В Університеті стартував проєкт «Школа цифрової компетентності» для працівників охорони здоров’я і здобувачів медичної та фармацевтичної освіти

18.09.2024

17 вересня 2024 року в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця розпочала роботу «Школа цифрової компетентності». Під час першого семінару слухачів інформували про виконання командою НМУ грантової програми з розвитку цифрової компетентності працівників охорони здоров’я і здобувачів медичної та фармацевтичної освіти в межах проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я» та розповіли про основні напрями роботи нової Школи.

Перший семінар став спільним заходом НМУ імені О.О. Богомольця і Житомирського медичного інституту, у співпраці з якими реалізовувався грантовий проєкт. До заходу долучилися понад 50 науково-педагогічних працівників НМУ і працівників галузі охорони здоров’я. Модератором виступила начальниця відділу навчально-методичної роботи, ліцензування та акредитації Інна Кучеренко. Вона відзначила, що «Школа цифрової компетентності НМУ імені О.О. Богомольця» розпочинає роботу завдяки сприянню колег із USAID та активній грантовій діяльності, яка виконується у нашому Університеті, зокрема проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олег Власенко і проректор з наукової роботи та інновацій Сергій Земсков у своїх виступах відзначили, що завдяки ґрунтовній співпраці в НМУ створені навчальні програми та комплекс навчально-методичного забезпечення для викладання дисциплін із розвитку цифрової компетентності та використання інформаційно-комунікаційних технологій в охороні здоров’я на додипломному та післядипломному рівнях, оскільки сьогодні важливо надати працівникам та студентам необхідні знання щодо цифрової трансформації охорони здоров’я та навчити їх практичних навичок роботи в цифровому середовищі.

Реалізація грантового проєкту не могла б відбутися без сприяння двох кафедр нашого університету, на яких впроваджувався Проєкт. Завідувач кафедри менеджменту охорони здоров’я Валентин Парій відзначив, що за рік реалізації грантового проєкту в університеті відбувся справжній бум дисциплін за вибором, бо практичний лікар сьогодні не може працювати без урахування цифрових інструментів. Завідувачка кафедри медичної і біологічної фізики та інформатики Наталія Стучинська наголосила, що за цей рік колектив НМУ зробив надзвичайно великий крок уперед на шляху до цифрової трансформації медичної та фармацевтичної освіти, змінилася тематика практичних занять, започатковано багато нових навчальних дисциплін.

Радник із розвитку спроможності та навчання в електронній охороні здоров’я Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» Олександр Звінчук акцентував увагу на необхідності вдосконалення цифрової компетентності працівників галузі охорони здоров’я. Він також виступив із інформативною доповіддю щодо підвищення цифрової грамотності працівників галузі для забезпечення цифрової трансформації сектору охорони здоров’я України. Олександр Звінчук подякував керівництву та колективу НМУ за підтримку ініціатив Проєкту USAID, напрацьовані результати якого пропонуються до використання у секторі медичної та фармацевтичної освіти. Зокрема, всі розроблені навчально-методичні матеріали можуть бути використані для викладання дисциплін з розвитку цифрової компетентності та використання інформаційно-комунікаційних технологій у галузі охорони здоров’я в закладах фахової передвищої та вищої медичної освіти України, підвищення рівня цифрової грамотності практикуючих та майбутніх працівників галузі охорони здоров’я.

Велику зацікавленість учасників семінару викликав виступ доцента кафедри менеджменту охорони здоров’я НМУ, секретаря міжвідомчої робочої групи з розбудови телемедицини МОЗ України, керівника проєкту НМУ з «Побудови навчальних програм для підвищення готовності до цифрових трансформацій та профілактики недостатності цифрової компетентності студентів медичних ЗВО та працівників охорони здоров’я, які проходять післядипломну підготовку» Вадима Терентюка. У своїй доповіді «Розвиток цифрової компетентності працівників охорони здоров’я та здобувачів медичної та фармацевтичної освіти як неодмінна умова цифровізації та цифрової трансформації охорони здоров’я. Підсумки грантової програми НМУ» він представив звіт за результатами грантової програми, що була реалізована в нашому університеті. Похвалитися справді є чим, адже протягом року в НМУ виконано аналіз існуючих навчальних програм із цифрової компетентності, розроблено концептуальні підходи  до оновлення та створення таких програм, розроблено нові навчальні програми та матеріали. Відбулося пілотне впровадження, оприлюднення, розробка методичних матеріалів, впровадження автоматизованого інструменту зі створення навчальних програм та представлено досвід напрацювань на наукових і практичних конференціях. Відповідні навчальні програми заплановані до реалізації в НМУ і в новому 2024-2025 навчальному році.

Своєю чергою представники Житомирського медичного інституту в.о. проректора з соціально-гуманітарного розвитку та міжнародного співробітництва Марина Кірячок і доцент кафедри технологій медичної діагностики, реабілітації та здоров’я людини Сергій Грищук інформували про результати грантової діяльності у межах Проєкту USAID у їхньому закладі вищої медичної освіти.

Окрім того, начальниця відділу навчально-методичної роботи, ліцензування та акредитації Інна Кучеренко розповіла про напрями діяльності Школи цифрової компетентності НМУ імені О.О. Богомольця. Вона зазначила, що перші кроки для створення Школи було зроблено у 2020 році, коли зважаючи на пандемію COVID наш університет, як і інші ЗВО України, працював у дистанційному режимі й питання цифрової грамотності стало дуже актуальним. Наголосила, що метою нового проєкту стане підвищення рівня цифрової грамотності серед медичних працівників та викладачів, розвиток навичок ефективного використання сучасних цифрових інструментів у професійній діяльності, а також забезпечення безпеки та конфіденційності в цифровому середовищі.

Пресцентр НМУ