку солей. Порушення цієї функції призводить до швидкої інтоксикації організму, збою у роботі всіх систем і, у решті решт, до смерті.

  • Підступність захворювань нирок полягає в безсимптомному перебігу, виявити які можна лише за допомогою діагностики?

С.П.П.: Дійсно, хронічна хвороба нирок протягом тривалого часу може перебігати в латентний спосіб, внаслідок чого у значної частини пацієнтів захворювання виявляється на стадії, коли за життєвими показаннями потрібно розпочинати гемодіаліз. Крім деяких спадкових та вроджених захворювань, обструктивних, токсичних та лікарських нефропатій, до несприятливих чинників щодо розвитку хвороб нирок належать інфекції сечовивідних шляхів, артеріальна гіпертензія, судинні, метаболічні та ендокринні захворювання (цукровий діабет), а до предикторів – деякі інфекційні захворювання, дизбіоз кишківника, зниження захисних сил організму, масивна сенсибілізація. Медична статистика  показує, що хвороби нирок в Україні «помолодшали». Дедалі частіше виявляють спадкові та вроджені захворювання у молоді і у дітей –  цистит, пієлонефрит, нефролітіаз. За умови виявлення хвороби нирок на ранній стадії, вони можуть бути виліковними, або контрольованими. Щороку лікарі наголошують на простих і доступних методах ранньої діагностики ураження нирок.  Сучасні методи обстеження й світовий досвід лікування дають можливість вчасно діагностувати та кваліфіковано надати допомогу пацієнтам з патологією нирок. Слід пам’ятати, що неконтрольований перебіг хвороби з часом призводить до термінальної ниркової недостатності. На цій стадії з’являються вже серйозні порушення стану здоров’я, однак момент, коли можна було б загальмувати процес, вже втрачено.  Єдиним методом лікування у такому випадку залишається замісна ниркова терапія, тобто діаліз або пересадка донорської нирки. Кількість людей у світі, що потребують такого лікування, подвоюється кожні 10 років.

 

  • Як зберегти здоров’я нирок?

С.П.П.: Саме про це йтиметься у Всесвітній день нирки. Заходи, які відбуватимуться до цього дня, будуть інформувати населення про симптоми і способи виявлення ниркових захворювань на ранніх і пізніх стадіях, розповідати про людей, що відносяться до категорії ризику, способи профілактики захворювань нирок. Низка зустрічей буде присвячена людям, хворим на хронічну  хворобу нирок, труднощам, з якими вони стикаються, у тому числі психологічного характеру.

Тож як зберегти здоров’я нирок? Головне – здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, дозовані фізичні навантаження, збалансоване харчування, контролювання артеріального тиску та маси тіла, щоденне  пиття не менше 1-1,5 літрів чистої питної води та раз на рік лабораторні дослідження крові і сечі.

 

Прес-центр