Фахівці НМУ долучилися до напрацювання завдань з мінімізації вживання тютюнових виробів

05.09.2024

Нещодавно у Києві відбувся круглий стіл щодо застосування норм Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Медичну спільноту Національного медичного університету імені О.О. Богомольця на заході представили доцент кафедри судової медицини та медичного права Іван Демченко та професорка кафедри громадського здоров’я Людмила Галієнко.

Сьогодні кожен свідомий громадянин не може бути пасивним спостерігачем, бо ідеологія «здорового суспільства» формується виключно завдяки спільним зусиллям на шляху до досягнення мети. Тож  представники державних служб, науки, освіти, громадськості під час круглого столу напрацювали відповідні завдання та сформулювали резолюцію.

За ініціативи Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві учасники круглого столу обговорили впровадження заходів щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення. У нараді взяли участь представники Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів із питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, Всеукраїнської асоціації фахівців громадського здоров’я, Центру громадського здоров’я та Київського міського центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України, програми з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні, Управління захисту споживачів Департаменту захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, наукових інститутів, центрів, закладів вищої медичної освіти, громадськості.

Учасники зокрема обговорили важливі питання, що стосуються видів заборон куріння тютюнових виробів, їх вживання та використання. Проаналізували питання забезпечення дієвого державного нагляду і контролю за дотриманням заборони куріння у визначених Законом місцях із метою мінімізації негативного впливу тютюнопаління на здоров’я населення та захисту права громадян на бездимне середовище.

За даними Міністерства охорони здоров’я України в нашій країні куріння забирає в середньому 130 000 життів на рік. Тютюнокуріння підвищує ризик інсульту, стенокардії та інфаркту міокарда і приблизно в 5 разів — раптової смерті. Також знижує загальну фізичну витривалість, що може відображатися на сексуальній активності та мати серйозні наслідки для репродуктивної системи. За даними Урядового порталу, Україна досягла помітного прогресу і продовжує системну боротьбу з тютюнокурінням: за 12 років системного посилення антитютюнових обмежень та міжсекторальної взаємодії кількість щоденних курців у країні зменшилася з 37% дорослого населення до 24%. Наразі, враховуючи вплив війни та рівень стресу, цей показник становить 27,4%.

Пресцентр НМУ за інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві