#МедичнаПросвіта: до Всесвітнього дня захисту людей похилого віку
День захисту людей похилого віку відзначається світовою спільнотою 15 червня. Подія була запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН у 2011 році. Тоді ж було створено спеціальну Резолюцію, в якій зазначається, що до середини 21 століття кількість людей похилого віку на нашій планеті наблизиться до 20%. Мета впровадження – боротьба із дискримінацією та несправедливістю стосовно літніх людей, а також звернення уваги на той факт, що літні люди є не тільки потрібною, а й надзвичайно важливою часткою нашого суспільства. В межах інформаційно-роз’яснювального проєкту #МедичнаПросвіта фахівці кафедри патофізіології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця розповідають про найпоширеніші хвороби людей похилого віку, їх профілактику, а також надають корисні поради щодо збереження високої якості життя в будь-якому віці.
Відповідно до вікової класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я: 25-44 років – молодий вік, 44-60 років – середній вік, 60-75 років – похилий вік, 75-90 років – старечий вік, особи, які досягли 90 років – довгожителі. Населення старшого віку — це неоднорідна група. В геріатрії та геронтології виправданою є думка про те, що фізіологічні та психологічні риси осіб старшого віку суттєво змінюються протягом кожних п’яти років. Так, люди у віці від 60 до 65 років мають інші потреби, ніж особи від 65 до 70 років, а бажання осіб 70-75-літнього віку відрізняються від бажань людей 75-80 років.
Чому відсоток жінок похилого віку вищий, ніж чоловіків?
Серед людей похилого віку домінують жінки. Генетично зумовлено, що середня тривалість їхнього життя на 5-8 років довша, ніж у чоловіків. Із історичних подій на переважання жіночого населення суттєво впливають війни. Так, у Європі ще й досі серед людей похилого віку значно більше жінок, ніж чоловіків. Особливо це помітно у Німеччині та Австрії. В країнах «молодої еміграції» переважає чоловіче населення. Зокрема, до 70-х років минулого століття чоловіки становили більшість населення Австралії та Канади.
Які захворювання вважаються хворобами людей похилого віку?
Частина з них може зустрічатися в будь-якому віці, їх частота лише збільшується з віком. Інші захворювання є типовими проявами процесу старіння, і, таким чином, не є хворобами в строгому розумінні цього слова.
До найпоширеніших хвороб похилого віку належать:
- Хвороба Альцгеймера – типова для похилого віку умова зменшення розумових здібностей людини.
- Серцево-судинні захворювання – найпоширеніша причина смерті в розвинених країнах.
- Рак – друга за частотою причина смерті в розвинених країнах.
- Хвороби опорної системи.
- Остеопороз – зменшення мінерального вмісту кісток, зміна їх структури, та, в результаті, зменшення міцності.
- Артрит (остеоартрит) – запалення суглобів у результаті зношування.
- Хвороби органів відчуття.
- Катаракта – зменшення прозорості кришталика ока.
Інші захворювання, що часто зустрічаються серед людей похилого віку:
- Хвороба Паркінсона – порушення центральної нервової системи, в результаті чого відбувається порушення мови та руху.
- Діабет – порушення вуглеводного метаболізму.
- Інсульт – раптове пошкодження мозку в результаті припинення постачання крові.
- До того ж для похилого віку характерні й менш значні медичні обставини, такі як нетримання сечі, безсоння, депресія, ослаблення м’язів, зменшення ефективності імунної системи.
Які фактори сприяють активному довголіттю?
Перспективи дожити не до середньостатистичних 66 років, а хоча б до 80-85 років, і не просто дожити, але й зберегти високу якість життя, яке безпосередньо залежить від здоров’я, є лише у тих, хто дотримується 10 золотих правил активного довголіття.
- Відмова від шкідливих звичок
- Здоровий спосіб життя
- Обережність
- Турбота про здоров’я
- Свіже повітря
- Хороший психологічний стан
- Розумова активність
- Праця
- Зміна раціону з віком
- Оптимістичне ставлення до життя і конструктивна життєва позиція
Чи може людина самостійно уповільнити процес старіння?
Дослідники з університету Оклахоми виявили, що ейджистські коментарі, як негативні, так і позитивні, які ми чуємо від людей, можуть мати серйозні психологічні наслідки. А психологічний стан зі свого боку впливає на фізичний стан тіла. Тому саме від сприйняття свого віку залежить те, з якою швидкістю людина старіє.
У дослідженні вчені використали інформацію, зібрану під час національного опитування про здорове старіння, яке провели в США у 2019 році. Респондентами стали понад 2000 людей віком від 50 до 80 років. Учасники опитування відповідали, наскільки старшими чи молодшими за своїх однолітків вони собі видаються, а також які коментарі отримують від інших людей щодо свого віку та зовнішності. Результати опитування виявили – 59% людей упевнені, що мають молодший за свій вік вигляд і лише 6% вважають, що зовнішність додає їм років у очах інших людей. Крім того, жінок більше турбує їхня зовнішність у порівнянні з чоловіками. Вони частіше вважають, що мають молодший вигляд, і витрачають набагато більше грошей на догляд за зовнішністю.
Учені також виявили зв’язок стану здоров’я з коментарями щодо віку та зовнішності від інших людей. Ті респонденти, які отримували негативні коментарі щодо здатності бачити, чути чи використовувати сучасні ґаджети або технології, частіше мали проблеми зі здоров’ям порівняно з тими, хто отримував компліменти. А впевнені в тому, що інші люди бачать їх молодшими ніж «вік за паспортом», зазвичай мали кращий стан і фізичного, і психологічного здоров’я.
Тож, на думку вчених, деякі люди можуть потрапляти в замкнене коло, коли їхнє оточення через нібито добрі наміри постійно вказує їм на негативні вікові зміни, з якими треба боротися. Такі «поради» не лише не приносять користі, а й навпаки – пришвидшують старіння організму.
Дослідники закликають людей переглянути своє ставлення до старіння та людей похилого віку, адже результати їх роботи свідчать про те, що люди, які сприймають своє старіння позитивно, а не як трагедію, живуть довше.
Які фахівці вивчають і лікують захворювання людей саме похилого віку?
Лікарі-геронтологи, яких також називають геріатрами. Такий лікар виробляє план лікування, за необхідності коригує тактику лікування, консультуючись з іншими лікарями-спеціалістами. Сьогодні геріатри все більше затребувані, оскільки період старецтва постійно збільшується.
Геронтологи прискіпливо вивчають патологічні особливості, які є характерними для людей похилого віку:
- функціональні зміни органів і систем (атрофія легеневої паренхіми призводить до частих бронхітів та пневмоній, сповільнення діяльності серця, підвищується ризик серйозних травм через зміни в кістковій тканині, характерними є психологічні зміни, які загрожують нервовими та психологічними перевантаженнями, тощо);
- зниження імунітету;
- захворювання мають переважно хронічний перебіг;
- характерний нетиповий перебіг хвороб за клінічними показниками;
- комбінація кількох діагнозів одночасно (у середньому в межах п’яти);
- прояв захворювань, які характерні для періоду літнього віку (Альцгеймера, остеопороз тощо).
Враховуючи вищезазначене, важливою складовою успішного одужання є правильно організований догляд за хворими похилого віку, який полягає не лише у фізичному догляді, а й у максимально можливому відновленні фізичних та психологічних функцій, розвитку та підтримці соціальних зв’язків хворого зі своєю родиною та суспільством.
Які є сучасні медичні технології з омолодження організму, коли і кому їх призначають?
Омолодження або ревіталізація, реювенація (лат. rejuvenatio) – сповільнення процесу старіння організму. Базується на комплексному, системному, персоналізованому впливі на основні механізми старіння, а саме:
- Геномна нестабільність: накопичення пошкоджень ДНК у клітинах, що може призвести до геномної нестабільності та підвищеного ризику патологій.
- Епігенетичні зміни: епігеномні зміни, які впливають на експресію генів. Вони можуть накопичуватися з віком і сприяти процесу старіння.
- Вкорочення теломер. Теломери – це захисні кришки на кінцях хромосом, які коротшають у міру поділу клітин. Їх втрата пов’язана зі старінням клітин.
- Втрата протеостазу. Протеостаз – це гомеостатичний процес підтримки всіх білків, необхідних для функціонування клітини в належній формі, структурі та чисельності.
Сучасні технології з омолодження призначаються людям, що належать за класифікацією ВООЗ до груп похилого та старечого віку, оскільки кожна процедура або фармакологічний препарат має свої показання й протипоказання до застосування, а також побічні ефекти. Нераціональне, безконтрольне застосування геронтологічних методик може не тільки не справити позитивний ефект, а й нашкодити здоров’ю, як у короткотривалій, так і у довготривалій перспективі.
Автори: завідувач кафедри патофізіології, професор Сергій Зябліцев,
асистент кафедри Кирило Федько
Інфографіка: Пресцентр НМУ