НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ЦИКЛ РІЗДВЯНО-НОВОРІЧНИХ СВЯТ ЗАВЕРШУЄ ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДНЄ – ВОДОХРЕЩЕ

19.01.2022

19 січня 2022 року українці, як багато православних і греко-католиків у світі, відзначають одне з найулюбленіших свят – Хрещення Господнє, по-народному – Водохреще. Воно завершує зимовий місячний цикл, що розпочинає День Святого Миколая. На цей же день – 19 січня – припадає Богоявлення, яке відображає подію на тій самій річці Йордан і з тими самими дієвими особами, що і Хрещення. Але це все-таки дещо різні події.

Богоявлення – грецькою мовою «Епіфанія» – подія, за якої під час хрещення в річці Йордан Ісус Христос об’являє себе людям як Месію і Спасителя. Про Хрещення, за євангельським переказом, сповіщає Сам Бог-Отець голосом з неба: «Ти єси Син мій улюблений, у тобі Моє уподобання». Про це свідчить Святий Дух, що у вигляді голуба-птаха сідає на Ісусове плече. Наводять і пророчі слова Івана Предтечі, якого після цієї події стали називати ще Хрестителем.

Ніякі хрещенські морози не перешкоджають українцям святкувати Водохреще, супроводжуючи його обрядами і ритуалами, корені яких часто-густо сягають язичницьких часів. Чи не головне із таких дійств – освячення води, яке починається ще напередодні. Воду, освячену у храмі або біля нього 18 січня, прийнято називати йорданською, а 19 січня – хрещенською, богоявленською. Оскільки Бог полюбляє трійцю, то втретє запасаються святою водичкою аж на Стрітення, тобто 15 лютого.

Освячення води – важливий, але далеко не єдиний ритуал, характерний для Водохреща. Напередодні святкують другий Свят-вечір, готують так звану «голодну кутю». Обидва дні утримуються від масних страв, налягаючи на вареники з капустою, гречані млинці, смажену рибу, кутю та узвар.

Окремо слід сказати про хрещенські купання. На річці або ставку вирубується у кризі отвір у вигляді хреста, який називають йорданом. Не перестаючи читати молитву, всі бажаючи кілька разів занурюються у студену воду. Вважається, що хрещенська вода цілюща, виліковує всі недуги, зокрема й задавнені. Але не тільки медики, а й самі священнослужителі радять добре подумати, перш ніж вдаватися до зимових купань під час пандемії, не зваживши на свій реальний стан здоров’я і погодні умови.

Щиро вітаємо колектив нашого Університету зі світлим святом Хрещення Господнього, Богоявленням і Водохрещем. Бажаємо всім міцного здоров’я і миру у  наш непростий час. «Христос хрещається!» – «У річці Йордан!»

 

Прес-центр