Кафедрі загальної і медичної психології НМУ – 45 років!
У році, що минає, виповнилося 45 років із дня заснування кафедри загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Історія та сьогодення кафедри – це навчальна, методична, наукова та видавнича діяльність, міжнародне співробітництво, дипломна та післядипломна підготовка медичних кадрів; це клінічні бази кафедри та можливості психодіагностичної, психоконсультативної та психореабілітаційної роботи; це пріоритетні напрямки комплексного розвитку психологічної науки, проведення фундаментальних і прикладних досліджень у галузі вищої медичної освіти, підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації в сфері психології та медичної психології.
Свій розвиток кафедра розпочала ще у минулому столітті, коли з кінця 60-х років почала активно створюватися і розвиватися система післядипломної освіти і власне система підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу вищих медичних навчальних закладів (ВМНЗ).
Для забезпечення психолого-педагогічної підготовки викладачів ВМНЗ у Київському медичному інституті імені акад. О.О. Богомольця спочатку створюється курс, а в 1977 році кафедра педагогіки та педагогічної психології, що очолив доцент Микола Черпінський. Кафедра створила умови, в яких викладачі вищих медичних навчальних закладів, які в той час навчалися на всіх факультетах підвищення кваліфікації, мали можливість розширювати науковий та педагогічний досвід у відомих навчальних закладах, серед яких Київський медичний інститут посідав чинне місце.
У 1993 році кафедру очолив Сергій Максименко – заслужений діяч науки і техніки, дійсний член НАПН України, доктор психологічних наук, професор. А вже з 1994 році почалася систематизована психологічна підготовка студентів. У 1999 році під керівництвом завідувача на кафедрі видали перший навчальний посібник з основ психології та педагогіки для студентів ВМНЗ. Співробітники кафедри зробили значний внесок у розвиток методик викладання психолого-педагогічних дисциплін на додипломному та післядипломному рівнях.
У 2001 році за ініціативи професора Сергія Максименка та тривалої ретельної роботи кафедри відбулася визначна подія – відкриття медико-психологічного факультету на базі навчально-наукового комплексу НМУ імені О.О. Богомольця й Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України.
Згодом, на кафедрі була відкрита аспірантура з медичної психології та почало здійснюватися навчання інтернів.
Без сумніву, свідченням плідної наукової роботи викладачів кафедри загальної і медичної психології та педагогіки, студентів медико-психологічного факультету та за підтримки завідувача кафедри Сергія Дмитровича є започаткування та проведення з 2001 року науково-практичної конференції «Психологія в медичній та соціальній практиці», а з 2008 року – міжнародної конференції для студентів та молодих вчених «Актуальні питання медичної психології».
У 2018 році кафедра отримала нову назву – кафедра загальної і медичної психології. Її очолив доктор медичних наук, професор Михайло Матяш.
Під головуванням Михайла Миколайовича кафедра орієнтована на світові стандарти освіти. Великий обсяг навчально-методичної, науково-дослідної та лікувально-діагностичної роботи, що здійснює професорсько-викладацький склад кафедри, зумовлює нові можливості для підготовки сучасного лікаря, сприяє надбанню необхідних практичних навичок, підвищенню ефективності взаємодії науково-освітнього і професійного середовищ, впливає на покращення координації наукової, навчально-педагогічної та лікувальної діяльності на медико-психологічному факультеті та в Університеті в цілому.
З 2018 року за ініціативи завідувача кафедри, професора Михайла Матяша, започатковано видання міжнародного науково-практичного журналу «Загальна і медична психологія» та проведення щорічної міжнародної науково-практичної конференції «Медико-психологічна реабілітація та соціальна адаптація учасників бойових дій: проблеми та перспективи», «Психічне здоров’я та психологічне благополуччя: досвід національних наукових шкіл».
За останні роки відбулося суттєве зростання науково-педагогічної кваліфікації викладачів кафедри. З метою підвищення науково-педагогічного рівня викладацького складу запроваджуються різноманітні форми безперервного професійного розвитку та підвищення кваліфікації, спеціальні семінари, курси, стажування.
Треба відзначити вагомі результати наукових досліджень, що активно впроваджуються в клінічну практику, зокрема з проблем медико-психологічної реабілітації, психоонкології, психолого-педагогічних аспектів професійного розвитку фахівців медичної галузі.
Налагоджуючи зв’язки з міжнародними науковими центрами, співробітники кафедри намагаються, щоб основні напрямки і пріоритети в галузі психології, медичної психології було представлено не лише у навчальному процесі та науковій діяльності, а й синхронізовано зі світовими тенденціями розвитку психологічної науки. Співробітники кафедри активно друкують свої наукові здобутки у часописах та інших наукових виданнях, що входять до бази Scopus чи WOS, мають відповідні показники цитувань Хірша.
Наразі завдяки планомірній модернізації галузі, науково-педагогічні співробітники кафедри мають можливість проводити навчальний процес, демонструючи нові технології викладання психолого-педагогічних дисциплін, що безсумнівно наближає нашого випускника до європейської моделі сучасного фахівця в галузі медицини. Традиції і досягнення, що має кафедра загальної і медичної психології в питаннях організації навчально-методичного процесу, його методичного забезпечення, поєднання досвіду і енергії співробітників дають можливість їй працювати продуктивно сьогодні та з оптимізмом дивитися у майбутнє.
Кафедра загальної і медичної психології медико-психологічного факультету Національного медичного університету імені О.О. Богомольця за порівняно короткий період стала фактично самостійною та міцною ланкою навчально-виховного процесу; пишається високими досягненнями у виконанні комплексної підготовки майбутніх висококваліфікованих медичних кадрів відповідного профілю, успіхами у дослідженні пріоритетних наукових тем. Вона активно розвивається і здобуває переконливої популярності. Впевнені, що вагомі результати діяльності колективу кафедри загальної і медичної психології будуть потужними імпульсами щодо подальшого вдосконалення та реформування медичної науки та освіти, сприятимуть значній психологізації сучасної медицини.
Кафедра загальної і медичної психології
![](/wp-content/uploads/2022/12/2-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/3-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/4-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/5-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/6-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/7-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/8-kopiya.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/15.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/16.jpg)
![](/wp-content/uploads/2022/12/17-kopiya.jpg)