НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

ХРИСТИЯНИ, ЯКІ ВІДЗНАЧАЮТЬ «НЕРУХОМІ» СВЯТА ЗА ЮЛІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ, ВІТАЮТЬ СЬОГОДНІ ОДНЕ ОДНОГО З РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ

06.01.2022

7 січня 2022 року значна частина православних, зокрема й вірні ПЦУ, а також греко-католиків і протестантів відзначають одне з найвеличніших у Християнстві свят – Різдво Христове.

Дату народження Спасителя у Святому Письмі не зафіксовано. Лише 525 року  Божого римський чернець Діонісій Малий, спираючись на давньоримські джерела, визначив, що Ісус Христос народився 1 року н.е. Часовими орієнтирами служили також зафіксовані в Євангеліях події в Римській імперії, такі, як перепис населення в Юдеї, астрономічні явища – затемнення Сонця, поява Віфлеємської зірки, яку деякі дослідники ототожнюють зі спалахом наднової, з візуальним зближенням Юпітера і зірки Регул (Альфа Лева) і навіть з НЛО. Цілком вірогідною видається поява в Юдеї так званих царів – магів, які, дізнавшись «від зірок» про народження «нового царя», відвідали спочатку палац Ірода, а потім і Віфлеєм. Визнана Церквою як атрибут поганства астрологія була в ті часи дуже поширена на Сході.

Утім, пересічним християнам навряд чи є потреба заглиблюватись в усі ці тонкощі і суперечливі факти. Велич Різдва Христового як події всесвітнього масштабу чітко визначено у Символі Віри, який є альфою і омегою для будь-якого християнина.

Якщо говорити про відзначення, обряди і традиції, то більша їх частина припадає на переддень самого Різдва, який прийнято називати Свят-вечором. По можливості, на Свят-вечір збираються всі причетні до родини люди. Готується 12 нескоромних страв – за кількістю учнів Месії. Сідають за стіл, коли в небі з’являється перша зірка – її, як правило, має побачити дитина. Заздалегідь ставиться різдвяна ялинка або дідух – по-особливому зв’язаний жмуток хлібного колосся. Що ж до колядування, то воно починається у більшості регіонів України лише після святкової літургії 7 січня – літургії Василя Великого. Починають ходити в гості одне до одного. На столах можна вже побачити численні скоромні страви – холодець, смаженю, голубці та інше.

Від щирого серця вітаємо колектив Національного медичного університету зі світлим і радісним святом, яким є Різдво Христове, Нехай Господь дає всім нам здоров’я, мир і благополуччя в родинах, а Україні – мирне і чисте небо над головою.

Христос народився! Славімо Його!

 

Прес-центр