УНІВЕРСИТЕТСЬКА КЛІНІКА: ШЛЯХ РОЗВИТКУ

17.03.2021

Старший лаборант кафедри хірургії з курсом невідкладної та судинної хірургії Дмитро Євгенійович  Дубенко досліджує історію Університету, сьогоднішня його розповідь про нашу Університетську клініку.

“Сучасна Університетська лікарня Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця знаходиться у визначній будівлі – пам’ятці архітектури і історії (рішення  Київської міськради народних депутатів № 49 від 21 січня 1986 року). Цей будинок збудовано у 1914 році за проектом мюнхенського архітектора Кульмана та під керівництвом київського інженера Едуарда Брадтмана на замовлення лютеранської громади міста Києва. Будинок слугував Євангелічною лікарнею, тому в ньому, окрім лікувальних відділень, містилась лютеранська кірха.

Але в 1915-1916 роках лікарню було перепрофільовано на військовий госпіталь у зв’язку із початком Першої світової війни. У 1918 році її знову було передано лютеранській громаді, проте, з приходом радянської влади лікарню було націоналізовано та передано на баланс Південно-Західної залізниці та Дніпровського басейну. У 1933 лікарня стала обслуговувати працівників Дніпровського басейну і отримала свою відому назву «лікарня водників».

У 1921 році на базі Жіночого медичного інституту, медичних факультетів Університету св. Володимира та Українського державного університету було сформовано потужний освітній навчальний заклад – Київський інститут охорони здоров’я (пізніше – Київський медичний інститут). На початку 20-х років, кількість студентів у КМІ становила близько 4500, що зумовлювало необхідність появи власної повноцінної університетської клініки для навчальних потреб.

І хоча про відведення однієї з київських лікарень для цих потреб клопотав ще перший ректор КМІ Євген Черняхівський у 1922 році, проте до 2021 року такої клініки вищий медичний навчальний заклад не мав, а його кафедральні клінічні бази знаходились майже у всіх київських лікарнях. Однією з таких лікарень була і колишня «лікарня водників», яка з 1922 року міцно пов’язана з НМУ імені О.О. Богомольця. На початку 1920-х років на 30 терапевтичних ліжках лікарні функціонувала кафедра приватної патології та терапії  КМІ, а з 1934 року лікарня слугувала клінічною базою для славетної кафедри терапії, заснованої професором В.М. Івановим.

Після німецької окупації Києва у 1941-1943 роках  лікарня потребувала відновлювальних робіт, проте, вже у 1946 році на її базі продовжилось навчання майбутніх лікарів. Протягом післявоєнного періоду лікарня поступово розширювалась, зміцнювалась і її співпраця з Київським медичним інститутом.

Створення Університетської клініки у 2021 році відкрило нову сторінку в житті лікарні та відновило її історичний зв’язок з Національним медичним університетом ім. О.О. Богомольця”.

 

Кафедра хірургії з курсом невідкладної та судинної хірургії