У НМУ триває щеплення від сезонного грипу

16.11.2022

У 2021-2022 роках не відбулося сезонного зростання захворюваності на грип, але це може створити ще більшу проблему вже  найближчими місяцями.

Для цього є декілька причин. По-перше, за останній рік було зібрано дуже мало зразків вірусу грипу, а отже, деякі загрозливі типи цього вірусу могли залишилися непоміченими. По-друге, за останній рік мало людей перехворіли на грип, тому наразі рівень природного імунітету в населення є відносно низьким. Наразі це припущення підтверджує статистика захворюваності на грип у Південній півкулі.

Тому, за ініціативою Адміністрації, з 14 по 18 листопада в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбувається щеплення працівників і студентства від сезонного грипу.

Грип – інфекція, яка має високу контагіозність, передається повітряно-краплинним шляхом, або контактним через предмети, які були контаміновані носоглотковим секретом.

Глобальна програма грипу була заснована в 1947 році, а в 1952 році перейменована на Глобальну систему епіднагляду та реагування на грип (The Global Influenza Surveillance and Response System, GISRS). На сьогоднішній день до неї входять 153 установи зі 114 країн світу, включно з Україною. Держави через свої національні центри грипу обмінюються інформацією про виявлені зразки вірусів із метою сприяння процесу постійного моніторингу. Завданнями GISRS є здійснення моніторингу захворюваності на грип, вивчення та прогнозування еволюції вірусів грипу і надання рекомендацій у таких сферах, як лабораторна діагностика, виробництво сезонних вакцин проти грипу, противірусна сприйнятливість і оцінка ризику тощо. GISRS також є глобальним механізмом запобігання виникненню вірусів грипу з пандемічним потенціалом. Окрім цього, двічі на рік GISRS приймає рішення щодо вибору вакцин на сезони грипу в Північній і Південній півкулях.

У Глобальній програмі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) із грипу переконані, що проблема виникнення нової пандемії грипу неминуча. Проте в організації не знають, коли вона станеться, який штам вірусу це буде й наскільки тяжким виявиться захворювання.

Вірус грипу – РНК вірус, за внутрішніми антигенами типів А, В, С. Тип А має підтипи в залежності від особливостей поверхневих антигенів – гемаглютиніну (Н) та нейрамінідази (N). Описано 18 (Н1-Н18) підтипів гемаглютиніну й 11 (N1-N11) підтипів нейрамінідази, антигени змінюються незалежно один від одного. Можуть бути віруси з різними комбінаціями антигенів. Поверхневі антигени можуть змінюватися, тому грип А частіше призводить до епідемій. Потенційними збудниками майбутніх пандемій можуть стати віруси з гемаглютинінами підтипів Н1-Н3, Н5-Н7, Н9, Н10 і нейрамінідазами підтипів N1-N3 та N8, які спричиняють захворювання серед людей.

Вважається, що при одночасній зміні обох антигенів формується новий підтип вірусу А, що здатен призвести до пандемії. Імунітет сероспецифічний.

Небезпечність грипу пов’язана з виникненням ускладнень – середній отит виникає у 50% дітей до 3-х років, пневмонії виникають у 10-15% випадків, частими є загострення БА, муковісцидозу, а також захворювань серця та судин.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, найкращою профілактикою грипу є щорічна вакцинація. В 2022-2023 роках слід використовувати квадривалентні вакцини від грипу. Залежно від технології виробництва, вони мають містити наведені нижче компоненти.

Вакцини від грипу інактивовані, до складу входять антигени 4 штамів вірусів. Підтипи вірусів щорічно змінюють у залежності від прогнозів щодо циркуляції збудників на майбутній епідемічний сезон.

Вакцини на основі курячого ембріона: A/Victoria/2570/2019 (H1N1) pdm09-подібний вірус; A/Darwin/9/2021 (H3N2)-подібний вірус; B/Austria/1359417/2021 (B/Victoria lineage)-подібний вірус; B/Phuket/3073/2013 (B/Yamagata lineage)-подібний вірус.

Рекомбінантні вакцини: A/Wisconsin/588/2019 (H1N1)pdm09-подібний вірус; A/Darwin/6/2021 (H3N2)-подібний вірус; B/Austria/1359417/2021 (B/Victoria lineage)-подібний вірус; B/Phuket/3073/2013 (B/Yamagata lineage)-подібний вірус.

Показана щорічна імунопрофілактика грипу. Захисний ефект досягається протягом 2 тижнів після щеплення. Вакцинувати дітей можна з 6-місячного віку, але якщо дитина вперше отримує вакцину від грипу, вона повинна отримати другу дозу з місячним інтервалом. Протипоказання до вакцинації – гострі захворювання та гіперчутливість до білка курячих яєць.

Передусім вакцину від грипу отримують пацієнти із груп ризику за станом здоров’я (БА, ХОЗЛ, муковісцидоз, серцеві захворювання, ниркова недостатність, цукровий діабет, ожиріння, анемія, імуносупресія первинна або внаслідок прийому імуносупресивних препаратів тощо), за віком (6-23 місяці та дорослі старше 60 років), працівники служб громадської безпеки (ЗСУ, СБУ, поліція), транспорту та закладів, що забезпечують життєздатність міст.

Вагітні є групою ризику для захворювання на грип, тому щеплення є бажаним і можливе в будь-якому триместрі вагітності. Інактивовані вакцини безпечні як для жінки, так і для ембріона. У разі захворювання вони знижують ризик виникнення геморагічної пневмонії (висока летальність серед вагітних) та захищають від грипу новонароджених.

Окремо слід сказати про щеплення від грипу медичних працівників, які теж належать до групи ризику, тому що контактують із хворими на гострі респіраторні захворювання і мають більш високу небезпеку інфікування. Крім того, будучи інфікованими, вони самі стають небезпечними для інших пацієнтів із груп ризику. Отже, рекомендаційна позиція ВООЗ для лікарів – «Я щеплюю себе, щоб захистити вас».

Будемо здорові!

 

За інформацією кафедри

клінічної імунології та алергології з секцією медичної генетики