НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені О.О. Богомольця
ЧЕСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, СЛАВА

19 СІЧНЯ НА ВОДОХРЕЩЕ ЗАВЕРШУЄТЬСЯ ЦИКЛ РІЗДВЯНО-НОВОРІЧНИХ СВЯТ

18.01.2021

Щорічно 19 січня християни східного обряду відзначають Водохреще, яке завершує цикл різдвяно-новорічних свят. Воно пов’язане із важливою подією в житті Ісуса Христа – його хрещенням у річці Йордан, яке він прийняв від пророка Іоанна Предтечі, або Іоанна Хрестителя. Цей день ще називають Богоявленням, бо прямо під час хрещення сталося диво, на Ісуса з небес зійшов Святий Дух в образі голуба і назвав його Сином Божим.

Напередодні Водохреща православні християни готують”голодну кутю” та відзначають другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі нічого не їдять — постять. Сідають вечеряти, коли засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар.

Вода є головним символом Водохреща, з нею пов’язані основні традиції та ритуали. Вважається, що 19 січня вона має особливу силу зцілення. Саме тому на Водохреще у всіх храмах, окрім святкової молитви, проводять освячення води. Її забирає додому велика кількість людей, які зранку 19 січня приходять до церкви. Зберігають її, як правило, впродовж року, вважаючи, що весь цей час вона має цілющу силу.

Ще однією невід’ємною традицією Водохреща є купання у водоймах. В Україні з давніх-давен традиція купання в ополонці на Водохреще була дуже поширеною. Відродилася вона наприкінці ХХ — на початку ХХІ ст. Перед святом на річках та озерах роблять ополонку, часто у формі хреста, над якою священнослужителі читають молитву. Потім люди купаються в ополонці, яку називають “йорданню”, вірячи в цілющу силу водохресної води. Попри те, що традиція пірнання 19 січня в ополонку має довгу історію і загальне переконання у своїй безпечності, до неї слід ставитися обережно і тільки за умови дотримання низки правил. В іншому випадку замість духовного очищення чи зцілення від хвороб можна, навпаки, погіршити власне здоров’я. Передусім, цей обряд потрібно здійснювати виключно з мотивів щирої віри та неодмінно проконсультуватися з лікарем. На Водохреще медики категорично не рекомендують купатися людям із серцево-судинними захворюваннями, запалювальними процесами, цукровим діабетом, туберкульозом, захворюванням нирок та нервової системи, шлунку тощо.

Існує чимало народних прикмет, пов’язаних із Водохрещем, зокрема ясна і холодна погода віщує сухе літо, похмура і холодна – хороший врожай, якщо під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситиметься хліб, а якщо ніч зоряна – вродять горіхи та ягоди. На Водохреще востаннє співають колядки.

Вітаємо всіх християн східного обряду зі святом світлого Водохреща Господнього, бажаємо, щоб свята вода очистила душу та подарувала тілу міцне, як хрещенські морози, здоров’я!

 

Прес-центр