Науковці з кафедри фтизіатрії та пульмонології взяли участь у розробці стандартів медичної допомоги «Туберкульоз»

31.01.2023

Провідні фахівці кафедри фтизіатрії та пульмонології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця долучилися до розробки національних стандартів медичної допомоги «Туберкульоз». Україна першою в європейському регіоні привела національні стандарти охорони здоров’я у разі захворювання на туберкульоз відповідно до рекомендацій ВООЗ 2022 року.

19 січня 2023 року наказом Міністерства охорони здоров’я України №102 були затверджені стандарти медичної допомоги «Туберкульоз». Стандарти розроблені за активної участі фахівців МОЗ України, Центру громадського здоров’я, Державного експертного центру та провідних науковців країни. Науково-педагогічні співробітники кафедри фтизіатрії та пульмонології нашого Університету також були залучені до розробки, рецензування й адаптації національних стандартів.

Відтак, завідувач кафедри, професор Василь Петренко та доцентка кафедри Марія Долинська входили до групи розробників і брали участь у створенні Стандартів медичної допомоги «Туберкульоз», заснованих на Клінічній настанові «Туберкульоз», що ґрунтується на принципах доказової медицини з урахуванням сучасних міжнародних рекомендацій і підходів щодо профілактики, систематичного скринінгу, діагностики та лікування туберкульозу. Професор кафедри Сергій Норейко був одним із рецензентів стандарту.

Дані стандарти спрямовані на вдосконалення нормативної бази на засадах доказової медицини та рекомендацій ВООЗ. Вони дозволять підвищити якість лікування, знизити рівень захворюваності, інвалідизації та смертності, а також зменшити витрати та ризики для пацієнтів.

Оновлена редакція стандартів медичної допомоги «Туберкульоз» включає такі напрями:

  • охорона громадського здоров’я та профілактика туберкульозу;
  • систематичний скринінг на туберкульоз серед груп підвищеного ризику;
  • діагностика та лікування туберкульозу, в тому числі із лікарською стійкістю;
  • ведення ВІЛ-інфекції й інших супутніх захворювань у людей, хворих на туберкульоз;
  • ведення туберкульозу дітей і підлітків.

У стандартах медичної допомоги «Туберкульоз» також з’явилися новації:

  • оновлені стандарти ведення туберкульозу дітей і підлітків, що включають питання вакцинації БЦЖ серед ВІЛ-інфікованих дітей, сучасні підходи до діагностики ТБ у дітей і підлітків, запроваджено інтегрований алгоритм ухвалення рішення про лікування дітей віком до 10 років з імовірним туберкульозом легень, описані сучасні підходи до формування педіатричних схем лікування ТБ;
  • оновлені стандарти лікування чутливого ТБ за віковими категоріями та тяжкістю захворювання. Запроваджені скорочені 4-місячні схеми лікування чутливого туберкульозу замість традиційних 6-місячних режимів;
  • оновлені стандарти лікування лікарсько-стійкого туберкульозу, що передбачає регулювання питань щодо вибору сучасних режимів терапії з пріоритетом повністю пероральних схем лікування. Україна першою в Європейському регіоні впроваджує інноваційні режими лікування BPaLM/BPaL у рамках рутинного використання;
  • завдяки режиму BPaL загальна тривалість лікування пацієнтів з лікарсько-стійким туберкульозом скорочується майже втричі: до 6-9 місяців проти 18-24 місяців – пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції. За результатами клінічних досліджень, цей режим збільшує шанси на одужання до 90%;
  • вживається нестигматизуюча лексика, як важлива складова при наданні медичної допомоги. Тепер ми ще на крок ближче до європейської системи цінностей, де в центрі нашої уваги саме людина, яка стикнулася з проблемою туберкульозу.

Загальна мета нових стандартів у лікуванні туберкульозу полягає не тільки в одужанні без рецидивів для всіх пацієнтів, а й у припиненні передачі інфекції та запобіганні набуття або розширення медикаментозної стійкості. Війна не може стати на заваді змінам, що вдосконалюють і підвищують ефективності лікування хворих на туберкульоз. Колектив кафедри, маючи вікові традиції та потужний науковий потенціал, завжди на передовій запровадження новітніх сучасних підходів у подоланні туберкульозу.

З повним текстом наказу та стандарту можна ознайомитись за посиланням:

https://moz.gov.ua/article/news/ukraina-onovila-standarti-medichnoi-dopomogi-pri-tuberkulozi

 

За інформацією кафедри фтизіатрії та пульмонології