НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

102 РОКИ ТОВАРИСТВУ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА УКРАЇНИ

18.04.2020

18 квітня 2020 року виповнюється 102 роки від дня заснування Товариства Червоного Хреста України. Саме цього дня 1918 року відбувся Перший З’їзд ТЧХУ, тому ця дата вважається початком його роботи як самостійного національного товариства. У 1920-і роки Товариство організовує тисячі безкоштовних їдалень для бідних, надає населенню мільйони продовольчих пайків. Про швидке зростання авторитету і потужностей ТЧХУ говорить така статистика 1930-х років: Червоний Хрест мав на той час у своїй власності 119 медичних, 206 профілактичних та дитячих закладів, четверту частину всіх протитуберкульозних диспансерів, 36 оздоровчих установ, 800 лазень, фельдшерсько-акушерських пунктів, 400 аптек і магазинів санітарії та гігієни. Під час Другої світової війни Товариство підготувало та відправило на фронт понад сто тисяч медичних сестер, санінструкторів і сандружинниць, стало ініціатором безоплатного донорства. Подвиг 17 українських сестер милосердя, учасниць бойових дій відзначено медаллю імені Флоренс Найтінгейл – найвищою нагородою Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Нині в Україні понад 20 медичних сестер увінчані цією найпрестижнішою світовою відзнакою за виняткове милосердя у повоєнний і мирний час.

Важливим етапом в діяльності Товариства стало запровадження у 1961 році патронажної служби для медико-соціальної підтримки малозахищених верств населення. У 1986 році більш як 10 тисяч активістів Червоного Хреста взяли участь у евакуації і розселенні постраждалих від аварії на ЧАЕС.

У 1992 році Президент України видав Указ “Про Товариство Червоного Хреста України”, а у 1993 році ТЧХУ отримало офіційне визнання Міжнародного Комітету Червоного Хреста у Женеві і стало повноправним членом Міжнародної Федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

З кінця 2013 року Товариство працює в особливому режимі. Було створено загони швидкого реагування для надання допомоги постраждалим у ході громадянських протестів в Києві, Харкові, Донецьку, Луганську, Дніпрі, Херсоні, Одесі, Миколаєві, Вінниці і Вінницькій області. Під час збройного конфлікту, викликаного окупацією Криму і частини Донбасу російськими загарбниками, Товариство надало гуманітарну допомогу постраждалим на суму понад мільярд гривень і продовжує цю справу.

Новим викликом для Червоного Хреста, як і для всього суспільства, стала пандемія СOVID-19. У ці дні Товариство залишається вірним традиції більш як столітнього періоду – бути надійною опорою держави у гуманітарній і медико-соціальній сфері, зокрема під час непростих і драматичних випробувань.

 

                                                                                                                                              Прес-центр