НМУ імені О.О. Богомольця отримав відзнаку Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»
На другому форумі ментального здоров’я «Стійкість людини – стійкість системи» Національний медичний університет імені О.О. Богомольця отримав відзнаку Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» спільно з іншими організаціями та установами, де найбільш активно та фахово відбувається імплементація компоненти ментального здоров’я. Захід відбувся в Києві 26-28 листопада і став масштабним майданчиком для обміну досвідом і напрацювання рішень на шляху розбудови системи та послуг із ментального здоров’я в Україні під час війни та відновлення. Університет на форумі представили ректор Юрій Кучин і директор Навчально-наукового інституту психічного здоров’я Олег Чабан.
На національному рівні відзнака «Ти як?» – ініціативи першої леді Олени Зеленської – вручалася вперше. Як зазначають у Координаційному центрі, вона була заснована до Дня ментального здоров’я, 10 жовтня. Найпершими її отримали фахівці та установи регіонального рівня. Загалом було визначено близько 600 лауреатів у 30 номінаціях із різних сфер: охорона здоров’я, соціальний сектор, освіта та наука, оборона та ветеранська політика, безпека, культура, спорт, партнерство. Відзнаку програми вручили і Національному медичному університету імені О.О. Богомольця. Під час заходу її отримав ректор Юрій Кучин.
Форум здоров’я «Стійкість людини – стійкість системи» організований Всесвітньою організацією охорони здоров’я, що надає експертну підтримку «Ти як?», та є Координаційним центром із психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, що здійснює її супровід та впровадження. У події взяли участь представники уряду, наукової спільноти, українські та закордонні експерти, представники закладів вищої освіти, медичні працівники.
«Дякую всім, хто в різних секторах, у різних умовах, із різним досвідом робить спільну справу – огортає українців турботою та надає моральних сил. На жаль, ми не можемо залікувати всі рани, але можемо дати кожному, кому боляче, відчуття підтримки, розуміння та небайдужості. Лише ви – ті, хто безпосередньо створює нашу програму на всіх рівнях, знаєте, як допомогти пацієнту, коли фахівець перебуває в тих самих екстремальних умовах – під обстрілами, у постійній невизначеності, у стресі, як створити послугу з ментального здоров’я там, де вона раніше видавалася неможливою», – наголосила перша леді Олена Зеленська, ініціаторка програми «Ти як?»
Учасники Форуму розглянули питання впровадження міжнародної програми ВООЗ mhGAP у систему освіти майбутніх медиків, роль сімейних лікарів у наданні базової допомоги з питань психічного здоров’я, розбудови мережі центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень, налагодження психологічних служб у закладах охорони здоров’я, щоб справлятися з вигоранням лікарів та інших медичних працівників. Також відбулося обговорення законопроєкту про систему охорони психічного здоровʼя в Україні. Його основною метою є унормування системи охорони психічного здоровʼя в Україні. Зокрема, спираючись на підхід «Психічне здоров’я у всіх політиках і сферах» – міжсекторальну стратегію, спрямовану на інтеграцію питань психічного здоров’я у всі сфери державної політики та суспільного життя, зокрема зайнятість, освіту, соціальний захист, охорону здоров’я, дозвілля.
Під час Форуму зазначили, що не лише професійні психологи чи лікарі, а всі разом, усе суспільство – це і є програма ментального здоров’я, а підтримуючи один одного – підтримуємо всю країну. Бо стійкість одного – це стійкість мільйонів. Наразі Україна рухається в унісон із основними світовими напрацюваннями та має дієву експертну підтримку.
Зазначимо, що НМУ імені О.О. Богомольця активно долучився до роботи у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Оскільки питання збереження ментального здоров’я поряд із фізичним має надважливе значення у контексті великої війни, в Університеті проводять різні просвітницькі та едукаційні заходи.
За інформацією Координаційного центру НМУ та МОЗ України