НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

КОРОНАВІРУС COVID-19: ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ

 

11 березня 2020 р.

 

ПРО ОГОЛОШЕННЯ КАРАНТИНУ В НМУ ІМЕНІ О.О.БОГОМОЛЬЦЯ


12 березня 2020 р.

 

Як відомо, Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію у зв’язку з розповсюдженням у світі коронавірусу Covid-19.

За рішенням Кабінету міністрів в Україні, через загрозу епідемії коронавірусної інфекції COVID-19, з 12 по 3 квітня запроваджено карантин, який передбачає низку обмежень. Зокрема, з 12 березня  припиняється проведення занять в усіх закладах освіти незалежно від форми власності та сфери управління. Терміни карантину можуть змінитися в залежності від епідемічної ситуації в Україні. Учнів шкіл та студентів ВЗО буде переведено на дистанційне навчання.

У НМУ на позачерговому засіданні ректорату 11 березня було прийнято рішення про оголошення карантину, створення штабу із забезпечення контролю за захворюваністю на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в Університеті. Розробляються заходи щодо проведення занять за допомогою дистанційних технологій та щодо відпрацювання занять відповідно до навчальних планів після нормалізації епідемічної ситуації.

Міністерство охорони здоров’я України надіслало інформаційну листівку «Як себе захистити від вірусної інфекції»,  яку ми розміщуємо для інформування і використання всіма співробітниками та студентами Університету.

Просимо всіх студентів і працівників НМУ зберігати спокій, не реагувати на чутки і не розповсюджувати їх, черпати інформацію з офіційних джерел та нашого сайту, в стрічці новин і у рубриці «КОРОНАВІРУС COVID-19: ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ».

 

Прес-центр

 

 

 

ВІДБУЛОСЯ ЗАСІДАННЯ ШТАБУ ІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНТРОЛЮ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА ІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ СЕРЕД СПІВРОБІТНИКІВ І ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ В НМУ

12 березня  в конференц-залі адміністративного корпусу НМУ відбулося засідання штабу із забезпечення контролю захворюваності на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в НМУ. Вели засідання перший проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти, професор Ю.Л.Кучин та голова штабу, проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор О.М.Науменко. Участь у нараді взяли: проректор з наукової роботи і інновацій, професор С.В.Земсков, проректор з науково-педагогічної та виховної роботи, професор О.А.Канюра, завідуюча кафедри інфекційних хвороб, професор О.А.Голубовська, завідуюча кафедри епідеміології, професор І.П.Колесникова, директор інституту гігієни та екології, професор С.Т.Омельчук,  декан медичного факультету № 3, професор О.В.Виговська, завідуюча кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології післядипломної освіти, професор О.Ю.Губська, професор кафедри терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології І.А.Зайцев, професор кафедри інфекційних хвороб А.В.Шкурба, доцент кафедри епідеміології Г.А. Мохорт, в.о. начальника відділу лікувально-консультативної роботи, доцент В.Л.Дідковський, заступник начальника відділу лікувально-консультативної роботи, доцент Р.С.Цимбалюк.

У ході засідання штабом було розроблено заходи щодо посилення протиепідемічного режиму в гуртожитках Університету, викладені у створеній пам’ятці (Тексти Пам’ятки про заходи щодо посилення протиепідемічного режиму в гуртожитках НМУ та інших документів, якими керуватимуться робочі групи гуртожитків у щоденному моніторингу додаються). Відповідно до документу, у кожному гуртожитку буде створено робочі групи первинного моніторингу, які слідкуватимуть за епідемічною ситуацією. У гуртожитках відбуватиметься щоденний обхід, з метою виявлення хворих із симптомами гострої респіраторної інфекції. Члени штабу прописали чіткий алгоритм дій членів робочої групи гуртожитку в разі виявлення особи, яка має симптоми гострої респіраторної інфекції.

Після закінчення засідання штабу декан факультету №3, професор О.В.Виговська зустрілася з комендантами гуртожитків Університету, з метою роз’яснення і відпрацювання дій для забезпечення  протиепідемічного режиму. Того ж вечора всі коменданти гуртожитків одержали пам’ятку та інші документи, яким керуватимуться робочі групи у щоденній роботі.

 

16 березня 2020 р.

 

ЯК НЕ ПІДДАВАТИСЯ ПАНІЧНИМ НАСТРОЯМ ТА ВПОРАТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ

Сьогодні інформаційний потік новин заповнений рекомендаціями, як вберегти своє здоров’я  під час спалаху пандемії коронавірусу COVID-19. Здоров’я людини має в собі не лише соматичну складову, але й психічну. Психологи, спираючись на висновки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), переконані, що «немає здоров’я без психічного здоров’я», і психічне здоров’я є основою якості життя. Розповідає декан медико-психологічного факультету, професор Мирослава Мирославівна Філоненко.

М.М.Ф.: Ознаками психічного здоров’я є: відчуття якості життя, здатність долати щоденні стреси та вирішувати проблеми, бути продуктивним та ефективним, здатність  розвиватися, мати інтерес до життя. Як цього досягти сьогодні – у час, перенасичений швидкою та доступною інформацією? Як з’являється страх і паніка? Механізм виникнення панічних настроїв полягає в тому, що, отримуючи великий об’єм інформації, забарвленої різними негативними подіями, ми на додачу отримуємо страх і паніку. Треба навчитися реагувати на ці виклики. Таким викликом є сьогодні для нас спалахи пандемії коронавірусу. В Україні у зв’язку з цим з 12 березня по 3 квітня оголошено карантин. Як дбати про себе і близьких під час спалаху 2019-nCoV? Радимо разом з ВООЗ додержуватися простих і дієвих порад:

 • Не стримуйте свої емоції. Цілком нормально під час будь-якої кризи засмучуватися, тривожитися, губитися, лякатися чи злитися. Навіть навпаки – корисно проявляти актуальні емоції, а не приховувати їх. Першою допомогою може бути розмова або спілкування з людьми, яким ви довіряєте. Для цього достатньо зв’язатися з ними або фахівцем (психологом), тобто тими, хто зможе вас вислухати та відповісти на ваші очікування;
 • Вживайте здорову їжу та не забувайте про сон. Зараз, під час карантину, студенти навчаються дистанційно, перебувають у помешканнях, тому слід подбати про своє здоров’я. Крім здорової їжі та повноцінного сну, потрібні також фізична активність та підтримання зв’язку з близьким оточенням за допомогою новітніх комп’ютерних технологій;
 • Якщо ви не можете самостійно впоратися із сильними переживаннями, зверніться до фахівця із психічного здоров’я, який надасть вам професійну допомогу. Не треба боятися психолога, оскільки є моменти, коли людина не може самостійно впоратися зі своїм емоційним станом;
 • Дотримуйтесь інформаційної гігієни. Критично ставтесь до потоку інформації з різних джерел. Спирайтеся на факти, оперуйте інформацією, яка допоможе визначити ризики та вжити обґрунтованих запобіжних заходів, читайте джерела, варті довіри. Скоротіть час на перегляд інформації, а особливо тієї, що тривожить та непокоїть.

 

 

14 БЕРЕЗНЯ ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА ВЗЯЛА УЧАСТЬ У ПЕРЕДАЧІ «PRO ЗДОРОВ’Я»  НА ТЕЛЕКАНАЛІ «ЕСПРЕСО», ЙШЛОСЯ ПРО КОРОНАВІРУС COVID-19

 

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ ЩОДО ВВЕДЕННЯ ОБМЕЖУВАЛЬНИХ ЗАХОДІВ НА ТЕРИТОРІЇ УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

17 березня 2020 р.

 

МОН УКРАЇНИ ВІДМІНИВ ПРОВЕДЕННЯ СПОРТИВНИХ ЗМАГАНЬ ТА СПОРТИВНО-МАСОВИХ ЗАХОДІВ

 

В НМУ ВІДБУЛОСЯ РОЗШИРЕНЕ ЗАСІДАННЯ ШТАБУ

17 березня у конференц-залі адміністративного корпусу НМУ імені О.О. Богомольця відбулося розширене засідання штабу із забезпечення контролю захворюваності на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в університеті під час карантину, викликаного пандемією коронавірусу COVID-19.

Під час засідання проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи О.М. Власенко поінформував присутніх про особливості запровадження дистанційної форми в навчальний процес НМУ на період карантину, спричиненого коронавірусом COVID-19 (мультимедійна презентація додається).

Начальник відділу лікувально-консультативної роботи, доцент В.Л.Дідковський розповів про поточну ситуацію із забезпечення контролю захворюваності на інфекційні хвороби серед співробітників і здобувачів освіти в університеті під час карантину відповідно до законодавчої бази (http://nmuofficial.com/koronavirus-covid-19-operatyvna-informatsiya/).

 

 

ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ О.В.ВИГОВСЬКА ВЗЯЛА 16 БЕРЕЗНЯ УЧАСТЬ У СПЕЦІАЛЬНОМУ ВИПУСКУ ПРОГРАМИ «АКАДЕМІЯ»  НА UA:РАДІО КУЛЬТУРА ПРО ПАНДЕМІЮ COVID-19 У СВІТІ

Прослухати програму

 

 

 

16 БЕРЕЗНЯ  ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №2, ПРОФЕСОР С.Г.СОВА ВЗЯВ УЧАСТЬ У ПРЯМОМУ ЕФІРІ ПЕРЕДАЧІ УНН – УКРАЇНСЬКІ НАЦІОНАЛЬНІ НОВИНИ, ЩО ВИХОДИТЬ У РАМКАХ ПРОЕКТУ «ЗБЕРІГАЄМО СПОКІЙ». ЙШЛОСЯ ПРО ПАНДЕМІЮ КОРОНАВІРУСУ   COVID-19.

https://www.facebook.com/UNNews/posts/2618006265085775

 

 

СТУДЕНТИ МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №2 ПРО ТЕ, ЯК СЛІД ПОВОДИТИСЯ У ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ COVID-19

Переглянути відео

 

 

 

17 березня 2020 р.

 

Наказ № 160 від 18.03.2020 “Про організацію дистанційного навчання студентів (інтернів) під час карантину COVID-19”     

 

 

24 березня 2020 р.

 

МОЗ УКРАЇНИ ПРО ЗАЛУЧЕННЯ ЛІКАРІВ-ІНТЕРНІВ ДО ПРОЦЕСУ ЗАПОБІГАННЯ ПОШИРЕННЮ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ

 

25 березня 2020 р.

 

25 БЕРЕЗНЯ У ПРОГРАМІ У СПЕЦПРОЕКТІ ТСН НА КАНАЛІ 1+1 ВЗЯВ УЧАСТЬ ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ЗАГАЛЬНОЇ І МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ, ПРОФЕСОР МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ МАТЯШ

 

https://m.facebook.com/watch/?v=225186088848870&_rdr

 

 

16 квітня 2020 р.

 

ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ РОЗШИРЕНИХ РЕАНІМАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ У ПАЦІЄНТІВ З ПІДОЗРОЮ АБО ПІДТВЕРДЖЕНОЮ КОРОНАВІРУСНОЮ ІНФЕКЦІЄЮ COVID-19

 

КАФЕДРА ХІРУРГІЇ, АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ ТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ НМУ ПІДГОТУВАЛА НАВЧАЛЬНЕ ВІДЕО ПРО ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ РОЗШИРЕНИХ РЕАНІМАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ У ПАЦІЄНТІВ З ПІДОЗРОЮ АБО ПІДТВЕРДЖЕНОЮ КОРОНАВІРУСНОЮ ІНФЕКЦІЄЮ COVID-19

 

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО

 

 

27 квітня 2020 р.

24 квітня 2020 року газета «Факты» надрукувала статтю завідувача кафедри загальної і медичної психології НМУ, доктора медичних наук, професора Михайла Матяша, який радить як зняти напади паніки через загрози коронавірусу. Пропонуємо ознайомитися зі статтею за посиланням:

https://fakty.ua/341748-kak-snyat-pristup-paniki-iz-za-ugrozy-koronavirusa-sovety-psihoterapevta

 

 

 

30 квітня 2020 р.

 

МОЗ УКРАЇНИ ОПРИЛЮДНИЛО ПЕРЕЛІК ОНЛАЙН-КУРСІВ ТА ТРЕНІНГІВ ДЛЯ МЕДИКІВ І СТУДЕНТІВ З НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ В ПЕРІОД ПАНДЕМІЇ COVID-19

 

МОЗ України інформує, що “заклади   медичної освіти, Центр громадського здоров’я МОЗ, міжнародні й українські проекти та організації підготували низку онлайн-курсів та тренінгів для медиків і студентів, як надавати медичну допомогу в період пандемії COVID-19, пацієнтам з COVID-19″ і оприлюднив їх на своєму офіційному сайті.

Першою у списку – онлайн-платформа для лікарів з питань штучної вентиляції легень CoVent (про респіраторну підтримку та інтенсивну терапію) для лікарів-анестезіологів, яку підготували НМУ імені О.О. Богомольця, громадська організація Асоціація анестезіологів України, фейсбук-спільнота Клуб Анестезіологів, програма Освітні проекти Ксенко (http://covent.org.ua/)

Повний перелік онлайн-курсів та тренінгів для медиків і студентів дивіться за посиланням:
https://moz.gov.ua/article/for-medical-staff/covid-19-distancijne-navchannja-dlja-likariv-i-studentiv-medikiv

 

 

УЧАСТЬ ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ НМУ ІМЕНІ О. О. БОГОМОЛЬЦЯ, ПРОФЕСОРА ОЛЬГИ АНАТОЛІЇВНИ ГОЛУБОВСЬКОЇ В ПЕРЕДАЧАХ, ПРИСВЯЧЕНИХ ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ COVID-19, НА ТЕЛЕКАНАЛАХ ZIK ТА  NEWSONE У КВІТНІ 2020 РОКУ

 

Завідувач кафедри інфекційних хвороб, професора Ольга Анатоліївна Голубовська

 

09.04.2020 р. – програма “Народ проти”, телеканал ZIK

 

14.04.2020 р. – програма «HARD з Влащенко», телеканал ZIK

 

 

16.04.2020 р. – програма “Народ проти”, телеканал ZIK
«Ми стали п’ятою країною, яка розробила тести, що визначають антитіла до COVID-19», – Ольга Голубовська

 

 

 

19.04.2020 р. – Спецпроект «ХРОНОЛОГИЯ ЭПИДЕМИИ»,  телеканал NEWSONE

 

 

 

30.04.2020 р. програма “Народ проти”, телеканал ZIK

Біолабораторії США в Україні: Хто спонсор і хто там працює?

 

 

 

 

 

07 травня 2020 р.

 

“COVID-19 ВРАЖАЄ НЕ ЛИШЕ ЛЕГЕНІ, А Й СЕРЦЕ, ПЕЧІНКУ, ІНШІ ОРГАНИ”, – ЗАЗНАЧИЛА ДЕКАН МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3, ПРОФЕСОР-ІНФЕКЦІОНІСТ О.В. ВИГОВСЬКА В ПРОГРАМІ  PRO ЗДОРОВ’Я НА ТЕЛЕКАНАЛІ ЭСПРЕСО

Програму дивіться за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=l9vmsfhzyog

 

 

 

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ МЕДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ, ПСИХОСОМАТИЧНОЇ МЕДИЦИНИ ТА ПСИХОТЕРАПІЇ, ПРОФЕСОР О.С.ЧАБАН РАДИТЬ ЯК ПРОТИДІЯТИ АГРЕСІЇ ТА НОРМАЛІЗУВАТИ СТОСУНКИ В РОДИНІ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

 

Соціологи фіксують, що за час карантину в півтора рази збільшилась кількість звернень про домашнє насильство. Про це повідомляє громадська організація “Ла Страда”. Карантин та ізоляція лише оголили проблеми, які давно накопичувалися в сім’ї. Діти – перші потерпають від нестабільної ситуації в родині. На запитання як протидіяти цькуванню та нормалізувати стосунки в сім’ї відповідає завідувач кафедра медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, доктор медичних наук, професор Олег Созонович Чабан  у студії «Сніданку з 1+1» .

https://tsn.ua/video/video-novini/yak-protidiyati-agresiyi-ta-normalizuvati-stosunki-v-rodini-pid-chas-karantinu-oleg-chaban.html

 

 

08 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ  ЕЛЛІ КІНКЕЙДА, ВМІЩЕНОЇ У ВИДАННІ “THE NEW YORKER, ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ТЕСТУВАННЯ РЕМДЕСІВІРУ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ COVID-19

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад статті Еллі Кінкейда, вміщеної в американському виданні  “The New Yorker“. У ній йдеться про результати трьох різних досліджень із тестування експериментального препарату ремдесівір для лікування COVID-19. Ремдесивір (англійською Remdesivir), відомий також як GS-5734 — синтетичний противірусний препарат, який належить до групи нуклеозидних аналогів. Препарат розроблений у лабораторії компанії «Gilead Sciences» для лікування гарячки Ебола та гарячки Марбург.

 

“Результати застосування ремдесівіру, залучення резидентів”

Еллі Кінкейд:

 • Результати ремдесівіру

Медична спільнота отримала результати трьох різних досліджень, що тестували експериментальний ремдесівір від Gilead Sciences для лікування COVID-19. Виходячи з результатів Національного Інституту Алергії та Інфекційних Хвороб (NIAID), Ентоні Фаучі назвав препарат новим «стандартом лікування». Рандомізоване, плацебо-контрольоване дослідження ремдесівіру, проведене NIAID з 1063 госпіталізованими з важким COVID-19, вказало, що пацієнти, які приймали ліки, одужували швидше ніж ті, хто приймав плацебо. Середній час одужання з ремдесівіром становив 11 днів порівняно з 15 днями з плацебо. Також Gilead Sciences оприлюднили результати відкритого дослідження з 397 пацієнтами з важким перебігом COVID-19, яке не виявило суттєвої різниці між прийомом ремдесівіру 5 чи 10 днів.

 • Залучення резидентів

Поки деякі університетські клініки захищали своїх резидентів, інші залучали їх на передову в боротьбі з COVID-19. Резиденти зіткнулися з великим навантаженням. Тепер вони перевантажені та працюють довше за ту ж плату (в деяких випадках дещо більшу за мінімальну), іноді з недостатньою кількістю ЗІЗ та стикаються з вигоранням, емоційною і фізичною втомою.

 • Відкликано широко цитоване дослідження про аерозоляцію
  Дослідження, що виявило поширення вірусу на 4,5 метри – вдвічі більше, ніж офіційно вважалось, – було відкликано без пояснень.
 • Пошкодження шкіри ЗІЗ
  Широке використання ЗІЗ може спричинити ушкодження шкіри. Найкращі рекомендації, щоб уникнути цього тут https://www.medscape.com/viewarticle/929590
 • CDC додає 6 нових симптомів COVID-19
  CDC додає озноб, біль у м’язах, головний біль, біль у горлі, повторюваний тремор з ознобом, втрата смаку чи запаху.
 • Дві можливі реальності

Інформація, доступна щодо COVID-19 поки що узгоджується з двома потенційними варіантами реального розвитку подій, каже Ф. Пері Уілсон. В одній, вірус має лякаючи високу смертність порядку від 1% до 3% та повільно поширюється популяцією. В іншій, вірус поширюється дуже швидко, але з мінімальним впливом на більшість людей, за винятком декількох нещасливих з поганими наслідками. Через неточність масового тестування епідеміологічні реалії поки невідомі.

 • Постпандемічна медицина
  Останнє есе Сіддгартха Мукерджі в The New Yorker висвітлює, що медпрацівники та дослідники вже вивчили з пандемії COVID-19. «Всі запитують: Коли все стане на свої місця? Але, як лікар і дослідник», -пише він, «боюсь, відновлення нормальності сигналізуватиме про неспроможність вчитися. Нам потрібно думати не про відновлення, а про роботу над помилками» https://www.newyorker.com/…/what-the-coronavirus-crisis-rev…

 

 

11 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ  ДОНАВИНА КОФФЕЯ  ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ЗАСТОСУВАННЯ ГІДРОКСИХЛОРОХІНУ ТА АЛЬТЕРНАТИВНУ ВЕНТИЛЯЦІЮ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ COVID-19

 

Інтернет-виданні “Medscape“ надрукувало статтю Донавина Коффея, переклад якої підготувала кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко. У ній йдеться про результати застосування гідроксихлорохіну, наводяться  дані німецького лікаря-пульмонолога, який  ділиться ранніми успіхами в альтернативному підході до вентиляцій пацієнтів з COVID-19, вміщено іншу інформацію.

 

 Протоколи із застосування гідроксихлорохіну

 • Лікарні оновили протоколи лікування гідроксихлорохіном. У лікарнях США у протоколи лікування додають інформацію від FDA про ризик призначення гідроксихлорохіну. Ця інформація тільки підтвердила вже внесені до протоколів застереження.

Суїцид лікарки у Нью-Йорку

 • Лорна М. Брін, директор департаменту невідкладної допомоги в лікарні на Манхеттені у Нью-Йорку, яка сама перехворіла коронавірусом COVID-19, покінчила життя самогубством. Її батько сказав для NYT: «Вона є жертвою, як і всі інші, хто загинув». У США для лікарів та працівників охорони здоров’я за безкоштовною гарячою лінією є доступною психіатрична допомога.

Лікарі-іммігранти, що борються з COVID-19, стурбовані візовими обмеженнями

 • Візові обмеження не дають можливості лікарям-іммігрантам бути присутніми в місцях, де вони найбільше потрібні. Згідно з даними Національного імміграційного форуму, в США кожен п’ятий лікар є іммігрантом, а у містах Нью Йорк, Нью Джерсі, Каліфорнія, де спалахи інфекцій та потреба в лікарях найбільш гостра, – кожен третій.

Рекомендації по веденню пацієнтів з діабетом та COVID-19

 • Міжнародна група експертів опублікувала практичні рекомендації по веденню пацієнтів з діабетом та COVID-19

Альтернативна вентиляція

 • Пульмонолог у Німеччині ділиться ранніми успіхами в альтернативному підході до вентиляцій пацієнтів з COVID-19. «COVID-19 це не ГРДС, і для цього потрібна інша стратегія вентиляції». Однак більшість лікарів насторожені щодо відмови від десятилітньої, підкріпленої науковими дослідженнями, практики ШВЛ https://www.medscape.com/viewarticle/929609

«Інтерпретація гайдлайнів по COVID-19 для дітей»

 • Лікар з Університету Січуань та Другої університетської лікарні Західного Китаю обговорює інтерпретацію гайдлайнів для дітей https://emedicine.medscape.com/article/2500133-overview

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1 за матеріалами інтернет-видання “Medscape

 

 

 

ПРОФЕСОР ОЛЬГА АНАТОЛІЇВНА ГОЛУБОВСЬКА ЗАСТЕРЕГЛА НЕПРОФЕСІОНАЛІВ ВІД ОБГОВОРЕННЯ ПРОТОКОЛІВ ЛІКУВАННЯ COVID-19

 

 

Завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця, професор Ольга Анатоліївна Голубовська вважає, що протокол лікування COVID-19 можуть оцінювати лише люди, які розуміють, про що говорять, і мають спеціальну освіту, а не є ставлениками Уляни Супрун, які раніше працювали де завгодно, але не в сфері охорони здоров’я. Їх міркування лише піднімають паніку і відволікають медиків від роботи. Таку думку висловила лікар-інфекціоніст на своїй сторінці в Facebook, передає Інформагентство  УНН.

“Усіляким філологам, бухгалтерам, геологам, менеджерам по пиву, операторам заправних станцій, яких Супрун засунула в мінохоронздоров’я керувати кандидатами медичних наук, а також колишніх колег, які давно полишили практику і знайшли більш теплі місця в міжнародних грантоїдських організаціях, або які не мають ніякого відношення до таких хворих, зовсім не соромно обговорювати документ, написаний групою профільних професорів. Їм невтямки, що критикувати професійні речі може тільки та людина, яка хоча б розуміє, про що вона говорить”, – цитує УНН висловлювання Ольги Анатоліївни. За словами лікаря, люди щодня потерпають і втрачають надію на тлі поширення пандемії, однак на цьому тлі “якимось шарлатанам треба постійно піднімати на поверхню обговорення нашого протоколу з лікування COVID-19, куди включені виключно ті засоби, якими зараз користується весь світ”. Професор О.А.Голубовська вважає, що участь в прямих ефірах таких людей та їхні пости в соцмережах приносять людям лише додатковий стрес і відволікають втомлених лікарів від своєї роботи. “Всім пацієнтам і всім потенційним пацієнтам (якими ми всі є) хочу сказати – ми не тільки зробили протокол, ми навчаємо наших лікарів, ми радимося з усім світом, ми проводимо онлайн-конференції з фахівцями, їздимо по регіонах, вивчаємо всі наявні світові практики, готуємо свої аналітичні публікації, ми дуже обережно і уважно підходимо до терапії… Тому, друзі, довіряйте своїм лікарям і не слухайте грантоїдських політиканів”, – запевнила О.А. Голубовська.

Джерело: УНН

 

 

13 травня 2020 р.

ЯК БОРОТИСЯ З ІНФОДЕМІЄЮ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ COVID-19 –  ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Завідувач кафедри загальної і медичної психології, професор Михайло Миколайович Матяш радить, як боротися інфодемією під час пандемії коронавірусу COVID-19.

Пандемія та карантин істотно вплинули на свідомість людей всього світу. Нефільтроване інформаційне поле і швидке його розповсюдження земною кулею серйозно ускладнили боротьбу з COVID-19. Сучасне суспільство перенасичене інформацією, люди відчувають себе розгубленими в інформаційному просторі Інтернету, переповненому клікбейтами та фейковими повідомленнями. Інформаційне захаращення стало настільки впливовим фактором, що виникла необхідність для нового терміну — «інфодемія», введеному в обіг генеральним директором ВООЗ.
Дезінформація й інформаційне залякування, що охопили світ, не оминули й Україну. Вони, разом з ізоляцією та економічними негараздами, створили навколо українця невротичний фон, який став узагальненим станом нашого суспільства. На жаль, він є патологічним для психіки і набагато заразнішим за COVID-19. За результатами дослід­жень обсягів психологічних наслідків ситуації, чим більше людей вловлюють невротичний фон, тим краще вони поширюють панічний настрій серед оточення, а це призводить до зростання масштабів проблеми. Першою загрозливою тенденцією є поява нових психіатричних симптомів в осіб, які не мали скарг раніше. Спектр їх коливається від страху, тривоги, депресії, панічних нападів та ПТСР до психозу та навіть суїцидальних дій. Виникає також погіршення стану тих, хто вже страждає на психічні захворювання і дистрес, – медичних працівників закладів психіатричної допомоги. Пандемія спричиняє і сус­пільні психо­логічні реакції, що проявляються у зменшенні альтруїстичності та зростанні частоти брехливої поведінки. Населення перебуває у хронічному стресі, який впливає не лише на психічне здоров’я, а й на тіло, психіку і соціальну активність.
Спеціалісти-психологи допомагають людям боротися зі стресом, покращувати їхній психічний стан і таким чином позитивно впливати на здоров’я цілого соціуму. Для цього слід інформувати людей про методи самостійного захисту психічного благополуччя під час пандемії коронавірусу. ВООЗ надала чіткі рекомендації, які слід знати всім:

 • Проявляйте емпатію до інфікованих. Хворі люди не зробили нічого поганого, вони заслуговують на доброту і підтримку;
 • Мінімізуйте перегляд, перечитування або прослуховування новин, що викликають у вас тривогу або стрес. Шукайте інформацію тільки з перевірених джерел, і лише для того, щоб продумати необхідні кроки для виконання своїх планів та захисту себе та близьких. Збирайте факти, а не чутки;
 • Підтримуйте себе та оточуючих. Допомога тим, хто цього потребує, буде корисною і вам, і тим, хто в біді. Якщо ви маєте родичів або сусідів, яким потрібна допомога — не вагайтеся. Взаємна суспільна праця дасть змогу позбутися наслідків коронавірусу набагато швидше;
 • Поважайте знайомих вам працівників системи охорони здоров’я та допомагайте їм за потреби. Відчуйте та зрозумійте їхню роль у рятуванні життів та убезпеченні ваших близьких від інфекції;
 • Розвивайте ваші соціальні зв’язки. Якщо державні установи рекомендують вам обмежувати контакти, підтримуйте зв’язок через телефон, соціальні мережі та відеоконференції;
 • Коли ви відчуваєте стрес, звертайте увагу на власні потреби і почуття. Робіть те, що вам приносить щастя та розслаблення. Регулярно займайтесь фізичними вправами, підтримуйте комфортний режим сну та харчуйтесь здоровою їжею;
 • Якщо у вас є діти, допомагайте їм знаходити позитивні шляхи вираження негативних емоцій, таких як страх або сум. Інколи творчість сприяє пришвидшенню цього процесу. Діти відчувають полегшення, якщо вони можуть висловлювати свої почуття в безпечному та підтримуючому оточенні.
 • Перебувайте поруч зі своїми дітьми. Якщо такої можливості немає, впевніться, що в них формуються хороші взаємовідносини з людиною, яка слідкуватиме за ними;
 • Підтримуйте, як можете, ваші сімейні традиції або створюйте нові. Піклуйтеся про збереження якості навчального процесу ваших дітей, заохочуйте їхню гру та спілкування з однолітками, навіть якщо вони змушені робити це дистанційно.
 • Літні люди в ізоляції можуть ставати більш тривожними, сумними, втомленими та роздратованими. Вони потребують більшої моральної підтримки, ніж зазвичай.
 • Надавайте літнім людям прості факти про те, що відбувається, щоб вони зрозуміли об’єктивний стан речей і не відчували надмірного стресу. Рекомендації мають бути надані чітко, з терпінням і повагою.
 • Забезпечте своїх літніх родичів всіма необхідними ліками на 2 тижні вперед;
 • Продумайте все до дрібниць, щоб у разі необхідності медичної допомоги, ви мали чіткий план дій і не впадали в панічний настрій.
 • Зберігайте здоровий оптимізм. Усі сучасні епідемії швидкоплинні, і з дотриманням рекомендацій лікарів, ви вийдете із ситуації з новим досвідом боротьби з труднощами.

 

Чіткі рекомендації ВООЗ можна переглянути ТУТ

 

Прес-центр за матеріалами кафедри загальної і медичної психології

 

Чіткі рекомендації ВООЗ можна переглянути ТУТ

 

 

15 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО ВПЛИВ ЗАСТОСУВАННЯ ГІДРОКСИХЛОРОХІНУ НА СЕРЦЕВИЙ РИТМ ТА ПРО ШКІРНІ ПРОЯВИ У ХВОРИХ НА КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад низки статей іноземних вчених-лікарів, серед яких Еллі Кінкейд, Ніколаса Меркуро, Наталі Дін та Уїльям Хенедж, вміщених на офіційному сайті Американської академії дерматології та у журналі «JAMA Cardiology». У публікаціях йдеться про вплив застосування гідроксихлорохіну на серцевий ритм, шкірні прояви у пацієнтів з COVID-19 тощо.

 

 «COVID-19: шкірні прояви, вплив гідроксихлорохіну на серцевий ритм»

 • Досі не зрозуміло до кінця, чи є наслідком вірусу шкірні прояви, виявлені у 20% пацієнтів з COVID-19. Американська академія дерматології створила реєстр дерматологічних проявів COVID-19, щоб кожен лікар міг зафіксувати випадок шкірних проявів хвороби. https://www.aad.org/member/practice/coronavirus/registry

«Гідроксихлорохін – асоційоване подовження інтервалу QTс»

 

«Нові дослідження ліків, що впливають на ренін-ангіотензинову систему»

 • Чотири недавніх дослідження зв’язку між АПФ та БРА з COVID-19, усі оглядові та зі змішаними факторами, мають такі результати: тривале використання АПФ та БРА не несе шкоди, але в ході дослідження виявлено деякі суперечливі дані щодо можливої різниці ефектів цих двох класів. https://www.medscape.com/viewarticle/929992

«Поглиблення інформації про COVID»

 • «У майбутньому нам слід очікувати значно більше серологічних досліджень на SARS-CoV-2», – пише Наталі Дін, PhD, асистент та професор біостатистики Університету Флориди у Ґейнсвіллі. https://www.medscape.com/viewarticle/929861
 • «Будьте обережними під час інтерпретації серологічних досліджень з місць, де не було великої захворюваності», – радить Уїльям Хенедж, PhD, ад’юнкт-професор у Відділі Епідеміології в Гарвардській Школі Громадського Здоров’я. За його словами, «виявлені знахідки легко можуть бути хибно позитивними, що спотворює уявлення про справжній розмах захворювання».

«Запальний синдром у дітей»

 • Департамент охорони здоров’я у Нью-Йорку оприлюднив застереження для лікарів, яких зобов’язують звітувати про випадки синдрому мультисистемного запалення у дітей, пов’язаного з COVID-19. Документ було видано після схожого застереження у Великій Британії.

https://www1.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/han/alert/2020/covid-19-pediatric-multi-system-inflammatory-syndrome.pdf

 

Прес-центр за матеріалами кафедри пропедевтики внутрішньої медицини№1

 

 

18 травня 2020 р.

 

 

«УКРАЇНСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ ЧАСОПИС» ОПРИЛЮДНИВ СТАТТЮ ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ МІКРОБІОЛОГІЇ, ВІРУСОЛОГІЇ ТА ІМУНОЛОГІЇ, ПРОФЕСОР В.П.ШИРОБОКОВА ПРО КОРОНАВІРУС ТА ІНШІ ЕМЕРДЖЕНТНІ ІНФЕКЦІЇ

 

«Український медичний часопис» вмістив статтю завідувача кафедри мікробіології, вірусології та імунології, професора В.П.Широбокова «Коронавірус та інші емерджентні інфекції». У ній автор наводить дані про найтяжчі емерджентні інфекції вірусної природи, розглядає основні властивості та епідемічні передумови поширення коронавірусних інфекцій та сучасного стану вивчення вірусу, що спричинив пандемію COVID-19.

 

Читайте за посиланням: https://www.umj.com.ua/article/175048/koronavirus-ta-inshi-emerdzhentni-infektsiyi

 

 

22 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ІЗ СТАТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19,  ВМІЩЕНИХ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ MEDSCAPE

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад найцікавіших фактів про коронавірус COVID-19 із статей  іноземних вчених-лікарів,  вміщених в інтернет-виданні Medscape.

 

«Остерігайтесь «нових методів лікування», інфекції HCW»

Будьте обачні з тими, хто намагається заповнити терапевтичну «порожнечу» «новими методами лікування».

Швидке поширення COVID-19, значна кількість пацієнтів та брак інформації для підтримки будь-якого методу лікування – ось із чим стикаються лікарі, пише у Medscape Аарон Б. Голей. «Я радив би з підозрою ставитись до кожного, хто наполегливо підтримує певну терапію або схему лікування на даний момент. Їх слова можуть бути поширені в ехо-камері через відсутність інформації про терапію хвороби»
https://www.medscape.com/viewarticle/929987

 

«За даними, 90 000 медпрацівників інфіковано»

Щонайменше 90 000 медпрацівників заразились COVID-19, інформує Міжнародна Рада Медичних Сестер.

https://www.medscape.com/viewarticle/930111

 

«Смерті відчаю» у США

Додатково 75 000 американців могли померти від суїциду, наркотиків або алкоголю через пандемію. Для аналізу дослідники взяли інформацію кількості смертей внаслідок суїциду, використання наркотиків та алкоголю у 2018 році, як точку відліку, та зробили прогноз щодо рівнів безробіття з 2020 по 2029 роки та, за допомогою економічного моделювання, розрахували додаткову щорічну кількість смертей.

https://www.medscape.com/viewarticle/930183

 

«Зростає доказовий зв’язок між антикоагулянтами та виживаністю пацієнтів з COVID-19»

 

Серед близько 3000 пацієнтів з COVID-19, госпіталізованих у Нью-Йоркську Систему Здоров’я Маунт Синай починаючи з середині березня, середня виживаність зросла від 14 днів до 21 дня з додаванням антикоагулянтів.
https://www.medscape.com/viewarticle/930165

«Операція зіткнення»

FDA написала 42 листи-попередження компаніям, що продавали шахрайські несанкціоновані засоби для запобігання, лікування та легкого перебігу COVID-19.

https://www.medscape.com/viewarticle/930226

 

«Новий запальний синдром в дітей»

Нова клінічна презентація у дітей включає симптоми атипової хвороби Кавасакі та синдрому токсичного шоку, що можуть бути пов’язані з COVID-19.
https://www.medscape.com/viewarticle/930223

 

«Затверджено домашнє тестування слини»

FDA надала дозвіл на екстрене використання зразків слини, зібраних вдома, для першого тесту на COVID-19

https://www.fda.gov/…/coronavirus-covid-19-update-fda-autho…

 

«Ковідні пальці»

Ушкодження, що виникають на стопах пацієнтів з COVID-19, описання яких нагадує наслідок дії низьких температур, багато з випадків у дітей.

 

https://reference.medscape.com/viewarticle/928145

 

 

 24 травня 2020 р.

 

Декан медичного факультету №3, професор кафедри дитячих інфекційних хвороб О.В.Виговська взяла участь у передачі “Соціальна дистанція”, яка виходить на хвилі “Громадського радіо”. Розмова відбулася напередодні пом’якшення карантинних заходів в Україні, початку роботи наземного транспорту, метрополітену.

Оксана Валентинівна розповіла про те, як слід поводити себе громадянам України у період адаптованого карантину, відповіла на інші запитання, пов’язані з коронавірусною інфекцією COVID-19.

Передачу слухайте за посиланням: https://hromadske.radio/podcasts/sotsial-na-dystantsiia/ya-ne-znayshla-doslidzhen-shcho-solona-voda-vbyvaie-covid-19-infektsionistka-pro-zaiavu-liashka

 

 

25 травня 2020 р.

 

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПСИХОЛОГІЧНОГО ВПЛИВУ ПАНДЕМІЇ КОРОНАВІРУСУ –  ПРОФЕСОР М.М.ФІЛОНЕНКО В ЕФІРІ ТЕЛЕКАНАЛУ “ЕСПРЕСО”

Декан медико-психологічного факультету, професор М.М.Філоненко взяла участь у передачі  “Pro здоров’я” телеканалу “Еспресо”. Мирослава Мирославівна розповіла про те, як захиститися від психологічного впливу пандемії коронавірусі COVSD-19.

 

 

29 травня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ  ПРО ВИКОРИСТАННЯ БЛОКАТОРІВРЕНІНАНГІОТЕНЗИНАЛЬДОСТЕРОНОВОЇ СИСТЕМИ ПРИ КОРОНАВІРУСНІЙ ІНФЕКЦІЇ COVID-19,  ВМІЩЕНОЇ У ВИДАННІ «THE NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE»

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад статті іноземних вчених-лікарів, серед яких Giuseppe Mancia, Federico Rea, Monica Ludergnani, Giovanni Apolone, Giovanni Corrao, вміщених у виданні «The New England Journal of Medicine».

 Блокаториренін-ангіотензин-альдостеронової системи та ризик Covid-19

 

Вступ
Потенційний зв’язок між застосуванням блокаторів і АПФ та БРА та ризикомCovid-19 недостатньо досліджений.

 

Методи
Було проведено дослідження випадок-контроль на популяції в регіоні Ломбардія в Італії. Загально 6272 випадки пацієнтів, у яких інфекція SARS-CoV-2 була підтверджена між 21 лютого та 11 березня 2020, співставні до 30759 бенефіціарів Регіональної Служби Здоров’я (контроль) за статтю, віком та муніципальною приналежністю. Інформація про застосування відповідних препаратів та клінічні параметри пацієнтів були отримані з регіональних баз даних використання медичних послуг. Коефіцієнти шансів та 95% довірчі інтервали для зв’язку ліків та інфекцією, оцінені за допомогою логістичної регресії.

 

Висновки
У цьому великому популяційному дослідженні і АПФ та БРА частіше використовувались у групі пацієнтів з Covid-19, ніж у контрольній групі через більшу поширеність у них захворювань серцево-судинної системи. Однак, доказів, що і АПФ або БРА впливають на ризик Covid-19, немає.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2006923

 

 

ПРОФЕСОР О.А. ГОЛУБОВСЬКА НАЗВАЛА ГОЛОВНІ КРОКИ, ЯКІ СЛІД ЗРОБИТИ У БОРОТЬБІ З COVID-19

 

 

Джерело: УНН (див. за посиланням: https://www.unn.com.ua/uk/news/1869831-golubovska-nazvala-golovni-kroki-yaki-treba-zrobiti-u-borotbi-iz-covid-19 ).

Завідувачка кафедри інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця, професор Ольга Анатоліївна Голубовська  в інтерв’ю  УНН наголосила, що у боротьбі з коронавірусом найголовніше – зробити прогноз на осінь. Також потрібно забезпечити доступ кожної людини до медичного закладу.

Зараз найголовніше, коли цей карантин буде пом’якшуватися, з моєї точки зору, це робити прогноз на осінь. Прогноз, відразу скажу, зробити дуже складно…Хоча б прогноз з сьогоднішньої ситуації, з кількості хворих на сьогодні, все це проаналізувати разом з фахівцями і клініцистами”, – зазначила Ольга Анатоліївна.

За її словами, важливо виявити нульового пацієнта і виявити всіх контактних осіб.

У пацієнта повинен бути доступ до якогось стаціонару, де він може отримати мінімальну кількість цієї допомоги…Зараз треба, щоб у кожному населеному пункті України, в тому числі і в глибинці, був якийсь доступ, доїзд до лікувальних установ ”, – додала професор.

Також вона зазначила, що треба відшліфувати стандарти надання медичної допомоги на первинній ланці. “У нас немає рекомендацій на сьогоднішній день для сімейних лікарів. І дуже важливо навчити особливостям в кожному куточку ті стаціонари, у які будуть госпіталізувати цих пацієнтів ”, – цитує видання висловлювання О.А. Голубовської.

УНН нагадало висловлювання О.А. Голубовської, яка наголошувала, що  побудувати прогноз на осінь щодо коронавірусу можна шляхом проведення тестування у найбільше та найменше заражених містах країни.

 

За матеріалами агентства УНН

 

 

05 червня 2020 р.

 

КАФЕДРИ ОТОРИНОЛАРИНГОЛОГІЇ НМУ ІМЕНІ О.О.БОГОМОЛЬЦЯ ТА ВАРШАВСЬКОГО МЕДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ПРОВЕЛИ ОНЛАЙН-КОНФЕРЕНЦІЮ, ПРИСВЯЧЕНУ ПАНДЕМІЇ COVID – 19

У рамках реалізації Угоди про співробітництво між кафедрами оториноларингології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця та Варшавського медичного університету проходить чимало спільних наукових заходів. Сьогодні головною темою для всіх лікарів є боротьба з коронавірусною інфекцією COVID-19, яка становить небезпеку для багатьох людей в цілому світі. Лікарі оториноларингологи одні із перших, поміж медичних працівників, стоять на передовій у боротьбі з пандемією. Наявність супутньої патології, зниження імунітету, несвоєчасне звернення до лікарів–спеціалістів призводить до розвитку ускладнень, які можуть бути загрозою для життя людини.

4 червня 2020 року відбулася чотирьох годинна наукова онлайн- конференція лікарів оториноларингологів на тему: «Ускладнення в оториноларингології в період пандемії COVID – 19 та ускладненого доступу до системи охорони здоров’я». У науковий комітет заходу увійшли відомі професори:  керівник кафедри та клініки оториноларингології Варшавського медичного університету, професор Казімєж Нємчик (Prof. Dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk) та проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, професор  Олександр Миколайович Науменко.

Протягом конференції було розглянуто цікаві клінічні випадки внутрішньоорбітальних та внутрішньочерепних риногенних та отогенних ускладнень, септичного запалення, як наслідок мастоїдиту та лікування мастоїдиту під час вагітності в умовах пандемії COVID – 19.

Між спеціалістами-отоларингологами України та Польщі відбувся обмін досвідом, поглядами та тактикою ведення пацієнтів під час пандемії. Жвава дискусія між сесіями та велика кількість запитань, що виникали до спікерів – є свідченням актуальності, зацікавленості та цінності проведення подібних заходів для лікарів та викладачів. Тільки об’єднавши наші сили та знання ми зможемо швидше пройти цей непростий шлях уникаючи помилок та втрат.

Міжнародна онлайн-конференція за участю співробітників Варшавського медичного  університету та Національного медичного університету імені О.О. Богомольця стали ще одним підтвердження плідної співпраці та дружніх відносин між обома університетами.

 

05 червня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1, ЯКУ ОЧОЛЮЄ ПРОФЕСОР В.З.НЕТЯЖЕНКО, ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД СТАТТІ СЬЮ Х’ЮЗ, ВМІЩЕНОЇ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ “MEDSCAPE” ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ІНГІБІТОРІВ АНГІОТЕНЗИНПЕРЕТВОРЮЮЧОГО ФЕРМЕНТУ (АПФ) ПРИ КОРОНАВІРУСНІЙ ІНФЕКЦІЇ COVID-19

  

Інгібітори АПФ захищають від тяжких захворювань під час пандемії COVID-19?

Нове загальнонаціональне спостережне дослідження у США показало, що інгібітори АПФ можуть захищати від тяжких захворювань людей похилого віку з COVID-19, що спонукає почати рандомізоване клінічне випробування для перевірки стратегії. Крім того, новий мета-аналіз усіх доступних даних щодо застосування інгібіторів АПФ та блокаторів ангіотензинових рецепторів (БРА) у хворих, інфікованих COVID-19, дав підстави для висновків, що ці препарати не пов’язані з більш тяжкими захворюваннями та не збільшують сприйнятливість до інфекції. Спостережне дослідження, результати якого опубліковано на сервері передруку Med Rxiv 19 травня і яке досі не пройшло експертної перевірки, було проведено медичною страховою компанією United Heath Group та Медичною школою Єльського університету в Нью-Хейвені, штат Коннектикут.

Дослідники проаналізували дані 10 000 пацієнтів зі всіх Сполучених Штатів, що отримали позитивний результат тесту на COVID-19 і були зараховані у плани страхування Medicare Advantage або були комерційно застраховані та отримали рецепт на одне або кілька антигіпертензивних препаратів. Результати показали, що використання інгібіторів АПФ зменшило майже на 40%  ризик госпіталізації літніх людей з COVID-19, які записалися до планів страхування Medicare Advantage. Такого результату не спостерігалося у молодших комерційно застрахованих пацієнтів або в будь-якій групі з АРБ.

Під час телефонного брифінгу щодо цього дослідження старший дослідник, професор медицини, директор Єльського лікарняного центру з досліджень результатів Гарлан Крумхольц зазначив: “Ми маємо сумнів, що цієї інформації достатньо для зміни практики, але ми вважаємо, що це цікавий та інтригуючий результат.  Він заслуговує на клінічне випробування, щоб офіційно перевірити, чи можуть інгібітори АПФ, які є препаратами дешевими, широко доступними та такими, що добре переносяться, зменшити госпіталізацію пацієнтів, інфікованих COVID-19″.

Зараз планується практичне клінічне випробування. У цьому випробуванні 10 000 людей старшого віку, які мають позитивний тест на COVID-19, отримуватимуть або низьку дозу інгібітора АПФ, або плацебо. Сподіваємось, що прийом на випробування розпочнеться протягом найближчих 3–4 тижнів.

Рандомізоване дослідження, проведене також United Health Group та Yale, є “одним з перших віртуальних клінічних випробувань COVID-19, що проводяться масштабно”.

 

Для спостережного дослідження дослідники визначили 2263 людини з позитивним результом на COVID-19, які отримували ліки від гіпертонічної хвороби. З них приблизно дві третини були старшими, серед них Medicare Advantage; третина – молодші особи, комерційно застраховані.
В аналізі відповідності показників схильності дослідники зіставили 441 пацієнта, який приймав інгібітори АПФ, і таку ж кількість (441) пацієнтів, які приймали інші антигіпертензивні засоби; та 412 пацієнтів, які отримували БРА, з 412 пацієнтами, які отримували інші антигіпертензивні засоби.

Результати показали, що через 30 днів після тестування 12,7% були госпіталізовані на COVID-19. В аналізах, що відповідають показникам схильності ні інгібітори АПФ, ні БРА не були суттєво пов’язані з ризиком госпіталізації. Однак в аналізах стратифікованої страхової групи інгібітори АПФ (але не БРА) були пов’язані зі значно меншим ризиком госпіталізації серед групи Medicare, але не серед групи комерційно застрахованих.

 

Переклад кафедри пропедевтики внутрішньої медицини№1

 

 

12 червня 2020 р.

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ№1, ЯКУ ОЧОЛЮЄ ПРОФЕСОР В.З.НЕТЯЖЕНКО, ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ІЗ СТАТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19, ВМІЩЕНИХ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ MEDSCAPE.

 

«Безсимптомні інфекції»

Передача SARS-CoV-2 від людей, які інфіковані, але мають безсимптомні прояви зустрічається “дуже рідко”, заявив на брифінгу представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). З даних, що з’явилися в дослідженнях контактних розслідувань, “все ще виявляється рідкістю те, що безсимптомний індивід насправді передає [SARS-CoV-2] вірус іншій особі”, – зазначила доктор наук, доктор медичних наук ВООЗ Марія Ван Керхове. Пізніше у повідомленні в Твіттерівона підкреслила важливість розмежування людей, які “справді є безсимптомними”, від передсимптомних, або тих, хто має легкі симптоми.Після перегляду рівня безсимптомної інфекції у 16 різноманітних категорій населення, що складаються з мешканців міст, медичних працівників, мешканців інтернату, ув’язнених у виправних установах та інших, дослідники дійшли іншого висновку. Поширеність безсимптомних випадків COVID-19 може бути “вагомим фактором” для поширення SARS-CoV-2, бо вони накопичуються. “Ймовірність того, що приблизно 40% -45% інфікованих SARS-CoV-2 залишаться безсимптомними”, – писали вони, – допускає, що вірус може мати більший потенціал, ніж вважали раніше, і поширюється безшумно і глибоко через людські популяції “.

«Антитіла у спинномозковій рідині»

Дослідники виявили докази наявності антитіл до SARS-CoV-2 у спинномозковій рідині у трьох пацієнтів із тяжкими, підтвердженими лабораторними явищами COVID-19 та енцефалітом, згідно з даними серії випадків. “Нам вдалося знайти IgM, реагент гострої фази COVID, у спинній рідині цих пацієнтів. Це прямий доказ того,що вони мали COVID у своєму головному мозку”, – сказала Каріма Бенамур,провіднийспеціаліст, доктор медичних наук, невролог університетської школи Еморі медицини в Атланті, штат Джорджія.”ПЛР-тести на РНК SARS-CoV-2 у спинномозковій рідині пацієнтів не виявили генетичного матеріалу вірусу, але негативний результат ПЛР у цій рідині ще не означає, що вірус не потрапив у мозок”, – зазначила Каріма Бенамур.

«Зниження тарифів на вакцини для всіх осіб різного віку»

Як показує аналіз компанії VaxCare, яка управляє вакцинними програмами для  дорослих і дітей, вакцинацію у період пандемії COVID-19було призупинено, оскільки не працювала рутинна допомога. Автори аналізу зазначають, що припинення вакцинації є серйозною проблемою для всіх вікових груп, і хоча кількість вакцинованих збільшується у період, коли медичні кабінети первинної медичної допомоги починають приймати пацієнтів, все-таки відчувається значний дефіцит пацієнтів, які роблять щеплення. Згідно з наданими даними, надано для вакцинації понад 240 000 доз вакцин проти грипу. Вакцинація проводиться у 1146 відділеннях амбулаторної допомоги, включаючи 231 відділення охорони здоров’я. У звіті порівнюються показники вакцинації проти грипу з 3 березня по 11 травня 2019 року з показниками за той же період поточного року.

«COVID-19 пересилює прикордонні осередки»

“Тоді, коли більшість каліфорнійських лікарень не мали шаленого сплеску хворих з коронавірусом, деякі медичні заклади поблизу мексиканського кордону були переповнені”, – повідомляє KaiserHealthNews. Репортер відвідав відділення інтенсивної терапії у двох лікарнях та задокументував зусилля щодо збереження життя пацієнтів.

«Вірусні затоплення та події, що просуваються вперед»

Два співробітники, спеціалісти з ВІЛ-інфекції, глибоко  обізнані з останньою інформацією про коронавірус COVID-19, зазначили для Medscape: “Зростає розуміння обмеженої тривалості заразності, що дає деякі дуже потрібні хороші новини для контролю пандемії”.

«Помирають пацієнти “від” COVID або “З” COVID?»

SARS-CoV-2 може вбивати шляхом прямого руйнування тканини, поширення внутрішньосудинної коагуляції та часто дивних “імунних” реакцій, пише доктор медицини, патолог та колишній головний редактор Medscape Джордж Лундберґ. Але питання щодо COVID-19 та факторів ризику смерті залишаються відкритими. Лундберґ прогнозує, що звіти про багато виконаних аутопсій “пройдуть довгий шлях до того, щоб допомогти нам зрозуміти патофізіологію цієї хвороби”.

 

 

 

30 червня 2020 р.

 

30 червня 2020 року завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор-інфекціоніст Ольга Анатоліївна Голубовська взяла участь у передачі “HARD з Влащенко” на телеканалі ZIK.

 

 

 

 

1 липня 2020 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА  У ПЕРЕДАЧІ ТЕЛЕКАНАЛУ «НАШ»

 

Про коронавірус COVID-19, медичну реформу тощо розповіла в передачі «Підсумки» на телеканалі «НАШ» завідувач кафедри інфекційних хвороб, професор-інфекціоніст Ольга Анатоліївна Голубовська

 

 

 

15 липня 2020 р.

 

АМЕРИКАНСЬКІ ДОСЛІДНИКИ РОЗРАХУВАЛИ РИЗИКИ ЗАРАЖЕННЯ КОРОНАВІРУСОМ COVID-19 У РІЗНОМАНІТНИХ ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ ТА ПРИ РІЗНИХ ВИДАХ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Фахівці з Техаської медичної асоціації оцінили ризики зараження коронавірусом при різних обставинах за 9-бальною шкалою. 1 бал – найнижчий ризик зараження, а 9 балів – найвищий, повідомляє  24 канал

Де найпростіше заразитися коронавірусом

Дослідники вирахували, що коронавірус найпростіше підчепити під час масових громадських заходів та під час відвідування громадських закладів. Зокрема, найвищий ризик зараження COVID-19 виникає під час:

 • відвідування релігійної служби, де більше ніж 500 людей (9 балів);
 • відвідування велелюдного концерту (9 балів);
 • відвідування стадіону (9 балів);
 • відпочинок у барі (9 балів);
 • обіду у їдальні (8 балів);
 • тренування у спортзалі (8 балів);
 • відвідування парку розваг (8 балів);
 • відвідування кінотеатру (8 балів).

Натомість похід до салону або перукарні, обійми чи потиск руки, відвідування весілля або похорону, харчування всередині ресторану, подорож літаком та гра у футбол чи баскетбол належать до ризику зараження вище середнього. Кожному з цих пунктів науковці віддали по 7 балів.

Де найнижчий ризик зараження?

Фахівці вважають, що найменше потрібно переживати під час отримання їжі на винос в ресторані, отримання паперової пошти, заправки машини та відвідання кемпінгу. Усі ці пункти мають не більше, ніж по 1 балу.

 

 

Інформація  сайту 24 каналу

 

 

06 серпня 2020 р.

 

АКТУАЛЬНА СИТУАЦІЯ З COVID-19 В УКРАЇНІ І СВІТІ. КОМЕНТАР ПРОФЕСОРА КАФЕДРИ ДИТЯЧИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ДЕКАНА МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ №3 О.В.ВИГОВСЬКОЇ B ТЕЛЕВІЗІЙНІЙ ПРОГРАМІ «4 КАНАЛУ»

 

 

 

КАФЕДРА ПРОПЕДЕВТИКИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ №1 ПІДГОТУВАЛА ПЕРЕКЛАД ЦІКАВИХ ФАКТІВ ЗІ СТАТЕЙ ІНОЗЕМНИХ ВЧЕНИХ-ЛІКАРІВ ПРО КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ, ВМІЩЕНИХ В ІНТЕРНЕТ-ВИДАННІ MEDSCAPE

 

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини№1, яку очолює професор В.З.Нетяженко, підготувала переклад статей Алана М. Блока, КрістінКілгор, ДаміанаМакнамари та МарсіїФрелік, вміщених в інтернет-виданніMedscape.

Чому досі говорять про гідроксихлорохін?

Зростає кількість добре проведених, заснованих на доказах випробувань гідроксихлорохіну при COVID-19, що показують мінімальну або взагалі відсутню користь від його використання. І хоча вже стало очевидним, що препарати гідроксихлорохіну не доцільно застосовувати для лікування даного захворювання, тим не менш, існує ряд осіб, які пропагують його використання. Медицина –це наука. Політики в ній не повинно бути. Продовжитипризначати його хворим, незважаючи на зростаючу кількість доказів проти цього, порушує принцип “не зашкодь”.

Виявлення того, що щось не працює або не є дієвим при певному захворюванні – це теж знання і досвід. Треба перегорнути, нарешті, цю сторінку з гідроксихлорохіном і рухатися далі у пошуках дієвого препарату при боротьбі з COVID-19.

https://www.medscape.com/viewarticle/935114

Як змінилися три серцевіпроцедури в епоху COVID

Після оголошення в середині березня адміністрацією штату Вірджинія рішення щодо відтермінування операцій при окремих серцево-судинних патологіях в Інституті серцево-судинної системив ФолсЧерчбуло скасовано 2/3 запланованих операцій щодо транскатетерноїзаміни аортального клапана (ТЗАК). Мультидисциплінарний підхід та співпраця фахівців різних спеціальностей дали змогу безпечно відтермінувати оперативні втручання окремим хворим, що дало можливість зберегти буферну кількість ліжко-місць, які могли знадобитися у разі напливу хворих з COVID-19. Це один приклад раціонального планування оперативних втручань при поточній ситуації. Два інших приклади – операції PCI (черезшкірногокоронарного втручання) у Нью-Йорку та абляції при фібриляції передсердь у Кентукі.

Хворих було поділено на 3 рівні важкості та терміновості щодо операції:

1-ий рівень – “надзвичайні випадки, які потрібно було виконати, без запитань” (важкий-критичний симптомний аортальний стеноз та розвинена застійна серцева недостатність). Багато з хворих мали асоційовану лівошлуночковудисфункцію;

2-ий рівень – випадки, коли хворі могли зачекати на операцію протягом 14-30 днів;

3-ій рівень – випадки, коли хворі могли зачекати на операцію протягом щонайменше 30 днів. До третього рівня, зокрема, було віднесено хворихіз вираженим стенозом аортального клапанна, проте які могли пересуватися та почувалися добре в разі стабільних фізичних навантажень. Щотижнево у відеотелережимі спеціаліст установи зв’язувався з ними дистанційно щодо їхнього самопочуття та, в разі необхідності, переводив на інший рівень.

Всі спеціалісти мали бути готовими проявити гнучкість і замінити один одного в разі необхідності: кардіологів тренували використовувати апарати штучної вентиляції легень.

https://www.medscape.com/viewarticle/934906

 

Комбінована терапія припиняє цитокінову бурю при COVID-19

Лікуванняхворих на COVID-19, які зазнали гіперзапального стану (цитокінової бурі), високими дозами метилпреднізолону у комбінаціїз тоцилізумабом (Actemra, Genentech) (за необхідності) було пов’язане з більш швидким відновленням дихання, меншою ймовірністю переведення на ШВЛ та меншою кількістю летальних випадків у стаціонарі порівняно з лікуванням підтримуючою терапією.

Примітка: тоцилізумаб – це моноклональне антитіло проти рецептора до інтерлейкіну-6.

“Синдром цитокінової бурі, асоційований із COVID-19, є важким ускладненням SARS-CoV-2 у 25% пацієнтів”, – розповіла MedscapeMedicalNews доктор медичних наук Софія Раміро.

Раміро та її колеги зазначають, що “профіль ризику короткого курсу глюкокортикоїдів для лікування гіперзапального стану необхідно відокремити від попереднього тривалого використання глюкокортикоїдів при ревматичних захворюваннях та хворобах опорно-рухового апарату”.

Учасники проведеного дослідження добре переносили імуносупресивну терапію, не маючи ознак порушення вірусної елімінації або бактеріальної суперінфекції.

Висновок дослідження: своєчасне введення глюкокортикоїдів у високих дозах (метилпреднізолон 250 мг внутрішньовенно в 1-й день, а потім 80 мг внутрішньовенно на 2–5-й день)  може принести значну користь більш ніж половині пацієнтів, а тоцилізумаб потрібен лише у тих випадках, коли недостатнім є клінічне поліпшення лише завдяки метилпреднізолону. Група хворих, що приймала дану схему, мала на 65% меншу смертність під час перебування у лікарні, ніж контрольна група. Приєднання бактеріальної інфекції в обох групах мало співставні показники, що свідчить про безпеку даної схеми лікування щодо зазначеного аспекту.

https://www.medscape.com/viewarticle/934567

 

Кількісні показники С-реактивного білка для визначення пацієнтів з COVID-19, які повинні отримувати стероїди

Визначення рівня С-реактивного білка (СРБ) може допомогти вирішити питання, які ж пацієнти, ймовірно, отримають користь від застосування стероїдів.

У пацієнтів із високим рівнем запалення – СРБ принаймні 20 мг/дл – лікування стероїдами було пов’язане зі зниженням на 77% ризику необхідності ШВЛ або смертельного наслідку. Лікування стероїдами у випадку рівня СРБ менш, ніж 10 мг/дл, було пов’язане з майже втричі підвищеним ризиком продовження механічної вентиляції або смерті.

У Британському дослідженні 6000 хворих на COVID-19 – RECOVERY – було встановлено, що дексаметазон порівняно із симптоматичним лікуванням зменшив смерть приблизно на 1/3 серед пацієнтів, що перебували на вентиляції, та приблизно на 1/5 серед людей, які потребували кисневої терапії, але не перебували на вентиляторі.

Підкреслюють, що вищенаведені дані не повинні жодним чином сприяти використанню стероїдів в амбулаторних умовах для лікування COVID-19.

Пацієнтів із COVID-19 вбиває часто цитокінова буря, а не сама хвороба. Вірус – цете, що викликає бурю цитокінів, а СРБ може бути маркером того, кому доцільно призначати кортикостероїди.

https://www.medscape.com/viewarticle/934571

 

 

 

 

23 вересня 2020 р.

 

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ, ПРОФЕСОР О.А.ГОЛУБОВСЬКА В ЕФІРІ ПРОГРАМИ «ХАРД З ВЛАЩЕНКО» НА ТЕЛЕКАНАЛІ «УКРАЇНА 24»