Аспірант НМУ розробив інноваційну програму медико-психологічної реабілітації пацієнтів в умовах дистанційної взаємодії
Аспірант кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Андрій Бурдейний успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії. Темою наукового дослідження дисертанта стала «Медико-психологічна реабілітація пацієнтів із тривожними та депресивними постковідними порушеннями в умовах дистанційної роботи».
Метою дисертаційного дослідження Андрія Бурдейного було підвищення ефективності медико-психологічної реабілітації пацієнтів з тривожними та депресивними постковідними порушеннями шляхом створення спеціалізованої програми психологічних інтервенцій з використанням засобів дистанційної взаємодії. У ході наукової роботи, що тривала з 2021 по 2024 рік Андрій Бурдений провів психодіагностичне обстеження 240 пацієнтів із тривожними та депресивними постковідними порушеннями, що проходили амбулаторну медико-психологічну реабілітацію в Дорожній клінічній лікарні на залізничному транспорті №1.
Варто зазначити, що створення такої програми є важливим і необхідним кроком для забезпечення доступності та ефективності психологічної допомоги в умовах сучасних викликів – пандемії та війни. В умовах обмеженого фізичного контакту та високого рівня стресу, пов’язаного з війною, дистанційна взаємодія дозволяє підтримувати стабільний зв’язок між пацієнтом і фахівцем у сфері психічного здоров’я, забезпечуючи регулярний моніторинг психоемоційного стану, навіть у випадках, коли доступ до традиційних медичних установ може бути обмежений або неможливий.
Такий формат надає можливість надавати психологічну допомогу без необхідності фізичної присутності, що є важливим для пацієнтів, які знаходяться в складних умовах або перебувають у віддалених районах. Використання засобів відеозв’язку дозволяє створити комфортну та безпечну атмосферу для проведення сеансів, що знижує рівень тривоги пацієнтів та сприяє відкритості в процесі психотерапевтичного втручання. Це також дозволяє зберігати конфіденційність та забезпечувати доступність підтримки в будь-який час, що особливо важливо для пацієнтів, які переживають тривожні та депресивні стани, пов’язані з постковідними та посттравматичними порушеннями.
Завдяки такому підходу можна не тільки контролювати стан пацієнтів, але й забезпечити постійну підтримку, що сприяє стабілізації їхнього психоемоційного стану, а також підвищує ефективність реабілітації через своєчасне втручання та корекцію терапевтичного процесу в реальному часі. Це робить програму медико-психологічної реабілітації, над створенням якої працював аспірант Університету, доступною, адаптованою до сучасних умов та максимально ефективною для пацієнтів з різними психічними розладами.
На основі кваліфікаційної наукової праці молодий науковець запропонував та апробував інноваційну програму медико-психологічної реабілітації тривожних та депресивних постковідних порушень в умовах дистанційної взаємодії, що дозволяє пацієнтам з постковідним синдромом та коморбідними психічними розладами (тривожні, депресивні та ПТСР-симптоми) отримувати ефективну допомогу незалежно від місця їхнього перебування.
Результати дослідження дисертанта вже впроваджено у практику роботи Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті №1 і можуть бути використані для створення стандартів дистанційної реабілітації пацієнтів з постковідними розладами, а також у лікуванні пацієнтів, які пережили травматичні події війни, що дозволяє медичним і психологічним фахівцям ефективніше планувати реабілітаційні програми.
Основні положення дисертаційної роботи також можуть використовуватись у підготовці лекційних курсів і практичних занять для студентів медичних університетів, лікарів-інтернів та аспірантів, що навчаються за спеціальністю І2 «Медицина», І4 «Медична психологія» та І7 «Терапія та реабілітація», що включає у себе не тільки аспект психологічної допомоги, а й правил та умов взаємодії з пацієнтами у дистанційній взаємодії.
Вітаємо Андрія Бурдейного та його наукового наставника, директора Навчально-наукового інституту психічного здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця Олега Чабана з успішним захистом!
Центр комунікацій, організаційної і редакційної роботи






