НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

Вітаємо з Міжнародним днем студентів!

17.11.2022

Щорічно 17 листопада відзначається Міжнародний день солідарності студентів. Спочатку це був день пам’яті. 28 жовтня 1939 року в Празі поліція та підрозділи СС розігнали мирну демонстрацію, що зібралася на ходу з нагоди 21-шої річниці створення Чехословацької Республіки. Під час розгону нацистами чехів був тяжко поранений наш колега – студент медичного факультету Ян Оплетал. Через 2 тижня він помер. Його похорон, який проходив 15 листопада, перетворився на протест проти окупації, в якому взяли участь тисячі людей. І знову дійшло до сутичок з поліцією загарбників. А вже наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Гітлера, на якій вирішили закрити чеські вищі навчальні заклади на три роки (де-факто, відкрилися вони тільки після перемоги над нацизмом). Традиційно, майно університетів підлягало конфіскації.

І вже 17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі й інших «університетських» містах. Понад 1200 осіб було заарештовано та вже наступного дня відправлено в концтабір Заксенгаузен. А 9 провідних представників студентських організацій стратили ще у місцевих тюрмах. Заради демонстрації власної влади, окупанти вривалися вночі у гуртожитки і били, потім вивозили на околиці та знову били. Демонстрація вседозволеності й абсолютного контролю німців над ситуацією дістала візуальне відображення у багатьох чеських плакатах того часу, на яких окупанти чоботами наступали на шиї студентів у піжамах. Підсвідомо загарбники розуміли, що освічена національно орієнтована молодь є головною загрозою їхнього режиму.

У пам’ять про події в Чехії, Міжнародна Рада Студентів на своїх зборах у 1941 році в Лондоні прийняла рішення зробити 17 листопада Міжнародним днем студентів. Відтоді студентство просуває ідею визнання цієї дати міжнародним днем студентів на рівні ООН.

Прикро, що сьогодні в Україні багато наших студентів також потерпають від нацистів 21 сторіччя, які тероризують українців щоденними обстрілами по всій країні.

Дорогі студенти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, хай над вашими головами завжди буде лише мирне українське небо! Бажаємо успіхів у навчанні і професійній діяльності, а також радості, здоров’я та здійснення запланованого. Пишаємося вами.

 

Пресцентр НМУ