НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

КАФЕДРА ГІГІЄНИ ТА ЕКОЛОГІЇ №3 ДО ДНЯ ПРАЦІВНИКА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ

10.10.2021

Щорічно другої неділі жовтня в Україні відзначається День  санітарно-епідеміологічної  служби України, який було започатковано Указом Президента України від 5 жовтня 2004 року за № 1178/2004 «Про День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби». Цього року він припадає на неділю 10 жовтня. Прокоментувати значення цього дня для працівників санітарно-епідеміологічної служби, зокрема санітарних лікарів і епідеміологів – випускників санітарно-гігієнічного факультету Київського медичного інституту, наразі медичного факультету № 4 НМУ імені О.О. Богомольця, ми попросили завідувача кафедри гігієни та екології №3, доктора медичних наук, професора С.І. Гаркавого.

“Не зважаючи на  постанову Уряду України від 29 березня 2017 р. за  № 348 щодо ліквідації Державної санітарно-епідеміологічної служби й передачі її повноважень до Держпродспоживслужби, санітарні лікарі й епідеміологи в Україні вже понад 90 років охороняли, охороняють і будуть охороняти здоров’я й працездатність населення Держави Україна.Фахівці відділу Держпродспоживслужби здійснюють контроль за дотриманням санітарного законодавста, сумлінно реалізують державну політику в сфері профілактичної медицини стосовно захисту населення від небезпечних інфекційних і неінфекційних захворювань.

Напередодні Дня санітарно-епідеміологічної служби України, 5-6 жовтня 2021 року на базі ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.М. Марзеєва НАМН України» відбулось засідання оновленої «Комісії при головному Державному санітарному лікарі України для проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи в особливо складних випадках щодо встановлення та зміни розмірів санітарно-захисних зон». Пленарне засідання  відкрила голова Комісії, заступник директора Інституту член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор Н.С. Полька. Надія Степанівна оголосила склад оновленої Комісії, згідно з розпорядженням Головного державного санітарного лікаря України від 17.09.2021 №30, відзначивши і мій скромний внесок у роботу Комісії, членом якої я був протягом багатьох років, ознайомила з Регламентом роботи Комісії та порядком денним пленарного засідання.

Комісією було розглянуто понад 100 протоколів та проєктів висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи з питань встановлення та зміни розмірів санітарно-захисних зон промислових підприємств та об’єктів обслуговування населення, виконаних за листом-зверненням Держпродспоживслужби України. Це зокрема підприємства з виготовлення асфальтобетонних сумішей для будівництва та оновлення автомобільних шляхів у різних регіонах України; газовидобувні свердловини; тваринницькі комплекси й птахівницькі господарства проєктування, реконструкція й будівництво яких часто відбувається на базі колишніх молочно-товарних і птахоферм колгоспів і радгоспів та  багато інших об’єктів народного господарства.

Будівництво, утримання та експлуатація таких об’єктів, з урахуванням науково-обґрунтованих, об’єктивних висновків згаданої Комісії є запорукою того, що на межі санітарно-захисної зони й на території житлової забудови міських і сільських поселень, концентрації хімічних речовин в атмосферному повітрі, рівні шуму, вібрації, електромагнітні випромінювання не перевищуватимуть гігієнічних нормативів, а отже й не впливатимуть негативно на стан здоров’я та умови життєдіяльності населення.

Підбиваючи підсумок роботи Комісії Надія Степанівна привітала присутніх членів робочої групи із прийдешнім святом – Днем працівників санітарно-епідеміологічної служби України й висловила сподівання, що МОЗ України зробить виважене рішення щодо відновлення в медичних вищих закладах освіти набір студентів і підготовку лікарів за фахом «медико-профілактична справа», оскільки сьогодні, як ніколи, в умовах пандемії небезпечної інфекційної хвороби COVID-19, нагальною є потреба в санітарних лікарях і епідеміологах високої кваліфікації”.

Вітаємо працівників санітарно-епідеміологічної служби, зокрема санітарних лікарів і епідеміологів з професійним святом. Бажаємо Вам, шановні колеги, міцного здоров’я, щастя, радості, сімейного затишку, благополуччя та високих професійних досягнень!

 

Прес-центр за матеріалами кафедри гігієни та екології №3