НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ЗАСІДАННЯ ШКОЛИ-СЕМІНАРУ З ФІЗИКИ ЖИВОГО ТА БІОЕТИКИ НА ТЕМУ «ЛЮДИНА ТА ЇЇ МОЗОК», АВТОРИ МОНОГРАФІЇ — АКАДЕМІК НАН ТА НАМН УКРАЇНИ В.І. ЦИМБАЛЮК ТА ПРОФЕСОР В.В. МЕДВЕДЄВ

10.05.2022

Чергове засідання школи-семінару з фізики живого та біоетики 6 та 7 травня 2022 року було присвячено презентації нової унікальної  книги – монографії «Людина та її мозок»  двох авторів : академіка НАН та НАМН України В.І. Цимбалюка та професора кафедри нейрохірургії Університету В.В. Медведєва.

Основним доповідачем був професор Володимир Медведєв, який є постійним учасником засідань нашої школи-семінару. Модератором заходу був науковий керівник школи-семінару з фізики живого,  доцент А.І. Єгоренков.

Слухачами засідання були студенти-медики НМУ, молоді науковці закладів НАМН України ,  запрошені фахівці. У семінарі активну участь взяли запрошені гості з Національного Казахського медичного університету імені С.Д. Асфендіярова, зокрема  професор  М. А. Асимов, професор М. А. Перленбєтов,  завідувач кафедри  Ф. А. Багіярова.

У перший з двох днів роботи школи після основної доповіді професора Володимира Медведєва виникла цікава дискусія та обговорення  змісту монографії та сучасних перспектив вивчення  мозку людини.

На початку доповіді-презентації професор Володимир Медведєв звернув увагу слухачів на те, що «у книзі, матеріал якої збирався протягом десяти років, наведено найрізноманітнішу актуальну інформацію стосовно улаштування і функції головного мозку… Паралельно, у книгу вплетено низку історичних розвідок, чим надано матеріалу сюжетної рельєфності, історіографічної об’ємності і емоційної напруженості. Нарешті, у книзі вперше розкрито спектр досі неоцінених фундаментальних нейроморфологічних досягнень українського генія – Володимира Беца….». Наступного дня, 7 травня,  обговорення тем монографії було продовжено. Доповідач розповів слухачам про особисту історію участі у створенні цієї монографії.

Така розповідь була цікава з точки зору методології наукової роботи сучасного дослідника, відкривала внутрішній світ мотивації у біомедичних дослідженнях. Для молодих науковців, присутніх на нашому заході,  це було дуже корисно та цікаво.  Багато студентів-учасників заходу, написали свої враження від участі у презентації монографії: «…Хочу подякувати професору за чудову презентацію! Вона виявилася не тільки корисною для студентів, але й цікавою. Особливо сподобалося обговорення і розповідь Володимира Вікторовича Медведєва про зв’язок людських емоцій та почуттів таких як віра, релігія,совість та інших, із мозком, – саме з наукової точки зору, зокрема, які саме структури мозку відповідають за них та контролюють. Цікавою була й розповідь про пірамідальні клітини мозку – їх відкриття та дослідження вченими у різні часи. Захоплюючою була й розповідь професора про його багаторічні дослідження та процес збирання інформації для монографії» (студентка Анастасія Щербань).

«…На мій погляд, усім людям, які цікавляться медициною або ж просто хочуть хоч трохи зрозуміти, які процеси відбуваються в їхньому мозку, було б цікаво взяти участь у презентації книги “Людина та її мозок” академіка  В.И. Цимбалюка та професора В.В. Медведєва. Книга в трьох томах, що знову ж таки доводить те, що мозок людини має багато функцій, які людина поки що цілком і вичерпно вивчити не може. Отже, “Людина і її мозок” – це література, на яку потрібно виділити свій час хоча б для того, щоб зрозуміти як влаштовані наш мозок та організм (Єлизавета Ковальчук), «…Дуже вдячна за можливість бути присутньою на семінарському занятті на тему «Як робилась книга «Людина та її мозок», або За лаштунками Енцефалопедії чудес». Я вважаю, що майбутнім студентам-медикам необхідно цікавитись науковими питаннями й поза програмою університету, а такі заняття-зустрічі стануть всім у нагоді. Мені сподобалося те, що на будь-які запитання слухачів давалися відповіді, які безсумнівно ставили всі крапки над «і». Тому, як майбутній лікар, я з радістю й надалі долучалася б до таких семінарів»  (студентка Анастасія Маценко),«… Як на мене, найцікавішою частиною був опис третього тому, де пояснюється кардіогенний вплив на мозок. Деякий час вебінару було присвячено такій темі,  як особливості трансплантацій, а головне, про можливість пересадки голови, а також головного мозку. Це здалось мені дуже інтригуючим. Монографія є дуже змістовною і водночас не нудною. За допомогою цієї праці можна із задоволенням відкрити для себе таємниці про світ, захований в середині кожного з нас» (Надія Степаненко), «…Дуже вдячна за можливість побувати на презентації монографії “Людина та її мозок”, зустріч була цікавою. Я дізналася дуже багато нової інформації, термінології, пояснень різних процесів у людському організмі. Звичайно, запам’ятати такий обсяг інформації нелегко, але цікаві та ключові моменти в пам’яті обов’язково залишилися» (Анастасія Ягнюк).

Про свої враження від  участі у заході висловилися і наші колеги з КазНМУ імені С.Д. Асфедіярова (м. Алмати): «….. Хочу обратиться к одному из авторов монографии  Владимиру Викторовичу Медведеву и поблагодарить за интересную и содержательную презентацию. Мне как психиатру, психотерапевту очень важно было осознание сложных процессов взаимодействия головного мозга и висцеральной системы организма человека. Ответы, полученные мной о психических процессах, были значимы для осознанного использования в моей профессиональной деятельности. Не могу не отметить актуальность  продолжения научных направлений украинских учёных от В.Ф. Войно-Ясенецкого и его  теории кардиоцентризма до  работ Владимира Алексеевича Беца о нейрофизиологических процессах, которые продолжают развиваться работами современных украинских учёных, таких, как академик Виталий Иванович Цимбалюк, профессор Владимир Викторович Медведев. И хочу выразить большую признательность и благодарность уважаемому Анатолию Ивановичу Егоренкову за возможность участия в презентации монографии «Человек и его мозг». Искренне Ваш, профессор Марат Асимов (Казахский Национальный медицинский университет, город Алматы)»,

«Благодарим организаторов за возможность участвовать  на  данной встрече. Презентация позволит расширить наше сотрудничество и не только в рамках коммуникативных навыков, медицинской психологии, психотерапии, а также  между казахстанскими нейрофизиологами,  неврологами и  нейропсихологами.  С надеждой на  дальнейшее  наше сотрудничество. С уважением, Фатима Багиярова –  заведующая кафедрой коммуникативных навыков КазНМУ им. С. Д. Асфендиярова (г. Алматы)».

Додаткову інформацію стосовно монографії «Людина та її мозок» дивіться  за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=UEKVyzb04yg&t=78s

 

Прес-центр за матеріалами школи-семінару фізики живого школи-семінару з фізики живого та біоетики